جلوگیری از افتادن سالمندان با چهار روش توانبخشی

افتادن و سقوط در سالمندان

مقدمه

هر ساله حدود یک سوم سالمندان ۶۵ سال و بالاتر افتادن را تجربه می کنند. با افزایش سن خطر افتادن نیز افزایش می یابد. با این که بسیاری از سقوط ها به آسیب هایی جدی منتهی نمی شود. اما همچنان سقوط اصلی ترین عامل شکستگی لگن و ضربه مغزی افراد سالمند می باشد. امروزه حدود نیمی از سالمندان به دلیل ترس از وابسته شدن در زندگی و یا انتقال به مراکز نگهداری از سالمندان با پزشک خود در مورد سقوط شان صحبت نمی کنند.
افتادن در حالی خطری جدی برای سالمندان محسوب می شود که در عین حال، امری اجتناب ناپذیر در مسیر سالخوردگی به شمار می آید. تنها با ایجاد انطباق ها و پیشگیری هایی ساده می توان خطر افتادن و آسیب های ناشی از آن را کاهش داده و برای سالمندان فرصتی را فراهم کرد تا در کمال امنیت در منزل بمانند.

1- فعال بمانید

فعال بودن آسان ترین راه برای کاهش خطر سقوط سالمندان است. هر شخصی از اواسط دوران زندگی تا دوران سالمندی و پس از آن بایستی همواره با اجرای تمرینات منظم برای حفظ قدرت عضلات تنه و پاها بپردازد. تحرک داشتن و پرهیز از رکود اهمیت بسیاری در این راستا دارد. توجه داشته باشید که به جای انتخاب تمرینات شدید، «فعالیت هایی رضایت بخش» مانند راه رفتن یا یوگا را برای اجرا برگزینید.

2- به علائم هشدار توجه داشته باشید

به ندرت ممکن است سقوط افراد بی هیچ علامتی رخ دهد؛ بلکه غالباً می توان در افراد مستعد افتادن علائمی همچون بی ثباتی، سستی و اختلال در تعادل را مشاهده کرد. ممکن است مراقب شما تمرکز چندانی بر مشکلات تعادلی شما نداشته باشد اما در صورتی که در ارتباط با این موضوع سوالی داشتید از پزشک خود بپرسید. شناسایی این علائم خطر می تواند خطر افتادن و بستری شدنِ متعاقب آن را کاهش دهد:

  • راه رفتن بی ثبات. بی ثباتی در راه رفتن روی سطوح گوناگون (چه قالی باشد و چه سرامیک) به عنوان خطر سقوط تلقی می شود. پس از ارزیابی های ایمنی، نخستین خدماتی که به شما پیشنهاد می شود فیزیوتراپی یا وسایل کمکی مانند عصا یا واکر می باشد.
  • مشکلات بینایی. کاهش سوی چشم دیدن موانع و حفظ تعادل را با دشواری روبرو می کند. یک آزمایش سنجش چشم می تواند هر گونه مشکلات مربوط به چشم را شناسایی کند.
  • عوارض دارویی. داروهای مصرفیِ شما می توانند ثبات و تعادل تان را مختل کنند. به عنوان مثال؛ داروهای فشار خون، داروهای مدر و آنتی هیستامین ها ممکن است سبب گیجی و سبکی سر شوند. بنابراین بایستی داروهای خود را همراه با پزشک خود به دقّت مورد بررسی قرار دهید.

3- رفع خطرات خانگی برای جلوگیری از افتادن سالمندان

کلید زندگی ایمن در منزل «کسب اطلاعات و تطابق با محدودیت ها و نه نادیده گرفتن آن ها» می باشد. بسیاری از سالمندانی که حتی یکبار هم افتادن و سقوط را تجربه نکرده اند به جای ارتقای ایمنی محیط اطراف خود، ترسیده و فضای اِشغال شده توسط خود را کاهش می دهند. کاهش فعالیت های سالمند سبب افزایش خطر سقوط و ایجاد خطرات روانی می شود. فیزیوتراپی به شما کمک می کند تا هر گونه خطرِ موجود در منزل را شناسایی کرده و با رفع آن ها، آسایش ذهنی و ایمنی فیزیکی بیشتری را فراهم کنند. موارد ذیل از شایع ترین خطرات موجود در منزل می باشند:

آیا میدانستید یکی از خدمات متخصص کاردرمانی، ارزیابی و اجرای تغییرات محیطی است؟  برای مشاوره رایگان ثبت درخواست کنید یا تماس بگیرید.

  • حمام. حمام از آن جهت خطرناک می باشد که افراد بایستی در آن حرکت کرده و وضعیت های گوناگونی را به خود بگیرند. اغلب توالت و وان حمام برای افرادی که مشکل در حرکت دارند ساخته نشده اند. از تطابقات معمول در این حالت می توان به صندلی حمام و میله های دستگیره اشاره کرد.
  • پله ها و سطوح لغزنده. قالی ها، آب یخ زده روی سطوح و لبه ها می توانند برای سالمندان مبتلا به مشکلات تعادلی و یا افرادِ با ارتفاع گام کوتاه خطرناک باشند. برداشتن و یا تعویض این موارد می تواند خطر سقوط را کاهش دهد.
  • آشپزخانه. کار کردن در آشپزخانه اغلب به تغییر موقعیت های زیادی از جمله خم شدن، چرخیدن و چرخیدن احتیاج دارد که چینش بهترِ ابزارهای موجود در آن می تواند به کاهش خطر سقوط کمک کند.
  • نور کم. توانایی دید در نور کم با افزایش سن کاهش می یابد که در راستای جبران این امر می توان از چراغ های پُرنورتر و یا تعداد چراغِ بیش تری استفاده کرد تا خطر افتادن کاهش یابد.
  • پله ها. از پله ها باید تا زمانی استفاده شود که بهره گیری از آن ها برای شخص ایمن باشد. افزودن نرده پله می تواند امنیت و استقلال سالمندان را افزایش دهد.

متخصصین  توان هاب آماده خدمت رسانی به شما هستند. ثبت درخواست کنید

فیزیوتراپی در منزل، کاردرمانی در منزل، گفتاردرمانی در منزل

4- افتادن را گزارش دهید

گزارش سقوط امری اساسی است. راحت صحبت کردن در مورد سقوط خود امری حیاتی در راستای امنیت دراز مدت سالمندان می باشد. تا زمانی که افراد سقوط را به عنوان عامل نشان دهنده رکود و سستی تلقی کنند، تلاش خواهند کرد تا افتادنِ خود را مسکوت نگه دارند. این موضوع سبب افزایش تعداد دفعات افتادنِ جدی تری در آینده خواهد شد. البته باید دانست که کتمان سقوط توسط افراد به این معنا نیست که پزشک عوامل تسهیل کننده افتادن را شناسایی نکند. وی به شما کمک خواهد کرد تا نکات لازم برای زندگی مستقل را انجام دهید.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

small_c_popup.png

در تماس باشید...

راهنمایی و مشاوره رایگان

به دنبال بهترین خدمات توانبخشی در منزل می گردید؟ جای درستی آمده اید! تماس بگیرید یا درخواست تماس دهید.

شماره تماس ما: