تنیس البو یا آرنج تنیس بازان چیست و چگونه درمان می شود؟

تنیس البو یا آرنج تنیس بازان چیست و چگونه درمان می شود؟

فیزیوتراپی تنیس البو

فهرست

ی از مشکلاتی که برخی از افراد ممکن است به آن دچار شوند، تنیس البو است. این مشکل در اثر استفاده بیش از حد از آرنج ایجاد می‌شود. این مشکل می‌تواند ناشی از هر فعالیتی باشد که شامل گرفتن مکرر اجسام یا حرکات چرخشی آرنج و مچ دست می‌شود. تنیس البو می‌تواند بر کیفیت زندگی فرد تأثیر زیادی بگذارد و کار، ورزش و فعالیت‌های تفریحی او را محدود و مختل کند. روش‌های مختلفی برای درمان این مشکل وجود دارد. در این مقاله می‌خواهیم بیماری آرنج تنیس بازان را بررسی کنیم و روش‌های درمان آن را توضیح دهیم. با ادامه این مطلب ما را همراهی کنید. 

Tennis elbow چیست؟

آرنج تنیس بازان که با عنوان اپی کندیلیت جانبی نیز شناخته می‌شود، نوعی تاندونیت (ورم تاندون‌ها) است که باعث ایجاد درد آرنج و بازو می‌شود. این تاندون‌ها نوارهایی از بافت سخت هستند که ماهیچه‌های پایین بازو را به استخوان متصل می‌کنند.

دلایل ایجاد آرنج تنیس بازان

هر حرکت مکرر دست می‌تواند موجب التهاب تاندون‌های دست شما شود. تنیس البو شایع‌ترین دلیل درد آرنج است. این مشکل می‌تواند در هر سنی رخ دهد؛ اما بیشتر در افراد بالای 30 سال دیده می‌شود. این مشکل به تدریج ایجاد می‌شود. حرکات مکرر مانند در دست گرفتن راکت تنیس و حرکت دادن آن می‌تواند باعث وارد شدن فشار به عضلات دست شود.

این فشار به تاندون‌ها وارد می‌شود و باعث می‌شود تا آنها ملتهب شوند. در نتیجه پارگی‌های میکروسکوپی در آن‌ها ایجاد می‌گردد. معمولاً افرادی که زیاد از دست خود استفاده می‌کنند دچار این مشکل می‌شوند. افرادی که مشاغل یا سرگرمی‌های زیر را انتخاب کرده‌اند:

 • تنیس
 • راکتبال
 • اسکواش
 • شمشیربازی
 • وزنه‌برداری
 • نجاری
 • تایپ کردن
 • رنگ‌آمیزی
 • بافندگی

علائم تنیس البو

نشانه اصلی تنیس البو احساس درد و حساسیت در بخش بیرونی آرنج است. این بخش محل اتصال تاندون‌های آسیب دیده به استخوان است. این درد همچنین ممکن است به قسمت بالایی یا تحتانی دست شما سرایت کند و امکان این امر وجود دارد که این مشکل را در هر دو بخش دست خود داشته باشید. درست است که آسیب به تاندون آرنج وارد شده است اما درد را در تمامی دست خود احساس خواهید کرد. 

معمولاً درد تنیس البو در شرایط زیر در شدیدترین حالت خود احساس می‌شود:

 • بلند کردن اجسام
 • مشت کردن دست و گرفتن چیزها
 • باز کردن در یا دست دادن
 • بالا آوردن دست یا صاف کردن مچ دست

در صورتی که هر یک از علائم زیر را احساس کردید، به پزشک مراجعه کنید:

 • مشکل داشتن در حرکت دادن دست
 • توده یا برآمدگی در آرنج یا بازو
 • دردی که شما را از فعالیت‌های روزمره باز می‌دارد
 • تورم و قرمزی در آرنج

درد تنیس البو معمولاً با گذشت زمان بدتر می‌شود. اگر علائم شما با گذشت زمان رفع نشد، به پزشک مراجعه کنید.

نحوه تشخیص آرنج تنیس بازان

پزشک در ابتدا وضعیت شما را بررسی می‌کند. علائم را از شما می‌پرسد و سابقه پزشکی شما را چک می‌کند. پزشک از شما می‌خواهد تا بازو، آرنج، مچ و انگشتان خود را به روش‌های مختلف حرکت دهید تا ببیند در چه وضعیتی درد یا ناراحتی احساس می‌کنید. علاوه بر این، از شما خواسته می‌شود تا از بخش آسیب دیده عکس‌برداری کنید. الکترومیوگرافی، ام آر آی و اشعه ایکس می‌توانند به بررسی دقیق‌تر استخوان‌های آرنج کمک کنند. 

علائم آرنج تنیس بازان پس از چند مدت رفع می‌شود؟

در اکثر افراد، علائم آرنج تنیس بازان معمولاً در عرض 6 تا 12 ماه برطرف می‌شود. فیزیوتراپی می‌تواند بهبودی آرنج تنیس بازان را تسریع بخشد و خطر عود را کاهش دهد. با این حال اگر تنیس البو درمان نشود، به درجه حاد و مزمن تبدیل می‌شود و برای دوره‌های طولانی‌تری ماندگار می‌گردد. 

درمان آرنج تنیس بازان

استراحت بهترین درمان درد آرنج تنیس بازان است. اگر بتوانید حرکات مداومی را که موجب بروز این مشکل شده است، متوقف کنید، معمولاً این مشکل نیز به صورت خود به خود بهبود می‌یابد. در ادامه روش‌های غیرجراحی دیگری را برای درمان آرنج تنیس البو می‌آوریم. 

 • کمپرس سرد: توصیه می‌شود برای کاهش درد و تورم، هر 3 تا 4 ساعت یکبار برای 15 دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید. 
 • استروئیدها: تزریق استروئید به تاندون‌های آرنج می‌تواند برای مدت کوتاهی مقداری از تورم و درد اطراف مفصل آرنج را کاهش دهد.
 • بوتاکس: نتایج مطالعات نشان می‌دهد که این تزریق‌ها می‌توانند تنیس البو مزمن را درمان کنند.
 • فنستراسیون سوزنی: در این روش درمانی از یک سونوگرافی ویژه برای هدایت مکرر سوزن به داخل تاندون آسیب دیده با هدف افزایش جریان خون و بهبود و ترمیم استفاده می‌کنند.
 • تنوتومی اولتراسونیک: در این روش که Tenex نیز نامیده می‌شود، از سونوگرافی برای هدایت سوزن به داخل تاندون آسیب دیده استفاده می‌شود. سپس سوزن با انرژی مافوق‌صوت (اولتراسونیک) به قدری سریع ارتعاش می‌یابد که بافت آسیب دیده را به مایع تبدیل می‌کند تا بتوان آن را راحت‌تر خارج کرد.
 • روش پی آر پی: در این روش پلاکت‌ها (سلول‌هایی در خون که خونریزی را متوقف می‌کنند) از سایر سلول‌های خونی شما جدا می‌شوند و سپس به تاندون‌های آسیب‌دیده تزریق می‌شوند تا بهبودی را تسریع کنند.
 • فیزیوتراپی: یکی از محبوب‌ترین و مؤثرترین روش‌های درمان تنیس البو، فیزیوتراپی است. تمرینات فیزیوتراپی را می‌توان به راحتی در خانه اجرا کرد. این تمرینات برای تقویت و کشش عضلات شانه، بازو و مچ مناسب هستند. 

در اکثر مواقع این درمان‌ها کارساز هستند. همچنین می‌توانید از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن، ناپروکسن یا آسپرین نیز استفاده کنید.

 • جراحی: در موارد شدیدتر یعنی زمانی که درد شما بیش از 2 ماه طول بکشد و با هیچ روشی تسکین نیابد، ممکن است پزشک جراحی را پیشنهاد کند. روش‌های مختلفی برای جراحی آرنج تنیس بازان وجود دارد. این روش‌ها عبارتند از:

جراحی باز

در این روش جراح برشی در بالای استخوان و در کنار آرنج ایجاد می‌کند. تاندون آسیب دیده را برمی‌دارد و قسمت سالم را دوباره به استخوان می‌چسباند. همچنین ممکن است یک تکه کوچک از استخوان آرنج شما را برای بهبود جریان خون و کمک به بهبود سریع‌تر این ناحیه بردارند.

جراحی آرتروسکوپی

در این روش جراح چند برش کوچک روی پوشت آرنج ایجاد می‌کند. سپس ابزارهای بسیار کوچکی را که دارای دوربین هستند، از طریق برش به زیر پوست وارد می‌کند. با این دوربین می‌توان زیر پوست را مشاهده کرد و عمل را به صورت دقیق و با کمترین میزان برش انجام داد. 

در هر دو نوع جراحی دهانه برش‌ها با بخیه یا منگنه بسته می‌شود. سپس آن را با باند یا پانسمان می‌پوشانند. شما هم می‌توانید در همان روز به خانه بروید و نیازی به بستری شدن نیست. 

پیشنهاد می دهیم با فیزیوتراپی تاندون شانه بیشتر آشنا شوید.

دوره نقاهت تنیس البو چگونه است؟

مدت زمان بهبودی از آرنج تنیس بازان بستگی به میزان آسیب وارده به تاندون و نوع درمان شما دارد. اما پیشنهاد ما این است که عجله نکنید. اگر خیلی به خود فشار بیاورید تا زودتر از دست خود استفاده کنید، ممکن است آسیب بیشتری به دست خود وارد کنید. شما زمانی آماده بازگشت به فعالیت‌های قبلی هستید که:

 • گرفتن اجسام یا تحمل وزن روی دست یا آرنج برای شما دردناک نباشد.
 • آرنج آسیب دیده شما به اندازه آرنج دیگر شما قوی باشد.
 • آرنج شما متورم نباشد.
 • بتوانید آرنج خود را بدون هیچ مشکلی خم کنید و حرکت دهید.

روش‌های پیشگیری از تنیس البو

اگر شغل، تفریحات، ورزش یا فعالیت‎های روزمره شما به گونه‎ای است که فکر می‎کنید ممکن است دچار این مشکل شوید، بهتر است به فکر پیشگیری باشید. با رعایت برخی نکات و مسائل ایمنی می‎توانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید. در ادامه روش‌های پیشگیری از تنیس البو را می‎آوریم.

کاهش انجام فعالیت‎های تکراری

اگر برای شما امکان دارد، از دست خود کمتر استفاده کنید و کارهای تکراری را محدود کنید. به عنوان مثال، اگر ورزشی انجام می‎دهید که باید مدام از دستان خود استفاده کنید، بهتر است برای مدتی تمرین را کاهش دهید یا قطع کنید و تمرینات پا را شروع کنید. اگر شغل شما به گونه‎ای است که باید حرکات تکراری را با دست خود انجام دهید، بهتر است در صورت امکان موقعیت شغلی خود را در طول روز تغییر دهید و کارهای خود را با همکاران جا به جا کنید. 

گرم کردن عضلات

حتماً قبل از شروع فعالیت بدن خود را گرم کنید. نرمش‎های کششی انجام دهید. اگر ورزشکار هستید، انجام این کار برای شما بسیار مهم است. اگر بدن خود را به درستی گرم نکنید، ماهیچه‎های شما مستعد درد و فشار خواهند بود. حتی اگر ورزشکار نیستید، قبل از انجام کار، تمرینات کششی را انجام دهید تا دستان شما برای کار آماده شوند. 

تقویت عضلات

بهبود و تقویت عضلات دست می‎تواند راه خوبی برای پیشگیری از بروز تنیس البو باشد. می‎توانید از نوارهای مقاومتی و دمبل استفاده کنید. اگر عادت به انجام تمرینات سنگین ندارید، با نرمش‎های ساده و سبک شروع کنید و به تدریج تمرینات را سنگین کنید. 

استفاده از ابزار مناسب

حتماً مطمئن شوید که از ابزارآلات مناسب در ورزش، کار و… خود استفاده می‎کنید. به عنوان مثال، اگر تنیس‌باز هستید، حتماً یک راکت خوب و باکیفیت و با وزن مناسب خریداری کنید. اگر قصاب هستید، مطمئن شوید که چاقوی شما تیز است و دسته آن حالتی ارگونومیک دارد و نیازی نیست برای برش از زور بازو استفاده کنید. اگر کارهای ساختمانی انجام می‎دهید، برای کاهش لرزش و بهبود چسبندگی، دستکش مخصوص بپوشید و به دسته‎های ابزارآلات بالشتک نرم وصل کنید. 

استفاده از آرنج‌بند و مچ‌بند

اگر نمی‎توانید وضعیت بدن خود را کنترل کنید و همیشه در موقعیت مناسب قرار داشته باشید، می‎توانید از آرنج‌بند یا مچ‌بند استفاده کنید. بریس‎ها برای حمایت اعضای بدن مناسب هستند و به بهبود عملکرد شما نیز کمک می‎کنند. علاوه بر این، جلوی استفاده بیش از حد از عضو را می‎گیرند و با پوشیدن آن‎ها مجبور هستید بدن را در موقعیت درست نگه دارید و کارهای خود را انجام دهید. 

استفاده از تکنیک‎های مناسب بلند کردن اجسام

اکثر افراد در زمان بلند کردن اجسام سنگین، بیشتر به کمر و زانوی خود فکر می‎کنند. در حالی که باید به دستان خود نیز توجه کنید. اگر یک وسیله سنگین را به درستی بلند نکنید، ممکن است به بازو و آرنج خود آسیب بزنید. 

توقف فعالیت در صورت احساس درد

اگر در زمان فعالیت کردن متوجه درد در ناحیه آرنج و هر قسمتی از بدن خود شدید، فعالیت را متوقف کنید. بدنتان دارد به شما می‎گوید که خیلی به او فشار آورده‌اید و نیاز به استراحت دارد. در صورت ادامه فعالیت ممکن است آرنج شما ملتهب شود و آسیب بیشتری ببیند.

استراحت دادن به آرنج

همیشه حواستان باشد که پس از مدتی کار و فعالیت، به آرنج خود استراحت دهید. خودتان زمانی را مشخص کنید و فعالیت را به صورت دوره‎ای متوقف کنید تا عضلات آرنج فرصت داشته باشند بهبود پیدا کنند. به عنوان مثال، بعد از هر نیم ساعت فعالیت، به اندازه ده دقیقه استراحت کنید. میزان توقف برای استراحت و برنامه‎ریزی در این زمینه به شما بستگی دارد. 

باید ارزیابی کنید که بعد از چه میزان فعالیت، آرنج شما درد می‎گیرد و ملتهب می‎شود و بعد از چه میزان استراحت درد متوقف می‎گردد. با در نظر گرفتن این موارد، باید قبل از بروز درد استراحت خود را شروع کنید و از درد پیشگیری کنید. زیرا وقتی آرنج درد می‎گیرد، یعنی به آن بخش فشار زیادی وارد شده است و نباید این اتفاق بیفتد. 

مقاله فیزیوتراپی عصب دست؛ علائم و روش های درمان از دست ندهید.

فیزیوتراپی تنیس البو 

می‌توان گفت یکی از بهترین روش‌های درمان تنیس البو، فیزیوتراپی است. فیزیوتراپی آرنج تنیس بازان را می‌توان در خانه هم انجام داد و برای اجرای تمرینات آن به لوازم خاصی نیاز ندارید. کافی است فیزیوتراپ وضعیت شما را بررسی کند، عکس‌ها را ببیند و سپس با توجه به این موارد تمریناتی را برای شما طراحی کند. در این بخش بهترین تمرینات فیزیوتراپی تنیس البو را می‌آوریم. 

تمرین اول

برای اجرای این تمرین دست آسیب دیده را به سمت جلو دراز کنید. کف دست شما باید به سمت پایین باشد.

حال با دست دیگر مچ دست آسیب دیده را خم کنید تا زمانی که در پشت ساعد خود کشش احساس کنید. 

15 ثانیه دست را در این وضعیت نگه دارید. این تمرین را تا 3 بار تکرار کنید و بین هر ست استراحت کنید. 

تمرین1 فیزیوتراپی تنیس البو

تمرین دوم

برای اجرای تمرین دوم در یک موقعیت راحت قرار بگیرید. 

به آرامی مچ دست خود را در یک جهت بچرخانید.

سپس مچ را در جهت دیگر بچرخانید.

از انجام هر گونه حرکت سریع و ناگهانی خودداری کنید. 

این کار را تا 10 بار در هر جهت تکرار کنید. در صورت نیاز بین تمرین استراحت کنید. فیزیوتراپ می‌تواند با افزایش دامنه یا جهت حرکت، به پیشبرد تمرین کمک کند.

تمرین2 فیزیوتراپی تنیس البو

تمرین سوم

برای اجرای این تمرین دست خود را روی یک میز بگذارید. 

مچ را در لبه میز قرار دهید. به گونه‌ای که کف دست به سمت پایین باشد. پس از قرار گرفتن در این موقعیت، یک وزنه سبک را با دست آسیب دیده نگه دارید. 

وزنه را به مدت 15 ثانیه نگه دارید. 

این تمرین را 5 بار تکرار کنید و بین هر ست استراحت کنید. به تدریج می‌توانید وزن و طول مدت تمرین را زیر نظر فیزیوتراپ خود افزایش دهید. 

تمرین3 فیزیوتراپی تنیس البو

تمرینات پیشرفته

وقتی علائم درد، ورم و… آرنج شما رفع شد، فیزیوتراپ ممکن است تمریناتی را برای بازسازی قدرت به شما توصیه کند. 

برای اجرای این تمرین یک توپ تنیس یا توپ مخصوص را در کف دست خود نگه دارد. 

سپس توپ را به آرامی فشار دهید. 

15 ثانیه نگه دارید و سپس رها کنید. 

5 بار این تمرین را انجام دهید. 

تمرین4 فیزیوتراپی تنیس البو

تمرین پنجم

دست خود را روی میز بگذارید. مچ را روی لبه میز قرار دهید. 

مچ دست باید به سمت پایین باشد. یک وزنه سبک را با دست نگه دارید. 

حال به آرامی مچ دست را بالا و پایین ببرید. 

نیازی نیست مچ دست خود را زیاد بالا و پایین ببرید. همین که آن را کمی خم کنید، کافی است. 

5 تا 10 بار تمرین را تکرار کنید. اگر فکر می‌کنید این تمرین موجب بروز درد در دست می‌شود، وزنه را حذف کنید.

تمرین 5 فیزیوتراپی تنیس البو

تمرین ششم

برای این تمرین هم باید در موقعیت تمرین قبل قرار بگیرید. ساعد خود را در حالت خنثی نگه دارید.

مچ دست باید در راستای دست شما باشد. یک وزنه سبک را با دست نگه دارید. 

حال به آرامی کف دست خود را به سمت سقف بچرخانید. نیازی نیست دست خود را زیاد بچرخانید. 

این تمرین را 5 تا 10 بار تکرار کنید. فیزیوتراپ با بررسی توان شما می‌تواند وزن وزنه و تعداد ستها را بیشتر کند. اگر هم تمرین موجب بروز درد در دست می‌شود، می‌توانید وزنه را حذف کنید.

تمرین6 فیزیوتراپی تنیس البو

تمرین هفتم

برای اجرای این تمرین به یک حوله نیاز دارید. حوله را به گونه‌ای در دو دست خود نگه دارید که گویی دارید آن را می‌چلانید. 

چرخش را یک بار در یک جهت و یک بار در جهت معکوس انجام دهید. 

این تمرین را 5 تا 10 بار تکرار کنید. 

تکنیک‌ها و شدت تمرینات باید توسط فیزیوتراپ به دقت کنترل شود. با توجه به تحریک‌پذیری علائم و سطح درد، می‌توان شدت یا مدت زمان تمرین را تنظیم کرد. با تمرینات مناسب می‌توان آرنج تنیس بازان را با موفقیت درمان کرد. 

تمرین7 فیزیوتراپی تنیس البو

افتادگی شانه چیست؟ برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله مورد نظر را مطالعه نمایید.

سخن نهایی

در این مقاله در رابطه با تنیس البو یا آرنج تنیس بازان توضیح دادیم و روش‌های درمانی آن را بررسی کردیم. نمی‌توان گفت که کدام یک از این روش‌ها درمان قطعی تنیس البو هستند؛ زیرا همه چیز به علائم، شدت بیماری و نحوه مراقبت شما بستگی دارد. با این حال معمولاً فیزیوتراپی بهترین راه برای درمان این مشکل است. فیزیوتراپ‌های تیم توان هاب مهارت و تجربه بالایی در درمان تنیس البو دارند و خدمات خود را نیز در خانه ارائه می‌دهند. علاوه بر این، شما می‌توانید از پشتیبانی 24 ساعته توان هاب بهره‌مند شوید و سؤالات و نگرانی‌های خود را با تیم پشتیبان مطرح کنید. برگزاری جلسات فیزیوتراپی در منزل موجب صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌ها می‌شود. 

بزرگ‌ترین مسئولیت ما در تیم پویای توان هاب مراقبت از سلامت جامعه توان‌خواهان است. ما در خانواده توان هاب تنها یک هدف داریم و آن اینکه کلیه خدمات توانبخشی شامل فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتاردرمانی و ارتوپدی را به‌صورت تخصصی در منزل شما عزیزان ارائه دهیم. در راستای تحقق این هدف، مشاوره تخصصی توان هاب برای شما عزیزان رایگان است و با ثبت درخواست تماس، کارشناسان ما در کوتاه‌ترین زمان ممکن با شما تماس می‌گیرند و به‌محض شروع درمان، درمانگران ما با کلیه تجهیزات لازم در منزل شما حضور پیدا خواهند کرد.

سؤالات متداول

آیا برای درمان تنیس البو باید به پزشک مراجعه کنم؟

در حالی که موارد خفیف ممکن است با استراحت بهبود یابد، بهتر است برای تشخیص بهتر و دریافت برنامه درمانی مناسب به پزشک مراجعه کنید. به خصوص اگر درد شدید باشد یا با درمان‌های خانگی بهبود نیابد.

چه مدت طول می‌کشد تا مشکل تنیس البو درمان شود؟

زمان بهبودی بسته به شدت مشکل متفاوت است. با درمان مناسب، اکثر افراد در عرض 6-8 هفته بهبود می‎یابند.

آیا ماساژدرمانی بر رفع مشکل تنیس البو مؤثر است؟

ماساژ می‌تواند برای برخی از افراد مبتلا به آرنج تنیس بازان مفید باشد. با این حال، مهم است که از تکنیک‌های ملایم استفاده کنید و از ماساژ مستقیم ناحیه دردناک خودداری کنید. این کار حتماً باید تحت‌نظر متخصص انجام شود.

کدام یک برای کاهش درد تنیس البو مؤثر است، کمپرس سرد یا گرم؟

در مراحل اولیه درد، قرار دادن یخ به مدت 15 تا 20 دقیقه و برای چند بار در روز، می‌تواند به کاهش التهاب کمک کند. پس از فروکش کردن التهاب، بهتر است از کمپرس گرم استفاده کنید تا جریان خون در این ناحیه بهبود یابد.

نشانه‎های بدتر شدن تنیس البو چیست؟

افزایش درد، به خصوص در شب، ضعف یا بی‎حسی در دست یا انگشتان و تورم در اطراف مفصل آرنج، همگی می‌توانند نشانه‌ای از بدتر شدن آرنج تنیس بازان باشند. اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

آیا طب سوزنی می‌تواند به درمان آرنج تنیس بازان کمک کند؟

برخی از مطالعات نشان می‌دهد که طب سوزنی ممکن است باعث تسکین درد آرنج تنیس بازان شود. با این حال شواهد قطعی نیستند و بهتر است در کنار شیوه‎های درمانی اصلی از این روش تحت‌نظر متخصص استفاده شود.

آیا آرنج تنیس بازان روی مفاصل دیگر تأثیر می‌گذارد؟

در حالی که تنیس البو به طور خاص روی بخش خارجی آرنج تأثیر می‌گذارد، وجود فشار مکرر روی بازو و دست می‌تواند منجر به گسترش درد در سایر مفاصل مانند مچ یا شانه شود. 

منبع :
webmd
yorkvillesportsmed
drcarofino

فربد رضایی
فربد رضایی

کد نظام پزشکی: ک-د۲۹۸۱

کارشناسی کاردرمانی

کارشناسی ارشد مدیریت توانبخشی از دانشگاه علوم پزشکی ایران

ثبت اختراع

دانشجوی نمونه کارآفرینی دانشگاه علوم پزشکی ایران

عضو استعداد‌های درخشان دانشگاه علوم پزشکی ایران

دیپلم افتخار المپیاد کارآفرینی دانشجویان علوم پزشکی

فربد رضایی
فربد رضایی

کد نظام پزشکی: ک-د۲۹۸۱

کارشناسی کاردرمانی

کارشناسی ارشد مدیریت توانبخشی از دانشگاه علوم پزشکی ایران

ثبت اختراع

دانشجوی نمونه کارآفرینی دانشگاه علوم پزشکی ایران

عضو استعداد‌های درخشان دانشگاه علوم پزشکی ایران

دیپلم افتخار المپیاد کارآفرینی دانشجویان علوم پزشکی

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط