فیزیوتراپی و مداخلات توانبخشی برای بیماران سکته مغزی

فیزیوتراپی سکته مغزی

در این مقاله از توان هاب به مرور خدمات فیزیوتراپی و توانبخشی برای بیماران سکته مغزی میپردازیم. سکته مغزی زمانی رخ می دهد که بنا به هر دلیلی، جریان خون در مغز متوقف شده و سلول های مغزی شروع به از بین رفتن کنند. اثرات سکته مغزی بستگی به محل و شدّت آسیب به مغز دارد. همچنین لازم به ذکر است که شیوع سکته مغزی پس از سنّ 55 سالگی افزایش می یابد.

سکته مغزی ممکن است در اثر خونریزی مغزی (=هموراژ) و یا ایجاد لخته خون در رگ های منتهی به مغز رخ دهد. خونریزی مغزی زمانی رخ می دهد که عروق خونی مربوط به مغز پاره گردد. این اتفاق به دو شیوه برای مغز زیان آور می باشد؛ نخست این که پارگی عروق خونی مانع از جریان یافتن خون به سمت سلول های مغزی می گردد و دوم این که تماس مستقیم خون با سلول های عصبی مغز باعث مسمومیت بافت عصبی شده و به سلول های مغزی آسیب می زند. تشکیل لخته در عروق مغزی سبب کاهش و قطع جریان خون در مغز شده و مانع از رسیدن اکسیژن و مواد غذایی به سلول های عصبی می گردد که باعث مرگ این سلول ها می شود. به دنبال رخ دادنِ هر یک از این دو نوعِ سکته مغزی، اختلال در گردش خون مغز سبب ایجاد مشکل در عملکرد آن و توانایی فرد برای انجام فعالیت ها می گردد.

سومین نوع سکته مغزی حمله ایسکمی موقّت (=TIA) نامیده می شود که ممکن است در اثر قطع موقّت جریان خون به دلیل تشکیل لخته در عروق و یا… رخ دهد. برخلاف انواع دیگر سکته مغزی، علائم ناشی از TIA زود گذر بوده و رفع می گردد که این امر به دلیل رانده شدن لخته خون از داخل عروق مغزی و یا حل شدن تدریجی آن در خون اتفاق می افتد. از آن جا که سابقه TIA به عنوان عاملی مستعد کننده برای ابتلا به سکته مغزی در آینده محسوب می شود، لذا باید اقداماتی جدی در این زمینه برای افراد صورت گیرد.

تشخیص زودهنگام حیاتی است

در برخی موارد تشخیص زودهنگام باعث ارائه مداخلات موثرتری به بیماران سکته مغزی شده و وضعیت بلند مدّت سلامتی او را بهبود می بخشد. در سال های اخیر تلاش های بسیاری از سوی رسانه ها در راستای آگاهی بخشی نسبت به سکته مغزی صورت گرفته است که از جمله آن ها می توان به عبارت مخففِ “قاصدک” اشاره کرد:

ق: قطعاً

ا: با اورژانس تماس بگیرید اگر…

ص: صورت کج شد،

د: دست ها ناتوان شدند،

ک: کلام دشوار شد.

راهکار های مورد استفاده در صورت رخ دادن سکته مغزی

علیرغم تفاوت بین افراد مبتلا به سکته مغزی، مشکلات مشابهی را می توان در آن ها مشاهده کرد که فیزیوتراپی به عنوان عضوی از تیم توانبخشی در جهت رفع آن ها تلاش می کند. برخی از این مشکلات عبارتند از:

  • ضعف دست و پای یک سمت بدن
  • کاهش انعطاف اندام ها
  • ضعف در راه رفتن
  • کاهش توانایی در انجام کارهای روزمره
  • اختلال توانایی تکلّم
  • ضعف در غذا خوردن و بلع
  • اختلال در حافظه، تفکّر و قضاوت

فیزیوتراپی بخشی از تیم مراقبت و درمان است که در همکاری با پزشک، پرستار، کاردرمانگر، گفتاردرمانگر و سایر متخصصین سلامت به ارزیابی نیازهای بیماران مبتلا به سکته مغزی، تشخیص مشکلات آن ها و برنامه ریزی مداخلات درمانی می پردازد و بیماران را تا هنگام بهبود در توانایی های آن ها همراهی می کند.

فیزیوتراپیست های توان هاب آماده خدمت رسانی به شما هستند. ثبت درخواست کنید

نقش فیزیوتراپی در بیمارستان ها

در نخستین روز های پس از وقوع سکته مغزی، بیماران در بخش بستری بیمارستان ها بستری شده و مراقبات اوّلیه توسط تیم درمانی سکته مغزی به آن ها ارائه می گردد. مطالعات نشان داده است افرادی که پس از ابتلا به سکته مغزی در واحدهای مراقبت از بیماران سکته مغزی بستری می گردند، خدمات توانبخشی را زودتر دریافت کرده و لذا نتایج عملکردی بهتری را نشان می دهند. اقدام به حرکت و جابجا شدن در محیط در بیماران مبتلا به سکته مغزی و به فاصله اندکی از زمان بروز ضایعه، شانس کسب استقلال در راه رفتن و ایجاد حسّ رفاه در آن ها را افزایش می دهد. در محیط بیمارستان، فیزیوتراپیست غالباً به ارزیابی مهارت های تعادلی، جابجایی از تخت به صندلی، ایستادن و راه رفتن پرداخته و انعطاف و قدرت عضلانی را مورد سنجش قرار می دهد.

نقش فیزیوتراپی در آمادگی برای ترخیص از بیمارستان

فیزیوتراپی همچنین برای ترخیص از بیمارستان ها و مراکز بستری برنامه ریزی کرده و بر اساس نیازها و توانایی های بیماران مبتلا به سکته مغزی، آن ها را برای مراجعه به مراکز روزانه توانبخشی سکته مغزی و دریافت خدمات آتی همراهی می کند.

یکی دیگر از رویکردهای توانبخشی در بیماران مبتلا به سکته مغزی، ارائه خدمات فیزیوتراپی و یا سایر خدمات توانبخشی در منزلِ افراد می باشد و برای بیمارانی مناسب است که قادر به بازگشت به منزل خود هستند. فارغ از محیطی که در آن خدمات توانبخشی به بیماران سکته مغزی ارائه می گردد، بایستی توجه داشت که توانبخشی به دوره ای از مداخلات اتلاق می گردد که در راستای رسیدن به اهداف فرد انجام می گردد و تا زمانی که فرد را به بهبودیِ مورد نظر برساند ادامه می یابد.

فیزیوتراپیست های توان هاب آماده خدمت رسانی به شما هستند. ثبت درخواست کنید

نقش فیزیوتراپی در جلوگیری از ابتلای مجدد به سکته مغزی

کاهش سطح فعالیت فیزیکی همواره خطری جدی برای ابتلا به سکته مغزی شناخته شده است. این خطر در بیماران سکته مغزی دو چندان می گردد؛ چرا که این دسته از افراد به طور کلّی تمایل به پایین آوردن سطح فعالیت فیزیکی خود نسبت به افراد عادی داشته و لذا خطر بیش تری آن ها را برای ابتلای مجدد به سکته مغزی تهدید می کند. اجرای تمرینات فیزیکی تحت نظارت فیزیوتراپیست یکی دیگر از خدمات مربوط به این حوزه می باشد. مطالعات بلند مدّت چنین بیان می کنند که افزایش تمرینات فیزیکی انجام شده در طول روز سبب کاهش شانس ابتلای مجدد به سکته مغزی می گردد. آن چه که واضح است تاثیر برنامه های ورزشی بر تناسب اندام بیماران سکته مغزی، کاهش ریسک ابتلای مجدد و افزایش کیفیت زندگی آن هاست.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

small_c_popup.png

در تماس باشید...

راهنمایی و مشاوره رایگان

به دنبال بهترین خدمات توانبخشی در منزل می گردید؟ جای درستی آمده اید! تماس بگیرید یا درخواست تماس دهید.

شماره تماس ما: