فیزیوتراپی برای سیاتیک

کمردرد یکی از شایع ترین دلایل مراجعه به پزشک است که در این بین، حدودا ۴۰ درصد از افراد به دلیل وجود سیاتیک از کمر درد رنج برده و به پزشک مراجعه می‌کنند. عصب سیاتیک یکی از طولانی‌ترین عصب های بدن می‌باشد که از ناحیه تحتانی ستون فقرات و دیسک ها شروع می‌شود، در لگن و ران امتداد می‌یابد و در نهایت از پشت ران وارد ساق پا می‌شود. زمانی که چیزی یا اتفاقی باعث آسیب، فشار و درد به عصب سیاتیک شما می‌شود، باعث به وجود آمدن کمر درد می‌شود که در نهایت این درد می‌تواند در باسن، ران و پا گسترش پیدا کند. به طور معمول درد سیاتیک فقط یک طرف بدن را درگیر می‌کند و ۹۰٪ مواقع با روش های غیر جراحی بهبود پیدا می‌کند.

درد سیاتیک دقیقا کجا احساس می شود؟

از علائم وجود سیاتیک می‌توان به احساس درد در ناحیه کمر و پا اشاره کرد. درد سیاتیک ممکن است به تدریج یا ناگهانی ظاهر شود. این درد فقط یک پای شمارا درگیر می‌کند. در نظر داشته باشید که احساس کمر درد می‌تواند به دلیل کشیدگی عضلات کمر باشد اما سیاتیک احساس درد در کمر و پا است که بیشتر اوقات شبیه به گرفتگی عضلات پا می‌باشد. درد سیاتیک بسته به علت آن می‌تواند در افراد متفاوت ظاهر شود. عده ای احساس لرزش در ناحیه کمر دارند، برخی دیگر احساس سوزن سوزن شدن و در برخی هم ممکن است درد به حدی باشد که کنترل راه رفتن را از آن ها بگیرد.

فیزیوتراپی برای سیاتیک 1

درد سیاتیک می‌تواند مداوم باشد یا مدت زمان کوتاهی شما را درگیر کند و بعد از بین برود و دوباره به سراغتان بیاید. نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که احساس درد ممکن است با عطسه، سرفه و حتی چرخش کمرتان، زمانی که برای مدت طولانی ایستاده اید بیشتر شود.

دلایل به وجود آمدن درد سیاتیک

بیشتر افرادی که به سیاتیک مبتلا می‌شوند، بین ۳۰ تا ۵۰ سال سن دارند. افرادی که این درد را تجربه می‌کنند بیشتر متوجه تاثیر آن بر روی زندگی روزمره شان هستند، برای مثال یکی از مشکلات عمده ای که افراد دارند، نشستن طولانی مدت پشت میز است، که در صورت وجود مشکل سیاتیک، برایشان اذیت کننده خواهد بود. در این مطلب با چند مورد از عوامل به وجود آمدن درد سیاتیک اشاره می‌کنیم.

بارداری و سیاتیک

حدود ۵۰ تا ۸۰ درصد از زنان در دوران بارداری دچار درد کمر هستند. بانوان ممکن است در دوران بارداری به دلیلی رحم در حال رشد به عصب سیاتیک‌شان فشار وارد شود. فشار وارد شده می‌تواند باعث بیرون زدگی یا لیز خوردگی دیسک شود که در نهایت باعث ایجاد درد سیاتیک در شما می‌شود. در ۳ ماه آخر بارداری، زمانی که جنین به سمت پایین تر می‌رود، فشار بر روی عصب سیاتیک به حداکثر خود می‌رسد و علائم آن که شامل احساس گز گز، مور مور، سوزش شدید، گرفتگی عضلات و احساس درد خفیف در ناحیه پایین کمر است خود را نشان می‌دهد.

سندرم پیریفورمیس

نوعی بیماری است که در آن عضله پیریفورمیس واقع در باسن دچار اسپاسم شده و باعث ایجاد درد در ناحیه باسن و ساق پا می‌شود. به طور کلی عضله پیریفورمیس برای کمک به چرخش مفصل ران و چرخاندن پا کاربرد دارد. اسپاسم و تحریک این عضله می‌تواند به دلیل تورم این عضله، آسیب دیدگی یا اسپاسم و خونریزی در این ناحیه باشد. هر یک یا ترکیبی از مشکلات فوق می‌تواند بر روی عضله پیریفورمیس تاثیر بگذارد و باعث ایجاد درد در ناحیه باسن شود که در نهایت بر روی عصب مجاور آن یعنی عصب سیاتیک تاثیر گذاشته و آن را هم درگیر می‌کند.

خشکی دیسک

زمانی که ماهیچه ها عناصر و سایر مواد مغذی را به بافت های نخاعی انتقال ندهند باعث ایجاد خشکی دیسک می‌شوند. این عارضه با اسپاسم، سفت شدن و گرفتگی ناگهانی و غیر ارادی خود را نشان می‌دهد. همچنین می‌تواند بر اثر بعضی از آسیب های فیزیکی هم به وجود بیاید. خشکی دیسک می‌تواند در صورت عدم درمان بر روی عصب سیاتیک تاثیر بگذارد، آن را دچار مشکل و باعث ایجاد درد بیشتری در ناحیه کمر و ران شما شود.

آرتروز

آرتروز یا التهاب در قسمت ران پا ممکن است باعث ایجاد درد سیاتیک شود، این درد می‌تواند حاد و ناتوان کننده باشد و در اثر یک حرکت طبیعی در مفصل لگن ایجاد شود. خیلی نادر است که تومور های استخوانی، عفونت ها و یا آسیب شدید عصبی علائم سیاتیک را ایجاد کنند.

فتق دیسک

شایع ترین علت ایجاد درد سیاتیک، فتق دیسک است و عصب سیاتیک یکی از چندین ریشه های عصبی می‌باشد که می‌تواند تحت تاثیر فتق دیسک قرار بگیرد. دیسک کمر مانند بالشی نرم در بین ستون فقرات، در مجاورت ریشه های عصب نخاعی قرار دارد. با افزایش سن، دیسک ها ضعیف و آسیب پذیر می‌شوند. زمانی که دیسک از محل خود خارج می‌شود به عصب سیاتیک فشار می‌آورد و آن را درگیر می‌کند. از علائم عصبی درد سیاتیک می‌توان به بی حسی، سوزن سوزن شدن و ضعف که از عصب آسیب دیده به سمت پای شما حرکت می‌کند اشاره کرد.

اگر فتق دیسک دارید برای جلوگیری از به وجود آمدن سیاتیک مطلب زیر را بخوانید.

 • بعد از نشستن و یا خم شدن در مدت زمان طولانی، مثل زمانی که مشغول کار هستید یا زمانی که در حال رانندگی هستید، از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. در این حالت شما اجازه استراحت به دیسک خود را نمی‌دهید و فشاری ۴۰ برابر آنچه که هست به آن وارد می‌کنید. بعد از نشستن های طولانی، چند دقیقه صاف و بدون حرکت بایستید، به دیسک خود اجازه دهید تا قبل از انجام حرکات ناگهانی کمی استراحت کند و دوباره شکل بگیرد.
 • درست خم شوید، ما معمولا برای انجام بسیاری از کارها خم می‌شویم. در این حالت یاید سعی کنید قوس کمر خود را حفظ کنید‌. برای مثال  زمانی که چیزی را از زمین بلند می‌کنید سعی کنید از زانو خم شوید، جسم سنگین را بجای کشیدن فشار دهید، زمانی که مدت زیادی ایستاده اید مثل زمانی که ظرف می‌شویید یک پای خود را روی چهارپایه قرار دهید و سعی کنید صاف بنشیند و قوز نکنید تا قوس کمرتان حفظ شود.
 • از وسیله ها برای کاهش فشار به دیسک کمر استفاده کنید، برای مثال به جای بلند کردن چمدان آن را روی زمین بکشید، هنگام خوابیدن بین پاهایتان یا پشت زانوهایتان بالشت قرار دهید و… . زمانی که این کارهارا انجام‌ می‌دهید از ریشه های عصب سیاتیک شما در برابر تحریک شدن مداوم توسط دیسک محافظت می‌کنید.
فیزیوتراپی برای سیاتیک 2

فیزیوتراپی برای سیاتیک

فیزیوتراپی برای سیاتیک به عنوان یک درمان موثر و بدون عوارض و دوران نقاهت می باشد. فیزیوتراپی با آرامش بخشیدن به بدن فرد، کم کم و به نرمی درد به وجود آمده را از بین می برد. همانطور که می دانید درد کمر بسیار آزار دهنده است، به طوری که علاوه بر کاهش عملکرد ما در فعالیت های روزانه باعث بی حوصلگی به دلیل درد به وجود آمده می شود. فیزیوتراپی با افزایش انعطاف پذیری، تقویت قدرت، جلوگیری و بهبود از درد طولانی مدت، به فرد آسیب دیده کمک می کند تا با انجام تمریناتی که فیزیوتراپیست متخصص به او داده است زودتر بهبود پیدا کند، احساس درد را از بین ببرد و قادر به انجام  دادن فعالیت های روزمره خود شود.

فیزیوتراپیست شما کشش ها و تمرینات درمانی مختلفی را برای بهبود انعطاف پذیری و قدرت عضلات به شما می آموزد. برنامه فیزیوتراپی شما با در نظر گرفتن میزان آسیب و سابقه بیماری تان طراحی می شود. همانطور که هر فرد مبتلا به سیاتیک می داند، درد عصبی که در پا و کمر به وجود می آید بسیار ناتوان کننده می باشد، با این حال انجام ورزش ها هم می تواند خسته کننده و سخت باشد. اما با وجود یک فرد متخصص فیزیوتراپی که می تواند به کمک ورزش و حرکات تمرینی با شما کار کند و نگرانی تان از بین ببرد، بسیار موثر خواهد بود و نگرانی ها را از بین خواهد برد.

علاوه بر تمرینات فیزیوتراپی، درمانگر می تواند به شما کمک کند اصول ارگونومی را در فعالیت های روزمره خود بگنجانید تا از آسیب هایی که ممکن است در آینده به وجود بیاید جلوگیری کنید.

 • ماساژ عمیق: این نوع روش درمانی، عضلات نخاعی در ستون فقرات و باسن را هدف قرار میدهد و باعث فشرده سازی عصب سیاتیک و اعصاب منشعب شده از عصب سیاتیک می شود. فیزیوتراپیست با استفاده از فشار و ایجاد اصطکاک، در بافت و عضله فرد تنش ایجاد می کند. این کار باعث آزاد و نرم شدن بافت عضلانی شما می شود. در ابتدا فشار کم برای گرم شدن و آماده سازی ماهیچه ها اعمال می شود.سپس تکنیک های خاص استفاده می شود. بعد از ماساژ ممکن است کمی درد و سفتی ضله داشته باشید اما کاملا موقتی است و مدتی بعد از بین می رود.
 • استفاده از مدالیته های گرما و سرما: با استفاده از گرما درمانگر  شما به دنبال رساندن و افزایش گردش خون در قسمت آسیب دیده بدن شما است. افزایش جریان خون چه کمکی می کند؟ با افزایش گردش خون در قسمت آسیب دیده بدن شما، اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به آن قسمت می رسد. برای مثال زمانی که گرما و حرارت روی عضله پیریفورمیس شما قرار می گیرد، اسپاسم عضلانی که علت ایجاد آن سیاتیک است را از بین می برد. از طرفی دیگر، سرما گردش خون را کند می کند و التهاب و اسپاسم عضلات و درد را از بین می برد. فیزیوتراپیست شما، با استفاده درست و مناسب از این روش تلاش می کند تا شما بیشترین سود را از جلسه درمان خود ببرید.
 • الکتروتراپی: ایجاد جریان الکتریکی توسط دستگاه بر روی قسمت آسیب دیده بدن که به کاهش اسپاسم عضلات و تولید اندورفین (مسکن طبیعی بدن که مانع درد می شود) کمک می کند. استفاده از جریان الکتریکی درمان بدون درد می باشد. این جریان سلول های عصبی را که مانع انتقال سیگنال های درد می شوند تحریک می کند و احساس درد را از بین می برد.
 • التراسوند: ایجاد امواج صوتی که به عمق بافت های عضلانی شما راه پیدا می کند و گرمای ملایمی ایجاد می کند و باعث افزایش گردش خون، کاهش اسپاسم عضلات، گرفتگی عضلات، تورم و درد می شود. این روش معمولا برای درد سیاتیک حاد بسیار مفید است.
 • آب درمانی: نوعی ورزش آرام و ملایم که در آب برای درد سیاتیک انجام می شود. در هیدروتراپی  از آب برای تقویت عضلات استفاده می شود، بسیاری از افراد از این روش استفاده می کنند و  نتایج خوبی به دست می آورند.

برای جلوگیری از درد سیاتیک چه کارهایی باید انجام داد؟

درد سیاتیک برای افرادی می تواند چند روزه باشد و برای عده ای هم می تواند هفته ها طول بکشد. همچنین اگر سیاتیک درست درمان نشود می تواند با گذشت زمان از قبل هم بدتر شود. اگر شمادرد سیاتیک دارید بهتر از بقیه افراد می دانید که در  صورت وجود درد انجام بعضی از فعالیت های جزیی می تواند عصب را تحریک کند و باعث به وجود آمدن درد شود.

کارهایی که می توان برای جلوگیری از ایجاد درد سیاتیک انجام داد:

 1. به طور منظم ورزش کنید: ورزش کردن را به بخشی از برنامه های مهم خود تبدیل کنید، نه فقط بعد از یک دوره درد سیاتیک یا فقط برای جلوگیری از آسیب به عصب سیاتیک بلکه برای سلامت جسم و روانتان. ورزش منظم، تمرکز روی تقویت عضلات پشت و شکم و فعالیت هایی مثل شنا یا پیلاتس می تواند بهترین نوع فعالیت برای جلوگیری از ایجاد هر آسیبی باشد.
 2. حفظ حالت بدنی مناسب: در هنگام رانندگی و نشستن های طولانی، با گردن صاف و شانه های به سمت پایین که صاف نگه داشته شده بنشیند. اگر مدت زمان طولانی پشت میز با رایانه کار می کنید علاوه بر طرز نشستن، حالت صندلی و میز خود را طوری تنظیم کنید تا از ایجاد درد در ناحیه گردن و کمر و همچنین اسیبب دیدگی سیاتیک جلوگیری شود.
 3. از نشستن طولانی مدت خودداری کنید: هر 20 تا 30 دقیقه یکبار را در محل کار خود به استراحت های کوچک اختصاص دهید. برای مثال بایستید، کمی آب بنوشید و چند دقیقه راه بروید.
 4. مراقب حالت خوابیدن خود باشید: می توانید با قرار دادن بالش بین زانوها یا پشت زانو ها از اسیب دیدگی کمر جلوگیری کنید.
 5. روی روش بلند کردن اجسام کار کنید: هنگام بلند کردن اجسام سنگین زانوی خود را خم کنید و  طوری بلند شوید که کمترین فشار به بدنتان وارد شود.

متخصصین  توان هاب آماده خدمت رسانی به شما هستند. ثبت درخواست کنید

فیزیوتراپی در منزل، کاردرمانی در منزل، گفتاردرمانی در منزل

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط

فیزیوتراپی دست در منزل
فیزیوتراپی دست در منزل

فیزیوتراپی دست در منزل به عنوان مداخله ای استفاده می شود که هدف آن بهبود تحرک و قدرت دست و