۱۰ راه برای بهبود مهارت های ارتباطی

10 راه برای بهبود مهارت های ارتباطی

مهارت های ارتباطی به عنوان برترین مهارت اساسی مورد نیاز برای مدیریت روابط ، مشاغل و جامعه شناخته شده است. پس از تقریباً یک دهه و نیم، افزایش شبکه های اجتماعی و ارسال پیام کوتاه باعث شده که برقراری ارتباطات عادی تر شود. بشریت به سرعت در حال از دست دادن اهمیت مهارت های ارتباطی مؤثر می باشد.

ارتباطات مؤثر محدود به محل کار نیست، بلکه یک قانون جامع است که در سایر زمینه های زندگی ما مانند روابط ، جامعه و غیره اعمال می شود. ایجاد مهارت های ارتباطی قوی و مؤثر در ایجاد شغل موفق ضروری است و این مهارت ها نقشی حیاتی در زندگی خصوصی ما دارند.

توانایی برقراری ارتباط به طور مؤثر بر اهمیت مهارت ها تأکید می کند. از این رو این سؤال مطرح می شود که چگونه می توانیم مهارت های ارتباطی خود را ارتقا دهیم؟

مهارت های ارتباطی چیست؟

ارتباطات به طور گسترده ای یکی از مهمترین مهارت های بین فردی محسوب شده و به چگونگی تعامل ما با سایر افراد جامعه، خانه و مکان های دیگر مربوط می شود. مهارت های ارتباطی سه نوع اصلی هستند، کلامی، غیرکلامی و نوشتاری. ارتباطات به ما کمک می کند افراد و موقعیت ها را بهتردرک کنیم.

یادگیری برقراری ارتباط موثر راهی برای غلبه بر اختلافات ناشی از تنوع افراد جامعه، کسب احترام و اعتماد سازی و همچنین ابزاری برای ایجاد محیطی برای به اشتراک گذاشتن ایده ها و ارائه راه حل برای مشکلات است. اولویت اصلی یک رهبر توسعه مهارت های ارتباطی قوی است.

در حالی که ارتباطات به خودی خود ساده به نظر می رسد، در می یابیم که در بسیاری از مواقع که سعی در برقراری ارتباط داریم، یک شکاف ارتباطی برنامه ریزی نشده یا عدم درک کافی وجود دارد. که همین امر ممکن است منجر به تضاد و نا امیدی از ایجاد ارتباط شود.

هنگامی که مهارت های ارتباطی قوی به دست می آوریم، می توانیم با دوستان، همکاران و اقوام بهتر ارتباط برقرار کنیم. همچنین از جمله مزایای دیگر این است که تصمیم گیری قوی را تقویت می کند.

حقایق و آمار جالب درباره مهارت های ارتباطی

  • تحقیقات نشان می دهد که 7٪ ارتباطات کلامی، 55٪ زبان بدن و 38٪ لحن و شیوه بیان است.(smarp.com)
  • 57٪ استخدام کنندگان می گویند که در 5 سال آینده تقاضا برای مهارت های بین فردی افزایش خواهد یافت.(MBA.com)
  • شرکت ها به دلیل ناکافی بودن ارتباطات بین کارکنان، سالانه به طور متوسط 62.4 میلیون دلار ضرر می کنند.(SHRM.org)

10 راه برای بهبود مهارت های ارتباطی خود

گوش دادن، گوش دادن و باز هم گوش دادن

مردم می خواهند هنگام صحبت خود مطمئن شوند که حرفشان شنیده می شود. یکی از راه های برقراری ارتباط بهتر، گوش دادن به حرف های افراد هنگام مکالمه است تا اینکه پاسخ خود را تنظیم یا تصور کنید. به این ترتیب می توانید به راحتی از آنها بخواهید برای درک بهتر و جلوگیری از سوءتفاهم حرف خود را دوباره تکرار کنند.

بیاموزید که با سخنران به عنوان مهمترین فرد رفتار کنید و سخنرانی او در آن لحظه برای شما مهمترین چیز است. سعی کنید در هر زمانی بر روی یک مکالمه تمرکز کنید و از انجام همزمان چند مکالمه، پرهیز کنید. در واقع انجام کارها به صورت مرحله به مرحله بهترین روش انجام کار می باشد. اگر در حال مکالمه تلفنی هستید، از پاسخ دادن به ایمیل یا ارسال متن خودداری کنید. گوش دادن مؤثر راهی برای نشان دادن این است که شما توجه ویژه خود را به گوینده و سخنان او دارید.

مهارت ارتباط رسمی را نیز مانند ارتباطات غیررسمی به خوبی یاد بگیرید

طرز حرف زدن شما با یک شخص لزوما نباید مشابه طرز حرف زدن با شخص دیگری باشد. استفاده از کلمات اختصاری و غیررسمی هنگام برقراری ارتباط با یک دوست اشکالی ندارد. از طرف دیگر، استفاده از زبان غیر رسمی در یک محیط رسمی جنبه منفی دارد. نحوه صحبت فرد به اندازه کسی که با او صحبت می کند، مهم است. بیشتر اوقات، بسیاری تصور می کنند که شخص مقابل کلمات اختصاری مورد استفاده آن ها را می فهمد، و به همین دلیل باید مراقب باشید با چه کسی، چگونه صحبت می کنید. به وجود آمدن سوءتفاهم هیچ سودی ندارد.

این طرز حرف زدن و پیش آمدن سوءتفاهم، شما را به عنوان یک ارتباط برقرار کننده موثر نشان نمی دهد زیرا شما باید پیام خود را براساس شخص مورد نظر و روابط دو طرف به شخص مقابل برسانید.

بر زبان بدن خود کنترل و تسلط بیابید

زبان بدن وسیله ای غیر کلامی برای برقراری ارتباط است و در جلسات حضوری و کنفرانس ویدئویی مورد نیاز است. همیشه اطمینان حاصل کنید که تا آنجا که ممکن است در دسترس باشید ، و برای رسیدن به آن باید زبان بدن را باز نگه دارید. تماس چشمی خود را حفظ کنید تا مطمئن شوید طرف مقابل می داند که شما گوش می دهید.

سعی کنید مکالمات کوتاه، مختصر و مفید باشند

چه در ارتباط کلامی و چه در غیر کلامی، اختصار پیام را به همان اندازه خاص بودن آن تمرین کنید. اطلاعات کافی را که طرف مقابل برای درک پیام شما نیاز دارد ارائه دهید. ارتباط مؤثر شامل اضافه گویی و دادن اطلاعات بیش از حد نمی باشد.

پذیرای انواع بازخورد باشید

دادن و دریافت بازخورد را تمرین کنید. بسیاری از ما از انتقاد سازنده پرهیز می کنیم زیرا که از تغییر وضعیت فعلی واهمه داریم. ما همچنین تمایل داریم هنگام دریافت بازخورد برای دفاع از احساس صلاحیت و شخصیت خود، به حالت دفاعی برویم.

درباره عقاید و ایده های خود صحبت کنید

علاوه بر درک علایق دیگران، یکی از راه های تقویت مهارت های ارتباطی بیان نیازهای خودتان است.

صحبت در مورد آرا و نظرات خود
صحبت در مورد آرا و نظرات خود

از ساختن مفروضات دست بکشید

ارتباط گیرندگان موثر فرضیات را کنار می گذارند. ساده است که تصور کنید شما نیازهای دیگران یا آنچه آن ها به دنبال آن هستند را می دانید. اما آیا می دانید این یکی از دلایل مهم سوءتفاهم و تضاد است؟ دوباره، این جایی است که گوش دادن با دقت به کار خواهد آمد.

تمرین خودآگاهی

بعضی اوقات، شرایط گفتگوها ممکن است سخت شود. افرادی که مهارت های ارتباطی خود را فرا گرفته اند، به خوبی احساسات خود را کنترل می کنند. آنها می توانند هیجان، عصبانیت خود را کنترل کنند و اجازه نمی دهند این موارد در هر برهه از زمان مکالمه را تحت تأثیر قرار دهد.

هنگام ناراحتی از جواب دادن به پیام ها بپرهیزید، زمان سکوت کردن را یاد بگیرید

اگر تا به حال هنگام ناراحتی ایمیلی ارسال کرده اید، احتمالاً در وهله اول از ارسال پیام پشیمان خواهید شد. برای بهبود مهارت های نوشتاری، قبل از پاسخ دادن به پیامی که شما را ناراحت می کند، کمی استراحت کنید تا آرام شوید.

در همین راستا، شما باید بدانید که چه زمانی سکوت کنید. جالب است بدانید که سکوت همان اندازه که مفید است، می تواند گاهی ناجور باشد. طبق تحقیقات، مکث بیش از چهار ثانیه باعث ناراحتی گوینده می شود. از طرف دیگر، وقتی مکالمه بدون مکث و صریح جریان می یابد، شما احساس ارتباط بیشتری می کنید و احساس تعلق می کنید.

هدایت ارتباطات

فرض کنید شما می خواهید ارتباط را یک گام جلوتر ببرید، که از نظر ما کار بسیار مهمی است. در این صورت، می توانید در مورد اصلاح مهارت های ارتباطی خود با ما تماس بگیرید. زیرا که بسیاری از ما هنگامی که توسط یک مربی هدایت می شویم، بهتر و سریعتر یاد می گیریم.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط