تمرینات شناختی توانبخشی پس از سکته مغزی

توانبخشی شناختی خدمات گوناگونی را برای کمک به کارکرد ذهنی بیماران مبتلا به سکته مغزی ارائه می دهد. مشکلات شناختی یکی از عوارض ابتلا به سکته مغزی می باشد که به حالت های گوناگونی از جمله مشکلات زبانی (=آفازی)، توجه و تمرکز، حافظه و درک بینایی مشاهده می گردد. اگرچه ممکن است روند بهبودی زبان و سایر مهارت های شناختی فرآیندی کُند و طولانی مدّت جلوه کند اما با گذشت زمان بهبودی افراد در استفاده از این مهارت ها مشهود خواهد بود.

شناخت درمانی

شناخت درمانی با هدف تقویت توانایی های ذهنی و مهارت های زبانیِ آسیب دیده به دنبال سکته مغزی انجام می گیرد. به این منظور، تمرینات شناخت درمانی براساس میزان آسیب و ناحیه آسیب دیده در مغز طراحی می شوند. می توان از مشاوره روانشناسی به عنوان یکی دیگر از جنبه های شناخت درمانی نام بُرد. این جلسات برای بیمارانی مناسب است که در طول روز مدّت زیادی را به دست و پنجه نرم کردن با عصبانیت، گیجی و افکار منفی گرایانه و ناراحت کننده می گذرانند. چنین حالتی اغلب موجب افسردگی بیماران می گردد که برای درمان آن از دارو و گفتگودرمانی استفاده می شود.

آفازی و مهارت های زبانی

آفازی به عنوان دشواری در بیان و یا درک زبان بیانی یا نوشتاری شناخته می شود که غالباً در افراد مبتلا به سکته مغزی دیده می شود. تمرینات مخصوص آفازی بخش بزرگی از توانبخشی شناختی را به خود اختصاص می دهند که از جمله آن می توان به پرسیدن سوالاتی ساده همچون نام اشیای موجود در اتاق تا سوالاتی پیچیده تر مانند کاربرد هر یک از آن اشیا اشاره کرد.

سایر تمرینات شناخت درمانی

از جمله دیگر تمرینات شناخت درمانی می توان به آموزش برقراری ارتباط از طریق اشاره به تصاویر و حروف و یا تمرین شروع یک مکالمه، رعایت نوبت در صحبت کردن و حلّ سوء تفاهمات موجود در مکالمه اشاره کرد. همچنین می توان از طریق نرم افزارهای کامپیوتری به بازآموزی صداها، کلمات و افعال به بیماران پرداخت. علاوه بر این، اقدام بیماران به خرید کردن از مغازه و یا رستوران در قالب گروه، می تواند فرصت هایی را برای استفاده از مهارت های شناختی آن ها در تعامل با موقعیت های واقعیِ زندگی ایجاد کند.می‌خواهید این تمرینات را بصورت تخصصی از بهترین درمانگران تهران دریافت کنید؟ برای مشاوره رایگان ثبت درخواست کنید یا تماس بگیریدپژوهش در شناخت درمانی

تحقیقات انجام شده در بین سال های اخیر حاکی از اهمیت شروعِ سریع فرآیند درمان پس از وقوع سکته مغزی می باشد. این مطالعات یافته هایی دالّ بر موثر بودن شناخت درمانی در بیماران ۵۵ ساله و مسن تر را نشان داده و درمانی را در مورد این بیماران موثر می داند که متمرکز بر افزایش مهارت ها در هر یک از حیطه های شناختی مانند توجه و تمرکز، پردازش بینایی فضایی (=درک روابط فضایی بین اشیای محیط) و… باشد.

ملاحظات

اگرچه در بسیاری از بیماران شاهد بهبودی و پیشرفت عملکرد آن ها هستیم اما به طور کلّی، بازتوانی کارکردهای آسیب دیده ناشی از سکته مغزی امری زمان بَر است. یکی از کلیدی ترین جنبه های توانبخشی در سکته مغزی، شروع تمرینات مربوطه با کوتاه ترین فاصله از زمان وقوع بیماری است و از آن جا که توانبخشیِ افراد مبتلا به سکته مغزی فرآیندی متشکّل از بیمار، خانواده او و متخصص سلامت می باشد، نمی توان نقش خانواده در حمایت از بیمار را نادیده گرفت

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

small_c_popup.png

در تماس باشید...

راهنمایی و مشاوره رایگان

به دنبال بهترین خدمات توانبخشی در منزل می گردید؟ جای درستی آمده اید! تماس بگیرید یا درخواست تماس دهید.

شماره تماس ما: