اسکن کف پا

در مورد اسکن کف پا چه می دانید؟ آیا تا به حال آن را تجربه کرده اید؟ اسکن کف پا به چه منظوری انجام می شود؟ برای دانستن جواب این سوالات با ادامه مطلب همراه باشید.

وقتی صحبت از مراقبت از پا به میان می آید، بیشتر افراد تمایل دارند علائم هشدار دهنده اولیه درد و در نهایت آسیب را نادیده بگیرند. پاهای شما بخش مهمی از عملکردهای روزمره را به عهده دارند. با این حال، تا زمانی که مشکلی پیش نیاید، همه ما در طرز فکر روزمره خود در مورد به حداکثر رساندن سلامت و راحتی پا تا حدی سست هستیم. بنابراین واقعاً چه چیزی را باید در مورد پاهای خود بدانیم؟

اسکن کف پا چیست؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شکل، اندازه، فشار و حرکت پاها، توصیه می کنیم حداقل یک بار در سال پاهای خود را اسکن کنید. اسکن کف پا سرویسی است که هر آنچه را که می خواهید در مورد نوع قوس، پروناسیون، نقاط فشار، اندازه و حتی تجزیه و تحلیل راه رفتن بدانید را به تصویر می کشد و دلیل بروز درد در پاها و سایر نقاط بدن را نیز نشان می دهد. به یاد داشته باشید که پاهای شما پایه و اساس سلامت و تندرستی کلی بدن شما هستند.

دلیل نیاز به اسکن کف پا چیست؟

مشاهده شده است که در اکثریت قریب به اتفاق موارد، زمانی که بیمار وزن خود را روی پا می گذارد، پرونیشن دو طرفه و نامتقارن پا مشاهده خواهد شد. این پرونیشن زمانی که مچ پاها به سمت داخل می چرخند دیده می شود و باعث می شود هر سه قوس پا (قوس طولی داخلی، قوس طولی جانبی و قوس عرضی قدامی) ارتفاع خود را کاهش دهند. این امر باعث می شود که کف پای عملکردی (حمل کننده وزن) بلندتر، پهن تر و صاف تر شود.

برای اینکه لگن صاف باشد، بیمار باید پایه ای هموار داشته باشد و این پایه از پاها شروع می شود. به همین دلیل است که معاینه همراه با اسکن پا نتایج بهتری به دنبال خواهد داشت.

اسکنرهای پا با فرکانس بیشتری نسبت به قبل مورد استفاده قرار می گیرند. با ارائه تصاویر دقیق از پاها، این دستگاه ها نمای کاملی از سلامت وضعیت بدن بیماران را ارائه می دهند. اسکن ها می توانند به اندازه یک چهارم عرض موی انسان دقت داشته باشند.

عدم تعادل پا ممکن است با چشم غیرمسلح آشکار باشد، اما با وجود گرافیک ها و تصاویر دقیقی که اسکن پا ارائه می دهد، توضیح نتایج برای بیماران آسان می شود.

با این حال، علیرغم تکثیر فزاینده آنها در این حرفه، اسکنرهای پا همچنان کم استفاده هستند. بسیاری از پزشکان تنها در صورتی بیماران را اسکن می کنند که مشکوک به عدم تعادل ناشی از نامتقارنی باشند (که در واقع در مورد اکثر بیماران صدق می کند)، یا کسانی که از درد پا شکایت دارند.

اسکن کف پا
اسکن کف پا

مشکلات شایع پا

تحقیقات نشان می دهد که مشکلات در پا می تواند عواقب جدی در سراسر زنجیره جنبشی داشته باشد. اما مشکلات پا چقدر شایع است؟ بر اساس برخی تخمین ها، نزدیک به 80 درصد از جمعیت در حین راه رفتن و دویدن پرونیشن بیش از حد دارند. این یعنی بیش از سه نفر از هر چهار بزرگسال است.

طبق گزارش انجمن پزشکی پا آمریکا، 75 درصد از آمریکایی ها در طول زندگی خود با مشکلات سلامت پا مواجه خواهند شد. زنان به طور متوسط ​​حدود چهار برابر بیشتر از مردان مشکلات پا دارند (به دلیل اثر تجمعی پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند یا خیلی کوچک).

این را در نظر بگیرید: یک آمریکایی به طور متوسط ​​حدود 5120 قدم در روز برمی دارد و بسیاری بیش از 10000 قدم برمی دارند. اکثر مردم هزاران کیلومتر را در طول زندگی پیاده روی خواهند کرد. در سن 70 سالگی، یک فرد به طور متوسط ​​معادل چهار بار دور کره زمین را راه رفته است.

با هر مرحله، تغییرات دژنراتیو در عضلات، مفاصل و بافت های همبند پا ایجاد می شود. رباط‌های پا، به‌ویژه فاشیای کف پا تغییر شکل می‌دهند. تغییر شکلی دائمی تحت تأثیر یک نیروی مداوم.

و با هزاران گام در دو تا سه و نیم برابر وزن بدن در هنگام ضربه پاشنه، درک اینکه چگونه این اتفاق می افتد دشوار نیست. به همین دلیل است که هر سه قوس پا باید در چرخه راه رفتن تحمل وزن حمایت شوند.

اسکن پا می تواند به سرعت بینشی در مورد علت درد بیمار بیافزاید. تصاویر روی صفحه می‌توانند پای بیمار را با یک نسخه ایده‌آل مقایسه کنند و سطح زوال قوس را در صورت وجود نشان دهند. بهترین دستگاه ها گزارش جامعی در مورد سلامت پای بیمار برای بررسی بیشتر ایجاد می کنند.

بررسی هایی فراتر از پا

هر گونه عدم تعادل ساختاری بدن منجر به حرکات جبرانی به منظور به حداقل رساندن استرس به ستون فقرات در اندام تحتانی و لگن خواهد شد. با گذشت زمان، عدم تعادل در عضلات ایجاد می‌شود و در نهایت منجر به آسیب به بافت‌های نرم و استخوان‌ها از سال‌ها میکروترومای مکرر می‌شود.

حرکت بیش از حد در حین راه رفتن نیز زمانی رخ می دهد که عدم تعادل عملکردی وجود داشته باشد. با پرونیشن بیش از حد، کل پا زمان زیادی را صرف چرخش داخلی می کند و در هر مرحله فشارهای پیچشی بر روی زانوها، باسن و لگن وارد می کند. با گذشت زمان، این امر منجر به کشش بیش از حد و طولانی مدت رباط های حمایت کننده لگن می شود که می تواند باعث درد مزمن و اختلال در عملکرد گردد.

مشکلاتی که معمولاً با انحراف اندام تحتانی مرتبط هستند شامل موارد زیر است:

 • درد کمر
 • درد لگن
 • درد داخلی زانو
 • اختلال عملکرد کشکک
 • فاشیای کف پا
 • هالوکس والگوس (بونیون)
 • تاندونیت آشیل
 • میخچه، پینه و انگشتان چکشی
 • آپوفیزیت ناویکولار
 • شین اسپلینت
 • شکستگی در انگشت اول و دوم پا
 • پیچ خوردگی مچ پا
 • صافی کف پا

پرداختن به پرونیشنن اضافی بیمار از وخامت بیشتر وضعیت و ایجاد موارد جدید جلوگیری می کند.

اسکن کف پا
اسکن کف پا

نبود درد نشانه ی نبود مشکل نیست. وقتی بیمار خود را برای معاینه پا آماده می‌کند، ممکن است بگوید که پاهای من درد نمی‌کند. بایستی که به مراجع توضیح داده شود که پاهای بدون علامت برابر با پاهای بدون مشکل نیستند.

مفاصل سابلوکسه در اندام تحتانی ممکن است دردناک نباشند، اما می توانند باعث مشکلات بیومکانیکی، نقایص عصبی و سایر مشکلاتی شوند که لزوماً به درد مربوط نمی شوند. در واقع، بیشتر پاهایی که نیاز به تنظیم و تثبیت دارند، احتمالا هرگز دردناک نخواهند شد.

بزرگسالان معمولی با پرونیشن بیش از حد پا، علائم قابل توجهی را از پا غیر از ظاهر کف پای بلندتر، پهن‌تر و صاف‌تر تجربه نمی‌کنند. شایع ترین الگوی بزرگسالان شامل پرونیشن زیاد پا دو طرفه اما نامتقارن، چرخش داخلی درشت نی و استخوان ران، با درجاتی از کج شدن لگن و انتقال قدامی است. از نظر عصبی، این وضعیت باعث تغییرات حس عمقی و عدم تعادل عضلانی می شود.

مراقبت موثر فیزیوتراپی، کاردرمانی و کایروپراکتیک نیازمند تنظیمات، تثبیت و توانبخشی عصبی-عضلانی است. بیومکانیک غیرطبیعی اندام تحتانی منبع اصلی ضعف ساختاری است که در میان بسیاری از شرایط دیگر، مشکل مزمن کمردرد را افزایش می دهد.

مزایای اسکن پا برای ارتزهای سفارشی چیست؟

فناوری اسکن کف پا در سال های اخیر راه های جدیدی برای توسعه ارتزهای سفارشی ایجاد کرده است. اسکنرها می توانند مزایای زیادی را برای متخصصان پا و بیمارانشان ارائه دهند که می تواند کیفیت مراقبت های ارائه شده را هنگام تجویز ارتزهای سفارشی بهبود بخشد.

اسکن پا از فناوری های مختلفی برای ایجاد یک تصویر دیجیتال از پا استفاده می کند. انواع مختلفی از اسکنرهای سه بعدی پا وجود دارد که برخی از آنها از لیزر یا نور مادون قرمز استفاده می کنند و برخی دیگر از ماتریس پین سه بعدی برای ترسیم خطوط پا استفاده می کنند. اسکن پا همچنین بسیار دقیق است، یعنی با دقت 0.4 میلی متر.

در مقایسه با روش‌های سنتی، اسکنرهای سه‌بعدی پا سازگاری بیشتری با محیط‌زیست دارند و در نتیجه ضایعات کمتری را به همراه دارند. آنها همچنین بسیار سریع و کارآمد هستند، که به متخصص پا اجازه می دهد زمان بیشتری را برای ارزیابی بیمار صرف کند. اسکن پا به متخصصین اجازه می دهد تا سریع و دقیق پاها را بررسی کنند تا ارتزهای سفارشی متناسب با پای بیمار ایجاد کنند. این امر نه تنها کار ارتز را ساده می کند، بلکه نتایج با کیفیت بهتر و راه حل راحت تری برای بیمار ایجاد می کند.

با انجام اسکن کف پا مدل دقیق تری از پا و مشکلات آن به دست می آید و ساخت کفی طبی و کفش طبی نیز به صورت دقیق تر و مؤثرتری انجام می گیرد.

ساخت کفی طبی
ساخت کفی طبی

به عنوان مثال اگر برای یکی از قوس های پا مشکلی ایجاد شود، همان پا به سمت داخل می چرخد و به زانوها و لگن فشار وارد می کند. این امر باعث ایجاد درد مزمن در یکی یا همه این نواحی به دلیل قوس نامتعادل در پا می شود. خوشبختانه، اسکن پا و بررسی وضعیت بدن که به صورت دوره‌ای انجام می‌شود، می‌تواند با گرفتن و اصلاح عدم تعادل قبل از آسیب به سایر قسمت‌های بدن، از آسیب احتمالی درازمدت جلوگیری کند.

برای دریافت بهترین خدمات کاردرمانی در منزل و فیزیوتراپی در منزل توسط کادر مجرب و دارای تأییده از سازمان نظام پزشکی کشور، کافی است بر روی لینک مربوطه کلیک کرده و درخواست تماس خود را ثبت نمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما ارتباط برقرار کرده و مشاوره های لازم را در اختیارتان قرار دهند.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط