درمان زخم بستر در منزل

درمان زخم بستر در منزل

درمان زخم بستر در منزل شامل کاهش فشار بر پوست آسیب دیده، مراقبت از زخم ها، کنترل درد، جلوگیری از عفونت و حفظ تغذیه مناسب می شود. زخم بستر زمانی اتفاق می افتد که فرد در بستر باشد یا در حالت دیگری بی حرکت باشد، بیهوش باشد یا نتواند درد را احساس کند. زخم بستر، زخم هایی است که در مناطقی از پوست ایجاد می شود که در رختخواب، نشستن روی ویلچر یا استفاده از گچ برای مدت طولانی تحت فشار قرار می گیرد.

زخم بستر آسیب هایی به پوست و بافت زیرین است که در نتیجه فشار طولانی مدت روی پوست ایجاد می شود. زخم بستر اغلب روی پوستی ایجاد می شود که نواحی استخوانی بدن مانند پاشنه، مچ پا، لگن و استخوان دنبالچه را می پوشاند.

افرادی که بیشتر در معرض زخم بستر هستند شرایط پزشکی دارند که توانایی آنها در تغییر موقعیت را محدود می کند یا باعث می شود بیشتر وقت خود را روی تخت یا صندلی بگذرانند. زخم بستر می تواند در طول چند ساعت یا چند روز ایجاد شود. اکثر زخم ها با درمان بهبود می یابند، اما برخی هرگز به طور کامل بهبود نمی یابند. با این حال می توان برای جلوگیری از زخم بستر و بهبودی آن اقداماتی را انجام داد.

زخم بستر می تواند یک مشکل جدی در میان افراد مسن ضعیف باشد. بروز زخم بستر می تواند با کیفیت مراقبتی که فرد دریافت می کند مرتبط باشد. اگر یک فرد بی حرکت یا در بستر باشد و به درستی تغییر وضعیت نیافته و تغذیه مناسب و مراقبت از پوست به او داده نشود، زخم بستر ایجاد می شود. افراد مبتلا به دیابت، مشکلات گردش خون و تغذیه نامناسب در معرض خطر بیشتری هستند.

درمان زخم بستر در منزل 1

علائم زخم بستر

علائم هشدار دهنده زخم بستر عبارتند از:

 • تغییرات غیر معمول در رنگ یا بافت پوست
 • تورم
 • تخلیه چرکی
 • ناحیه ای از پوست که در هنگام لمس سردتر یا گرمتر از قسمت های دیگر به نظر می رسد.
 • حساس شدن پوست در آن ناحیه

زخم بستر بر اساس عمق، شدت و سایر خصوصیات خود درجه بندی می شود. میزان آسیب به پوست و بافت از پوست قرمز و شکاف نیافته تا آسیب عمیق شامل عضلات و استخوان متغیر است.

محل های متداول بروز زخم بستر

برای افرادی که از ویلچر استفاده می کنند، زخم بستر اغلب روی پوست در محل های زیر ایجاد می شود:

 • دنبالچه یا باسن
 • تیغه های شانه و ستون فقرات
 • پشت بازوها و پاها در جایی که روی صندلی قرار گرفته اند.

برای افرادی که باید در رختخواب بمانند، زخم بستر ممکن است در موارد زیر رخ دهد:

 • پشت یا کناره های سر
 • تیغه های شانه
 • لگن، کمر یا استخوان دنبالچه
 • پاشنه، مچ پا و پوست پشت زانو

زمان مراجعه به پزشک

در صورت مشاهده علائم هشداردهنده بروز زخم بستر، وضعیت خود را تغییر دهید تا فشار بر ناحیه حساس کاهش یابد. اگر در 24 تا 48 ساعت بهبودی مشاهده نکردید، با پزشک خود تماس بگیرید.

در صورت مشاهده علائم عفونت، مانند تب، ترشح از زخم، زخمی که بوی بد دهد یا افزایش قرمزی، گرما یا تورم در اطراف زخم، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

علل بروز زخم بستر

زخم بستر در اثر فشار به پوست ایجاد می شود که جریان خون را به پوست محدود می کند. محدود شدن جریان خون می تواند پوست را آسیب پذیر کرده و منجر به ایجاد زخم بستر شود. سه عامل اصلی برای ایجاد زخم بستر عبارتند از:

 • فشار. فشار مداوم بر هر قسمتی از بدن می تواند جریان خون به بافت ها را کاهش دهد. جریان خون برای رساندن اکسیژن و سایر مواد مغذی به بافت ها ضروری است. بدون این مواد مغذی ضروری، پوست و بافت های مجاور آسیب می بینند و ممکن است در نهایت بمیرند.

برای افرادی که تحرک محدودی دارند ، این نوع فشارها در مناطقی اتفاق می افتد که دارای عضلات یا چربی نیستند و روی استخوان قرار دارند ، مانند ستون فقرات ، استخوان دنبالچه ، تیغه های شانه ، باسن ، پاشنه پا و آرنج.

 • اصطکاک. اصطکاک زمانی رخ می دهد که پوست روی لباس یا رختخواب کشیده می شود. این امر می تواند پوست آسیب‌ پذیر را بیشتر در معرض صدمه قرار دهد، به ویژه اگر پوست مرطوب نیز باشد.
 • شکافتن. شکافتن پوست زمانی رخ می دهد که دو سطح در جهت مخالف حرکت کنند. به عنوان مثال، هنگامی سر بالاتر بدن قرار می گیرد، ممکن است فرد در رختخواب به سمت پایین حرکت کند. با پایین آمدن استخوان دنبالچه، ممکن است پوست روی استخوان در جای خود باقی بماند. به عبارت دیگر در جهت مخالف یکدیگر کشیده شده و به پوست فشار وارد می شود.

عوامل خطرساز برای بروز زخم بستر

اگر در تحرک مشکل دارید و نمی توانید به راحتی در حالت نشسته یا در رختخواب تغییر موقعیت دهید، خطر بروز زخم بستر بیشتر می شود. عوامل خطرساز برای بروز زخم بستر عبارتند از:

 • بی حرکتی. این امر می تواند به دلیل بیماری، آسیب نخاعی و علل دیگر باشد.
 • بی اختیاری در دفع. پوست با قرار گرفتن طولانی مدت در معرض ادرار و مدفوع آسیب پذیرتر می شود.
 • عدم درک حسی. آسیب های نخاعی، اختلالات عصبی و سایر شرایط می توانند منجر به از دست دادن حس شوند. ناتوانی در احساس درد یا ناراحتی می تواند منجر به عدم آگاهی از علائم هشداردهنده و نیاز به تغییر موقعیت شود.
 • تغذیه و آب رسانی ضعیف. افراد در رژیم غذایی روزانه خود به مایعات، کالری، پروتئین، ویتامین ها و مواد معدنی کافی برای حفظ سلامت پوست و جلوگیری از تجزیه بافت ها نیاز دارند.
 • شرایط پزشکی که بر جریان خون تأثیر می گذارند. بیماری هایی که می توانند بر جریان خون تأثیر بگذارند، مانند دیابت و بیماری های عروقی، می توانند خطر بروز زخم بستر را افزایش دهند.
درمان زخم بستر در منزل
درمان زخم بستر در منزل

عوارض

عوارض زخم بستر، که برخی از آنها سلامت جانی را تهدید می کنند، عبارتند از:

 • سلولیت. سلولیت عفونت پوست و بافتهای نرم متصل به آن است که می تواند باعث گرم شدن، قرمزی و تورم ناحیه آسیب دیده شود. افرادی که آسیب عصبی دارند اغلب در ناحیه ای که تحت تاثیر سلولیت قرار گرفته است احساس درد نمی کنند.
 • عفونت های استخوانی و مفصلی. عفونت ناشی از زخم بستر می تواند به مفاصل و استخوان ها نفوذ کند. عفونت های مفصلی (آرتریت سپتیک) می تواند به غضروف و بافت آسیب برساند. عفونت های استخوانی (استئومیلیت) می تواند عملکرد مفاصل و اندام ها را کاهش دهد.
 • سرطان. زخم های طولانی مدت و غیر التیام بخش (زخم های مارجولین) می توانند به نوعی سرطان سلولی تبدیل شوند.
 • سپسیس. در موارد نادر زخم پوستی منجر به سپسیس می شود.

جلوگیری از بروز زخم بستر

شما می توانید با تغییر مکان خود به منظور جلوگیری از فشار بر روی پوست، از بروز زخم بستر جلوگیری کنید. استراتژی های دیگر برای جلوگیری از بروز زخم بستر شامل مراقبت مناسب از پوست، حفظ تغذیه مناسب و مصرف مایعات، ترک سیگار، مدیریت استرس و ورزش روزانه می شود.

نکاتی برای تغییر وضعیت

توصیه های زیر را در رابطه با تغییر وضعیت روی تخت یا صندلی در نظر بگیرید:

 • وزن خود را به طور مکرر جابجا کنید. برای تغییر موقعیت تقریباً یک بار در ساعت، از دیگران کمک بخواهید.
 • در صورت امکان خود را بلند کنید. اگر قدرت بالاتنه بالایی دارید و روی ویلچر هستید، بدن خود را از روی صندلی با فشار روی بازوهای صندلی بلند کنید.
 • ویلچرهای مخصوص را در نظر داشته باشید. برخی از ویلچرها به شما اجازه می دهند آنها را کج کنید، که می تواند فشار را کاهش دهد.
 • کوسن یا تشکی را انتخاب کنید که فشار را کاهش می دهد. از کوسن یا تشک مخصوص برای کاهش فشار و کمک به اطمینان از موقعیت مناسب بدن خود استفاده کنید.
 • ارتفاع تخت خود را تنظیم کنید. اگر می توانید تخت خود را در قسمت سر بلند کنید، آن را بیش از 30 درجه بلند نکنید. این کار به جلوگیری از شکافتن پوست کمک می کند.

نکاتی در مورد مراقبت از پوست

برای مراقبت از پوست به نکات زیر توجه کنید:

 • پوست را تمیز و خشک نگه دارید. پوست را با یک شوینده ملایم بشویید و خشک کنید. این روال پاکسازی را به طور مرتب انجام دهید تا قرار گرفتن پوست در معرض رطوبت، ادرار و مدفوع محدود شود.
 • از پوست محافظت کنید. از کرم های ضد رطوبت برای محافظت از پوست در برابر ادرار و مدفوع استفاده کنید. در صورت نیاز ملافه و لباس خود را مرتبا عوض کنید. مراقب دکمه های لباس و چین و چروک ملافه باشید که باعث تحریک پوست می شوند.
 • روزانه پوست را بررسی کنید. روزانه به پوست خود توجه کنید تا علائم هشداردهنده زخم بستر را درصورت وجود مشاهده کنید.

بیمارانی که دارای مشکلات حرکتی هستند می توانند با دریافت خدمات کاردرمانی در منزل و فیزیوتراپی در منزل به جلوگیری از بروز زخم بستر کمک کنند. کاردرمانی و فیزیوتراپی در منزل با ارائه تمرینات و آموزش وضعیت دهی مناسب به افراد و مراقبین آنها، به افزایش تحرک و در نتیجه افزایش گردش خون در تمام نقاط بدن کمک می کنند. همچنین با کمک به افزایش استقلال فردی، باعث می شوند که اعتماد به نفس و عزت نفس بیمار حفظ شود.

درمان زخم بستر در منزل

درمان زخم بستر در منزل شامل کاهش فشار بر پوست آسیب دیده، مراقبت از زخم ها، کنترل درد، جلوگیری از عفونت و حفظ تغذیه مناسب است.

چرخه بروز زخم بستر را می توان به چهار مرحله تقسیم کرد. مرحله اولیه با حساسیت، خارش و قرمزی پوست در ناحیه آسیب دیده مشخص می شود. در مرحله بعد پوست متورم می شود و تاول های دردناک ایجاد می شود.

در صورت درمان ضعیف یا بی توجهی کلی به زخم، این زخم به بیماری جدی تری مانند سپسیس، گانگرن، استئومیلیت یا سایر انواع عفونت های شدید تبدیل می شود. در مرحله چهارم، شدت زخم چند برابر می شود. دهانه های زخم شروع به شکل گیری می کنند و زخم سیاه می شود. خیلی زود این زخم به تهدیدی برای زندگی تبدیل می شود.

چرخه زخم بستر
چرخه زخم بستر

کاهش فشار

اولین قدم در درمان زخم بستر در منزل، کاهش فشار و اصطکاک ایجاد کننده آن است. استراتژی های مد نظر برای این کار عبارتند از:

 • تغییر وضعیت. اگر دچار زخم بستر هستید، مرتباً بدن خود را برگردانید و موقعیت خود را تغییر دهید. تعداد دفعات تغییر موقعیت بستگی به شرایط شما و کیفیت سطحی دارد که روی آن قرار دارید.
 • استفاده از سطوح نگهدارنده. از تشک، تختخواب و کوسن های مخصوصی استفاده کنید که به شما کمک می کنند به گونه ای بنشینید یا دراز بکشید که از پوست آسیب پذیر محافظت شود.

پاکسازی و پانسمان زخم ها

مراقبت از زخم بستر بستگی به عمق زخم دارد. به طور کلی، تمیز کردن و پانسمان زخم شامل موارد زیر می شود:

 • تمیز کردن. اگر پوست آسیب دیده شکافته نشده است، آن را با پاک کننده ملایم بشویید و خشک کنید. هر بار که پانسمان تعویض می شود، زخم های باز را با آب یا محلول نمکی تمیز کنید.
 • بستن پانسمان. یک باند با مرطوب نگه داشتن زخم، بهبود را تسریع می کند. همچنین سدی در برابر عفونت ایجاد می کند و پوست اطراف آن را خشک نگه می دارد.

برداشتن بافت آسیب دیده

برای ترمیم صحیح، زخم ها باید عاری از بافت آسیب دیده، مرده یا آلوده باشند. پزشک یا پرستار می تواند بافت آسیب دیده را با شستشوی ملایم زخم با آب یا بریدن بافت آسیب دیده از بین ببرد.

سایر مداخلات

سایر مداخلات عبارتند از:

 • داروهایی برای کنترل درد. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی-مانند ایبوپروفن و ناپروکسن سدیم ممکن است درد را کاهش دهند. اینها می توانند قبل یا بعد از تغییر موقعیت و مراقبت از زخم بسیار مفید باشند. داروهای موضعی درد نیز می توانند در حین مراقبت از زخم مفید باشند.
 • یک رژیم غذایی سالم. تغذیه مناسب باعث بهبود زخم می شود.

عمل جراحي

زخم بستر بزرگی که درمان نمی شود ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. یکی از روش های ترمیم جراحی این است که از پد ماهیچه، پوست یا بافت های دیگر برای پوشاندن زخم و محافظت از استخوان آسیب دیده استفاده شود (جراحی فلپ).

حمایت و پشتیبانی

افراد مبتلا به زخم بستر ممکن است ناراحتی، درد، انزوای اجتماعی یا افسردگی را تجربه کنند. با تیم مراقبت خود در مورد نیازهای خود برای پشتیبانی و راحتی خود مشورت کنید.

والدین یا مراقبان کودکان مبتلا به زخم بستر می توانند برای کمک به مقابله با شرایط استرس زای بهداشتی با یک متخصص کودکان مشورت کنند.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط