اهمیت حالت نشستن مناسب در دستخط

اهمیت حالت نشستن برای دستخط

نوشتن با دستخط زیبا برای اکثر افراد مسأله مهمی می باشد. امروزه نوشتن به یکی از فعالیت های مهم روزمره ما تبدیل شده است. از نوشتن برای تحصیل، امور مالی، امور اداری و برای کارهای هنری استفاده می شود. ما با استفاده از قلم و کاغذ برای نوشتن به روش سنتی و با استفاده از ابزارهایی همچون تلفن همراه و رایانه برای تایپ کردن، امور زندگی خود را انجام می دهیم.

دستخط به عنوان یکی از مؤلفه های زیبایی و خوانا بودن نوشتارهای ماست. برای داشتن دستخط مناسب و خوانا نیاز به تعدادی مؤلفه ی مختلف داریم. یکی از این مؤلفه های مهم، نحوه نشستن ما بر روی صندلی می باشد. با نشستن صحیح بر روی صندلی و وزن اندازی مناسب بر روی اندام ها باعث ایجاد شرایط مناسب نوشتن با دستخط زیبا و خوانا برای ما می گردد.

حالت بدن چیست؟

حالت بدن به وضعیت قرار گرفتن اعضای بدن نسبت به یکدیگر هنگام نشستن، زانوزدن یا دراز کشیدن گفته می­ شود.

چرا حالت بدن مهم است؟

حفظ حالت مناسب باعث می­ شود که بدن شما در وضعیت مناسبی قرار بگیرد که فشار روی ماهیچه­ ها، مفاصل و لگامنت ­ها درنهایت در طول بدن توزیع شود.حالت بد می­تواند باعث افزایش فشار روی بدن گردد که به سبب آن خستگی، گرفتگی یا درد ماهیچه در گردن، پشت، بازوها، پاها و خشکی و درد مفصل رخ می­ دهد.

نشستن با حالت بدن مناسب هنگام نوشتار از آن­جایی مهم است که بیشتر مسایل مربوط به دستخط در رابطه با ضعف در مهارت حرکتی مناسب یا مشکل گرفتن نوشت ­افزار همراه است و تأثیر حالت نشستن مناسب و قدرت عضلات تنه نادیده گرفته می­ شود.

نشانه ­های حالت بدن نامناسب یا ضعف در عضلات تنه

 • تکیه نامناسب به پشتی صندلی(وا رفتن روی صندلی)
 • خم شدن بیش از اندازه روی کاغذ
 • حرکت مداوم یا تغییر موقعیت
 • قرار دادن سر روی میز یا روی دست غیر مسلط
 • آویزان کردن بازو یا دست غیر مسلط کنار بدن به جای نگه­داشتن کاغذ به وسیله آن
 • صندلی نامتعادل
 • خستگی یا اظهار شکایت از خستگی

ویژگی ­های نشستن صحیح برای نوشتن

 • کف پاها به صورت کامل روی زمین باشند
 • ران­ ها به صورت موازی با زمین و زانوها دارای زاویه 90 درجه
 • پشت کاملا صاف باشد، با چرخش در قسمت باسن به سمت میز تمایل داشته باشد
 • بازوها روی میز و آرنج و میز با هم زاویه 90 درجه داشته باشند
 • کاغذ به وسیله دست غیر مسلط تثبیت شده باشد
 • گردن و شانه ­ها در حالت راحتی باشند
 • بدن کاملا روبه­ روی میز باشد تا دست غیرمسلط بتواند وزن بدن را تحمل نماید
 • کاغذ به صورت کج ­شده، از بالا به سمت راست(برای راست دست­ ها) و از بالا به سمت چپ(برای چپ دست­ ها) باشد
اهمیت حالت نشستن مناسب در دستخط 1
وضعیت صحیح نشستن پشت میز
اهمیت حالت نشستن مناسب در دستخط 2
وضعیت قرار گرفتن دست ها

موارد دیگری که باید مد نظر قرار بگیرد

پوشیدن کفش راحت و مناسب، اطمینان از اینکه اگر برای فواصل نزدیک(نوشتن، خواندن یا دیگر کارها) عینک مورد نیاز است، مورد استفاده واقع شود. انجام تمرینات افزایش قدرت عضلات تنه مانند پل، ترامپولین، خرچنگی راه رفتن، فرغونی راه رفتن، دراز کشیدن روی شکم و انجام حرکات کششی، دراز و نشست.

مسایلی مانند ارتفاع میز و صندلی و پشتی­ها و میزان فاصله بین جلوی صندلی و پشت ساق پا، خالی کردن جیب­ های عقب شلوار(مانند کیف پول یا کلید)- نوع بالشتک­ های مورد استفاده و استراحت­ های منظم جهت انجام حرکات کششی یا پیاده ­روی مابین بازه ­های نشستن باید درنظر گرفته شود.

نکاتی برای حالت­ های مناسب بدن در کلاس ­های درس و زمان انجام تکالیف

 1. کارت­های بصری: شکل­ هایی از حالت مناسب بدن برای مطالعه تهیه شود و این تصاویر روی میز مطالعه یا وایت برد نصب شود.
 2. میز شیب­دار: از میز شیب­دار می ­توان برای بچه­ هایی که روی تکالیف خم می ­شوند استفاده کرد تا نسبت به صاف­تر نشستن و حفظ فاصله مناسب سر با کاغذ ترغیب شوند. همچنین این میزها برای بچه­ هایی که هنگام نوشتن فشار بیشتری روی کاغذ می ­آورند مفید می ­باشد زیرا با توجه به شیب میز و راحتی دست کودک، آزادی عمل بیشتری به انگشتان می ­دهد.
 3. استراحت: تشویق کودک به بلند شدن و حرکت مابین نوشتن این شرایط را فراهم می­ کند که کودک خسته نشده و از میزان فشار بر روی بدن کاسته شود.
 4. بالشتک ­های مخصوص نشستن: برای کودکانی که جنب و جوش زیادی داشته و با حالت بدی روی صندلی می ­نشینند، مناسب می باشد. این بالشتک­ ها باعث می ­شوند که کودک با فیدبک­ های حسی که از بازوها و پاهایش می­ گیرد به درست نشستن تشویق شود.
 5. قراردادن پتو روی پا: این کار این حس را به کودک القا می­کند که از میزان حرکات معمول پاهایش کاسته شده و از لحاظ فیزیکی کودک را به حفظ پاهای خود در وضعیت مناسب برانگیخته می­کند.
 6. تمرین فیزیکی منظم: انجام ورزش­ هایی مانند شنا، ژیمناستیک، یوگا، فوتبال و رقص راه بسیار مناسبی برای تقویت قدرت عضلات تنه که فاکتور ضروری برای حفظ حالت نشستن مناسب برای دوره ­های طولانی ­تر نوشتن است، می­ باشد.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط