۱۳ تمرین موثر گفتاردرمانی برای کودکان

تمرین گفتاردرمانی برای کودکان

هر کودکی با کودک دیگر متفاوت است؛ به طوری که گفتار هیچ دو کودکی به یک شکل تکامل پیدا نمی کند. اکنون به چند تمرین گفتاردرمانی کودکان می پردازیم که با استفاده از آن ها می توانید صحبت کردن را به کودکان خود آموزش دهید.

از آواهای ساده استفاده کنید.

از آواهایی ساده مانند «دا» و «ما» یا «با» و «آآ» یا «اوه» در تعامل با کودک تان استفاده کنید؛ حتی در زمانی که نوزاد هستند. این صامت ها و مصوّت ها موجب پاسخ قوی از سوی کودک می شوند. این فعالیت های گفتاردرمانی به صحبت کردن کودک شما کمک می کنند. چنانچه کودکان رشد کرده و بزرگ می شوند، به شما گوش فرا داده و تلاش می کنند تا از شما تقلید کنند.

آهسته صحبت کنید تا کودک متوجه صحبت تان شود

از آهنگ لطیف و کلمات ساده استفاده کنید. اگر با کودک تان به صورت رو در رو صحبت کنید، او متوجه صحبت تان خواهد شد. با او تماس چشمی برقرار کرده، آهسته صحبت کرده و صبور باشید. اگر احیاناً کودک کلمات را به غلط تکرار کرد، به آرامی شکل صحیح کلمات را برای او تکرار کنید تا متوجه تفاوت آن ها شود.

می‌خواهید این خدمات را از بهترین درمانگران دریافت کنید؟ برای مشاوره رایگان ثبت درخواست کنید یا تماس بگیرید.

تلویزیون تمرین گفتاردرمانی کودکان نیست

به محض این که به منزل می رسید تلویزیون را روشن نکنید و هنگامی که کودک تان در اتاق است مداوماً تلویزیون را روشن نگذارید. بر خلاف آنچه که احتمالاً فکر می کنید، مشاهده تلویزیون به عنوان بخشی از فعالیت های گفتاردرمانی در نظر گرفته نمی شود. تماس برقرار کردن با دیگران در تکامل زبان کودک امری حیاتی است.

با کودک تان بازی کنید

بازی کردن راه مناسبی برای برقراری ارتباط با کودک بوده و فوایدی مانند ارتقای مهارت های حرکتی و… را در بر دارد. اجازه دهید کودک تان بگوید که چه کاری را انجام دهید. شما در پشت صحنه باقی بمانید و تنها کاری را انجام دهید که کودک از شما می خواهد. بازی کردن با کودک تان بدون آن که او را مجبور به صحبت کردن کند سبب شکل گیری اعتماد به نفس وی می گردد. بازی یکی از هیجان انگیزترین فعالیت های گفتاردرمانی می باشد.

آنچه که انجام می دهید را با کودک خود در میان بگذارید

در حین حمام کردن کودک تان، غذا دادن به او و یا تعویض پوشک اش با او در مورد کاری که انجام می دهید صحبت کنید؛ به عنوان مثال اگر به بیرون می روید با زبان ساده در مورد این که کجا می روید با او صحبت کنید. شما از این که مغز کوچک کودکان چه چیزهایی را می تواند در خود انبار و استخراج کند شگفت زده خواهید شد!

کتاب بخوانید

یکی از بهترین تمرینات گفتاردرمانی کودکان، خواندن کتاب های عکس دار و رنگارنگ برای کودکان است. کودکان عاشق دراز کشیدن در آغوش شما و نگاه کردن به کتابی که می خوانید هستند؛ به نحوی که خواندن کتاب همراه با احساس امنیت و عشق می باشد. این فعالیت می تواند کودک شما را به سمت علاقه ای پایدار نسبت به کتاب ها سوق دهد.

شکل ها و رنگ ها را آموزش دهید

رنگِ بلوک های اسباب بازی و سایر وسایل را به کودک خود نشان داده، به آرامی به اَشکال و رنگ ها اشاره کنید و در حین بازی با او نام اَشکال و رنگ آن ها را بگویید. کودک تان تمایز بین اَشکال و رنگ ها را به طور طبیعی و همزمان با یکدیگر یاد خواهد گرفت.

متخصصین  توان هاب آماده خدمت رسانی به شما هستند. ثبت درخواست کنید

گفتاردرمانی در منزل

اشارات دست

از حرکات گوناگون دست مانند دست زدن، دالی موشه بازی کردن، راه بردن انگشتان تان روی آرنج کودک، بای بای کردن در حین خداحافظی کردن و… همراه با کلمات مناسب استفاده کنید. این حرکات دست به کودک کمک می کند تا کلمات را با معانی گوناگون ترکیب کرده و دامنه لغات خویش را بسازد.

ریتم گرفتن و ترانه خواندن

این موضوع یکی از حیاتی ترین تمرینات گفتاردرمانی است. آهنگ ها و ترانه های کودکانه را با فرزند خود بخوانید چرا که آن ها در حضور ریتم و کلمات آهنگین به صحبت کردن تشویق می گردند. این امر فرزندتان را به شما نزدیک تر کرده و برای هر دوی شما سرگرمی و یادگیری لازم را به همراه می آورد.

معرفی کلمات جدید

به کلماتی که هم اکنون نیز کودک تان بر زبان می آورد اجزای دیگری اضافه کنید؛ به عنوان مثال اگر فرزندتان می گوید «عروسک»، به او کلماتی از قبیل «عروسک بزرگ» یا «عروسک صورتی» را بگویید. کودک تان کلمات جدید و طرز ترکیب آن ها با یکدیگر را یاد خواهد گرفت. اگر کودک به شما اشاره کرد و گفت «مامان / بابا» شما به او اشاره کنید و نام او را بر زبان بیاورید.

به آن ها بیاموزید تا برای به دست آوردن چیزهای دیگر درخواست کنند

هنگامی که به فرزندتان چیزی می دهید تا بخورد، نام آن را گفته و بگویید «یه سیب چطور؟ من سیب قرمز دارم. بچّه سیب می خواد یا موز؟». چه صحبت بین پیراهن و لباس خانگی باشد و چه انتخاب بین تخم مرغ و پنکیک برای صبحانه، کودک شما می آموزد تا برای چیزهای گوناگون درخواست کرده و تصمیم گیری کند. همچنین این فعالیت برای تکامل عصبی کودک شما مفید خواهد بود.

کودک را به ارتباط برقرار کردن تشویق کنید

هنگامی که کودک شما چیزی می گوید با برقرار کردن تماس چشمی او را تشویق کنید. اشتباهات او را تنها با تکرار صحیح کلماتی که گفته است تصحیح کنید تا فرزندتان شکل صحیح کلمات را بیاموزد.

عبارات «مرسی» و «لطفاً» را در بدو کار به کودک آموزش دهید

کودکان با ادب بودن را از والدین خود می آموزند. هنگامی که با کودک تان و یا سایر اعضای خانواده صحبت می کنید از عبارات خواهشی و تشکّری استفاده کنید. کودک شما نیز خودبخود کلماتی که استفاده می کنید را انتخاب و استفاده می کند. از سایر اعضای خانواده در این مسیر کمک بخواهید. این تمرین گفتاردرمانی به شما کمک خواهد کرد تا به فرزندتان رفتار پسندیده در بزرگسالی را آموزش دهید.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط

۱۱ نکته درباره ی زانو درد
۱۱ نکته مهم در باره ی زانو درد

زانو درد، فارغ از این که زانو دردتان به خاطر حادثه ای اخیر بوده و یا آرتروزی قدیمی، راه های زیادی برای کمک به آن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

small_c_popup.png

در تماس باشید...

راهنمایی و مشاوره رایگان

به دنبال بهترین خدمات توانبخشی در منزل می گردید؟ جای درستی آمده اید! تماس بگیرید یا درخواست تماس دهید.

شماره تماس ما: