فیزیوتراپی تنفسی در کرونا

فیزیوتراپی تنفسی کرونا

آیا میدانستید فیزیوتراپی تنفسی می تواند در بازگشت مبتلایان کرونا به زندگی عادی موثر باشد؟ در این مقاله بررسی کرونا و ارائه چند تمرین فیزیوتراپی تنفسی می پردازیم.

کرونا چیست؟

نخستین بار در تاریخ 31 دسامبر 2019 میلادی بود که وجود ویروس جدید کرونا (COVID-19) در شهر ووهان چین گزارش شد. این ویروس پس از انتقال از فردی به فرد دیگر و گسترش در جهان، بالاخره در تاریخ 11 مارس 2020 از طرف سازمان جهانی بهداشت به عنوان یک پاندمی یا همه گیری شناخته شد. از آن روز تا به کنون تعداد مبتلایان به این ویروس به حدود 60 میلیون نفر رسیده است. نخستین علائمی که در مبتلایان به این ویروس مشاهده می شد علائم قلبی و تنفسی (به خصوص در افراد مسن) بوده است اما امروزه با گسترش پیکره دانش پزشکی در مورد ویروس کرونا، علائم دیگری از جمله نشانه های درگیری سیستم عصبی مانند سردرد، سرگیجه و کاهش حسّ بویایی و چشایی نیز به این مجموعه اضافه شده اند. شدّت عفونت سیستم تنفسی ناشی از ویروس کرونا غالباً به سه دسته حاد، متوسط و خفیف تقسیم می شود که به برخی مراقبات لازم برای هر یک از این گروه ها خواهیم پرداخت.

وضعیت مناسب برای بیمار مبتلا به کرونا

اگر فردی مبتلا به کرونا در عزیزان خود دارید که بستری شده است، بایستی بدانید که جلوگیری از ایجاد زخم بستر در دوران بستری وی از مهمترین امور مراقبتی می باشد. همان طور که می دانید تنفس در حالتی که فرد به صورت طاقباز دراز کشیده باشد آسان تر است؛ فلذا اغلب بیماران بستری شده در این حالت خوابانده می شوند. با توجه به این موضوع، از شایع ترین نقاط بدن که مستعد زخم بستر می باشند می توان به پشت سر، نواحی خلفی شانه، ارنج، باسن و پایین پاشنه پا اشاره کرد. توصیه می شود برای جلوگیری از ایجاد زخم های این چنینی هر چند ساعت یک بار وضعیت خوابیدن فرد بیمار را عوض کنید و از مرطوب کننده های حاوی آب برای مرطوب نگه داشتن مناطق ذکر شده استفاده کنید.

بهترین حالت برای تسهیل تنفس و تبادل گازهای هوایی در داخل ریه این است که فرد را به پهلو خوابانده، کمی کمر وی را خم کنیم تا فشار شکم از روی دیافراگم (یکی از عضلات تنفسی اصلی) برداشته شده و بالشت را به نحوی زیر سر بیمار قرار دهیم که شانه پایین ترِ او روی آن قرار نگیرد. می توانید برای تعویض وضعیت بیمار از پرستاران بخش نیز کمک بگیرید. لازم به ذکر است که به دلیل اجماع خلط در مسیرهای هوایی این افراد، بهتر است وعده های غذایی به بخش هایی کوچک تقسیم شده و به تعدّد (مثلاً شش بار در روز) به بیمار داده شود. ضمناً بهتر است که بخش عمده ای از مواد غذایی مصرفی بیمار را مایعات تشکیل داده باشد.

تمرینات فیزیوتراپی تنفسی برای افراد مبتلا به کرونا

با کاهش میزان درگیری ریه افراد مبتلا و بهبود حال آن ها، ترخیص ایشان از بخش بستری بیمارستان انجام می گیرد. در چنین افرادی با درگیری متوسط و یا خفیف ریه می توان همچنان شاهد علائمی مانند نفس تنگی، کاهش ظرفیت تنفسی و خستگی بود. برای بهبود این علائم پس از فاز حاد بیماری و با نظارت متخصص درمانی می توان از تمرینات ذیل بهره برد:

  1. کشش عضلات تنفسی: به این منظور بیمار بایستی به پهلو دراز کشیده و زانو ها را کمی خم و به داخل سینه جمع کند تا خمیدگی ناحیه کمری بیمار از بین برود. سپس بایستی بازوی بالاتر را به سمت بالای سر برده و به آرامی آن را بلند کرد تا بر بدن عمود شود. سپس بایستی شانه را به سمت بیرون چرخاند تا به عضلات تنفسی کشش لازم وارد شود. این وضعیت را حداقل برای 20 ثانیه حفظ کنید.
  2. تقویت عضلات تنفسی: یکی از عضلات اصلی تنفس در بدن انسان، عضله دیافراگم می باشد که فضای ریه و قلب را از احشای شکمی جدا می کند. این عضله بیش تر در حین تنفس شدید و قوی فعالیت می کند و در تسهیل تنفس نقش بسیار مهمّی را دارد. برای تقویت این عضله بایستی به صورت طاقباز دراز بکشید و وزنه ای متوسط (1 تا 3 کیلو) را روی دیواره جلویی عضلات شکم قرار دهید. سپس دراز بکشید و روزانه 30 انقباض حداکثری دیافراگم را اجرا کنید.
  3. تمرین سرفه زدن: بیمار باید روزانه 3 مرتبه و هر مرتبه 10 بار به طور فعال و ارادی سرفه بزند.
  4. تنفس زبانی-حنجره ای: در این حالت که «تنفس قورباغه ای» نیز نامیده می شود، فرد گویی در حین دَم، کلمه «گاپ» را تولید و به طور منقطع نفس خود را به داخل ریه می فرستند؛ به این صورت که در حین بیان کلمه «گاپ»، بیمار صدای «گ» را با چسباندن انتهای زبان خود به بالاترین بخش کام نرم تولید کرده و صدای «پ» انتهایی با بسته شدن دهان و انقطاع تنفس ایجاد می شود. این شیوه تنفس باید تا جایی ادامه پیدا کند که ریه ها از هوا پُر شوند. اجرای این تمرین برای افزایش قدرت عضلات دخیل در تنفس و همچنین افزایش ظرفیت حیاتی ریه ها بسیار مفید می باشند.
  5. تمرینات هوازی سبک: تمرینات هوازی مانند شنا، پیاده روی و دوچرخه سواری اگر به صورت سبک اما متداوم انجام شوند می توانند به افزایش ظرفیت ریوی بیمارِ در حال نقاهت کمک کنند. دقّت کنید که تمرینات هوازی هرگز نباید توسط افراد مبتلا به کرونای حاد اجرا شوند.

دقت بفرمایید که تمامی تمرینات بالا در صورتیکه هر یک از علائم زیر مشاهده شد بایستی بلافاصله قطع شوند:

  1. افزایش دمای بدن به بالای 38 درجه سلسیوس
  2. کاهش غلظت اکسیژن خون به زیر 90%
  3. فشار خون زیر 60/90 میلی متر جیوه و یا بالای 90/180 میلی متر جیوه
  4. ضربان قلب زیر 40 بار بر دقیقه و یا بالای 120 بار در دقیقه
  5. تغییر درجه هشیاری

تمرینات کامل و مصور را میتوانید از این پیوند دریافت کنید

راهنمای ۳ فیزیوتراپی تنفسی برای بیماران مبتلا به کرونا بعد از مرحله حاد

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط