گفتار درمانی در اوتیسم: گفتاردرمانگر چگونه کمک میکند؟

گفتار درمانی در اوتیسم

تمام کودکان با اختلال اوتیسم تا حدی در ارتباطات مشکل دارند. این مورد بخشی از هر تشخیص اختلال طیف اتیسم است. اما گفتاردرنانگران دقیقا چه کارهایی را برای کودکان اوتیسم انجام میدهند؟ توان هاب اینجاست تا کمک کند.! به خواندن ادامه دهید تا درباره ی اتیسم، گفتاردرمانی و مداخالات گفتار درمانی در اوتیسم بیشتر بدانید.

اوتیسم چیست؟

اوتیسم یا اختلال طیف اوتیسم تشخیصی است که گروهی از کودکان با علایمی مشابه دریافت میکنند. این علایم شامل مشکل در تعاملات و ارتباطات اجتماعی می شوند. معمولا علایم اتیسم شامل رفتار های تکراری (مثل به هم زدن دست ها یا تکان دادن دست ها و …) و مشکلات حسی هم می شود. علایم دیگری هم میتواند با اتیسم مرتبط باشد اما موارد اجتماعی/ارتباطی ویژگی اصلی اختلال هستند. البته شدت هرکدام از علایم در هر کودک متفاوت است.

علت ابتلا به اوتیسم چیست؟

در درجه اول باید به این یافته علمی اشاره کنیم که یک علت برای اتیسم وجود ندارد همان طور که یک نوع اتیسم وجود ندارد. در 5 سال گذشته، دانشمندان چندین ژن کمیاب را پیدا کرده اند که با اتیسم مرتبط است. تعداد کمی از این ها به تنهایی برای ابتلا به اتیسم کافی هستند. اگرچه بنظر میرسد بیشتر موارد اوتیسم بدلیل تاثیر همزمان ژن و عوامل محیطی به وجود آمده است. در نهایت این عوامل روی رشد مغز در مراحل اولیه تاثیر میگذارند.

آیا اوتیسم قابل پیشگیری است؟

با توجه به نقش پررنگی که ژن ها در بروز اختلال دارند پیشگیری از اتیسم معمولا قابل انجام نیست. اما میتوان با انچام نکاتی احتمال تولد کودک سالم را افزایش داد: پرهیز از مصرف دارو(مخوصا ضد تشنج ها ) و الکل حین حاملگی، سبک زندگی سالم و …

گفتار درمانی در اوتیسم

گفتاردرمانی می تواند نقش بزرگی در کمک به بهبود کودک مبتلا به اوتیسم بازی کند. گفتاردرمانگر به کودک کمک میکند تا ارتباط و تعامل با دیگران را یاد بگیرد. با توجه به سطح عملکرد کودک درمانگر روی یکی یا همه این موارد کار خواهد کرد:

گفتار درمانگر برای کودک مبتلا به اوتیسم چه کار هایی انجام میدهد؟

متخصصین  توان هاب آماده خدمت رسانی به شما هستند. ثبت درخواست کنید

فیزیوتراپی در منزل، کاردرمانی در منزل، گفتاردرمانی در منزل
  • ارتباطات غیر کلامی. این مورد شامل آموزش ژست های ارتباطی یا تمرین PECS (کارت های تبادل عکس)، دستگاه های تکلم الکترونیکی و دیگر ابزار های ارتباطی است.
  • زبان بدن. شما چطور میفهمید که دوستتان جدی است یا شو می کند؟ چه زمانی برای ورود به مکالمه مناسب است و کی مکالمه شخصی است؟ گفتار درمانگران به کودکان می آموزند که چطور متوجه سیگنال های فیزیکی دیگران شوند.
  • پرسش و پاسخ به سوالات. کودکان مبتلا به اوتیسم شاید بدون کمک تراپیست نتوانند توانایی پرسش و پاسخ را کسب کنند. درمانگر می تواند به کودک کمک کند تا سوال بسازد و پاسخ های مناسبی را به سوالات بدهد.
  • گفتار در عمل. اینکه کودک بتوان عبارت (صبح بخیر) را بگوید خیلی خوب است. اما اینکه کودک بداند کی و کجا این عبارت را بگوید هم به همان اندازه مهم است. تمرینات گفتار در عمل همچنین می تواند به توانایی درک اصطلاحات و استفاده از آن ها هم کمک کند. (چیزی که بعضی از مبتلایان به اوتیسم در آن مشکل دارند)
  • قواعد دستوری. بعضی از کودکان مبتلا به اوتیسم در استفاده درست از گرامر مشکل دارند. ممکن است خودشان را سوم شخص خطاب کنند (مثلا: “علی آب میخواد.” به جای “آب میخوام.”) یا از زمان نادرستی استفاده کنند(مثلا “من آب میخواستم” به جای “من آب میخوام”). گفتار درمانگران معمولا با کودکان مبتلا به اوتیسم کار میکنند تا اشتباهات دستوری آنها را اصلاح کنند
  • مهارت های مکالمه. توانایی ساخت جمله با توانایی ادامه ی مکالمه متفاوت است. گفتار درمانگران روی مکالمات متقابل کار میکنند تا این مهارت در کودکان افزایش پیدا کند
  • مهارت های درک مفهوم. توانایی فرد در ساخت و استفاده از مفاهیم انتزاعی همیشه نشانگر توانایی ان ها در درک مفاهیم انتزاعی نیست. کودکان مبتلا به اوتیسم معمولا با درک کلماتی مثل “کم”، “عدالت”، “آزادی” و … مشکل دارند. گفتار درمانگران روی تقویت مهارت های درکی و مفاهیم کار می کنند.
  • مهارت های اجتماعی. علاوه بر متخصصین کاردرمانی، گفتار درمانگران نیز سعی می کنند مهارت های اجتماعی کودکان را بهبود ببخشند.

می‌خواهید این خدمات را از بهترین درمانگران دریافت کنید؟ برای مشاوره رایگان ثبت درخواست کنید یا تماس بگیرید.

این نکته هم بسیار مهم است که اگرچه گفتار درمانی برای کودکان اوتیسم یک ضرورت است اما میتواند برای بزرگسالان مبتلا به اتیسم هم خیلی مفید باشد. مداخالات در کودکان معمولا در رابطه با توانایی های ساده ی ارتباطی است. در بزرگسالان مداخلات برای ایجاد و تقویت سطح بالاتری از تعاملات اجتماعی پیاده می شوند.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

small_c_popup.png

در تماس باشید...

راهنمایی و مشاوره رایگان

به دنبال بهترین خدمات توانبخشی در منزل می گردید؟ جای درستی آمده اید! تماس بگیرید یا درخواست تماس دهید.

شماره تماس ما: