۱۰ موردی که ممکن است شما را در زمان بارداری غافلگیر کنند

10 موردی که ممکن است شما را در زمان بارداری غافلگیر کند

اطلاعات بارداری در همه جا وجود دارد. در اولین ویزیت قبل از زایمان، پزشک احتمالاً تعداد زیادی جزوه به شما می دهد که هر آزمایش و دوره ی سه ماهه را پوشش می دهد. با وجود تمام این اطلاعات، در اینجا 10 شگفتی رایج وجود دارد که بارداری می تواند به همراه داشته باشد.

غریزه آشیانه سازی

بسیاری از زنان باردار احساس غریزه تودرتو می کنند، انگیزه ای نیرومند برای آماده سازی خانه خود برای کودک با تمیز کردن و تزیین خانه. با نزدیک شدن به موعد مقرر، ممکن است خودتان را در حال تمیز کردن کمد یا دیوارها بیابید، کارهایی که تصور نمی کردید در ماه نهم بارداری انجام دهید! این تمایل به آماده سازی خانه می تواند مفید باشد. پس از تولد کودک فرصت کمتری برای انجام کار خواهید داشت. اما مراقب باشید در این کار زیاده روی نکنید.

غریزه تودرتو
غریزه تودرتو

مشکلات تمرکز و فراموشکاری

در سه ماهه اول بارداری، خستگی و تهوع صبحگاهی باعث می شود بسیاری از خانم ها احساس فرسودگی و مبهم بودن ذهن داشته باشند. اما حتی زنان باردار با استراحت خوب نیز ممکن است در بحث تمرکز مشکل داشته باشند. تفکر در مورد کودک مانند تغییرات هورمونی نقش دارد. به نظر می رسد همه چیز از جمله کار، صورتحساب و قرار ملاقات با پزشک اهمیت کمتری نسبت به نوزاد و تولد در آینده دارد. تهیه لیست می تواند به شما در یادآوری تاریخ و قرار ملاقات کمک کند.

مشکلات تمرکز و فراموشکاری
مشکلات تمرکز و فراموشکاری

نوسانات خلقی

سندرم قبل از قاعدگی و بارداری از بسیاری جهات شبیه به هم هستند. سینه ها متورم و حساس می شوند، هورمون ها بالا و پایین می شوند و ممکن است حالت بدخلقی پیش بیاید. اگر به PMS مبتلا هستید، احتمالاً در حاملگی دچار تغییرات شدید خلقی خواهید شد. این حالات می توانند باعث شوند شما از یک دقیقه خوشحال بودن به احساس گریه در لحظه دیگر برسید.

تغییرات خلقی در دوران بارداری بسیار شایع است و بیشتر در سه ماهه اول و پایان سه ماهه سوم اتفاق می افتند. بسیاری از زنان باردار در دوران بارداری دچار افسردگی هستند. اگر علائمی مانند مشکلات خواب، تغییر در عادات غذایی و تغییرات خلقی بیش از 2 هفته دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

نوسانات خلقی
نوسانات خلقی

حجم سینه

افزایش اندازه پستان از اولین علائم بارداری است. رشد پستان در سه ماهه اول به دلیل سطح بالاتر هورمون های استروژن و پروژسترون است. این رشد در سه ماهه اول ممکن است پایان کار هم نباشد و در طول بارداری رشد کنند! هنگامی که باردار هستید، ظرفیت ریه شما افزایش می یابد بنابراین می توانید اکسیژن اضافی دریافت کنید، که می تواند منجر به بزرگتر شدن اندازه قفسه سینه شود.

تغییرات پوستی

در زنان باردار حجم خون افزایش می یابد تا جریان خون اضافی به رحم و سایر اندام ها، به ویژه کلیه ها تأمین شود. حجم خون بیشتری به رگ ها وارد می شود و ترشح غده چربی را افزایش می دهد. بعضی از زنان بر روی صورت خود لکه های مایل به قهوه ای یا مایل به زرد به نام کلازما یا «ماسک بارداری» ایجاد مشاهده می کنند. و برخی متوجه خط تیره در خط میانی قسمت تحتانی شکم می شوند که به خط سیاه (یا linea negra) معروف است. وجود این موارد به دلیل هورمون های بارداری که باعث ایجاد رنگدانه بیشتر در بدن می شوند، می باشد.

این رنگدانه افزایش یافته ممکن است یکنواخت نباشد، بنابراین پوست تیره ممکن است به صورت لکه های رنگی ظاهر شود. از کلازما نمی توان پیشگیری کرد، اما استفاده از ضد آفتاب و پرهیز از اشعه ماورا بنفش می تواند اثرات آن را به حداقل برساند.

آکنه در دوران بارداری معمول است زیرا غدد چربی پوست چربی بیشتری تولید می کنند. و خال ها یا کک و مک هایی که قبل از بارداری داشته اید ممکن است بزرگتر و تیره شوند. بیشتر این تغییرات پوستی باید پس از زایمان از بین بروند.

تغییرات موها و ناخن ها

بسیاری از زنان در دوران بارداری تغییراتی در بافت و رشد مو دارند. هورمون ها می توانند موهای شما را سریعتر رشد داده و یا باعث شوند که کمتر ریزش کنند. اما این تغییرات مو معمولاً دائمی نیستند. بسیاری از زنان در دوره پس از زایمان یا پس از قطع شیردهی مقداری از موهای خود را از دست می دهند.

برخی از زنان متوجه می شوند که در مکان های ناخواسته مانند صورت یا شکم یا اطراف نوک سینه ها مو رشد می کند. تغییر در بافت مو باعث خشک شدن یا چربی مو می شود. بعضی حتی تغییر در رنگ موهایشان را حس می کنند.

ناخن ها مانند مو در دوران بارداری تغییر می کنند. هورمون های اضافی می توانند باعث رشد سریعتر و تقویت آن ها شوند. گرچه برخی از زنان ناخن هایشان در دوران بارداری شکننده می شود. مانند تغییرات در مو ، تغییر ناخن نیز دائمی نیست. اگر هنگام بارداری ناخن های شما به راحتی شکسته می شوند، آنها را مرتب نگه دارید و از مواد شیمیایی موجود در لاک ناخن و پاک کننده لاک خودداری کنید.

سایز کفش

افزایش میزان مایعات اضافی در بدن زنان باردار باعث می شود که بسیاری از آنان تورم پا را تجربه کنند که سبب می شود از کفش با سایز بزرگتری استفاده نمایند.

تحرک مفصل

در دوران بارداری، بدن هورمون ریلکسین را ترشح می کند، اعتقاد بر این است که این هورمون برای آماده سازی دهانه رحم برای زایمان کمک می کند. رلکسین رباط های بدن شما را شل می کند، در نتیجه ثبات و تعادل شما کمتر می شود و در معرض آسیب قرار می گیرید. هنگام ورزش یا بلند کردن اجسام، به آرامی پیش بروید و از حرکات تند و ناگهانی پرهیز کنید.

واریس، هموروئید و یبوست

واریس، که معمولاً در پاها دیده می شود، هنگامی اتفاق می افتد که خون در رگهایی که توسط هورمون های بارداری بزرگ شده اند، جمع می شود. واریس اغلب پس از بارداری از بین می رود. برای کمک به جلوگیری از آن:

  • از ایستادن یا نشستن به مدت طولانی خودداری کنید
  • لباس های گشاد بپوشید
  • از جوراب های بلند استفاده کنید
  • هنگام نشستن پاهای خود را بالا ببرید تا از تجمع خون در آن ها جلوگیری شود

هموروئید نیز در دوران بارداری شایع است. حجم خون افزایش یافته و رحم، لگن را تحت فشار قرار می دهد. بنابراین رگ های روده ممکن است به صورت خوشه ای بزرگ شوند. بواسیر می تواند بسیار دردناک باشد و به خصوص در حین یا بعد از اجابت مزاج می تواند خونریزی، خارش یا گزش را در پی داشته باشد.

یبوست یکی دیگر از موارد شایع در بارداری است. این اتفاق به این دلیل می افتد که هورمون های بارداری سرعت عبور غذا از دستگاه گوارش را کاهش می دهند. در مراحل بعدی بارداری، رحم ممکن است به روده بزرگ فشار بیاورد و اجابت مزاج را سخت کند. یبوست می تواند به بواسیر منجر شود، زیرا فشار وارد شده می تواند رگ های روده را بزرگ کند.

بهترین راه برای مقابله با یبوست و بواسیر پیشگیری است. خوردن یک رژیم غذایی غنی از فیبر، نوشیدن مقدار زیادی مایعات روزانه و ورزش منظم می تواند به منظم بودن اجابت مزاج کمک کند.

چیزهایی که در طول زایمان از بدن خارج می شوند

در دوران بارداری، مایعات کودک شما را در کیسه آمنیوتیک احاطه کرده است. این کیسه در آغاز یا در حین زایمان پاره می شود. برای اکثر زنان باردار، انقباضات قبل از پاره شدن کیسه آب شروع می شود. گاهی اوقات پزشک مجبور است کیسه آمنیوتیک را پاره کند (اگر دهانه رحم از قبل گشاد شده باشد).

مایع آمنیوتیک به طور کلی دارای بوی شیرین و کم رنگ یا بی رنگ است. هر 3 ساعت توسط بدن جایگزین می شود، بنابراین اگر خروج مایعات، حدود یک فنجان در ساعت، تا زمان زایمان را ادامه داشت، تعجب نکنید. در حین زایمان ممکن است موارد غیر منتظره دیگری از بدن شما خارج شود. بعضی از خانم ها حالت تهوع و استفراغ دارند.

اگر دچار مشکلات مربوط به فیزیوتراپی هستید و این سوال برایتان پیش آمده که در زمان بارداری می توان فیزیوتراپی انجام داد، پیشنهاد می شود که مطلب “آیا فیزیوتراپی در دوران بارداری بی خطر است؟“را مطالعه نمایید.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط