بین فلج مغزی و اختلال عدم توجه و بیش فعالی چه ارتباطی وجود دارد؟

بین فلج مغزی و اختلال عدم توجه و بیش فعالی چه ارتباطی وجود دارد؟

اختلال عدم توجه و بیش فعالی(ADHD) از اختلالاتی است که معمولا با فلج مغزی(CP) همراه می گردد. تقریباً از هر پنج کودک مبتلا به فلج مغزی، یک نفر دارای ADHD نیز است.

اختلال عدم توجه و بیش فعالی با فلج مغزی چه ارتباطی دارند؟

اختلال عدم توجه و بیش فعالی نوعی اختلال رفتاری است که می تواند باعث تحرک بیش از حد فرد، انجام کارها بدون فکر کردن به عواقب آن و ایجاد مشکل در تمرکز و توجه شود. علائم ADHD معمولاً از حدود 7 سالگی بروز می کند، اما بسیاری از کودکان تا زمانی که بزرگتر نشوند به درستی تشخیص داده نمی شوند.

کودکان مبتلا به فلج مغزی در معرض خطر ابتلا به مجموعه ای از بیماری های همزمان مانند اوتیسم و صرع هستند. با این حال، مشاهده شده است که بیش فعالی در کودکان مبتلا به CP بیش از دیگران شایع است.

برآوردهای اخیر حاکی از آن است که 19 درصد از کودکان مبتلا به فلج مغزی دارای بیش فعالی نیز هستند.

در حالی که موضوع رابطه CP و ADHD و اینکه چه تأثیری بر یکدیگر دارند هنوز در حال تحقیق است، اما موارد بسیاری وجود دارد که والدین و پرستاران می توانند برای مراقبت همزمان از هر دو بیماری انجام دهند. استفاده از یک روش درمانی دوگانه برای کودک مبتلا به CP و ADHD، بالاترین شانس موفقیت را در تمام زمینه های زندگی آنها فراهم می کند.

ارتباط CP با ADHD
ارتباط CP با ADHD

چه عواملی باعث ایجاد ADHD می شوند؟

علت ADHD را نمی توان به یک منبع واحد مرتبط دانست. در میان محققان پیرامون جنبه های مختلفی که می توانند احتمال ابتلا به ADHD در کودک را افزایش دهند، بحث های زیادی وجود دارد. دلایل احتمالی ADHD عبارتند از:

  • ژنتیک – اگر والدین یا اقوام نزدیک کودک ADHD داشته باشند ، احتمال ابتلای آنها به این اختلال بیشتر است.
  • مصرف مواد مخدر، الكل و دخانیات در دوران بارداری – كودكانی كه در رحم در معرض این مواد سمی قرار داشته اند، بیشتر مبتلا به ADHD هستند.
  • قرار گرفتن در معرض سرب یا سموم دفع آفات – محققان ارتباطی بین ADHD و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی یافته اند که می تواند مانع رشد مغز شود.
  • مصرف رنگ های خوراکی و مواد نگهدارنده غذایی – مشخص شده است که برخی از مواد رنگی مصنوعی و مواد نگهدارنده که عمدتا در غذاهای فرآوری شده استفاده می شوند، علائم ADHD را بدتر می کنند.
  • ضربه به مغز در حال رشد – صدمه ناشی از آسیب هنگام تولد یا بیماری جدی می تواند بر رشد سالم لوب پیشانی تأثیر بگذارد و منجر به کاهش عملکرد عصبی شود.

ADHD نوعی اختلال پزشکی است که می تواند از موارد مختلفی ناشی شود که قبل، هنگام و بعد از تولد کودک اتفاق می افتند. اگر شک دارید که کودک شما ممکن است به صورت همزمان دچار فلج مغزی و بیش فعالی باشد، یافتن علت دقیق اختلالات آنها نسبت به روش درمان مناسب از اهمیت کمتری برخوردار است.

حقایقی درباره ADHD

  • این اختلال یک مرحله گذرا در زندگی نیست که خود به خود با بالا رفتن سن برطرف شود. قبل از اینکه برای کودک تشخیص و برنامه درمانی تجویز شود، والدین شرایط دشواری خواهند داشت. زیرا که کودک در موقعیت های اجتماعی مختلف به صورت سرخود عمل می کند و در میزان توجه و تمرکز مشنل خواهد داشت.

مهم است که والدین درک کنند ADHD نتیجه انتخاب ساده کودک برای نافرمانی، بی انگیزگی یا بی توجهی نیست. این وضعیتی است که نیاز به ارزیابی پزشکی و برنامه درمانی فردی برای ایجاد بهبود دارد.

نیاز کودک مبتلا به ADHD به درمان
نیاز کودک مبتلا به ADHD به درمان
  • ADHD هم در مردان و هم در زنان رخ می دهد. یک تصور غلط رایج که برای دهه ها ادامه داشته است این است که ADHD فقط در مردان رخ می دهد یا بیشتر در میان این جنسیت رخ می دهد. با این حال، مطالعات اخیر نشان داده است که زنان به همان اندازه مردان مبتلا به ADHD هستند.

یک تفاوت قابل توجه بین زنان و مردان مبتلا به ADHD علائم آنها است. علائم ADHD در زنان اغلب ریزتر است، که می تواند شناسایی آن را دشوار کند. عامل دیگری که در ایجاد این باور غلط نقش داشته است این است که دستورالعمل های مورد استفاده در ارزیابی ها و تشخیص ها، به طور سنتی بر نحوه تأثیرگذاری ADHD بر مردان متمرکز بوده است.

انواع مختلف اختلال بیش فعالی و کم توجهی

با یک معیار ثابت نمی توان همه ی انواع این اختلال را تشخیص داد. بنابراین مهم است که برای فراهم کردن شرایط مناسب جهت ادامه زندگی کودک، تشخیص صحیحی بر اساس علائم او انجام شود.

سه نوع اساسی ADHD وجود دارد و همه با علائم و روشهای درمانی خاص خود همراه هستند. انواع مختلف این اختلال عبارتند از:

  • نوع بی توجه
  • نوع بیش فعال
  • نوع ترکیبی

درمان ADHD و CP همزمان

اگر کودک شما مبتلا به ADHD و فلج مغزی تشخیص داده شود، روش های درمانی مختلفی برای بهبود تمرکز و فعالیت او وجود دارد.

پزشکان به طور معمول نوعی داروی محرک خوراکی برای بهبود تمرکز و رفتار کودک شما تجویز می کنند.

پزشک احتمالاً علاوه بر دارو، رفتاردرمانی را نیز برای کودک پیشنهاد می کند. از رفتاردرمانی برای کمک به کودکان در یادگیری روش های دفع انرژی خود به صورت سالم استفاده می شود. یک روش درمانی دوگانه از نظر پزشکی و رفتاردرمانی بهترین راهکار برای اطمینان از بهبود علائم ADHD به طور منظم است.

درمان ADHD و CP همزمان
درمان ADHD و CP همزمان

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط