فیزیوتراپی برای سیاتیک

فیزیوتراپی برای سیاتیک

نشان داده شده است که درمان فیزیوتراپی برای سیاتیک، با کاهش التهاب و کاهش تنش عضلانی به درد ناشی از سیاتیک کمک می کند. هدف از بین بردن علائم سیاتیک است تا فرد بتواند بدون درد به فعالیت هایی که از آن لذت می برد بازگردد. ما اغلب بیمارانی را می بینیم که توسط پزشک عمومی برایشان تشخیص سیاتیک داده شده و درد یا علائم دیگر را در پشت یک یا هر دو پا گزارش می کنند.

فیزیوتراپی برای سیاتیک و ورزش معمولاً درمان های اول برای تسکین، درمان و پیشگیری از علائم سیاتیک هستند. علائم و نشانه های معمول سیاتیک عبارتند از:

 • درد در ناحیه کمر، لگن و یا ساق پا
 • بی حسی، گزگز و یا ضعف در باسن، ران، پا و یا ساق پا

شرایط پزشکی زمینه ای، مانند فتق یا تحلیل رفتن دیسک، یا فشردگی ریشه عصبی در ستون فقرات کمری، ممکن است باعث تابش علائم به پا شود که معمولاً به عنوان سیاتیک شناخته می شود.

درد سیاتیک علامت یک بیماری زمینه‌ای است. درک علل احتمالی سیاتیک می‌تواند به تمرکز درمان بر روی رسیدگی به مشکل ریشه‌ای به جای پنهان کردن علائم کمک کند. مکانیسم آسیب عصب سیاتیک در نتیجه ی فشرده سازی مستقیم عصب، التهاب، پاسخ غیرطبیعی سیستم ایمنی بدن یا ترکیبی از همه این عوامل است.

عصب سیاتیک

عصب سیاتیک بزرگترین عصب بدن انسان است و از پیوند 5 ریشه عصبی از قسمت تحتانی ستون فقرات تشکیل می شود. از عمق باسن و از پشت ران تا پاشنه و کف پا عبور می کند. عصب سیاتیک نقش حیاتی در اتصال نخاع با پوست و عضلات ران، ساق پا و پا دارد. هر نوع درد و یا علامت عصبی که از عصب سیاتیک منشأ می گیرد سیاتیک نامیده می شود. علائم سیاتیک به طور معمول در طول مسیر عصب احساس می شود.

عصب سیاتیک
عصب سیاتیک

عصب سیاتیک چگونه تحت تاثیر قرار می گیرد؟

عصب سیاتیک ممکن است توسط تعدادی از مشکلات در قسمت پایین کمر تحریک، فشرده یا ملتهب شده و باعث سیاتیک شود. سیاتیک نوعی رادیکولوپاتی کمری است، به این معنی که درد سیاتیک از ریشه های عصبی کمری و یا ساکرال منشا می گیرد.

علل شایع تأثیر گذار بر عصب و بروز درد سیاتیک عبارتند از:

 • فتق دیسک کمر. تحقیقات نشان می دهد که تا 90 درصد موارد موجود، درد سیاتیک ناشی از فتق دیسک کمر است. فتق دیسک معمولاً یک یا چند ریشه عصبی نخاعی (L4-S3) را که عصب سیاتیک را تشکیل می دهند فشرده می کند. فتق دیسک کمر از دو طریق می تواند باعث سیاتیک شود:
 1. فشرده سازی مستقیم. فشرده سازی مستقیم عصب سیاتیک می تواند زمانی رخ دهد که دیسک کمر برآمده شود یا زمانی که مواد نرم داخلی دیسک به بیرون نشت کند یا از طریق هسته فیبری بیرونی، بیرون بزند و به عصب فشار بیاورد.
 2. التهاب شیمیایی. یک محرک شیمیایی اسیدی از مواد دیسک (هیالورونان) ممکن است نشت کند و باعث التهاب و تحریک در ناحیه اطراف عصب سیاتیک شود.

فتق دیسک ممکن است عصب سیاتیک را از یک طرف فشرده کند و علائمی را در یک پا ایجاد کند، یا ممکن است دیسک از هر دو طرف برآمده یا بیرون بزند و علائمی را در هر دو پا ایجاد کند (سیاتیک دو طرفه). سیاتیک دو طرفه همچنین ممکن است به دلیل فتق دیسک دو بخش مجاور در دو طرف ایجاد شود، اگرچه این احتمال نادر است.

 • انحطاط. انحطاط بافت‌های ستون فقرات کمری می‌تواند عصب سیاتیک را فشرده یا تحریک کند. دژنراسیون مفاصل همچنین می تواند باعث التهاب و افزایش حجم بافت سینوویال در کپسول مفصل شود. تخریب استخوان مهره ممکن است باعث رشد غیر طبیعی استخوان شود. این بافت های غیرعادی حجیم در ستون فقرات کمری ممکن است باعث فشرده شدن یک یا چند ریشه عصب سیاتیک شوند. دیسک های بین مهره ای تحلیل رفته ممکن است پروتئین های التهابی ترشح کنند که باعث التهاب عصب سیاتیک می شود.
 • تنگی کانال نخاعی کمری. منظور از تنگی کانال نخاعی، باریک شدن کانال نخاعی است و در بزرگسالان بالای 60 سال نسبتا شایع است. تحقیقات نشان می دهد که تنگی فرورفتگی جانبی ممکن است در ایجاد سیاتیک در جمعیت مسن شایع باشد.
 • اسپوندیلولیستزیس. اسپوندیلولیستزیس زمانی اتفاق می‌افتد که یک شکستگی استرسی کوچک باعث می‌شود یک مهره روی بدنه دیگر به سمت جلو بلغزد. به عنوان مثال، مهره L5 ممکن است روی مهره S1 به جلو بلغزد. سیاتیک ممکن است در اثر فشردگی عصب به دنبال فروپاشی فضای دیسک، شکستگی و لغزش مهره به سمت جلو باشد. اسپوندیلولیستزیس ممکن است باعث سیاتیک دو طرفه شود و در بزرگسالان جوان تر شایع تر است.

این شرایط ممکن است در طول زمان یا به دلیل ضربه یا آسیب فیزیکی ایجاد شوند. تصادفات وسایل نقلیه موتوری، آسیب های ورزشی یا زمین خوردن ممکن است باعث آسیب مستقیم به عصب سیاتیک شوند. شرایطی مانند اسپوندیلولیستزیس و فتق دیسک ممکن است در اثر آسیب های ناشی از استرس فیزیکی مانند وزنه برداری ایجاد شود.

فیزیوتراپی برای سیاتیک

علاوه بر درمان علت سیاتیک، باید مشکلات درون عصب سیاتیک را نیز درمان کنیم. درمان فیزیوتراپی به کشش و حرکت آزادانه در تمام ساختارهایی که از آن عبور می کند کمک می کند. اغلب از طب سوزنی، بافت نرم و حرکت مفاصل استفاده می شود.

با این حال، درد عصبی یکی از ناخوشایندترین و ناتوان کننده ترین انواع درد است، به ویژه در عصب هایی به بزرگی و بلندی عصب سیاتیک. بیماران ممکن است با درد شدید و ناتوان کننده روبه رو شوند. آنها نمی توانند بنشینند یا استراحت کنند یا از علائم تسکین پیدا کنند. گاهی اوقات هنگام راه رفتن راحت‌تر هستند و در نهایت برای جلوگیری از شدیدترین درد، روز و شب راه می‌روند.

درد سیاتیک
درد سیاتیک

در فیزیوتراپی برای سیاتیک، هدف درمان می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تسکین علائم
 • بهبودی علت زمینه ای
 • جلوگیری از عود مجدد

بنابراین تسکین درد هدف اولیه است. فیزیوتراپیست ها اغلب از طب سوزنی، موبیلیزیشن ملایم (در صورت تحمل) و توصیه ها و نکات زیادی در مورد چگونگی کاهش فشار روی عصب و ستون فقرات استفاده می کنند.

هنگامی که درد کاهش یافت، درمان طولانی مدت و مدیریت مشکل مد نظر قرار می گیرد. یعنی حل مشکل سیاتیک و همچنین کاهش احتمال بازگشت آن. این روند شامل تمرینات تخصصی برای تحرک عصب و بازیابی قدرت در عضلات تحت تأثیر درد و استفاده نشده است. بعلاوه تکنیک های حرکتی خاص برای مفاصل و دیسک های ستون فقرات برای رفع سفتی یا محدودیت ها.

در پایان برنامه درمانی، انتظار می رود که علائم فرد برطرف شده باشد و دانش، تمرینات و استراتژی های سبک زندگی را برای کاهش احتمال عود مجدد آن در اختیار داشته باشد.

انواع مختلفی از متخصصان سلامت در ارائه مراقبت‌های پزشکی و درمان برای کمردرد تخصص دارند، از جمله فیزیوتراپیست‌ها، کایروپراکتیک‌ها و مربیان معتبر ورزشی. فیزیوتراپیست ها به طور خاص در ارائه درمان دستی، برنامه های ورزشی، و توانبخشی برای کمردرد تابشی آموزش دیده اند.

اهداف فیزیوتراپی و ورزش در درمان سیاتیک

فیزیوتراپی و ورزش به تقویت و تحرک بافت های کمر، لگن، شکم، باسن و ران ها کمک می کنند. اهداف فیزیوتراپی و ورزش در درمان علائم و نشانه های سیاتیک عبارتند از:

 • الگوهای حرکتی عملکردی بدون درد بازیابی شوند.
 • درد کمر، باسن، ران و ساق پا تسکین یابند.
 • اسپاسم عضلانی کاهش یابد.
 • بازیابی عملکرد ستون فقرات کمری و مفصل ساکروایلیاک
 • بهبود تحرک پایین تنه
 • ایجاد یک محیط درمانی بهتر در ناحیه کمر
 • ارتقا سازگاری های عصبی برای کاهش درک درد
 • از تشدید درد در آینده جلوگیری شود و ترس ناشی از حرکت کاهش یابد.

تعهد و تکرار از ویژگی های مهم یک روند درمانی موفق در هنگام استفاده از فیزیوتراپی و ورزش برای سیاتیک است.

فیزیوتراپی برای سیاتیک
فیزیوتراپی برای سیاتیک

فیزیوتراپی و تکنیک های ورزش برای درمان سیاتیک

فیزیوتراپیست ممکن است ترکیبی از انواع مختلف درمان دستی، موبیلیزیشن بافت نرم و یا ورزش درمانی را برای درمان سیاتیک تجویز کند. تمرینات خاص به علت زمینه ای سیاتیک و همچنین عوامل دیگری مانند سطح درد بیمار، شرایط کلی، آموزش و تجربه فیزیوتراپیست بستگی دارد.

لیست زیر به تکنیک های رایج اشاره می کند:

 • تمرینات اکستنشن و فلکشن کمر با تقویت حرکت ستون فقرات به تسکین درد کمک می کند. اغلب، افراد مبتلا به کمردرد و سیاتیک با حرکت جهت دار خاص ستون فقرات احساس تسکین می کنند. یک فیزیوتراپیست معمولاً ترجیحات جهت دهی فرد را قبل از تجویز تمرینات جهت دهی خاص ارزیابی می کند، زیرا این تمرینات متناسب با بیمار و علائم خاص است. این تمرینات شامل خم شدن به عقب (اکستنشن) و جلو (فلکشن) می شود.
 • روش مک‌کنزی تکنیکی است که شامل یک سری حرکات جهت‌دار فعال برای شناسایی و درمان منبع درد در ستون فقرات، ماهیچه‌ها و یا مفاصل می شود. این تکنیک بر حرکت دادن درد پخش شونده به مرکز بدن از طریق ورزش تمرکز دارد، به عنوان مثال، حرکت درد از پا به طرف ستون فقرات. تئوری این رویکرد این است که متمرکز کردن درد نشان دهنده بهبود علائم است. هدف کاهش علائم پخش شونده ناشی شده از ستون فقرات است. درمانگری که این تکنیک را اجرا می کند معمولاً آموزش های ویژه ای در روش مکنزی دارد.
 • تمرینات تقویتی شامل تمرینات تحمل وزن بدن و تمرینات مقاومتی برای تقویت عضلات شکم، کمر، باسن و پاها می باشد.
 1. تمرینات ایزومتریک شامل انقباض عضلات بدون حرکت مفاصل است. نمونه هایی از تمرینات ایزومتریک شامل پلانک یا پل می باشد. این تمرینات می توانند در زمانی که علائم حادتر هستند به تقویت عضلات کمک کنند.
 2. تمرینات ایزوتونیک شامل انقباض عضله برای مقاومت در برابر بار ثابت، مانند نوارهای کشی و تمرین با وزنه، برای کمک به افزایش قدرت عضلانی از طریق مقاومت ثابت در برابر حرکات خاص است.
 • بازآموزی عملکردی شامل بازگرداندن حرکاتی مانند بلند کردن، حمل کردن و خم شدن یا چمباتمه زدن است. استفاده از تکنیک مناسب و الگوهای حرکتی سالم برای کاهش درد و جلوگیری از آسیب مجدد در این بخش گنجانده شده است.
 • حرکت دادن عصب (موبیلیزیشن عصب) شامل تکنیک‌های فعال یا غیرفعال بر روی یک عصب است که در داخل و خارج از تنش قرار می‌گیرد تا حرکت را تسهیل کند و علائم را کاهش دهد.
 • موبیلیزیشن مفصل یک تکنیک درمانی دستی است که در آن درمانگر به مفصل فشار وارد می کند تا آن را به حرکت درآورد و اثر درمانی ایجاد کند.
 • مانوپلیشن مفاصل یک تکنیک دستی است که در آن درمانگر یک نیروی رانش سریع را در دامنه حرکتی انتهایی مفصل اعمال می کند تا باعث تسکین درد و بازگرداندن حرکت طبیعی شود.
 • سوزن خشک تکنیکی است که در آن درمانگر از یک سوزن کوچک برای هدف قرار دادن نقطه تریگر در عضله استفاده می کند. این تکنیک برای آزادسازی بافت ماهیچه ای بیش از حد تحریک پذیر و یا منقبض شده برای کاهش درد انجام می شود.
 • تکنیک انرژی عضلانی شکلی از درمان دستی است که شامل انجام انقباضات ملایم عضلانی همراه با درمانگر می شود که مفاصل دردناک را از طریق دامنه حرکتی خاصی حرکت می دهد. این تکنیک می تواند به کاهش درد و بازیابی عملکرد کمک کند.
 • آزادسازی میوفاشیال و تحرک بافت نرم شامل استفاده از دست‌ها یا ابزاری است که درمانگر برای به حرکت درآوردن بافت‌های کمر، لگن یا پاها برای درمان محدودیت‌های فاشیال (بافت نرم زیرین) و کاهش تنش یا اسپاسم عضلانی استفاده می‌کند.
 • آموزش راه رفتن شامل تجزیه و تحلیل تکنیک راه رفتن و بازآموزی الگوهای صحیح راه رفتن است.
 • دامنه حرکتی کمکی فعال شامل حرکت بخش‌هایی از پایین بدن، مانند لگن و پاها، به کمک درمانگر است. این تکنیک به تسهیل حرکت مفاصل یا عضلات خاصی که باعث درد می شوند کمک می کند.

با اینکه این فهرست کامل نیست، اما درمانگران معمولا از یک یا چند مورد از این تکنیک ها در درمان درد سیاتیک استفاده می کنند. اگر ورزش یا درمان خاصی باعث درد یا ناراحتی می شود، توصیه می شود فوراً به درمانگر اطلاع دهید.

اصلاح وضعیت بدن و شیوه زندگی برای سیاتیک

علاوه بر فیزیوتراپی و ورزش، تعهد به وضعیت صحیح و ارگونومیک حمایت شده در هنگام نشستن، ایستادن و راه رفتن در درمان و پیشگیری از سیاتیک ضروری است. روال‌های روزانه، مانند پیروی از تکنیک‌های بلند کردن ایمن ارگونومیک و استفاده از وضعیت‌های خواب مناسب نیز مهم هستند.

برای دریافت بهترین خدمات فیزیوتراپی در منزل توسط درمانگران مجرب و دارای تأییدیه از سازمان نظام پزشکی تنها کافی است بر روی لینک فیزیوتراپی در منزل کلیک کرده و درخواست تماس خود را ثبت نمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما ارتباط گرفته و مشاوره های لازم را در اختیار شما قرار دهند.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط