راه های تشخیص و درمان اختلال شناختی خفیف کدامند؟

راه های تشخیص و درمان اختلال شناختی خفیف کدامند؟

هیچ آزمایش مخصوصی برای تأیید تشخیص اختلال شناختی خفیف (MCI) وجود ندارد. پزشک براساس اطلاعاتی که فرد ارائه می دهد و نتایج آزمایشات مختلف می تواند تشخیص دهد که آیا MCI به احتمال زیاد علت بروز علائم فرد است یا خیر.

بسیاری از پزشکان اختلال شناختی خفیف را بر اساس معیارهای زیر که توسط هیئت متخصصان بین المللی تهیه شده است تشخیص می دهند:

 • وجود مشکل در حافظه یا عملکرد ذهنی دیگر. ممکن است در حافظه، برنامه ریزی، پیروی از دستورالعمل ها یا تصمیم گیری دچار مشکل شوید. برداشت های شخصی شما باید توسط یکی از نزدیکان شما تأیید شود.
 • با گذشت زمان تحلیل رفته اید. تاریخچه پزشکی دقیق نشان می دهد که عملکرد ذهنی شما از سطح بالاتری کاهش یافته است. این تغییر بزرگ باید توسط یکی از اعضای خانواده یا یک دوست نزدیک تأیید شود.
 • آزمایش وضعیت ذهنی، سطح خفیف اختلال را با توجه به سن و سطح تحصیلات شما نشان دهد.
 • تشخیص داده شده زوال عقل نباشد. مشكلاتي كه شما توصيف مي كنيد و اينكه پزشك از طريق گزارش هاي آزمایشات، سابقه پزشكي و آزمايش وضعيت رواني، تشخیص می دهد که اختلالات آنقدر شديد نيست كه بيماري آلزايمر يا نوع ديگر زوال عقل تشخيص داده شود.

آزمایش مغز و اعصاب

به عنوان بخشی از معاینه فیزیکی، پزشک ممکن است برخی آزمایشات اساسی را انجام دهد که نشان می دهند مغز و سیستم عصبی شما چقدر خوب کار می کنند. این آزمایشات می توانند به شناسایی علائم عصبی بیماری پارکینسون، سکته های مغزی، تومورها یا سایر موارد که می توانند حافظه و همچنین عملکرد بدنی شما را مختل کنند کمک کند. آزمایش عصبی می تواند شامل تست این موارد باشد:

 • رفلکس ها
 • حرکات چشم
 • راه رفتن و تعادل

تست های آزمایشگاهی

آزمایش خون می تواند به تشخیص مشکلات بدنی که می توانند حافظه را تحت تأثیر قرار دهند، مانند کمبود ویتامین B-12 یا غده تیروئید کم کار، کمک کند.

تصویربرداری از مغز

پزشک ممکن است برای بررسی شواهد مبنی بر تومور مغزی، سکته مغزی یا خونریزی، MRI یا CT اسکن را تجویز کند.

آزمایش وضعیت ذهنی

فرم های کوتاه آزمایش وضعیت ذهنی را می توان در مدت زمان 10 دقیقه انجام داد. در حین آزمایش، پزشکان از مراجعین می خواهند چندین کار خاص را انجام دهند و به چندین سوال پاسخ دهند، مانند پرسیدن تاریخ روز یا پیروی از دستورالعمل کتبی.

شکل های طولانی تر از آزمایش عصب روانشناختی می تواند جزئیات بیشتری در مورد عملکرد ذهنی شما در مقایسه با عملکرد دیگران در سن و تحصیلات مشابه ارائه دهد. این آزمایشات همچنین ممکن است به شناسایی الگوهای تغییر کمک کند که سرنخی در مورد علت اصلی علائم شما ارائه می دهند.

درمان اختلال شناختی خفیف

در حال حاضر، هیچ دارو یا درمان دیگری به طور خاص برای اختلال شناختی خفیف (MCI) توسط سازمان غذا و دارو ایالات متحده امریکا (FDA) تأیید نشده است. با این حال، MCI یک حوزه فعال تحقیقاتی است. مطالعات بالینی برای درک بهتر این اختلال و یافتن روش های درمانی که ممکن است علائم را بهبود بخشد یا از پیشرفت به زوال عقل جلوگیری کند یا آن را به تعویق بیندازد، در دست انجام است.

داروهای آلزایمر

پزشکان گاهی اوقات داروهای مهارکننده کولین استراز، نوعی داروی مورد تأیید برای بیماری آلزایمر را برای افرادی که MCI دارند و علائم اصلی آنها از دست دادن حافظه است، تجویز می کنند. با این حال، مهار کننده های کولین استراز برای درمان روتین MCI توصیه نمی شوند.

درمان علل برگشت پذیر اختلال شناختی خفیف: داروها

برخی از داروها می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند که بر عملکرد شناختی تأثیر می گذارد. تصور می شود با قطع دارو این عوارض از بین می روند. مهم است که هرگونه عوارض جانبی را با پزشک خود در میان بگذارید و هرگز مصرف داروهای خود را قطع نکنید، مگر اینکه پزشک شما را به این کار توصیه کند. این داروها عبارتند از:

 • بنزودیازپین ها، برای درمان بیماری هایی مانند اضطراب ، تشنج و اختلالات خواب استفاده می شود.
 • آنتی کولینرژیک ها
 • آنتی هیستامین ها، که اغلب برای کنترل علائم آلرژی استفاده می شود.
 • داروهای آرامبخش قوی
 • مهار کننده های پمپ پروتون، که اغلب برای درمان ریفلاکس معده استفاده می شود.
داروهای آرامبخش قوی
داروهای آرامبخش قوی

درمان علل برگشت پذیر اختلال شناختی خفیف: سایر شرایط

سایر شرایط رایج علاوه بر اختلال شناختی خفیف می تواند باعث شود شما احساس فراموشی یا آگاهی ذهنی کمتر از حد معمول کنید. درمان این شرایط می تواند به بهبود حافظه و عملکرد کلی ذهن شما کمک کند. شرایطی که می تواند حافظه را تحت تأثیر قرار دهد شامل موارد زیر است:

 • فشار خون بالا. افراد مبتلا به اختلال شناختی خفیف به احتمال زیاد در عروق خونی داخل مغز خود مشکل دارند. فشار خون بالا می تواند این مشکلات را بدتر کرده و باعث ایجاد مشکلات حافظه شود.
 • افسردگی. هنگامی که افسرده هستید، اغلب احساس فراموشی و گیجی می کنید. افسردگی در افراد مبتلا به اختلال شناختی خفیف شایع است. درمان افسردگی می تواند به بهبود حافظه کمک کرده و کنار آمدن با تغییرات به وجود آمده را آسان تر کند.
 • آپنه خواب. در این شرایط، تنفس شما در حالی که خواب هستید به طور مکرر دچار مشکل می شود و استراحت شبانه را دشوار می کند. آپنه خواب می تواند احساس خستگی مفرط در طول روز، فراموشی و عدم تمرکز را در شما ایجاد کند. درمان این شرایط می تواند این علائم را بهبود بخشد و هوشیاری را بازگرداند.

شیوه زندگی و درمان های خانگی

نتایج مطالعه در مورد اینکه آیا رژیم غذایی، ورزش یا سایر گزینه های سبک زندگی سالم می تواند از افت شناختی جلوگیری یا علائم آن را معکوس کند، متفاوت بوده است. با این حال، این انتخاب های سالم باعث سلامتی کلی می شوند و ممکن است در سلامت شناختی نقش داشته باشند.

 • ورزش منظم
 • رژیم غذایی کم چربی و سرشار از میوه و سبزیجات
 • اسیدهای چرب امگا 3 نیز برای قلب مفید است. بیشتر تحقیقات نشان می دهد که یک مزیت احتمالی برای سلامتی شناختی مصرف ماهی به عنوان منبع اسیدهای چرب امگا 3 است.
 • تحریک فکری می تواند از افت شناختی جلوگیری کند. مطالعات نشان داده است که استفاده از رایانه، بازی کردن، مطالعه کتاب و سایر فعالیتهای فکری می تواند به حفظ عملکرد کمک کرده و از افت شناختی جلوگیری کند.
 • تعامل اجتماعی
 • تمرینات حافظه
راه های تشخیص و درمان اختلال شناختی خفیف کدامند؟ 1
راه های تشخیص و درمان اختلال شناختی خفیف کدامند؟ 2

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط