نشانه های بیماری پارکینسون و علل آن

نشانه های بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون یک اختلال پیشرونده سیستم عصبی است که بر روی حرکت افراد تأثیر می گذارد. علائم به تدریج شروع می شود، گاهی اوقات با لرزش در یک دست آغاز گشته که به ندرت قابل تشخیص است.

وجود لرزش امری شایع است اما این اختلال معمولا موجب سفتی و یا کند شدنِ حرکات بدنی می شود. در مراحل آغازین بیماری ممکن است که هیچگونه تغییرحالتی را در صورت شخص نشان نداده یا با تغییرات بسیار کمی همراه باشد. بازوها ممکن است هنگام راه رفتن تکان نخورند. با پیشرفت این بیماری در گذر زمان نشانه های آن حادتر می شود.

اگر چه بیماری پارکینسون را نمی توان درمان کرد، اما داروها ممکن است علائم شما را به طور قابل توجهی بهبود بخشند. گاهی اوقات، دکتر شخص ممکن است عمل جراحی برای تنظیم مناطق خاصی از مغز شما و بهبود علائم شما پیشنهاد دهد.

نشانه های بیماری پارکینسون

نشانه های بیماری در افراد می تواند متفاوت باشد. علائم اولیه ممکن است خفیف و بدون نشانه باشند.نشانه ها اغلب از یک سمت بدن آغاز گشته و پس از درگیر شدن بخش های باقی مانده ی بدن، ناحیه ی ابتدایی که درگیر نشانه های بیماری پارکینسون گشته بود، شدیدتر و حادتر باقی می ماند.

علائم و نشانه های پارکینسون ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • لرزش: لرزش معمولا در یک عضو و اغلب از دست و یا انگشتان آغاز می شود. یکی از این لرزش ها که به قرص پیچی معروف است(Pill Rolling Tremor) انگشت شصت و اشاره را به عقب و جلو و روی هم می لغزند. حتی هنگام استراحت ممکن است دستتان بلرزد.
 • کند شدن حرکات (bradykinesia): با گذر زمان، بیماری پارکینسون ممکن است حرکاتتان را کُند نموده، به طوری که انجام امور بسیار ساده را نیز برای بیمار دشوار و وقتگیر نماید. هنگام راه رفتن ممکن است گام ها کوتاهتر شوند. بلند شدن از صندلی دشوارتر می گردد و هنگام راه رفتن پای بیمار کشیده شود.
 • عضلات سفت: در هر بخشی از بدن ممکن است عضلات سفت شوند. عضلات سفت، دردناک هستند و دامنه ی حرکت را محدود می کنند.
 • اختلال در تعادل و وضعیت ایستادن: از عوارض این بیماری خمیدگی به هنگام ایستادن بوده و ممکن است در حفظ تعادل مشکلاتی بروز نماید.
 • ازدست دادن حرکات خودکار:
  ممکن در انجام حرکات ناخودآگاه از جمله چشمک زدن، لبخند زدن یا تاب خوردن بازوها هنگام راه رفتن، میزان توانایی شخص کاهش یابد.
 • تغییر در گفتار:
  بیماری پارکینسون با تاثیر روی گفتار ممکن است باعث ایجاد لکنت زبان، صحبت با سرعت بالا یا پایین، خوردن کلمات و داشتن آهنگ یکنواخت در صحبت نمودن گردد.
 • تغییرات نوشتن:
  ممکن است نوشتن سخت شود و نوشته شخص احتمالا کوچک به نظر می رسد.
نشانه های بیماری پارکینسون و علل آن 1
مراحل پیشرفت پارکینسون

زمان مراجعه به پزشک

در صورتی که هر یک از نشانه های اشاره شده و مرتبط با بیماری پارکینسون را دارید، نه تنها برای تشخیص بلکه برای پیشگیری از سایر عوارض مربوط به نشانه های این بیماری، به پزشک مراجعه کنید.

علت بیماری

در بیماری پارکینسون نورون ها در مغز به تدریج تجزیه می شوند و یا می میرند. منشأ بسیاری از نشانه های بیماری پارکینسون، مرگ نورون هایی است که که یک پیام رسان شیمیایی در مغز به نام دوپامین تولید می کنند. هنگامی که سطح دوپامین کاهش پیدا کند موجب فعالیت غیرطبیعی مغز می شود و در نتیجه منجر به اختلال در حرکت و دیگر علائم بیماری پارکینسون می شود.

علت بیماری پارکیسون ناشناخته است اما به نظر می رسد که عوامل مختلفی می توانند در بروز این بیماری نقش داشته باشند که می توان به موارد زیر اشاره نمود:

ژنتیک

محققان برخی از جهش های ژنتیکی (موتاسیون) را شناسایی نموده اند که زمینه ساز بروز بیماری پارکینسون است. اما این جهش ها، به استثنای موارد نادری که ممکن است تعدادی از اعضای یک خانواده را مبتلا به این بیماری نماید، چندان شایع نیستند.

باوجود این، به نظر می رسد که تنوع ژن هایی خاص می توانند موجب افزایش خطر ابتلا به بیماری پارکینسون شوند. اما احتمال ابتلا به بیماری پارکینسون در هر کدام از این نشانه های ژنتیکی با خطر نسبتا کمی همراه است.

عوامل محرک محیطی

مواجهه با عوامل زیست محیطی و سموم خاص ممکن است خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را افزایش دهد اما این ریسک نسبتا پایین است.

محققان همچنین معتقدند که ممکن است مغز بیماران مبتلا به بیماری پارکینسون دستخوش تغییراتی گردد که هر چند علل این تغییرات نامشخص است. اما این تغییرات عبارتنداز:

 • حضور اجسام لویی(Lewy bodies )
  توده های مواد خاص در داخل سلول های مغز، نشانگر(مارکر) میکروسوپی از بیماری پارکینسون هستند. این نشانه ها اجسام لویی نامیده می شوند و محققان معتقدند که این اجسام در یافتن سرنخ هایی از بیماری پارکینسون نقش بسزایی دارند.
 • آلفا- سینوکلئین (Alphay-synuclein) موجود در اجسام لویی
  هرچند در اجسام لویی مواد زیادی یافت می شود، اما دانشمندان معتقدند که آلفا- سینوکلئین یکی از مهم ترین مواد در پروتئین های طبیعی و گسترده است. آلفا- سینوکلئین به صورت توده ای یافت می شوند، به گونه ای که سلول ها قادر به تجزیه آن نیستند. این موضوع در میان محققان از اهمیت بسزایی برخودار است وتمرکز اصلی پژوهش آنها روی همین موضوع است.

عوامل خطر ابتلا به بیماری پارکینسون

عوامل خطر ابتلا به بیماری پارکینسون عبارتند از:

سن

بزرگسالان و جوانان به ندرت بیماری پارکینسون را تجربه می کنند. این بیماری اغلب در میانسالی و یا کهن سالی آغاز می شود و خطر ابتلا به آن با افزایش سن بیشتر می شود. اغلب اوقات در حدود 60 سالگی و یا بالاتر این بیماری خود را نشان می دهد.

وراثت

داشتن بستگان نزدیک و مبتلا به بیماری پارکینسون احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. با این وجود، خطر ابتلای شخص به این بیماری همچنان کم است مگر این که بستگان زیادی داشته باشد که با این بیماری دست و پنجه نرم نمایند.

جنسیت

احتمال ابتلای مردان در مقایسه با زنان بیشتر است.

قرار گرفتن در معرض سموم

مواجهه مداوم با علف کش ها و سموم آفات ممکن است خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را افزایش دهد.

عوارض

بیماری پارکینسون اغلب با این مشکلات اضافی همراه است که ممکن است قابل درمان باشند:

مشکلات تفکری

شخص ممکن است با مشکالت شناختی(زوال عقل) و فکری روبرو گردد. این موارد اغلب در مراحل بعدی بیماری رخ می دهند. تسکین و درمان این اختلالات شناختی در اغلب اوقات حتی با دارو نیز امکان پذیر نیست.

افسردگی و تغییرات عاطفی

از پیامدهای مواجهه با چنین بیماری مرموزی به ویژه در مراحل آغازین این بیماری، افسردگی است. درمان افسردگی می تواند کنترل و مدیریت سایر چالش های این بیماری را آسان تر نماید. شخص همچنین ممکن است ترس، اضطراب و یا ازدست دادن انگیزه را تجربه کند. پزشکان ممکن است داروهایی برای درمان این علائم به شما دهند.

مشکالت بلع

ممکن است با پیشرفت این بیماری شخص در در بلع با مشکلاتی مواجه گردد. بزاق ممکن است به دلیل کند شدن عمل بلع در دهان جمع شود و به جاری شدن آب دهان منجر گردد.

مشکلات جویدن و خوردن

در آخرین مراحل بیماری پارکینسون عضلات دهان نیز درگیر این بیماری گشته و عمل جویدن با مشکل روبرو می گردد. این مسئله را باید جدی گرفت زیرا می تواند به خفگی و تغذیه ی نامناسب منجر شود.

اختلالات و مشکلات مربوط به خواب

مبتلایان به بیماری پارکینسون اغلب با مشکلات خواب مواجه هستند که می توان به بیدار شدن های مکرر در طول شب، زود بیدار شدن و یا خوابیدن در طول روز اشاره کرد.

این مبتلایان ممکن است خواب همراه با حرکات سریع چشم را نیز تجربه کنند که شامل خواب عمیق بدن با مغز بیدار است. روش دارو درمانی می تواند به مشکلات خواب کمک نماید.

مشکالت مربوط به مثانه

بیماری پارکینسون ممکن است موجب مشکلاتی در مثانه، از جمله ناتوانی در کنترل ادرار و یا داشتن مشکل در ادرار شود.

یبوست

بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری پارکینسون دچار یبوست می شوند که عمدتا ناشی از کندتر شدن عملکرد دستگاه گوارش است.

موارد زیر نیز می توانند مشاهده گردند:

 • تغییرات فشار خون: احساس سرگیجه و سبکی سر هنگام برخاستن و ایستادن به دلیل افت ناگهانی فشار خون
 • اختلال در عملکرد بویایی: شخص ممکن است در حس بویایی دچار مشکلاتی گردد و همچنین ممکن است در تشخیص رایحه های خاص و یا تفاوت بین بوها مشکلاتی پیدا کند.
 • خستگی: بسیاری از مبتلایان به بیماری پارکینسون انرژی شان را ازدست می دهند و دچار خستگی می شوند، به ویژه در اواخر روز چنین حسی را پیدا می کنند. علت این موضوع همچنان نامشخص است.
 • درد: برخی از مبتلایان به این بیماری در نواحی خاصی از بدن شان یا در سراسر بدن شان احساس درد می کنند.
 • اختلال در عملکرد جنسی: احتمال کاهش میل یا عملکرد جنسی برای برخی بیماران وجود دارد.

پیشگیری

از آنجا که علت این بیماری نامشخص است، شیوه های اثبات شده جهت پیشگیری از این بیماری نیز همچنان یک راز باقی مانده است.

برخی تحقیقات نشان داده اند که افرادی که کافئین بیشتری مصرف می کنند(موجود در قهوه،چای و کولا) نسبت به دیگر افراد کمتر به پارکینسون مبتلا می شوند. چای سبز نیز با کاهش خطر ابتلا به پارکینسون مرتبط است. با این وجود هنوز این موضوع اثبات نشده است که آیا کافئین می تواند از ابتلا به پارکینسون جلوگیری نماید یا وابسته به عوامل دیگر است و هنوز شواهد کافی موجود نیست.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط