مشکلات ناشی از کم شنوایی

مشکلات ناشی از کم شنوایی

بنابر گزارش سازمان بهداشت جهانی در سال 2020، بالغ بر 466 میلیون نفر در جهان دارای درجاتی از کم شنوایی هستند که 34 میلیون نفر از آنها کودک هستند.این آمار قابل توجه لزوم شناخت بهتر کم شنوایی و عوارض آن و همچنین روش های کاهش محدودیت ناشی از آن را نشان میدهد.

علل کم شنوایی

کم شنوایی می تواند به علل مختلفی از جمله عوامل مادرزادی و یا در طول زندگی به علت مواردی همچون ضربه به سر، قرارگرفتن در معرض سروصدای زیاد در طولانی مدت، بیماری های مختلفی همچون مننژیت، اوریون و یا افزایش سن (پیرگوشی)رخ دهد.

عوارض کم شنوایی

چنانچه افت شنوایی رخ داده، به خوبی و در زمان مناسب مدیریت نشود، پیامدهای قابل توجهی بر زندگی فرد به جا می گذارد. تحقیقات متعددی نشان داده اند که کم شنوایی در کودکانی که مداخلات درمانی و توانبخشی مناسب را دریافت نکرده اند، موجب تأخیر در گفتار و زبان بیانی و همچنین مشکل در برقراری ارتباطات اجتماعی شده است.

از عوارض ثانویه کم شنوایی در کودکان مذکور می توان به افت تحصیلی، مشکلات روانشناختی و انزوای اجتماعی اشاره کرد. در سالمندان نیز، تحقیقات مختلفی نشان داده اند که ارتباط قابل توجهی بین زوال عقل و پیرگوشی پیش رونده وجود دارد. با توجه به عوارض بیان شده، هزینه اقتصادی کم شنوایی درمان نشده مخصوصا در نسل جوان بر جامعه قابل توجه است. به همین جهت مدیریت و توانبخشی مناسب آن جهت تبدیل این افراد به افراد مفید برای جامعه اهمیت خاصی دارد.

تشخیص و مدیریت کم شنوایی

مهم ترین نکته در مدیریت مناسب کم شنوایی و کاهش عوارض آن مخصوصا در کودکان تشخیص زودهنگام است. از این رو انجام تست های غربالگری همگانی طبق پروتکل های استاندارد در بدو تولد و سنین پیش از مدرسه از اهمیت خاصی برخوردار است. امروزه، در صورت اثبات داشتن کم شنوایی در فرد و نبود درمان پزشکی و دارویی مناسب، او و خانواده او می توانند بسته به نوع و میزان افت، از تسهیلاتی از قبیل:

  • تجهیزات کمک شنوایی متعدد: همچون سمعک های مختلف، پروتز کاشت حلزون، تجهیزات کمک شنوایی مخصوصا سیستم های بهبود صوتی محیط مخصوصا در کلاس درس
  • برنامه های توانبخشی مناسب: برنامه هایی همچون تربیت شنوایی، گفتاردرمانی، آموزش راهبردهای ارتباطی مختلف که بنا به تشخیص گروهی متخصصین مختلف برای کودک تجویز می شود.
  • راهبردهای ارتباطی مختلف: زبان اشاره، گفتارخوانی و لب خوانی در کنار بهره گیری از باقیمانده شنوایی

بهره ببرند.

نکته مهمی که جامعه شنوا باید در برخورد با این افراد به آن توجه کنند این است که برخلاف باور غلط موجود در جامعه بهره گیری از سمعک یا کاشت حلزون به طور کامل همه جنبه های کم شنوایی را جبران نمیکند و فرد ممکن است همچنان به لب خوانی و شلوغ نبودن محیط وابسته باشد.از این رو باید هنگام ارتباط با افراد کم شنوا با مشورت با خود آنها تا حد امکان شرایط ارتباط را تسهیل کنیم.

جلوگیری از کم شنوایی

مراحل زیر می تواند به شما کمک کند تا از کاهش شنوایی ناشی از سر و صدا جلوگیری کرده و از بدتر شدن شنوایی مربوط به سن جلوگیری کنید:

  • از گوش های خود محافظت کنید: محدود کردن مدت زمان و شدت قرار گرفتن در معرض سر و صدا بهترین محافظت است. در محل کار، محافظ های گوش پلاستیکی می توانند به محافظت از گوش شما در برابر آسیب کمک کنند.
  • شنوایی خود را آزمایش کنید: اگر در محیط پر سر و صدا کار می کنید تست شنوایی منظم را برای خود در نظر بگیرید. اگر کمی شنوایی خود را از دست داده اید، می توانید برای جلوگیری از از دست دادن بیشتر اقداماتی انجام دهید.
  • از خطرات تفریحی خودداری کنید: فعالیت هایی مانند سوار شدن بر اسنوموبیل، شکار، استفاده از ابزارآلات با صدای بلند یا گوش دادن به کنسرت های راک می تواند به مرور به شنوایی شما آسیب برساند.

استفاده از محافظ شنوایی در برابر صدا یا استراحت می تواند از گوش شما محافظت کند. کاهش میزان صدای موسیقی نیز برای عدم آسیب به گوش و کم شنوایی مفید است.

برخی از چالش های پیش روی افراد کم شنوا

کم شنوایان در ارتباط با جامعه شنوا با مشکلات بسیاری رو به رو هستند که هرکدام از افراد جامعه می توانند سهمی در برطرف کردن آن داشته باشند. از میان این چالش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم ارتباط مستقیم رو در رو با گوینده که لبخوانی و در نتیجه فهم موضوع و ارتباط را برای بسیاری از کم شنوایان دشوار می کند.
  • پذیرفته نشدن استفاده از سمعک و یا کاشت حلزون در جامعه که باعث نگاه تبعیض آمیز و نادرست به توانایی های افراد کم شنوا و در نتیجه از دست رفتن موقعیت های شغلی و تحصیلی مناسب این افراد می شود.
  • نبودن تسهیلات مناسب و تطبیق یافته با شرایط افراد کم شنوا در جامعه، مانند عدم بهره گیری از زبان اشاره همزمان با زبان گفتاری در بسیاری از رویداد ها و برنامه های تلویزیونی، نداشتن زیرنویس مناسب برای فیلم ها و برنامه های تلویزیونی

در پایان، نکته مهم این است که جامعه شنوا شناخت خود را نسبت به توانایی ها و چالش های واقعی کم شنوایان افزایش دهد و با همکاری و ارتباط صحیح با کم شنوایان از انزوای این افراد جلوگیری کند.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط