۵ محرک رایج که باعث تشنج در کودکان می شوند

5 محرک رایج که باعث تشنج در کودکان می شوند

در ابتدا به نظر می رسد تشنج در کودکان بدون دلیل خاصی اتفاق می افتد، اما با گذشت زمان شما اغلب می آموزید که چه چیزی می تواند باعث ایجاد آن ها شود. شناخت عوامل محرک برای تشنج، گام مهمی در درک چگونگی کاهش احتمال بروز تشنج در کودکان است. همه عوامل محرک واضح و روشن نیستند و ممکن است حملات تشنجی کودک ناشی از چندین عامل تحریک کننده داشته باشد.اطمینان حاصل کنید که بعد از تشنج کودک، جزئیات مهم را بنویسید، مانند ساعت روز و کاری که کودک انجام می داد.

تشنج چیست؟

تشنج یک اختلال الکتریکی ناگهانی و کنترل نشده در مغز است که می تواند باعث تغییراتی در رفتار، حرکات یا احساسات و سطح هوشیاری شود. داشتن دو یا چند حمله تشنج با فاصله حداقل 24 ساعت که علت مشخصی نداشته باشند، به عنوان صرع در نظر گرفته می شود.

انواع مختلفی از تشنج وجود دارد که از نظر علائم و شدت متفاوت هستند. انواع تشنج با توجه به محل شروع شان در مغز و میزان گسترش آن ها متفاوت هستند. بیشتر تشنج ها از 30 ثانیه تا دو دقیقه طول می کشند. تشنجی که بیش از پنج دقیقه طول بکشد یک وضعیت اورژانسی در نظر گرفته می شود.

تشنج در کودکان چقدر رایج است؟

درصد كمی از كودكان هنگامی که كمتر از 15 سال دارند دچار تشنج می شوند كه نیمی از آنها تشنج ناشی از تب است. تشنج ناشی از تب هنگامی اتفاق می افتد که کودک به بیماری مانند عفونت گوش، سرماخوردگی یا آبله مرغان همراه با تب مبتلا می شود. حملات تشنجی ناشی از تب متداول ترین نوع تشنج در کودکان است. دو تا پنج درصد از کودکان در دوره ای از کودکی به نوعی دچار تشنج ناشی از تب می شوند. اینکه چرا بعضی از کودکان با تب تشنج می کنند مشخص نیست، اما چندین عامل خطر شناسایی شده است.

کودکان دارای خویشاوند، به ویژه خواهر و برادری، که دچار تشنج ناشی از تب شده اند، به احتمال زیاد یک دوره مشابه دارند.

کودکانی که از نظر رشد تأخیر دارند یا بیش از 28 روز را در یک بخش مراقبت های ویژه نوزادان گذرانده اند نیز احتمال دارد که دچار تشنج ناشی از تب شوند.

کودکانی که در گذشته دچار تشنج ناشی از تب شده اند نیز احتمال دارد برای بار دوم دچار تشنج شوند.

تشنج در کودکان ناشی از تب
تشنج در کودکان ناشی از تب

تشنج در کودکان چه علائمی دارد؟

تشنج در کودکان دارای انواع مختلفی از علائم است. توصیف کاملی از نوع حرکات مشاهده شده و همچنین میزان هوشیاری کودک می تواند به پزشک کمک کند تا تشخیص دهد کودک چه نوع تشنجی داشته است.

  • چشمگیرترین علامت تشنج عمومی است. کودک ممکن است دچار لرزش و اسپاسم عضلانی شود، گاهی اوقات با دشواری تنفس و چرخش چشم روبرو می شود. کودک اغلب بعد از تشنج خواب آلوده و گیج است و پس از آن تشنج را به خاطر نمی آورد. این گروه علائم در تشنج های گراند مال (تعمیم یافته) و تب دار رایج است.
  • کودکان مبتلا به تشنج مخفی با خیره شدن یا پلک زدن هشیاری خود را از دست می دهند، که به سرعت شروع و متوقف می شود. هیچ حرکت تشنجی وجود ندارد. این کودکان به محض توقف تشنج به حالت طبیعی خود باز می گردند.
  • حرکاتی مانند دندان قروچه، فشاردادن لب ها به یکدیگر، یا تکان دادن دست ها و به دنبال آن سردرگمی در کودکانی که از نوعی اختلال تشنج معروف به تشنج های موضعی رنج می برند معمول است.

5 عامل کلی محرک تشنج در کودکان

در اینجا به پنج عامل شایع که باعث ایجاد تشنج در کودکان می شود اشاره می گردد که می توانید برای کودک آن ها را در نظر داشته باشید.

بیماری و تب

تشنج، اختلال در سیگنال های الکتریکی مغز کودک است. هر بیماری که بتواند عملکرد مغز را تحت تأثیر قرار دهد، می تواند تشنج ایجاد کند.

کم خوابی

هنگام خواب، مغز ما از این فرصت برای از بین بردن تجمع مواد شیمیایی مورد استفاده برای عملکرد روزانه استفاده می کند. اگر این روند در کودک مبتلا به صرع قطع شود، می تواند او را در معرض تشنج قرار دهد.

5 محرک رایج که باعث تشنج در کودکان می شوند 1

استرس

ما از طریق انتشار مواد شیمیایی در مغز و سیستم عصبی خود استرس را تجربه می کنیم که به منظور کمک به ما در کنار آمدن با شرایط است. وقتی هجوم یا انتشار مداوم این مواد شیمیایی در مغز کودک وجود داشته باشد، می تواند او را در معرض تشنج قرار دهد.

نورهای شدید

برخی از کودکان مبتلا به صرع حساس به نور هنگام قرار گرفتن در معرض نور شدید چراغ ها با الگوها و فرکانس های خاص، دچار تشنج می شوند.

قند خون پایین

مغز برای عملکرد مناسب به قند خون بستگی دارد. هنگامی که سطح قند خون کودک کاهش می یابد، ممکن است تشنج را تجربه کند.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط