۶ نکته برای حفظ سلامت روانی هنگامی که یک بیماری مزمن دارید

6 نکته برای حفظ سلامت روانی هنگامی که یک بیماری مزمن دارید

حفظ سلامت روانی در جوامع مختلف با توجه به شرایط حاکم از مهمترین دغدغه های سال های اخیر می باشد. اگر در یک شرایط حاد و با بیماری مزمن زندگی می کنید و علائم یک بیماری روانی را تجربه کرده اید، تنها نیستید. زندگی در یک شرایط دشوار اغلب با عوارض قابل توجهی همراه است. تجربه احساساتی مانند ترس، ناراحتی یا عصبانیت، به ویژه بلافاصله بعد از تشخیص بیماری یا از کوره دررفتن، غیرمعمول نیست.

غالباً، این احساسات موقتی هستند و ممکن است بیایند و بروند. با این حال، گاهی اوقات، ممکن است باقی بمانند و ممکن است نشانه ای از یک اختلال روانی مانند اضطراب یا افسردگی باشند. افرادی که با یک بیماری مزمن زندگی می کنند بیشتر در معرض خطر ابتلا به اختلالات روانی قرار دارند.

مراقبت و حفظ سلامت روانی یکی از جنبه های مهم مراقبت از سلامت شماست، خصوصاً هنگام زندگی در یک شرایط مزمن.

نکاتی برای حفظ سلامت روانی

در ادامه به 6 نکته ای اشاره می شود که فرد می تواند با در نظر گرفتن آن ها به حفظ سلامت روانی و مراقبت از ذهن خود کمک شایانی انجام دهد.

این را بدانید که هر آنچه که شما احساس می کنید با ارزش و معتبر است

هرگز نسبت به احساسات خود احساس گناه نکنید. شما حق همه ی احساسات و اندوه را دارید. همه ما پس از تشخیص بیماری، مراحل مختلف غم و اندوه را پشت سر می گذاریم.

هنگامی که از کوره در می روید، سلامت روان خود را در اولویت قرار دهید

درد و خستگی تأثیر بسزایی در روحیه ما دارد. از کوره در رفتن ها می توانند احساس افسردگی و اضطراب را بدتر کنند.

وقتی احساس می کنید که احتمال دارد از کوره در بروید، سعی کنید که برای کمک به حفظ سلامت روانی خود، محیط را ترک کرده و مقداری قدم بزنید، یا با افرادی که می دانید به شما آرامش می دهند صحبت کنید مانند گفتگو با یک دوست یا یک درمانگر.

سعی کنید نسبت به خودتان مهربان باشید.

6 نکته برای حفظ سلامت روانی هنگامی که یک بیماری مزمن دارید 1

بر زمان حال تمرکز کنید و به جلو حرکت کنید

گاهی اوقات گذشته و آینده می توانند زمان حال را کدر کنند. ناراحتی بیش از حد نسبت به گذشته یا آنچه در آینده رخ خواهد داد می تواند مانع تمرکز ما بر زندگی در این لحظه شود.

با خود بیش از حد مهربان باشید

ممکن است روز سخت یا هفته سختی داشته باشید. بیرون آمدن از آن ناهنجاری های عاطفی و ذهنی و مهربانی با خود می تواند احساس یک صعود به قله را داشته باشد، اما خوشبختانه ابزارهای زیادی برای تنظیم مجدد نگرش ما در دسترس است. وقتی به خود مهربانی نشان دادیم ، شروع به ایجاد الگوهای عادت جدید و مسیرهای عصبی در مغز می کنیم.

6 نکته برای حفظ سلامت روانی هنگامی که یک بیماری مزمن دارید 2

الگوهای اضطراب را یاد بگیرید

وقتی مضطرب هستیم، تمایل داریم خود را در طرز فکر غلط یا محدود قرار دهیم. این الگوهای فکری یک مارپیچ منفی ناتوان کننده ایجاد می کنند که می تواند با متقاعد کردن ما در عذاب قریب الوقوع و تشدید بیشتر احساس درماندگی، زندگی ما را تسخیر کنند. اما راهکارهایی وجود دارد که می توانید برای غلبه بر این الگوهای اضطراب استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که کمی مراقبت از خود بسیار کمک می کند

مراقبت از خود انواع مختلفی دارد. از زیبایی تا سبک زندگی، روش های بسیاری وجود دارد که می توانید با کمی توجه بیشتر به خود، از خودتان مراقبت کنید.

در نهایت:

اگر با یک بیماری مزمن زندگی می کنید، احتمالاً زمان و انرژی زیادی را صرف مدیریت تأثیر آن بر وضعیت جسمی خود می کنید.

در بعضی مواقع ، ممکن است احساس کنید که ضروری تر است تا علائم جسمی و ظاهری بیشتر مدنظر قرار بگیرند تا حفظ سلامت روانی شما. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که حفظ سلامت روانی شما از سلامت جسمی شما جدا نیست.

شرایط حاد و دشوار اختلال روانی می تواند علائم جسمی ایجاد کند که زندگی با یک بیماری مزمن را حتی دشوارتر کند.

صحبت در مورد سلامت روان تان نیز می تواند چالش برانگیز یا ناراحت کننده باشد. یافتن جامعه ای از افرادی که دقیقاً می فهمند چه چیزی را تجربه می کنید می تواند به شما کمک کند.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط