فیزیوتراپی کتف در منزل

فیزیوتراپی کتف در منزل

فیزیوتراپی کتف در منزل و به صورت کلی در پروتکل توانبخشی آسیب های کتف و شانه اغلب شامل محافظت، استراحت، یخ و تمرینات ملایم برای حفظ حرکت بدون درد است. پس از مراحل اولیه، درمانگر از طریق برنامه ای که شامل طیف وسیعی از حرکات و تمرینات تقویتی می شود، شما را راهنمایی می کند تا به شما کمک کند به فعالیت هایی که دوست دارید و باید انجام دهید، بازگردید.

فیزیوتراپیست شما که در توانبخشی شانه تخصص دارد ممکن است از تکنیک های دیگر مانند بانداژ، به حرکت درآوردن مفاصل و درمان بافت نرم و یا تکنیک های سوزن خشک برای بهبود نتیجه در درمان آسیب شانه استفاده کند.

آسیب های شایع کتف و شانه

شانه از نظر آناتومیکی یک ناحیه پیچیده از بدن است و متأسفانه این بدان معناست که مناطق زیادی برای آسیب وجود دارد. مفصل شانه محل اتصال استخوان بازو به استخوان ترقوه و تیغه شانه (کتف) در پشت را شامل می شود. رباط های شانه نسبتاً ضعیف هستند و بنابراین مفصل برای ثبات به عضلات اطراف تکیه می کند، به ویژه گروهی از ماهیچه ها که تحت عنوان روتاتور کاف شناخته می شوند.

این ماهیچه ها “توپ” استخوان بازو را در حفره مفصل حفظ می کنند. ماهیچه های روتاتور کاف نقش اساسی در حرکت شانه ایفا می کنند و بنابراین اغلب در آسیب های شانه نقش دارند، اما بسیاری از ساختارهای دیگر مانند غضروف، تاندون ها، لابروم، بورس و ریشه های عصبی نیز وجود دارند که می توانند تحت تأثیر قرار گیرند.

آسیب های شانه اغلب پس به صورت شروع تدریجی و در بازوی غالب به دلیل استفاده بیش از حد ظاهر می شود، به عنوان مثال وضعیت ثابت قرار گرفتن بدن در محل کار یا ورزشکاری که به طور مکرر از بازوی غالب استفاده می کند (مثلا برای پرتاب کردن). با این حال، آسیب های شانه می توانند در اثر ضربه ناگهانی نیز ایجاد شوند، همانطور که اغلب در دررفتگی اتفاق می افتد.

در حالی که شرایط زیادی وجود دارند که می توانند بر شانه تأثیر بگذارند، اما موارد زیر بیشتر رایج هستند که ما معمولاً مشاهده می کنیم.

درد شانه
درد شانه

پارگی روتاتور کاف

چهار عضله روتاتور کاف شانه را تشکیل می دهند:

 • سوپراسپیناتوس
 • اینفراسپیناتوس
 • زیر بغل
 • ترس مینور

تاندون های این ماهیچه ها از مفصل شانه و از نزدیک کپسول مفصل عبور می کنند و در نتیجه پتانسیل پارگی در تاندون یا خود عضله وجود دارد. تاندون سر بلند عضله دو سر بازویی نیز می تواند در ارتباط با بالای مفصل شانه درگیر شود. سن بالا یک عامل مستعد کننده برای پارگی روتاتور کاف است، زیرا تاندون ها در اثر سایش دچار سفت شدن و کشسانی کمتر می شوند.

یکی دیگر از عوامل تشدید کننده می تواند فعالیت هایی باشد که به صورت مکرر در ارتفاعی بالاتر از سر انجام می گیرند، به عنوان مثال، نقاشی یا کارهای ساختمانی. علائم می تواند شامل درد کسل کننده و عمیق و محدودیت حرکتی هنگام رسیدن به بالای سر یا پشت باشد.

مدیریت آسیب بستگی به شدت پارگی دارد. در ابتدا، اولویت حل التهاب با استراحت، یخ و سپس فیزیوتراپی کتف و شانه است. در نهایت فیزیوتراپی کتف و شانه باید تقویت عضله را در نظر بگیرد. با این حال تقویت پیش از موعد ممکن است بهبود را به تأخیر انداخته و مشکلات بیشتری ایجاد کند.

پارگی های شدید ممکن است نیاز به ترمیم جراحی داشته باشند، اما در بیشتر موارد فیزیوتراپی در منزل بهترین درمان ممکن است.

رادیکولوپاتی گردن

گاهی اوقات درد در شانه از خود شانه نشات نمی گیرد. رادیکولوپاتی گردنی واژه ای پزشکی برای “عصب تحت فشار” در گردن است. شاخه عصبی خارج شده از ستون فقرات که کل شانه و بازو را تأمین می کند، به این معنی که اگر ناحیه خاصی آسیب دیده یا ملتهب شود، می تواند باعث ایجاد درد در شانه شود.

در اثر این درد ارجاع شده، ماهیچه های بیش فعال ممکن است سفت و کوتاه شوند. مشکلات گردن همچنین می تواند ضعف و یا سوزن سوزن شدن در شانه و بازو ایجاد کند، که معمولاً علامت قابل اعتمادی است که نشان می دهد یک عصب درگیر شده است.

درمان در ابتدا باید با هدف تسکین درد و مدیریت التهاب انجام شود. پس از تسکین درد، با ادامه فیزیوتراپی کتف و شانه بایستی که با تمرکز بر اصلاح وضعیت، تمرین کنترل حرکت، تقویت و در نهایت تلاش برای جلوگیری از عود مجدد، محدوده طبیعی حرکت باید بازیابی گردد.

گرفتگی شانه

حرکت شانه به طور طبیعی باید در یک الگوی هموار و بدون درد اتفاق بیفتد. با این حال، گاهی اوقات تاندون های روتاتور کاف گرفتار و ملتهب می شوند و منجر به چیزی می شود که به آن گرفتگی گفته می شود. اگر این امر برای مدت طولانی ادامه یابد، می تواند باعث التهاب تاندون روتاتور کاف یا بورسیت شانه شود.

گرفتگی بیشتر در ورزشکارانی مشاهده می شود که فعالیت های تکراری در قسمت های بالاتر از سر و شانه انجام می دهند، به عنوان مثال شناگرا ، بازیکنان تنیس و غیره، یا در مشاغلی مانند ساختمان سازی و نقاشی که در آن کارگران بارها و بارها برای مدت طولانی در قسمت هایی بالاتر از سر و شانه فعالیت می کنند.

گرفتگی می تواند به صورت ثانویه به دلیل بی ثباتی دینامیک در شانه رخ دهد، جایی که ماهیچه های ضعیف و رباط های شل باعث حرکت بیش از حد مفصل شانه می شوند. در این وضعیت، ماهیچه های روتاتور کاف برای تثبیت مفصل، بیش از حد کار می کنند و باعث خستگی و آسیب های ناشی از فشار بیش از حد می شوند.

آرتروز همچنین می تواند یک عامل تأثیرگذار در افراد مسن باشد، زیرا می تواند باعث تنگ شدن فضای مفصلی و در نتیجه گرفتگی شود.

گرفتگی شانه معمولاً به صورت درد پخش شونده به سمت ناحیه بازو خود را نشان می شود و به صورت درد خفیفی شروع می شود اما اگر اقدامی صورت نگیرد بدتر می شود. در این حالت فیزیوتراپی کتف در منزل باید بر تسکین درد و مدیریت علائم، بازآموزی حرکتی و سپس تقویت عضلات پس از تسکین علائم متمرکز شود. اگر تکنیک های محافظه کارانه تر موفقیت آمیز نباشند، تزریق کورتیکواستروئید می تواند در مراحل اولیه ضدالتهابی مفید باشد.

دررفتگی شانه و بی ثباتی شانه

مفصل شانه بیشترین دامنه حرکتی را بین مفصل های بدن دارد و بنابراین مستعد دررفتگی است، یعنی که مفصل از جای خود بیرون می آید. دررفتگی شانه در بسیاری از ورزش ها، به ویژه راگبی، به دلیل برخوردهای موجود، یک اتفاق شایع است.

متأسفانه، معمولاً دررفتگی های مکرر منجر به بی ثباتی جدی مفصل و اغلب اوقات همانطور که در بالا ذکر شدباعث گرفتگی ثانویه می شود. مفصل شانه می تواند در جهات مختلف دچار دررفتگی شود و به ساختارهای اطراف آسیب برساند، که این امر روند فیزیوتراپی کتف و شانه و توانبخشی را پیچیده تر می کند.

برای جلوگیری از دررفتگی های مجدد در آینده، ماهیچه های روتاتور کاف باید در تمام محدوده حرکتی تقویت شوند تا به تثبیت مفصل در موقعیت های مختلف کمک شود. تکنیک های تسمه و بریس نیز برای ایجاد ثبات بیشتر، به ویژه در صورت بازگشت به ورزش استفاده می شود. بسته به شدت دررفتگی ممکن است جراحی لازم باشد، اما در هر صورت فیزیوتراپی کتف در منزل بدون در نظر گرفتن این امر ضروری خواهد بود.

شانه ی یخ زده

شانه یخ زده مشکلی است که به صورت درد و سفتی در شانه ظاهر می شود و گاهی اوقات می تواند با آسیب روتاتور کاف اشتباه گرفته شود. به نظر می رسد علت آن التهاب کپسول مفصلی است و در حالی که مشخص نیست چه چیزی باعث شروع روند التهابی می شود، برخی بیماری ها مانند دیابت، کم کاری تیروئید، پرکاری تیروئید و بیماری های قلبی با افزایش خطر ابتلا به شانه یخ زده مرتبط هستند.

یک پروسه شانه یخ زده دارای سه مرحله مجزا است که هر یک از آنها می تواند تا چند ماه طول بکشد.

 1. مرحله انجماد/التهاب. با درد و سپس از دست دادن تدریجی دامنه حرکتی مشخص می شود. در این مرحله برای جلوگیری از التهاب بیشتر باید از درمان تهاجمی اجتناب شود و هدف اصلی درمان باید مدیریت درد و جلوگیری از کاهش دامنه حرکت باشد.
 2. مرحله یخ زده. درد معمولاً در انتهای این مرحله برطرف می شود، اما سفتی همچنان ادامه دارد.
 3. مرحله ذوب شدن. بازگشت تدریجی محدوده طبیعی حرکت، در این مرحله فیزیوتراپی کتف و شانه و درمان دستی می تواند بیشترین تأثیر خود را داشته باشد.

شانه یخ زده یک وضعیت بسیار خسته کننده است و به صبر و حوصله زیادی نیاز دارد. هدف از فیزیوتراپی کتف وشانه این است که تا حد ممکن دامنه حرکتی و قدرت عضلانی موجود را حفظ کرده و سپس افزایش داد. هیچ راه حل سریعی وجود ندارد، اما فیزیوتراپیست ها می توانند شما را در روند بهبود راهنمایی کنند تا مطمئن شوید که در سریع ترین زمان ممکن بهبود می یابید.

برای الاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله فیزیوتراپی شانه یخ زده مراجعه نمایید.

تکنیک های توانبخشی و فیزیوتراپی کتف در منزل

درد

اولین قدم برای هرگونه آسیب، مدیریت درد و التهاب است. این امر می تواند از طریق استراحت مفصل، برداشتن فشار از روی عضلات آسیب دیده یا حتی گاهی بی حرکت کردن شانه حاصل شود. باید مراقب باشید تا از تحلیل رفتن ماهیچه ها جلوگیری کنید و از مفاصل مجاور غافل نشوید و آرنج، مچ دست و دست را در حرکت و عملکرد کامل نگه دارید. اگر مفصل شانه نیاز به بی حرکتی داشته باشد، فیزیوتراپ شما می تواند تمرینات ملایم مناسب را برای جلوگیری از سفتی تجویز کند.

حالت بدن

هنگامی که درد کنترل می شود، وضعیت بدن باید مورد توجه قرار گیرد، زیرا اغلب عامل تأثیرگذاری بر شرایط شانه است. در ظاهر به نظر می رسد یک راه حل آسان است، اما ترک عادات بد می تواند زمان بر باشد. نکته مهم این است که یک روال خوب را پیاده سازی کنید تا حالت صحیح بدن به صورت خودکار رعایت شود.

یکی از زمینه های اصلی وضعیتی که باید ارزیابی شود، تثبیت کتف است. موقعیت صحیح کتف این است که به سمت پایین و عقب چرخانده شود. یکی از اشتباهات رایج بیماران بیرون آوردن قفسه سینه است، اما بهتر است به این فکر کنید که شانه های خود را “عقب و پایین” نگه دارید. با استفاده از ماهیچه های قسمت بالای کمر برای کشیدن تیغه های شانه در موقعیت صحیح، می توانید بار عضلات گردن را که اغلب بیش از حد فعال هستند، کاهش دهید.

افراد اغلب هنگام تلاش برای بهبود وضعیت بدن خود بر گردن، پشت و شانه های خود تمرکز می کنند، اما گاهی اوقات مشکل می تواند در جلوی قفسه سینه آنها باشد. ماهیچه های سینه ای (که اغلب به آنها pecs گفته می شود) در قسمت جلویی قفسه سینه قرار دارند و در صورت سفت شدن می توانند شانه ها را بچرخانند و وضعیتی کج ایجاد کنند.

این امر بیشتر در افرادی که پشت میز کار می کنند مشاهده می شود، اما گاهی اوقات در افرادی که تمرینات قدرتی را در باشگاه انجام می دهند نیز دیده می شود. این افراد ممکن است به دلایل زیبایی روی عضلات سینه تمرکز کنند، اما از تحرک و قدرت عضلات پشت خود غافل شوند که باعث عدم تعادل می شود.

تنظیمات محل کار

هرکسی که زمان قابل توجهی را صرف کار با رایانه می کند، باید یک ارزیابی ارگونومیک کامل انجام دهد. نکات اساسی زیر را در نظر بگیرید:

 • آیا مانیتور در ارتفاع مناسب است؟
 • آیا صندلی در وضعیت مناسب برای پاها و کمر قرار دارد؟
 • آیا بازوهای شما نسبت به میز شما در ارتفاع مناسب هستند؟
 • آیا صفحه کلید، ماوس و تلفن در فاصله مناسب تنظیم شده اند؟

یک عملکرد ارگونومیک ضعیف منجر به چرخش یا حالت نامناسب در طول روز می شود، که اگر بارها انجام شود می تواند به سرعت منجر به درد شانه و سازگاری ضعیف وضعیتی شود.

انجام کشش های ملایم شانه و گردن در فواصل منظم در طول روز مفید است. در کنار میز خود یک یادداشت قرار دهید که به شما یادآوری کند کشش های خود را انجام دهید و وضعیت بدن خود را بررسی کنید. همین نکات در مورد وضعیت صحیح بدن هنگام استفاده از لپ تاپ نیز صدق می کنند، حتی اگر فقط در خانه مشغول خرید آنلاین یا تماشای فیلم هستید، مراقب وضعیت بدنی خود باشید. باور کنید یا نه، ولو شدن روی کاناپه یکی از علل شایع مشکلات گردن و شانه است.

اگر نگران ارگونومی خود هستید، فیزیوتراپیست شما می تواند یک ارزیابی ارگونومیک برای شما انجام داده تا به شما مشاوره تخصصی و در صورت نیاز توصیه تجهیزات ارائه دهد.

باندپیچی

گاهی اوقات می توان از بانداژ برای حمایت از شانه ناپایدار یا تسهیل وضعیت صحیح استفاده کرد. باندپیچی شانه در محل مناسب، در طول روز به شما یادآوری می شود که چگونه باید آن را قرار دهید. با این حال باندپیچی یک راه حل دائمی نیست، زیرا ماهیچه ها باید به تنهایی کار خود را به درستی انجام دهند. یکی دیگر از روش های بانداژ این است که ماهیچه های بیش فعال از زیر فشار خارج شده و مانع استفاده از آنها شوید.

باندپیچی
باندپیچی

دامنه حرکتی

شانه در چندین سطح حرکت می کند و برای عملکرد کامل همه ماهیچه ها و رباط ها باید با هم کار کنند. سفتی و درد می تواند بر دامنه حرکت تأثیر منفی بگذارد، بنابراین حرکت مجدد فعال و کشش غیرفعال ممکن است برای بازیابی مجدد حرکت کامل مورد نیاز باشد. بسیاری از تکنیک های خاص وجود دارد که در فیزیوتراپی کتف و شانه می توان از آنها استفاده کرد. به عنوان مثال، تمرینات حرکتی ملایم را می توان با نگه داشتن دسته جارو انجام داد که مفصل را در محدوده کامل خود حرکت می دهد، هم در جهت جلو و هم در طرفین.

تقویت

هنگامی که شانه در یک راستا و با الگوی مناسب ماهیچه حرکت می کند، تقویت می تواند شروع شود. معمولاً لازم است قبل از پیشرفت در تقویت مفصل هنگام حرکت، با تمرینات بسیار ساده شروع کنید. تقویت باید شامل تمام ماهیچه هایی که تیغه شانه را تثبیت می کنند و قسمت بالای بازو را حرکت می دهند، شود. بایستی که تقویت ماهیچه ها در موقعیت های مختلف و طیف وسیعی از حرکات مفید انجام گیرد. ورزش درمانی برای درد کتف و شانه با هماهنگی درمانگر می تواند بسیار مفید واقع شود.

ماساژ

ماساژ یک روش بسیار محبوب برای تسکین درد است و می تواند در رهایی عضلات و گره های سفت مؤثر باشد، که به شما این امکان را می دهد که به راحتی بر روی تمرینات توانبخشی خود متمرکز شوید. ماساژ یک ابزار فوق العاده است، اما به خاطر داشته باشید که وضعیت بد بدن، الگوهای حرکتی یا آناتومی زمینه ای را اصلاح نمی کند. بهتر است همراه با تمرینات فیزیوتراپی کتف و شانه برای جلوگیری از عود تنش و درد عضلانی استفاده شود.

ماساژ
ماساژ

جلوگیری از درد شانه

برای جلوگیری از درد شانه می توانید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • وضعیت مناسب بدن را تمرین کنید. منظور از وضعیت بدن، حالت قرار گرفتن اعضای بدن نسبت به یکدیگر در حالت طبیعی است.
 • از فعالیت هایی که ممکن است باعث آسیب مجدد یا ایجاد درد در ناحیه آسیب دیده شوند، خودداری کنید.
 • در صورت آسیب دیدگی استراحت کنید.
 • برنامه ورزشی منظم برای حفظ انعطاف پذیری بافت های نرم اطراف شانه و ورزش های تقویتی برای داشتن قدرت کافی در عضلات اطراف مفصل شانه.
 • در صورت بروز علائم، از خدمات فیزیوتراپی تخصصی استفاده کنید.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط