آیا کرونا کودکان را نیز تهدید می کند؟

آیا کرونا کودکان را نیز تهدید می کند؟

کودکان در هر سنی می توانند به بیماری کروناویروس 2019 (COVID-19) مبتلا شوند. اما اکثر بچه هایی که مبتلا هستند معمولاً به اندازه بزرگسالان بیمار نمی شوند و برخی ممکن است هیچ علامتی از خود نشان ندهند. علائم و نشانه های کرونا در کودکان و نوزادان را بشناسید، زیرا که کودکان ممکن است متفاوت تحت تأثیر COVID-19 قرار گیرند.

چقدر احتمال دارد کودک مبتلا به بیماری کروناویروس 2019 (COVID-19) شود؟

در حالی که همه کودکان قادر به ابتلا به ویروس عامل COVID-19 هستند، اما به اندازه بزرگسالان بیمار نمی شوند. اکثر کودکان علائم خفیفی دارند یا هیچ علامتی ندارند.

بر اساس آمار آکادمی اطفال آمریکا و انجمن بیمارستان کودکان، در ایالات متحده کودکان حدود 13 درصد از کل موارد COVID-19 را تشکیل می دهند. تحقیقات نشان می دهد که کودکان زیر 10 تا 14 سال در مقایسه با افراد 20 سال به بالا کمتر به ویروس عامل COVID-19 مبتلا می شوند.

با این حال، برخی از کودکان با ابتلا به کرونا دچار شرایط حادی می شوند. با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، ممکن است کودکان نیز به بستری شدن، درمان در بخش مراقبت های ویژه یا قرار دادن در دستگاه تنفسی برای کمک به تنفس آنها نیاز داشته باشند.

علاوه بر این، کودکان مبتلا به بیماریهای زمینه ای مانند چاقی، دیابت و آسم، ممکن است در معرض خطر بیشتری از کرونا باشند. کودکان دارای بیماری قلبی مادرزادی، شرایط ژنتیکی یا شرایطی که بر سیستم عصبی یا متابولیسم تأثیر می گذارد نیز ممکن است در معرض خطر بیشتری از بیماری جدی ناشی از COVID-19 باشند.

چرا کودکان واکنش متفاوتی به COVID-19 نشان می دهند؟

پاسخ هنوز مشخص نیست. برخی از کارشناسان معتقدند که کودکان ممکن است به شدت تحت تأثیر COVID-19 قرار نگیرند زیرا ویروس های دیگری از خانواده کووید-19 نیز در جامعه پخش می شوند و باعث بیماری هایی مانند سرماخوردگی می شوند. از آنجا که کودکان اغلب سرماخوردگی می گیرند، سیستم ایمنی بدن آنها ممکن است برای محافظت در برابر COVID-19 آماده شود. همچنین ممکن است سیستم ایمنی کودکان متفاوت از سیستم ایمنی بزرگسالان با ویروس تعامل داشته باشد. برخی از بزرگسالان بیمار می شوند زیرا سیستم ایمنی بدن آنها بیش از حد به ویروس واکنش نشان می دهد و باعث آسیب بیشتر به بدن آنها می شود. این احتمال کمتر در کودکان رخ می دهد.

نوزادان چگونه تحت تأثیر کرونا قرار می گیرند؟

نوزادان زیر 1 سال در مقایسه با کودکان بزرگتر در معرض خطر بیماری شدید کووید -19 قرار دارند. این امر به احتمال زیاد به دلیل سیستم ایمنی نابالغ و راههای هوایی کوچکتر بدن آن ها است، که باعث می شود در عفونت های ویروسی تنفسی مشکلات تنفسی ایجاد شود.

نوزادان تازه متولد شده می توانند در هنگام زایمان یا قرار گرفتن در معرض مراقبان بیمار پس از زایمان به ویروسی که باعث COVID-19 می شود، آلوده شوند. اگر COVID-19 دارید یا به دلیل علائم منتظر نتایج آزمایش هستید، هنگام بستری بعد از زایمان توصیه می شود که در زمان مراقبت از نوزاد خود از ماسک پارچه ای استفاده کنید و دست های تمیز داشته باشید.

نگه داشتن گهواره نوزاد در کنار بستر در حالی که در بیمارستان هستید اشکالی ندارد، اما همچنین توصیه می شود که در صورت امکان فاصله معقولی از نوزاد خود داشته باشید. با انجام این مراحل، خطر ابتلای نوزاد به ویروس COVID-19 کم است. با این حال، اگر به شدت مبتلا به COVID-19 هستید، ممکن است لازم باشد موقتاً از نوزاد خود جدا شوید.

بسته به شرایط، نوزادانی که مبتلا به COVID-19 هستند یا قابل آزمایش نیستند و هیچ علائمی ندارند ممکن است از بیمارستان مرخص شوند. توصیه می شود مراقبان نوزاد از ماسک صورت استفاده کنند و برای محافظت از خود دست های خود را بشویند. پیگیری مکرر با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی نوزاد-از طریق تلفن، ویزیت مجازی یا ویزیت داخل مطب-به مدت 14 روز مورد نیاز است. نوزادانی که تست COVID-19 آنها منفی است می توانند از بیمارستان به خانه فرستاده شوند.

آیا واکسن کرونا برای کودکان وجود دارد؟

واکسن فایزر در حال حاضر برای افراد 12 سال به بالا در تزریق می شود. سازمان غذا و داروی امریکا اولین بار در اواخر سال 2020 مجوز استفاده اضطراری از این واکسن را برای افراد 16 سال به بالا داد. این واکسن نیاز به دو تزریق با فاصله 21 روز دارد. در صورت نیاز، دوز دوم را می توان تا شش هفته پس از دوز اول تجویز کرد.

علائم کرونا در کودکان

در حالی که کودکان و بزرگسالان علائم مشابهی از کرونا را تجربه می کنند، علائم کودکان معمولاً خفیف و شبیه سرماخوردگی است. اکثر کودکان در عرض یک تا دو هفته بهبود می یابند. علائم احتمالی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تب و لرز
 • احتقان بینی یا آبریزش بینی
 • سرفه
 • گلو درد
 • تنگی نفس یا مشکل در تنفس
 • خستگی
 • سردرد
 • دردهای عضلانی یا بدن درد
 • تهوع یا استفراغ
 • اسهال
 • تغذیه ضعیف یا اشتهای ضعیف
 • از دست دادن حس بویایی و چشایی
 • شکم درد
علائم کرونا در کودکان
علائم کرونا در کودکان

اگر فرزند شما علائم COVID-19 را دارد و فکر می کنید ممکن است COVID-19 داشته باشد، با پزشک خود تماس بگیرید. تا جایی که ممکن است فرزند خود را در خانه و از دیگران دور نگه دارید، مگر برای دریافت مراقبت های پزشکی. در صورت امکان، از فرزند خود بخواهید از اتاق خواب و حمام جداگانه اعضای خانواده استفاده کند. توصیه های سازمان بهداشت جهانی (WHO) و دولت خود را در مورد اقدامات قرنطینه و انزوا در صورت لزوم دنبال کنید.

اما ممکن است کودکان به کووید -19 مبتلا شده و علائم آن را نشان ندهند. به همین دلیل رعایت توصیه ها برای جلوگیری از شیوع کرونا بسیار مهم است.

چرا کودکان به واکسن کرونا نیاز دارند؟

واکسن COVID-19 می تواند مانع از ابتلای و شیوع ویروس کرونا به فرزند شما شود. اگر فرزند شما به COVID-19 مبتلا شود، واکسن می تواند از بیماری شدید وی جلوگیری کند. دریافت واکسن همچنین ممکن است به فرزند شما اجازه دهد کارهایی را شروع کند که ممکن است به دلیل همه گیری نتوانسته انجام دهد.

آیا کرونا کودکان را نیز تهدید می کند؟ 1
نیاز به واکسن کرونا

نکاتی برای پیشگیری از COVID-19

اگر شما یا فرزندتان واکسن COVID-19 دریافت نکرده اید، اقدامات زیادی را می توانید انجام دهید تا از ابتلا به ویروس COVID-19 و سرایت آن به دیگران جلوگیری کنید. CDC و WHO به شما و خانواده شما موارد زیر را توصیه می کنند:

 • دستان خود را تمیز نگه دارید. دستان خود را اغلب با آب و صابون به مدت حداقل 20 ثانیه بشویید یا از ضدعفونی کننده های حاوی الکل استفاده کنید که حداقل 60 درصد الکل دارد.
 • فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنید. اطمینان حاصل کنید که فرزند شما و همه اعضای خانواده شما از افرادی که در خانه شما زندگی نمی کنند فاصله 2 متری را حفظ می کنند.
 • از ماسک های پارچه ای استفاده کنید.
پیشگیری از کرونا
پیشگیری از کرونا

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط