پوکی استخوان چیست؟

پوکی استخوان

پوکی استخوان به شرایطی اطلاق می گردد که طی آن استخوان ها تضعیف شده شروع به تخریب می گردند. این بیماری بیش تر در زنان مشاهده شده و با افزایش سن بر شیوع آن افزوده می گردد.
استخوان ها نیز همانند سایر بافت های بدن زنده بوده و سلول های قدیمی آن همواره در حال جایگزینی با سلول هایی جدید می باشند. این روند در استخوان های طبیعی به طور متوازن انجام شده و جایگزینی سلول ها از الگویی منظم پیروی می کند اما در زمان ابتلا به پوکی استخوان، از بین رفتن سلول های پیر بر جایگزینی آن ها با سلول های جدید پیشی گرفته و کاهش تراکم استخوان ها را شاهد خواهیم بود.
از آن جا که معمولاً پوکی استخوان علامت خاصّی نداشته و پیشرفت آن تا جایی پنهان می ماند که سرانجام سبب شکستگی استخوان در بیماران گردد، آن را “بیماری خاموش” می نامند.

فیزیوتراپی چگونه می تواند کمک کند؟

فیزیوتراپیست از شما ارزیابی کاملی به عمل آورده و برنامه ای درمانی را برای پاسخگویی مناسب به نیازهای شما تدوین خواهد کرد. در بسیاری از موارد، فیزیوتراپی تمرینات گوناگونی از جمله فعالیت های دارای تحمل وزن و تمرینات مقاومتی با استفاده از وزنه ها و کِش را در راستای تقویت استخوان ها تجویز می کند.
یکی دیگر از مداخلات فیزیوتراپی، آموزش وضعیت دهیِ مناسب بدن به بیماران است؛ به عنوان مثال آموزش حفظ وضعیت مناسب تنه برای کاهش فشارِ وارد بر ستون فقرات و جلوگیری از خطر شکستگی را می توان یکی از این موارد برشمرد. یکی دیگر از راه های کاهش فشار وارده بر استخوان ها، آموزش حفظ وضعیت مناسب بدن در حین کارهای روزمره از جمله دراز کردن دست به سمت وسایل و یا خم شدن برای برداشتن اشیای روی زمین می باشد.
در راستای کاهش خطر شکستگی استخوان ها در اثر افتادنِ بیمار، فیزیوتراپی تمرینات تعادلی و یا فعالیت های تقویتی خاصّی را برای مراجعان در نظر می گیرد.
در صورتی که هم اکنون دچار شکستگی شده اید، فیزیوتراپی مداخلاتی برای کاهش درد را به کار گرفته و همچنین شما را برای تجویز احتمالی بریس یا اسپلینت مورد ارزیابی قرار می دهند تا خدمات لازم در راستای بهبود و ارتقای وضعیت بدن تان ارائه گردد.

می‌خواهید این خدمات را از بهترین درمانگران دریافت کنید؟ برای مشاوره رایگان ثبت درخواست کنید یا تماس بگیرید.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

small_c_popup.png

در تماس باشید...

راهنمایی و مشاوره رایگان

به دنبال بهترین خدمات توانبخشی در منزل می گردید؟ جای درستی آمده اید! تماس بگیرید یا درخواست تماس دهید.

شماره تماس ما: