کاردرمانی در منزل برای کودکان فلج مغزی

کاردرمانی در منزل برای کودکان فلج مغزی

کاردرمانی در منزل برای کودکان فلج مغزی بر توسعه مهارت های لازم برای انجام فعالیت های زندگی روزمره متمرکز است. درمان فلج مغزی تقریباً به اندازه خود شرایط عارضه پیچیده است و هیچ روش کلی برای همگی وجود ندارد زیرا هر فرد به طور متفاوتی تحت تأثیر قرار می گیرد. اگرچه آسیب مغزی که باعث فلج مغزی می شود قابل درمان نیست، اما نقص جسمی حاصله را می توان با طیف وسیعی از درمان ها مدیریت کرد. اگرچه هیچ پروتکل جهانی برای همه موارد ایجاد نشده است، اما شکل فلج مغزی فرد، میزان اختلال و میزان شدت آن به تعیین نوع درمان کمک می کند.

در فلج مغزی، قسمتی از مغز که مسئول حرکت است به طور غیر طبیعی رشد می کند یا قبل، حین یا اندکی پس از تولد آسیب می بیند. فلج مغزی بر هر کودکی، به صورت متفاوت تأثیر می گذارد.

کاردرمانگران ما کودک شما را کاملاً ارزیابی می کنند تا تعیین کنند که چگونه در فعالیت های روزانه خود تحت تأثیر قرار می گیرند، بنابراین ما می توانیم با خانواده شما همکاری کنیم تا استقلال فرزند شما را به حداکثر برسانیم.

فلج مغزی(CP) چیست؟

فلج مغزی در اثر آسیب به بخشی از مغز که مسئول حرکت است، قبل، حین یا در اولین سال پس از تولد ایجاد می شود. هر کودک تحت تأثیر متفاوتی قرار می گیرد و با اینکه مغز نمی تواند خود را ترمیم کند، گزینه های زیادی برای اطمینان از به حداکثر رساندن استقلال و کیفیت زندگی کودک در دسترس است. نمونه ها عبارتند از ؛ انواع تراپی از جمله کاردرمانی در منزل و کلینیک، جراحی، دارو، فناوری کمکی و اطمینان از اینکه محیط خانه به بهترین وجه با نیازهای کودک متناسب شده است.

فلج مغزی همچنین می تواند بر سایر زمینه های عملکرد مانند شناخت و یادگیری، گفتار و بلع، درک بصری و پردازش اطلاعات حسی تأثیر بگذارد. فلج مغزی را می توان با توجه به تأثیری که آسیب مغزی بر عضلات سراسر بدن تأثیر می گذارد طبقه بندی کرد که به نوبه خود حرکت، حالت بدن و در نهایت کلیه ی عملکردها را تحت تأثیر قرار می دهد. در زیر چند نمونه آورده شده است:

فلج مغزی اسپاستیک

این نوع فلج مغزی به سفت شدن ماهیچه ها، ناشی از تون عضلانی بالا مربوط می شود، که منجر به کندی و دشواری حرکت در مناطق آسیب دیده بدن می شود.

سفتی عضلات در اندام فوقانی و یا تحتانی و حرکات تند و تیز مشخص کننده فلج مغزی اسپاستیک است. از جمله موارد دیگر، می تواند منجر به مشکل در لباس پوشیدن، حمام کردن ، استفاده از سرویس بهداشتی، غذا خوردن، نوشیدن، نوشتن و نگه داشتن اشیا شود.

فلج مغزی آتاکسی

این عارضه به دلیل آسیب به بخشی از مغز است که تعادل و برنامه ریزی حرکت را کنترل می کند و بر رشد مهارت های حرکتی درشت و ظریف مانند تحرک و عملکرد دست تأثیر می گذارد.

مشکلات مربوط به تعادل و هماهنگی در کودکان مبتلا به فلج مغزی آتاکسیک شایع است. این کودکان اغلب با حرکات دقیق مشکل دارند و دچار لرزش می شوند. این امر انجام کارهایی مانند نوشتن یا غذا خوردن که نیاز به حرکات دقیق انگشتان دارند یا حرکات تکراری مانند کف زدن را دشوار می کند.

فلج مغزی آتتوئید

این نوع به علائم ناشی از نوسان تن عضلانی اشاره دارد. در نتیجه کودک در کنترل حرکات خود و به ویژه حرکات ظریف که نیاز به تلاش بیشتری دارد، دچار مشکل می شود. مشکل در گرفتن اشیا، حالت بدن، آب ریزش، بلعیدن و صحبت کردن در بین کودکان مبتلا به CP آتتوئید شایع است.

فلج مغزی بر اساس قسمت هایی از بدن که تحت تأثیر قرار می گیرند نیز طبقه بندی می شود:

همی پلژی

در این نوع یک طرف بدن مانند بازوی راست و پای راست و اغلب سمت راست تنه تحت تأثیر قرار می گیرد. آسیب به مغز در طرف مقابل اندام آسیب دیده رخ می دهد.

دیپلژی

این نوع فلج مغزی در جایی که اندام تحتانی بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرد مشهود است. همچنین اغلب بر عملکرد دست و سایر مناطق مانند ادراک بصری تأثیر می گذارد.

کوادری پلژی

در این نوع CP تمام بدن، شامل هر 4 اندام، تحت تأثیر قرار می گیرد.

چگونه بفهمم فرزندم فلج مغزی دارد؟

فلج مغزی معمولاً توسط متخصص اطفال یا متخصص مغز و اعصاب کودکان تشخیص داده می شود که اغلب بر اساس نتایج اسکن مغز همراه با ارزیابی آنها از نحوه حرکت و رفتار کودک است. قبل از انجام تشخیص برای کودک، موارد زیر ممکن است مورد توجه قرار گیرد:

 • حرکت ندادن برخی از اندام ها به طور کلی یا هنگام حرکت دادن آنها، این کار را به روشی غیرمعمول انجام می دهد.
 • تأخیر در دستیابی به نقاط عطف یا عدم دستیابی به آنها، به عنوان مثال مشکل در بالا نگه داشتن سر، نشستن، غلتیدن یا دستیابی به اشیا با هر دو دست
 • مشکل در کنترل ماهیچه های دهان به منظور تغذیه با شیر مادر یا شیشه شیر
 • مشکل در هنگام تعویض پوشک یا لباس پوشاندن، زیرا اندام آنها سفت است و خم شدن آنها دشوار است
 • نگه داشتن یک یا هر دو دست با مشت گره کرده

این به هیچ وجه لیستی جامع از ویژگی های فلج مغزی نیست و برخی نیز می تواند نشان دهنده مشکلات دیگر باشد. فلج مغزی روی هر کودک به طور متفاوتی تأثیر می گذارد، در زیر چند نمونه از چگونگی تأثیرات در زمینه های مختلف ذکر شده است.

تون عضلانی

منظور از تون عضلانی میزان انقباض عضلانی موجود درون یک عضله یا گروه عضلانی در حالت استراحت است. در کودک مبتلا به فلج مغزی، تون عضلانی تغییر کرده و ممکن است همانطور که در بالا توضیح داده شد، تون پایین آمده، افزایش یافته و یا نوسان نشان داشته باشد. میزان تأثیر وارد شده بر عضلات بر نحوه حرکت و در نهایت فعالیت های روزمره تأثیر می گذارد.

تحرک

فلج مغزی بر تحرک هر کودک تأثیر متفاوتی می گذارد. برای برخی از کودکان، آنها از ویلچر استفاده می کنند، برخی دیگر ممکن است دارای الگوی غیر معمول راه رفتن باشند، برخی ممکن است نیاز به وسیله کمکی برای پیاده روی داشته باشند و برخی دیگر در صورت راه رفتن طولانی خسته شوند.

مشکلات تحرکی در فلج مغزی
مشکلات تحرکی در فلج مغزی

مهارت های حرکات ظریف

برای اینکه کودک مهارت های حرکتی ظریف خود را توسعه دهد، بسیاری از جنبه های دیگر رشد مورد نیاز است. نمونه هایی از این موارد عبارتند از:

 • توانایی نشستن و حفظ حالت قائم
 • توانایی استفاده از انواع گیره ها و گرفتن اشیا؛ شامل توانایی کنترل حرکات بازو، مچ و انگشتان
 • توانایی استفاده از 2 دست برای انجام برخی کارها، به عنوان مثال هنگام استفاده از قیچی و کارد و چنگال یا بستن بند کفش
 • تفسیر یا درک موثر اطلاعات بصری توسط مغز.
 • توانایی استفاده از حافظه ،که برای یادگیری مورد نیاز است.
 • توانایی برنامه ریزی و اجرای مؤثر و ناخودآگاه حرکت، که به برنامه ریزی حرکتی نیز معروف است.

کاردرمانی در منزل برای کودکان فلج مغزی

کاردرمانی برای فلج مغزی در کودکان به پیشرفت مهارت هایی برای مستقل بودن و بهتر کردن شرایط زندگی کودک کمک می کند. اما چگونه؟

ما یک تیم کاردرمانی داریم که در کمک به کودکان فلج مغزی و حمایت از خانواده آنها بسیار ماهر و با تجربه هستند. از آنجا که فلج مغزی می تواند به طرق مختلف کودکان را تحت تأثیر قرار دهد، کاردرمانگر با ارزیابی کامل کودک شروع می کند. تمرکز ارزیابی بر اندازه توانایی های کودک خواهد بود تا آنچه برای آنها مشکل است و اینکه به چه دلیل است درک شود. در حین ارزیابی، کاردرمانگر همچنین می خواهد از اهداف خود کودک و والدین نیز آگاه شود.

هنگامی که این اطلاعات به دست آمد ، کاردرمانگر می تواند مشاوره، پشتیبانی و مداخله مناسب را ارائه دهد. در زیر چند نمونه از نحوه کمک یک کاردرمانگر آورده شده است:

 • بهبود مهارت های کودک با تطبیق امور، آموزش ها و تمرینات با استفاده از فناوری کمکی مناسب برای به حداکثر رساندن استقلال و افزایش مشارکت
 • تسهیل دسترسی ایمن به محیط مدرسه و خانه با ارائه مشاوره در مورد تغییرات ساختمان و یا تجهیزات ساختمان
 • با ارائه مشاوره در مورد تجهیزات و تکنیک های مناسب برای حفظ هماهنگی وضعیت بدنی، خطر تغییرات وضعیتی بدن را در طول زمان کاهش می دهد. این موارد شامل صندلی های حمایتی، آتل بندی یا وضعیت دهی شبانه مانند سیستم خواب می شود.
کاردرمانی در منزل برای کودکان فلج مغزی
کاردرمانی در منزل برای کودکان فلج مغزی

مزایای کاردرمانی برای فلج مغزی در کودکان

کاردرمانی از بسیاری جهات برای کودکان مبتلا به فلج مغزی(CP) مفید است. از جمله:

 • افزایش شانس آنها برای استقلال
 • بهبود توانایی آنها در بازی و یادگیری
 • بالا بردن عزت نفس و اعتماد به نفس آنها
 • کمک به آنها برای ایجاد یک روال قابل انجام
 • به آنها احساس موفقیت می دهد
 • بهبود کیفیت زندگی آنها

تمرینات مورد استفاده در کاردرمانی برای فلج مغزی

کاردرمانی شامل استفاده از فعالیت های اجرایی برای بهبود تدریجی عملکرد اجرایی می باشد. تمرینات کاردرمانی بر روی مهارت های زیر تمرکز دارد:

 • کنترل حرکات ظریف. با کار بر روی قدرت عضلات دست مانند جداسازی انگشتان، دستکاری های درون دست، ایجاد قوس کف دست و غیره مهارت گرفتن اجسام در دست بهبود می یابد. این فعالیت ها به عنوان مثال شامل فشردن گیره لباس، بازی با اسباب بازی های آب چکان و انداختن سکه داخل یک قلک می شود.
 • هماهنگی دوطرفه. بازی و حرکات به کودک می آموزد که هر دو طرف بدن را همزمان کنترل کند، مانند طبل زدن، فشار دادن وردنه و جدا کردن اسباب بازی های ساختمانی (لگو).
 • قدرت و ثبات قسمت فوقانی بدن. تمرینات و بازی هایی که روی تقویت و تثبیت عضلات تنه، شانه و مچ دست تمرکز دارند مانند خزیدن، خوابیدن روی شکم هنگام مطالعه، بازی در حالت به زانو و ریختن آب از پارچ به داخل لیوان.
 • عبور از خط میانی. فعالیت هایی که به کودک می آموزد به طور مثال دست و پای مخالف را به همدیگر برساند و به اصطلاح از خط میانی بدن عبور کنند.
 • مهارت های حرکتی تصویری. هماهنگی چشم و دست از طریق فعالیت هایی مانند کشیدن نقاشی، بازی با رشته های ماکارونی و گرفتن و پرتاب توپ بهبود می یابد.
 • ادراک بصری. این فعالیت ها توانایی درک، ارزیابی و تفسیر آنچه دیده می شود را بهبود می بخشد. فعالیت هایی مثل پازل الفبا، بازی با اشکال مختلف و بازی های جورچین.
 • خودمراقبتی. توانایی انجام فعالیت های زندگی روزمره و آماده سازی کودک برای استقلال بیشتر در خانه، مدرسه و اجتماع را بهبود می بخشد.

اهمیت مداخله زودهنگام برای فلج مغزی

جستجوی مداخله اولیه برای فلج مغزی فرزند شما می تواند همه چیز را تغییر دهد. برآوردن اولیه نیازهای فرزند شما به طور کلی به او کمک می کند تا سریعتر یاد بگیرد و پیشرفت کند.

سطح انعطاف پذیری مغز کودکان بالاتر است، به این معنی که آنها اطلاعات را سریعتر از مغز بزرگسالان جذب می کنند و مهارت های جدیدی را به دست می آورند.

برخلاف بزرگسالان، کودکان مبتلا به CP برای بازیابی مهارت های اساسی به کاردرمانی نمی روند، بلکه میخواهند برای اولین بار آنها را پرورش دهند.

کاردرمانی برای فلج مغزی در کودکان باید باعث افزایش پلاستیسیته عصبی شود. پلاستیسیته عصبی توانایی مغز در ایجاد ارتباطات عصبی جدید و بازسازی عملکردهای متأثر از آسیب مغزی به مناطق سالم تر است.

بهترین راه برای بهینه سازی پلاستیسیته عصبی، تمرینات تکراری انبوه است. هر حرکتی که انجام می گیرد مجموعه خاصی از مسیرهای عصبی را تحریک می کند. هنگامی که یک کار یا فعالیت برای اولین بار یا به شیوه ای دیگر تمرین می شود، مجموعه جدیدی از مسیرهای عصبی تحریک می گردند. هرچه بیشتر این حرکت را تکرار شوند، مسیرهای عصبی قوی تری ایجاد می شوند.

از آنجا که مغز کودکان بسیار انعطاف پذیر است، کسب مهارت های جدید برای آنها بسیار آسان تر است.

کاردرمانی با توجه به سن

کاردرمانی به افراد در هر سنی کمک می کند. برای کودکان مبتلا به فلج مغزی، درمان بر اساس توانایی های جسمی، فکری، اجتماعی و زبانی کودک و همچنین سن آنها انجام می شود.

 • نوزادان. درمان نوزادان و کودکان نوپا حول بازی و یادگیری می چرخد. از بازی ها و اسباب بازی ها برای بهبود رشد شناختی و جسمی کودک استفاده می شود.
 • کودکان خردسال. روند درمان برای کودکان خردسال بر بهبود رشد شناختی و جسمی و همچنین توانایی کودک در انجام فعالیت های روزمره کار می کند. کاردرمانی همچنین می تواند عملکرد کودک در مدرسه و مهارت های اجتماعی شدن او را بهبود بخشد.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط