گفتاردرمانی برای آپراکسی در کودکان

گفتاردرمانی برای آپراکسی در کودکان

گفتاردرمانی برای آپراکسی در کودکان راهکارهای مختلفی دارد که توسط گفتاردرمانگر تشخیص داده می شود از چه روشی استفاده شود. اما ابتدا به صورت کلی به موضوع آپراکسی در کودکان نگاهی بیندازیم. آپراکسی گفتاری در دوران کودکی (CAS) نوعی اختلال گفتاری غیرمعمول است که در آن کودک هنگام صحبت کردن، در انجام حرکات دقیق برای ساخت گفتار مشکل دارد.

در CAS، مغز برای تهیه برنامه های حرکات گفتاری دچار مشکل می شود. در این اختلال، عضلات گفتاری ضعیف نیستند، اما عملکرد طبیعی ندارند زیرا مغز در هدایت یا هماهنگی حرکات مشکل دارد.

برای صحبت کردن به شیوه صحیح، مغز کودک باید بیاموزد که چگونه برنامه هایی تنظیم کند که به عضلات گفتاری وی بگوید که چطور لب ها، فک و زبان به طریقی حرکت کنند که منجر به صداها و کلمات دقیق با سرعت و ریتم طبیعی شود.

آپراکسی در کودکان (CAS) اغلب با گفتاردرمانی درمان می شود، در این روش کودکان روش صحیح گفتن کلمات، هجاها و عبارات را با کمک متخصص گفتار درمانی انجام می دهند.

متخصصین  توان هاب آماده خدمت رسانی به شما هستند. ثبت درخواست کنید

فیزیوتراپی در منزل، کاردرمانی در منزل، گفتاردرمانی در منزل

علائم آپراکسی در کودکان

کودکان مبتلا به آپراکسی گفتاری (CAS) ممکن است علائم یا ویژگی های گفتاری زیادی داشته باشند که بسته به سن و شدت مشکلات گفتاری آنها متفاوت است.

 • تأخیر در شروع کلمات اول
 • گفتن تعداد محدودی از کلمات
 • توانایی تشکیل فقط چند حرف صامت یا مصوت

این علائم معمولاً در سنین 18 ماهگی تا 2 سالگی مشاهده می شود و ممکن است کودک مشکوک به CAS باشد.

از آنجایی که کودکان معمولاً در سنین 2 تا 4 سالگی، گفتار بیشتری تولید می کنند، ویژگی هایی که احتمالاً نشان دهنده CAS هستند عبارتند از:

 • تلفظ نادرست حروف صامت و مصوت
 • تفکیک هجا در کلمات یا بین کلمات
 • مشکل در صداسازی، مثلا هنگام تلفظ حرف “پ”، تلفظ حرف “ب” به گوش برسد

بسیاری از کودکان مبتلا به CAS در به حرکت در آوردن فک، لب و زبان خود به موقعیت های صحیح برای ایجاد صدا مشکل دارند و یا ممکن است در حرکت روان به صدای بعدی مشکل داشته باشند. بسیاری از کودکان مبتلا به CAS همچنین دارای مشکلات زبانی مانند کمبود تعداد واژگان یا مشکل در ترتیب کلمات هستند.

برخی از علائم می توانند مختص آپراکسی باشند که برای تشخیص اختلال کمک خواهند کرد. با این حال، برخی از علائم آپراکسی در کودکان با علائم انواع دیگر اختلالات گفتاری یا زبانی مشترک است. اگر کودک فقط علائمی دارد که هم در CAS وجود دارد و هم در انواع دیگر اختلالات گفتاری یا زبانی، تشخیص CAS دشوار است.

علل بروز آپراکسی در کودکان

آپراکسی گفتاری در کودکان (CAS) دلایل مختلفی دارد، اما در بسیاری از موارد نمی توان علت آن را تعیین کرد. پزشکان اغلب مشکلی را در مغز کودک مبتلا به CAS مشاهده نمی کنند. این اختلال ممکن است نتیجه مشکلات مغزی (عصبی) یا آسیب مانند سکته مغزی، عفونت یا ضربه مغزی باشد.

CAS همچنین ممکن است به عنوان نشانه ای از یک اختلال ژنتیکی، سندرم یا شرایط متابولیکی رخ دهد. به عنوان مثال، CAS در کودکان مبتلا به گالاکتوزمی بیشتر اتفاق می افتد.

کودکان مبتلا به آپراکسی خطاهای صوتی معمول در رشد را ندارند. آنها برای پیشرفت حداکثر به گفتاردرمانی نیاز دارند.

تشخیص آپراکسی در کودکان

برای ارزیابی وضعیت کودک، متخصص گفتاردرمانی کودک علائم و سابقه پزشکی کودک را بررسی می کند، ماهیچه های مورد استفاده برای گفتار را معاینه می کند و نحوه تولید صداها، کلمات و عبارات گفتاری کودک را بررسی می کند. گفتاردرمانگر همچنین مهارت های زبانی کودک را ارزیابی می کند، مانند دایره واژگان، ساختار جمله و توانایی درک گفتار.

تشخیص CAS بر اساس یک آزمایش یا مشاهده ی واحد انجام نمی شود. بلکه به الگوی مشکلاتی که دیده می شود بستگی دارد. آزمایشات اختصاصی انجام شده در طول ارزیابی به سن کودک، توانایی همکاری و شدت مشکل گفتاری بستگی دارد.

تشخیص آپراکسی در کودکان گاهی اوقات دشوار است، به ویژه هنگامی که کودک بسیار کم صحبت می کند یا در تعامل با گفتاردرمانگر مشکل دارد.

آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تست های شنوایی. پزشک ممکن است آزمایش شنوایی را برای تعیین اینکه آیا مشکلات شنوایی می تواند در مشکلات گفتاری کودک موثر باشد، تجویز کند.
 • ارزیابی دهانی – حرکتی. متخصص گفتاردرمانی لب ها، زبان، فک و کام کودک را از نظر وجود مشکلات ساختاری از قبیل گره زبان یا شکاف کام یا سایر مشکلات مانند کم شدن حجم عضلات بررسی می کند. تون عضلانی کم معمولاً با CAS ارتباط ندارد، اما ممکن است نشانه سایر بیماری ها باشد.
 • ارزیابی گفتار. توانایی کودک در ایجاد صدا، کلمات و جملات در هنگام بازی یا سایر فعالیت ها بررسی می شود.
تشخیص آپراکسی در کودکان
تشخیص آپراکسی در کودکان

گفتاردرمانی برای آپراکسی در کودکان

متخصص گفتاردرمانی کودک معمولاً درمانی را ارائه می دهد که تمرکز آن روی تمرین هجاها، کلمات و عبارات است.

هنگامی که CAS نسبتاً شدید است، کودک ممکن است به گفتار درمانی مکرر، سه تا پنج بار در هفته نیاز داشته باشد. با بهبود کودک، دفعات گفتاردرمانی ممکن است کاهش یابد.

کودکان مبتلا به CAS به طور کلی از درمان به صورت فردی بهره مند می شوند. درمان به صورت تک نفره به کودک این امکان را می دهد تا در هر جلسه وقت بیشتری برای تمرین گفتار داشته باشد.

این مهم است که کودکان در هر جلسه گفتاردرمانی برای آپراکسی در کودکان مقدار قابل توجهی تمرین گفتن کلمات و عبارات را داشته باشند. یادگیری گفتن کلمات یا عبارات با تکرار و تمرین امکان می پذیرد.

از آنجا که کودکان مبتلا به CAS در برنامه ریزی حرکات گفتاری مشکل دارند، گفتاردرمانی برای آپراکسی در کودکان اغلب توجه کودک را به صدا و درک حرکات گفتاری معطوف می کند.

گفتاردرمانگر ممکن است از انواع مختلف نشانه ها در گفتاردرمانی استفاده کند. به عنوان مثال، ممکن است از کودک بخواهد که با دقت گوش کند و نظاره گر شکل گیری کلمه یا عبارت مورد نظر با دهان خود باشد. همچنین ممکن است صورت کودک را هنگام تولید صداها یا هجاهای خاص، لمس کند. به عنوان مثال ، با استفاده از دستان خود به کودک کمک کند تا لب های خود را بچرخاند و بگوید “اوو”.

اما برخی از اصول کلی مهم گفتاردرمانی برای آپراکسی در کودکان عبارتند از:

 • تمرینات گفتاری
 • تمرینات صوتی و حرکتی
 • تمرین صحبت کردن
 • تمرین حروف صدادار
 • یادگیری گام به گام
گفتاردرمانی برای آپراکسی در کودکان 1
گفتاردرمانی برای آپراکسی در کودکان

تمرینات گفتاردرمانی برای آپراکسی در کودکان در خانه

از آنجا که تمرین گفتار بسیار مهم است، گفتاردرمانگر، شما را ترغیب می کند تا در خانه در تمرینات گفتاری کودک شرکت کنید. وی ممکن است کلماتی و عباراتی را برای تمرین با کودک در خانه به شما بدهد که کودک در گفتاردرمانی آموخته است. هر جلسه تمرین در منزل می تواند کوتاه باشد، مثلاً پنج دقیقه طول بکشد و روزی دو بار با کودک خود تمرین کنید.

کودکان همچنین باید کلمات و عبارات را در موقعیت های واقعی زندگی تمرین کنند. شرایطی را ایجاد کنید که برای کودک مناسب باشد که خود به خود کلمه یا عبارت را بیان کند. به عنوان مثال، هر بار که مادر وارد اتاق می شود، از فرزند خود بخواهید که “سلام ، مامان” بگوید. تمرین کلمات یا عبارات در موقعیت های زندگی واقعی، گفتن خودکار کلمات تمرینی را برای کودک آسان می کند.

متخصصین  توان هاب آماده خدمت رسانی به شما هستند. ثبت درخواست کنید

فیزیوتراپی در منزل، کاردرمانی در منزل، گفتاردرمانی در منزل

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط

فیزیوتراپی برای مچ پا
فیزیوتراپی برای مچ پا

فیزیوتراپی برای مچ پا باعث می شود افرادی که دچار آسیبی مثل پیج خوردگی مچ پا شده اند سریعتر از