چگونه می توان گیره مناسب گرفتن نوشت افزار را پیدا کرد؟

گرفتن نوشت افزار

با وجود انواع و اقسام طرح و سایز گیره ­های نوشت افزار همیشه این سوال­ ها را پرسیده ­ایم که “گیره مناسب گرفتن نوشت افزار برای کودک من کدام است؟” یا ” این گیره کودک من درست است؟” یا ” چرا کودک من به ابزاری نیاز دارد که بیشتر اوقات آن را به سوی من یا خواهر و برادرش پرت می­ کند؟”

اهمیت طرز گرفتن نوشت افزار

دست خط یک مهارت اساسی مهم  و مورد استفاده برای همه کودکان است و از ضروریات بزرگسالی است. توانایی است جهت تولید نوشتاری روان و خوانا برای بیان افکار، برقراری ارتباط و ثبت ایده ها و همچنین برای پیشرفت آموزشی مهم است.

عواقب گرفتن نوشت افزار به شیوه نامناسب، شکل گیری نامناسب حروف، عدم توانایی در به هم پیوستن حروف برای تشکیل کلمات، عدم سرعت و تحمل، و همچنین ناراحتی، درد و خستگی است.

اینجا زمانی است که کاردرمانگر وارد شده و با ارایه روش ­های صحیح گرفتن نوشت افزار کودک را راهنمایی می­کند که هنگام نوشتن انگشتان خود را به طرز صحیحی قرار دهند. با این حال، لطفا توجه داشته باشید که قدرت حرکتی خوب نیز عامل دیگری در ارزیابی نوشتار و گرفتن مداد کودک است. منظور از قدرت حرکتی خوب، مهارت حرکات ریز است، مانند حرکت انگشتان. اما ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم همه چیز را در مورد یک تناسب خوب بدانید.

کدام روش ­های گرفتن نوشت افزار اشتباه است و چگونه می­ توانیم آن را اصلاح کنیم؟ هیچوقت والدین خجالتی نباشید! روش­ های اشتباه از آنچه شما تصور می­کنید بیشتر رایج  هستند.

متداول ترین روش ­های گرفتن مداد که هنگام کار با کودکان با آنها روبرو می شویم به صورت زیر هستند:

گرفتن به روش انگشت شست جمع شده

مداد به وسیله سه انگشت یا چهار انگشت نگه داشته می­ شود اما انگشت شست زیر انگشت اشاره قرار دارد.

چگونه می توان گیره مناسب گرفتن نوشت افزار را پیدا کرد؟ 1
گرفتن نوشت افزار به روش انگشت شست جمع شده

راه حل: استفاده از گیره­ های pinch grip، stetro grip یا solo grip. این ابزارهای کوچک به جایگیری مناسب انگشت شست و به درستی قرارگرفتن انگشت اشاره بالای مداد کمک می کنند. هر کودکی با توجه به راحتی فردی خود طرز گرفتن خاصی دارد که در بیشتر موارد اعمال می گردد.

گرفتن به روش انگشت شست پوششی

مداد به وسیله سه انگشت یا چهار انگشت نگه داشته می شود اما انگشت شست روی انگشت اشاره قرار دارد.

چگونه می توان گیره مناسب گرفتن نوشت افزار را پیدا کرد؟ 2
گرفتن نوشت افزار به روش انگشت شست پوششی

راه حل: استفاده از گیره­ های crossover grip یا triangular grip. این گیره ها از پیچیدن انگشت شست در اطراف جلوگیری می کند و کراس اوور گریپ مانند یک سپر ابرقهرمانی جالب به نظر می رسد.

گرفتن به روش سه انگشت و فضای وب بسته

مداد توسط نوک انگشت شست و اشاره نگه داشته شده و به کناره انگشت سوم تکیه داده شده است. انگشت شست دور مداد پیچیده شده و فضای وب را بسته است.

چگونه می توان گیره مناسب گرفتن نوشت افزار را پیدا کرد؟ 3
گرفتن نوشت افزار به روش سه انگشت و فضای وب بسته

راه حل: این احتمالاً پیچیده ترین روش گرفتن است که اغلب به آزمایش و خطای بیشتری نیاز دارد. گیره های jumbo grip یا egg grip جهت حمایت فضای وب انگشت شست پیشنهاد می شود.

مچ خم شده یا مچ قلاب شده

مداد در حالت های مختلفی نگه داشته می شود در حالی که مچ دست خم شده است. این به طور معمول در افراد چپ دست دیده می شود اما در برخی از افراد راست دست نیز وجود دارد.

چگونه می توان گیره مناسب گرفتن نوشت افزار را پیدا کرد؟ 4
گرفتن نوشت افزار به روش مچ خم شده

راه حل: در اینجا ابزار کمکی sportwriter و handwriter مفید خواهند بود و به بازگشت مچ به حالت طبیعی کمک خواهند کرد. میزهای شیبدار نیز پیشنهاد مناسبی هستند.

چگونه می توان گیره مناسب گرفتن نوشت افزار را پیدا کرد؟ 5
ابزار کمکی sportwriter

در تصاویر زیر برخی نمونه های مختلف گیره های گرفتن نوشت افزار را مشاهده می کنید:

خلاصه بحث:

گیره مناسب نوشتن برای کودک شما بسیار مفید خواهد بود. گیره خوب به کودک شما امکان می دهد حرکات کوچک روان ، خمشی و صاف را با انگشتان خود انجام دهد و همچنین کودک شما را قادر می سازد هنگام نوشتن تحمل داشته باشد تا بتواند در کلاس با همسن و سالان خود همگام شود. علاوه بر آن، در جلوگیری از خستگی یا ناراحتی در دست کودک هنگام نوشتن، به وی کمک می کند.

نکته شگفت انگیز دیگر در مورد گیره مداد این است که آنها به صورت رنگ های مختلف عرضه می شوند و هر کودک بسته به سلیقه خود می ­تواند آن­ها را انتخاب کند.

این نکته را درنظر داشته باشید که گیره مداد بایستی توسط کاردرمانگر توصیه گردد. مهم است که ارزیابی بیومکانیکی کاملی از دست کودک شما انجام شود و سبک نوشتاری وی مورد بررسی قرار گیرد تا مشخص شود که کدام یک از آنها مناسب است.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط