آگاهی ذهنی و کاردرمانی

آگاهی ذهنی و کاردرمانی

آگاهی ذهنی عبارت است از جلب توجه فرد به تجربیات، حضور در لحظه و بازگرداندن آگاهی به خود برای اتصال ذهن و بدن. مجموعه ای از ابزارها و به سان میانجیگری است که می تواند به درد، اضطراب و تنظیم احساسات کمک کند. آگاهی ذهنی و کاردرمانی دست به دست هم می­ دهند تا با رویکردی فرد محور برای هر شخص با تمرکز و پذیرش تجربیات فعلی و آگاهی بیشتر از خود و ارتباط بهتر ذهن و بدن، به فعالیت­ ها و نقش­ های ما کمک کنند.

تکرار و تمرین در مورد آگاهی ذهنی لازم است. مطالعات fMRI نشان داده که با تمرین و تکرار، آگاهی ذهنی می­تواند تغییرات مثبتی در ساختار مغز شما ایجاد کند(آلیس جی.والتون، 2018).  به این ترتیب ، آگاهی ذهنی و کار درمانی می تواند بر زندگی کودکان تأثیر مثبت بگذارد.

تمرین­ های آگاهی ذهنی

  • مدیتیشن: یک کاردرمانگر می­تواند با مدیتیشن هدایت شده کودک شما را راهنمایی کند تا بر افکار خود متمرکز گردد. بستن چشم، اتاق ساکت، نور کم، ساکت ماندن و موسیقی یا سکوت و گوش دادن به تنفس و صداهای اطراف آن­ها تکنیک­ هایی هستند که می توانند در آگاهی ذهنی استفاده شوند. این کار را می توان قبل یا بعد از جلسه کاردرمانی انجام داد، هر زمان که احساس  نیاز کنند، دوباره تمرکز کرده و بدن و ذهن خود را آرام کنند.
  • استفاده از اسکن بدن: توجه را در مناطق مختلف بدن و احساسات متمرکز می کند. کودک در یک اتاق کم نور دراز می­کشد، چشمان بسته و با موسیقی ملایم همراه است و یا کاردرمانگر صحبت می کند.
  • حرکات آگاهانه یا یوگا: کودکان را به سمت حرکت هدفمند، متفکرانه و ارتباط ذهن و بدن سوق می دهد، در آغاز جلسه یا صبح یا بعد از مدرسه برای “گرم کردن” یا “آرام شدن” مفید است و آگاهی از بدن کودک را فراهم می کند.
  • تمرینات تنفس: برای تقویت آرامش و تمرکز بر لحظه کنونی، روی تنفس و یا تنفس آرام ­تر تمرکز کنید. همچنین برای زمانی که کارها خسته­ کننده می­ شوند یا شخص عصبانی یا ناراحت می ­شود، روش آرام­بخش مناسبی می­ باشد. تنفس می­تواند کودک شما را متمرکز کرده و به او اجازه دهد تا به غیر از مشکل، روی تنفس خود تمرکز کند.
  • تمرین: تمرین روزانه منجر به ارتباطات عصبی بیشتر و قوی تر و تغییر در ذهنیت می شود. لازم نیست که آگاهی ذهنی فقط در یک جلسه کاردرمانی انجام گیرد، این کار می تواند در خانه، مدرسه و جامعه هم صورت پذیرد. همچنین لازم نیست طولانی باشد؛ می تواند به مدت 30 ثانیه تنفس عمیق، بستن چشم­ ها در حالی که در ماشین هستید، در یک آسانسور یا در زمین بازی بیرون هستید انجام گیرد.

فواید آگاهی ذهنی

  • کاهش اضطراب: از طریق آگاهی ذهنی یاد گرفته شده و تمرکز مجدد بر لحظه فعلی و تجربه زندگی، کودکان می توانند یاد بگیرند که حجم افکار مشوش را که باعث نگرانی و اضطراب می شوند کاهش دهند. سپس کاردرمان­گرها می توانند جنبه های تحریک کننده این رفتار را درک کرده و مشخص کنند و از آگاهی ذهنی به عنوان ابزاری برای فشردن این عوامل استرس زا استفاده کنند.
  • خود تنظیمی: یکی دیگر از اهداف مهم برای مداخلات آگاهی ذهنی، خودتنظیمی است. جنبه های آگاهی ذهنی از جمله اسکن بدن و تمرینات تنفسی به بهبود خودآگاهی کودک در مورد بدن و احساسات کمک می­ کنند. حس هشتم که به این سیستم وارد می­ شود این امکان را به ما می­دهد که اتفاقات درونی بدن خود را درک کنیم. سیستم بینابینی نقش اساسی در تنظیم کلی جسمی و عاطفی ما دارد و جای تعجب نیست که بر چندین حوزه مهم دیگر نیز تأثیر مستقیم بگذارد. كودكاني كه در برقراري و درك اين حس مشكل دارند غالباً در خود تنظيمی مشكل دارند.

خلاصه آگاهی ذهنی

هنگامی که کودکان مهارت های تمرکز مانند آگاهی ذهنی را تمرین می کنند ، از آنچه واقعاً در ذهن آنها رخ می ­دهد آگاه می شوند. آگاهی ذهنی به کودکان ابزاری برای تمرکز ذهن، آرامش و تأمل در موقعیتی می دهد که نیاز به انتخاب کردن دارند. وقتی از زندگی درونی خود آگاهی داشته باشیم و قادر به مشاهده آن باشیم ، احساسات و افکار کنترل خود را بر ما از دست می دهند و ما وقت بیشتری برای واکنش خواهیم داشت.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط