مراقبت های مربوط به دست و اندام فوقانی پس از سکته مغزی

مراقبت های مربوط به دست و اندام فوقانی پس از سکته مغزی

بسیاری از افرادی که دچار سکته مغزی شده اند به همان شکل با اختلال در دست و بازوی خود مانده اند. مراقبت های مربوط به دست و اندام فوقانی پس از سکته مغزی می تواند بسیاری از این مشکلات را حل کرده و از بسیاری مشکلات دیگر پیشگیری کند. مراقبت های مربوط به دست و اندام فوقانی پس از سکته مغزی شامل تکنیک هایی مانند وضعیت دهیِ کارآمد هستند.

سکته مغزی زمانی رخ می دهد که قسمتی از مغز از دریافت اکسیژن محروم می ماند. این امر زمانی رخ می دهد که عروق خونی تغذیه کننده مغز مسدود شده و یا ناحیه ای در مغز دچار خونریزی شده است. این رخداد می تواند منجر به مرگ برخی از سلول های مغزی شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع سکته مغزی می توانید به مطلب ۲ نوع اصلی سکته مغزی مراجعه نمایید.

سکته مغزی اغلب باعث فلج شدن عضلات بدن، گزگز، محدودیت حسّی و ضعف یک یا چند عضله در بازو و یا شانه شما می گردد. ممکن است عضلات به جای ضعیف شدن، سفت (اسپاستیک) گردند. در کل، سکته مغزی ممکن است تون عضلات ذکر شده را کاهش و یا افزایش دهد.

شانه منطقه ایست که پس از سکته مغزی مشکلاتی کلیدی را رقم می زند. کتف و استخوان بازو با اتصال به یکدیگر مفصل شانه را تشکیل می دهند که مانند یک گوی و کاسه است. مشکلاتی که پس از سکته مغزی در این مفصل بروز می کند می تواند سبب دررفتگی نسبی شانه ناشی از وزن دست شود. این این نیمه دررفتگی باعث به پایین لغزیدن شانه، درد در حین حرکت، احساس بی ثباتی مفصل و کشیدگی بیش از حدّ عضلات، تاندون ها و رباط ها می گردد. این مشکلات خود می توانند سایر مشکلات شانه مانند کاهش دامنه حرکتی و کوتاهی دائمی در برخی عضلات (خشکی) را رقم بزنند.

مراقبت های مناسب از دست به پیشگیری و درمان برخی از مشکلات کمک می کند. این امر شامل وضعیت دهی مناسب بازو در حالت مناسب، استفاده از وسایلی مانند اِسلینگ یا بریس و مراقبت برای پیشگیری از آسیب های بیش تر در حین توانبخشی می باشد.

مراقبت های مربوط به دست و اندام فوقانی پس از سکته مغزی
مراقبت های مربوط به دست و اندام فوقانی پس از سکته مغزی

چرا به مراقبت های مربوط به دست و اندام فوقانی پس از سکته مغزی نیاز داریم؟

اگر دچار سکته مغزی شده باشید ممکن است در حین بهبود عملکردها و درمان فلج ناشی از سکته مغزی به مراقبت های مربوط به دست نیاز پیدا کنید. برخی از افراد مبتلا به این بیماری به درمان مشکلات عضلانی و درد شانه (که شایع ترین مشکل می باشد) ناشی از این اختلال نیاز دارند. این درمان ها اغلب بلافاصله پس از وقوع سکته مغزی رخ می دهد. حتی اگر از سکته مغزی رخ داده آسیب چندانی ندیده باشید، انجام مراقبت های مربوط به دست می تواند از بروز مشکلات در آینده جلوگیری کند.

به عنوان مثال، وضعیت دهیِ مناسب بازویتان در زمانی که حسّ کارآمدی در بازو و شانه خود ندارید امری مهم است. اگر بازوی خود را در وضعیتی مناسب قرار ندهید، به راحتی به آن آسیب خواهید زد. برخی از افراد مبتلا به این بیماری تا ماه ها از درد شانه و مشکلات دیگرِ این منطقه رنج می برند و احتیاج به توانبخشی مخصوص و درمان دارند.

چگونه باید پس از ابتلا به سکته مغزی برای اجرای مراقبت های مربوط به دست آماده شوم؟

هر آنچه که می توانید در مورد برنامه درمانی خود آگاهی کسب کنید. تیم مراقبت از شما با شما در جهت طراحی یک برنامه درمانی مطابق با نیازهای شما همکاری خواهد کرد. ممکن است با پزشکی کار کنید که متخصص طبّ توانبخشی است و یا شاید تحت درمان فیزیوتراپیستی قرار بگیرید که قرار است تمریناتی ایمن را در جهت تقویت قدرت عضلانی، تحمّل عضلانی و دامنه حرکتیِ بازو، شانه و دست به شما آموزش دهد. یک کاردرمانگر می تواند به شما کمک کند تا یاد بگیرید مهارت دستی لازم برای انجام کارهای روزمره تان را مجدداً کسب کنید. این امر ممکن است شامل استفاده از وسایل کمکی مانند بریس و ریل های دستی باشد.

برنامه درمانی شما با افزایش بهبودی و درمان فلج ناشی از سکته مغزی تغییر می کند. با اعضای تیم پزشکی خود در مورد این که اوضاع چگونه پیش می رود صحبت کنید. اگر انجام دادن تمرینی سبب درد می گردد، تمرین را متوقف و بلافاصله به پزشک خود خبر دهید.

توانبخشی دست و اندام فوقانی پس از سکته مغزی
مراقبت های مربوط به دست و اندام فوقانی پس از سکته مغزی

در طی مراقبت های مربوط به دست و اندام فوقانی پس از سکته مغزی چه کارهایی انجام می شود؟

یکی از اهداف بسیار مهمّ مراقبت های مربوط به دست و اندام فوقانی پس از سکته مغزی، جلوگیری از نیمه دررفتگی می باشد که از طریق حفاظت از بازو در ناحیه شانه میسّر می گردد.

همه مراقبت کننده ها باید از شیوه های صحیح کمک به شما آگاه باشند. از آن جا که بازوی شما در طی حرکت بایستی حمایت شده باشد، مراقبت کننده ها باید بدانند که نباید بازوی شما را بکشند و همچنین برای فراهم کردن حمایت لازم جهت ایستادن یا راه رفتن زیر بازویتان را بگیرند؛ چرا که این کار باعث بروز آسیب هایی در محل می گردد. به جای این کار، از دست مبتلای خود حمایت کرده و از دست سالم خود برای بالا کشیدن خود استفاده کنید.

استفاده از وسایل کمکی نیز بایستی بخشی از درمان شما باشد؛ به این صورت که ممکن است لازم باشد تا بازوی شما در یک اِسلینگ و یا کش قرار گیرد تا از بازوی شما حمایت کرده و از بروز آسیب های بیش تر جلوگیری شود. اگر از ویلچر استفاده می کنید، دسته های صندلی نیز بایستی برای کمک باشند. سایر وسایل شامل تشک ها و یا بالشتک های حمایتی هستند که ممکن است چند هفته و یا بیش تر از آن ها استفاده کنید.

انواع دیگر وضعیت دهیِ صحیح پس از وقوع سکته مغزی عبارتند از:

 • هنگامی که روی سمت سالم خود دراز کشیده اید از یک یا دو بالشت برای زیر سرتان استفاده کنید. در حالی که شانه سمت مبتلا جلو قرار داده شده است، بازو باید روی یک بالشت قرار داشته باشد.
 • هنگامی که روی سمت مبتلای خود دراز کشیده اید از یک یا دو بالشت برای زیر سرتان استفاده کنید. شانه سمت مبتلای شما باید به شیوه ای راحت وضعیت دهی شده باشد.
 • هنگامی که نشسته اید کمرتان را به پشتی صندلی خود بچسبانید. دستان تان را در حالی که یک بالشت زیر هر کدام گذاشته اید روی میز قرار دهید. کف پاهایتان بایستی روی زمین قرار گرفته باشد.
 • هنگامی که به پشت دراز کشیده اید، ۳ عدد بالشت را زیر دو شانه و سر خود قرار دهید تا آن ها را حمایت کنند. بازوی مبتلای خود را روی یک بالشت قرار دهید.
 • هنگامی که در تخت خود نشسته اید، در حالی که به خوبی توسط بالشت ها حمایت شده اید صاف بنشینید. هر دو بازوی خود را روی بالشت قرار دهید (این وضعیت اغلب برای زمانی کوتاه پیشنهاد می شود).

فیزیوتراپیست تان پیشنهاداتی دیگر را در مورد وضعیت های ایمن و راحت برای شما خواهد داد و همچنین ممکن است تمرینات فیزیوتراپی را با شما آغاز کند. این تمرینات برای آن هستند تا قدرت و انعطافِ از دست رفته در عضلات مبتلای خود را مجدداً به دست آورید. این تمرینات شامل کشش عضلات، تمرینات افزایش قدرت عضله و تمرینات دامنه حرکتی می باشند.

چه اتفاقی پس از انجام مراقبت های مربوط به دست و اندام فوقانی پس از سکته مغزی می افتد؟

برخی افراد کارایی کامل بازوی خود را در طی چند هفته پس از بروز سکته مغزی مجدداً به دست آورده و بسیاری دیگر همچنان علائمی از ضعف، درد یا سایر مشکلات مربوط به بازو را با خود به دنبال می کشند. لذا ممکن است همچنان از جلسات درمانی دستِ خود بهره مند شوید. تیم پزشکی شما می توانند برنامه درمانی شما را مطابق با نیازهایتان تغییر دهند.

اگر مشکلات بازوی شما همچنان ادامه یافتند، تیم مراقبت از شما درمان های دیگری از جمله موارد ذیل را امتحان خواهد نمود:

 • درمان حرکتی محدودکننده یک دست: این مورد شامل استفاده زیاد از بازوی مبتلای خود و عدم استفاده از بازوی سالم می باشد. در طول این جلسات ممکن است یک درمانگر به شما کمک کرده و یا جلسات مبتنی بر کمک های رباتیک برگزار شوند.
 • تزریق سمّ بوتولینُم: این کار می تواند به کاهش سفتی عضلات کوتاه شده بازویتان کمک کند.
 • تحریک الکتریکی عضلات: عضلات تضعیف شده در بازو و یا شانه تان ممکن است به کمک الکتریسیته تحت درمان قرار گیرند تا عضلات ضعیف بازویتان تقویت گردند.
 • تحریک الکتریکی مغز: این امر ممکن است در حین تمرینات توانبخشی انجام شده و به افزایش حرکت شما کمک کند.
 • تصوّر حرکتی: این شیوه می تواند استفاده از بازو را ارتقا بخشد.
 • تمرینات بیوفیدبک: این امر می تواند به کسب مجدد تحرک سابق خود و کاهش درد کمک کند.
 • داروهای تسکین درد: در صورت وقوع نیمه دررفتگی، این داروها در راستای کاهش درد شانه تجویز و مصرف می گردند.

این درمان ها بسته به وضعیت شما ممکن است دیر یا زود در جلسات درمان تان استفاده شوند. جلسات فیزیوتراپی که می گذرانید نیز در حین این که قدرت و انعطاف خود را مجدداً کسب می کنید به کاهش دردتان کمک خواهند کرد.

مراقبت های مربوط به دست و اندام فوقانی پس از سکته مغزی
مراقبت های مربوط به دست و اندام فوقانی پس از سکته مغزی

گام های بعد

قبل از آن که به انجام روند گفته شده بپردازید، از آگاهی از موارد ذیل اطمینان حاصل کنید:

 • نام تست و یا فرآیندِ پیش رو
 • دلیل گذراندن و اخذ شدن این تست از شما
 • نتایج مورد نظرتان و تفسیر آن ها
 • سود و زیان آن تست و یا فرآیند
 • عوارض جانبی احتمالی تست و یا فرآیند
 • مکان و زمان اجرای تست
 • فردی که تست می گیرد و صلاحیت های وی
 • اتفاقاتی که در صورت انجام ندادن تست رخ می دهد
 • وجود تست و یا فرآیندی جایگزین
 • زمان و چگونگی دریافت نتایج
 • فردی که در صورت داشتن هر گونه سوال و یا مشکلی بتوانید پس از اخذ تست از او سوال کنید
 • هزینه تست و یا فرآیند

برای دریافت بهترین خدمات فیزیوتراپی در منزل و کاردرمانی در منزل، کافی است بر روی لینک مربوطه کلیک کرده و درخواست تماس خود را ثبت نمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما ارتباط برقرار کرده و مشاوره های لازم را در اختیارتان قرار دهند.

توان هاب، سلامتی شما دغدغه ماست

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط