۳ مورد از مهمترین نکات برای خواب کودک

3 مورد از مهمترین نکات برای خواب کودک

خواب کودک یک قسمت اساسی از برنامه روزمره کودک شما و کلیدی برای اطمینان از داشتن یک سبک زندگی سالم برای وی می باشد. خواب باعث رشد جسمی، شناختی، اجتماعی و عاطفی می شود و ارتباط مستقیمی با سلامت روان، رفتار و میزان تمرکز و توجه کودکان دارد. مشکلات خواب کودک می تواند نه تنها بر سلامت فرزند شما بلکه بر کل خانواده تأثیر منفی زیادی داشته باشد.

اگر به نظر شما رسیدن به مقدار خواب کودک به حد کافی برای شما چالش برانگیز است، شما تنها نیستید! تخمین زده می شود که از هر 4 کودک استرالیایی 1 نفر میزان توصیه شده خواب را ندارد. علاوه بر این، مشکلات خواب در کودکان دارای تأخیر در رشد عصبی، بیشتر است.

بنابراین کودک شما هر شب چقدر باید بخوابد؟

میزان توصیه شده خواب کودک بسته به سن او متفاوت است، زیرا کودکان کوچکتر هر شب به خواب بیشتری احتیاج دارند.

 • به کودکان 1-2 ساله توصیه می شود که هر شب 11-14 ساعت بخوابند.
 • به کودکان 3-5 ساله توصیه می شود هر شب 10-13 ساعت بخوابند.
 • به کودکان 6-12 ساله توصیه می شود هر شب 9-12 ساعت بخوابند.
 • به کودکان 13-18 ساله توصیه می شود که هر شب 10-8 ساعت بخوابند.

اگر میزان خواب کودک شما از میزان خواب توصیه شده برای او کمتر است، بایستی که نکاتی را مد نظر قرار دهید:

محیط خواب کودک

محیطی که کودک شما در آن می خوابد می تواند بر کیفیت و مدت زمان خواب او تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، بعضی از کودکان در هنگام خواب در معرض سر و صدا یا نور حساسیت بیشتری از خود نشان می دهند. به اولویت های خواب کودک و محیطی که کودک در آن خوابیده فکر کنید. اگر کودک شما هنگام خواب به سر و صدا حساس است، یک دستگاه نویز سفید ممکن است به شما کمک کند صداهای مخل در پس زمینه را مخفی کنید.

دستگاه نویز سفید
دستگاه نویز سفید

اگر کودک شما به سختی به خواب می رود یا به راحتی در اثر نور بیدار می شود، از پرده های تیره برای جلوگیری از ورود نور طبیعی به داخل اتاق استفاده کنید و شکاف زیر قاب در را بپوشانید تا نور خارج از اتاق را مسدود کند. یکی دیگر از موارد محیطی دما است. دمای سردتر بدن باعث ترشح ملاتونین مورد نیاز در خواب می شود. متخصصان توصیه می کنند دمای اتاق خواب را در حدود 18-21 درجه سانتیگراد نگه دارید و کودکان را شبانه با لباس خواب نخی به رختخواب بفرستید.

3 مورد از مهمترین نکات برای خواب کودک 1

برنامه ریزی خواب کودک

کودکان به ثبات امور و برنامه روتین نیاز دارند و این امر برای خواب آن ها نیز صدق می کند. کودکان از خوابیدن و بیدار شدن در زمان های مشابه به صورت مستمر، از مزیت های آن بهره مند می شوند. اگرچه این امر ممکن است با توجه به تغییرات موجود در زندگی روزمره شما کاملاً ممکن نباشد، اما کودکان باید در بیشتر روزهای هفته به یک برنامه خواب منظم پایبند شوند. خصوصا تعطیلات مدرسه می تواند برای رعایت یک برنامه منظم خواب، بسیار مشکل ساز باشد. اطمینان حاصل کنید که چند روز قبل از شروع مدرسه، کودک خود را به الگوی خواب منظم خود بازگردانده اید.

عادت ها و تمرینات مربوط به خواب کودک

چند ساعت قبل از خواب می تواند در تعیین کیفیت خواب کودک بسیار مهم باشد. در اینجا به چند نکته برای اطمینان از داشتن خواب خوب در شب اشاره می شود:

 • غذاها و نوشیدنی های حاوی قند یا کافئین را در شب محدود کنید.
 • از استفاده از تلفن همراه و تبلت و کامپیوتر و … یک تا دو ساعت قبل از خواب جلوگیری کنید.
 • به کودک خود اجازه دهید که از تختخواب خود فقط برای خوابیدن استفاده کند نه خواندن یا مشق شب یا بازی و غیره. این به آن ها کمک می کند تختخواب خود را فقط با خواب مرتبط کنند.
 • نور چراغ های خانه را کم کنید، به کودک خود حمام گرم بدهید یا او را به فعالیتی آرام (مثلاً خواندن کتاب) ترغیب کنید.
 • برای ایجاد فضای امن و راحت، با کودک خود هرگونه ترس را برطرف کنید. اگر اطمینان ساده کافی نیست، سعی کنید برای محافظت در برابر هیولاهای خیالی کودک یک “اسباب بازی خاص” بسازید یا قبل از خواب اتاق را با “اسپری هیولا” اسپری کنید تا کودک احساس امنیت و آرامش داشته باشد(می توانید از اسپری های خوشبو کننده برای اینکار استفاده کنید و به کودک اطمینان دهید که این اسپری همه ی موجودات خیالی را از بین می برد).
 • قبل از خواب تنفس عمیق (یا مدیتیشن برای کودکان بزرگتر) را امتحان کنید تا بدن آن ها آرام شود.
 • کودک خود را در طول روز درگیر ورزش و فعالیت بدنی کنید اما چند ساعت قبل از خواب را محدود کنید تا بدن به حالت آرامش بازگردد.
3 مورد از مهمترین نکات برای خواب کودک 2
استفاده از اسباب بازی مورد علاقه کودک

اگر هنوز در مورد خواب کودک خود نگرانی دارید، لطفاً به پزشک عمومی یا پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط