فیزیوتراپی آرنج در منزل

فیزیوتراپی آرنج در منزل

فیزیوتراپی آرنج در منزل نقش مهمی در مدیریت درد و اختلال عملکرد مفصل آرنج دارد. فیزیوتراپیست ها از عملکرد مفصل پیچیده آرنج و آناتومی مرتبط با آن آگاهی دارند. آنها می توانند این دانش را در ساختارهای مختلف اطراف آرنج و همچنین قسمت های دیگر بدن که می توانند در علائم فرد نقش داشته باشند، به کار گیرند.

درد آرنج یک آسیب شایع است که می تواند بر توانایی های دستیابی، گرفتن، بلند کردن و نگهداشتن اجسام تأثیر بگذارد. آرنج ممکن است در اثر ضربه، فشار مکرر و وضعیت بد بدن آسیب ببیند. وقتی درد آرنج دارید، مهم است که آن را توسط یک متخصص پزشکی ارزیابی کنید، چه فیزیوتراپیست باشد، چه متخصص کایروپراکتیک. این امر به خصوص اگر دردی دارید که طی دو تا سه هفته به خودی خود برطرف نشده است، بسیار مهم است.

مفصل آرنج

آرنج از سه مفصل تشکیل شده است و در چهار جهت حرکت می کند. گروه های اصلی ماهیچه ای که از آرنج عبور می کنند: دوسر (جلو بازو) سه سر بازویی (پشت بازو) و تاندون های خم کننده و کشنده مچ دست ( از زیر آرنج عبور کرده و در طرفین درست بالای آرنج قرار می گیرند و مچ را حرکت می دهند).

دلایل درد آرنج چیست؟

درد آرنج ناشی از پیچ خوردگی رباط

رباط ها استخوان را به استخوان متصل می کنند و یک مفصل را احاطه می کنند تا ثبات و حمایت ایجاد شود. چندین رباط در اطراف مفاصل آرنج وجود دارند. هنگامی که نیروی اضافی به آرنج وارد می شود، مانند زمین خوردن یا فشارهای مکرر، یک یا چند رباط ممکن است آسیب ببینند. این بدان معناست که مفصل آرنج سیستم پشتیبانی ایده آل خود را ندارد که فشار بیشتری به مفصل و یا ماهیچه ها وارد می شود. این امر می تواند منجر به التهاب، سوزش و درد چندین ساختار در اطراف آرنج شود. در این سناریو مهم است که فعالیت های شدید روی آرنج متوقف شده و آرنج خود را به درستی توسط فیزیوتراپیست ارزیابی کنید.

درد آرنج ناشی از کشیدگی عضلات یا تاندینوپاتی

این شایع ترین دلیلی است که افراد برای بهبود درد آرنج به دنبال درمان هستند. آرنج دارای چندین گروه ماهیچه ای است که از مفصل عبور می کنند، که همه آنها می توانند دچار کشیدگی شده و یا بافت ناسالم (تاندینوپاتی) را در اثر استفاده بیش از حد ایجاد کنند. شایع ترین تاندینوپاتی آرنج در محل کشش دهنده های جلو بازو در خارج آرنج رخ می دهد و به عنوان “تنیس البو یا آرنج تنیس باز” شناخته می شود.

درد آرنج به دلیل بورسیت

این مشکل می تواند با فشار مکرر غیر طبیعی و یا نیروی مستقیم روی آرنج رخ دهد. شایع ترین ناحیه بورسیت در پشت آرنج است و بورسیت Olecranon نامیده می شود. اگر در این ناحیه دچار بورسیت شده اید، ممکن است یک توده بزرگ ورم در پشت آرنج خود داشته باشید.

درد آرنج به دلیل آرتروز

آرتروز آرنج معمولاً به دلیل آسیب دیدگی قبلی آرنج مانند شکستگی یا به دلیل استفاده بیش از حد در سنین بالای 60 سالگی رخ می دهد.

شکستگی یا دررفتگی آرنج

انواع مختلفی از شکستگی ها وجود دارد که ممکن است در آرنج ایجاد شوند، اما همه آنها به احتمال زیاد در اثر زمین خوردن روی دست ایجاد می شوند. برخی از آسیب ها نیز با دررفتگی و پیچ خوردگی رباط همراه هستند. بسته به شدت شکستگی ممکن است به یک بریس یا حتی مداخله جراحی نیاز وجود داشته باشد. در هر صورت، برای جلوگیری از کاهش طولانی مدت دامنه حرکتی مفصل، دریافت درمان دستی از فیزیوتراپیست یا کایروپراکتیک بسیار مهم است.

دلایل درد آرنج
دلایل درد آرنج

درد آرنج ناشی از سندرم تونل رادیال

عصب رادیال به سمت پشت بازو و ساعد حرکت می کند و عصب دهانه سه سر بازو و مچ دست (دو گروه مهم عضلانی که از آرنج عبور می کنند) را تأمین می کند. در طول مسیر عصب ممکن است در بافت سفت در قسمت بیرونی آرنج فشرده شده و منجر به بروز درد آرنج و ساعد شود. این درد می تواند به صورت درد تیرکشنده، سوزش، سوزن سوزن شدن و حتی بی حسی در پشت دست ظاهر شود.

درد آرنج به دلیل سندرم تونل کوبیتال

مانند آسیب فوق، این امر به دلیل گیر افتادن عصب در اطراف آرنج رخ می دهد اما نزدیکتر به داخل است. عصب اولنار مقداری از ماهیچه های ساعد و دست و همچنین احساس انگشت کوچک و حلقه را پشتیبانی می کند.

درد آرنج ناشی از رادیکولوپاتی گردن

دردی که در آرنج احساس می شود در واقع می تواند ناشی از فشردگی اعصاب خروجی در گردن یا در امتداد مسیر آنها در بازو باشد. فشردگی عصب در ناحیه گردن همچنین باعث می شود که عصب نسبت به فشرده شدن در نواحی دیگر بازو در طول مسیر حساس تر شود، این امر می تواند منجر به فشار مضاعف بر روی عصب شود و به صورت سندرم تونل رادیال یا تونل کوبیتال ظاهر شود. مهم است که شما یک ارزیابی کامل از فیزیوتراپیست یا کایروپراکتیک مورد اعتماد خود دریافت کنید تا تشخیص مناسب انجام شود.

فیزیوتراپی آرنج در منزل

فیزیوتراپی آرنج می تواند شامل کنترل درد با روش های درمانی مانند شاک ویو، طب سوزنی یا سوزن خشک باشد. فیزیوتراپیست ها همچنین می توانند به بهبود دامنه حرکتی مفصل با درمان دستی کمک کنند که باعث افزایش یا حفظ دامنه حرکتی می شود. آنها همچنین یک برنامه تمرینی برای بیمار تهیه می کنند که شامل تمرینات قدرتی، انعطاف پذیری و کنترل حرکتی است.

آزادسازی بافت نرم نیز مهم است و ممکن است برای این کار به ماساژ نیاز وجود داشته باشد. آموزش در مورد اصلاح شیوه زندگی، آموزش مجدد وضعیت بدن و تقویت احتمالی و یا باندپیچی نیز درنظر گرفته می شود.

خدمات فیزیوتراپی را می توانید با مراجعه به کلینیک یا به صورت فیزیوتراپی در منزل دریافت کنید.

فیزیوتراپی آرنج در منزل
فیزیوتراپی آرنج در منزل

بهبود درد آرنج چقدر طول می کشد؟

بسته به علت، شدت، مدت درد و توانایی شما در دریافت درمان مناسب، بهبودی می تواند چند هفته تا چند ماه طول بکشد. درک آنچه اتفاق می افتد بسیار مهم است و در اسرع وقت از پزشک متخصص واجد شرایط راهنمایی و درمان دریافت کنید.

هنگامی که درد مزمن می شود، یعنی بیشتر از شش هفته طول می کشد، به دلیل تغییرات به وجود آمده در بافت و استراتژی های جبرانی، مدت زمان بهبود ممکن است بیشتر طول بکشد. هنگام توانبخشی بایستی که صبور بوده و به برنامه درمانی خود پایبند باشید.

بهترین تمرینات برای کمک به درد آرنج کدامند؟

بسته به علت درد، یک برنامه جامع باید محدوده حرکتی گردن، شانه، آرنج و مچ دست و یک برنامه تقویت تدریجی را شامل شود. همچنین باید شامل یک ورزش روزانه و برنامه کششی باشد. این تمرینات باید بر اساس نیازها و اهداف خاص فرد تنظیم شود.

برخی از رایج ترین تمرینات برای درد آرنج در زیر بیان شده اند. این تمرینات باید در محدوده حرکتی بدون درد انجام شوند و در صورت افزایش درد در حین یا بعد از تمرین، اصلاح یا متوقف شوند. هنگام انجام تمرینات هماهنگی حرکتی، به فرم خود توجه زیادی داشته باشید، به آرامی و به صورت کنترل شده حرکت کنید و 3 ست را با 10-15 تکرار انجام دهید.

عضله دو سر بازو

وزنه را در دست بگیرید و انگشت شست خود را رو به بالا به سمت سقف نگه دارید. هنگام بالا بردن وزن به طرف شانه، فقط آرنج خود را حرکت دهید.

مچ دست

یک دمبل سبک 1-2 کیلویی را در دست بگیرید و ساعد خود را روی میز قرار دهید. با حرکت مچ، وزن را به سمت بالا ببرید. این تمرین را با کف دست رو به بالا و پایین انجام دهید.

چرخش های ساعد

یک چکش از دسته آن یا یک جسم وزنه دار که بالای آن سنگین تر است را در دست گرفته و ساعد را به آرامی بچرخانید به طوری که کف دست رو به بالا و سپس پایین قرار بگیرد. مطمئن شوید هیچ حرکتی در شانه رخ نمی دهد و مچ شما در حالت چرخش خنثی می ماند.

کشش سه سر بازویی

بازوی خود را روی سر قرار دهید و آرنج خود را کاملاً خم کنید، تا زمانی که حرکت بدون درد باشد. شما باید احساس کشیدگی در پشت بازو داشته باشید. این موقعیت را با دست دیگر خود نگه دارید.

کشش مچ دست

این کار در دو جهت انجام می شود، فقط برای احساس کشش و نه درد. برای کشش جلوی ساعد، آرنج خود را صاف نگه دارید و انگشتان خود را صاف نگه داشته و مچ دست خود را به عقب خم کنید تا کف دست شما رو به جلو باشد. شما باید کشش را در قسمت داخلی ساعد خود احساس کنید.

برای کشش طرف دیگر ساعد، حرکت بالا را در حالی تکرار کنید که دست مشت شده است و دست خود را به سمت پایین خم کنید. این بار کشش در پشت ساعد شما احساس می شود.

4 تمرین بهبود محدوده حرکت آرنج

اگر درد آرنج دارید یا به آرنج، مچ یا شانه خود آسیب وارد کرده اید، می توانید از فیزیوتراپی آرنج در منزل برای کمک به بهبود توانایی در استفاده عادی از بازو بدون درد استفاده کنید. فیزیوتراپیست با شما همکاری می کند تا برنامه مراقبت را برای کمک به شما در بازگشت به سطح قبلی عملکردتان تهیه کند.

اگرچه روش های درمانی مانند تحریک الکتریکی نیز ممکن است در طول توانبخشی آرنج مورد استفاده قرار گیرد، اما ورزش باید پایه برنامه فیزیوتراپی شما باشد. درمانگر شما احتمالاً یک برنامه ورزشی خانگی برای شما آماده می کند تا بتوانید دامنه حرکتی آرنج و قدرت خود را بهبود بخشید تا بتوانید به حالت عادی بازگردید.

انجام این تمرینات ساده است و می تواند به شما در حرکت مجدد مچ و دست، آرنج و شانه کمک کند. یک برنامه معمولی تمرین فیزیوتراپی برای آسیب آرنج شامل بدست آوردن دامنه حرکتی در شروع و سپس تقویت قدرت در آن دامنه حرکتی جدید است.

قبل از شروع این یا هر برنامه ورزشی دیگر، با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید ورزش برای شرایط خاص شما بی خطر است.

خم کردن آرنج

برای بهبود دامنه حرکتی خم کردن آرنج می توانید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. در حالت ایستاده بازوها را در کنار خود قرار دهید.
 2. تا جایی که ممکن است آرنج خود را به سمت بالا خم کنید، سپس با دست دیگر ساعد یا مچ دست خود را گرفته و فشار مازاد را به آرامی اضافه کنید.
 3. حالت خمیده آرنج خود را به مدت پنج تا 10 ثانیه نگه دارید و سپس با صاف کردن آرنج، کشش را آزاد کنید..تمرین را 10 بار تکرار کنید.

صاف کردن آرنج

برای بهبود توانایی خود در راست کردن کامل آرنج، باید تمرینات زیر را انجام دهید:

 1. روی صندلی بنشینید و آرنج خود را روی میز قرار دهید.
 2. آرنج خود را تا انتها صاف کرده و سپس به ساعد یا مچ دست خود فشار وارد کنید تا کشش بیشتری وارد شود.
 3. با فشار مازاد وارد شده، آرنج خود را تا جایی که می توانید صاف کنید و این کشش را به مدت پنج تا 10 ثانیه نگه دارید.
 4. کشش را رها کنید و اجازه دهید آرنج کمی خم شود.
 5. تمرین را برای 10 بار تکرار کنید.

چرخش ساعد به سمت بیرون

 1. بایستید یا بنشینید در حالی که بازوی خود را در کنار خود قرار داده اید و آرنج خود را در حدود 90 درجه خم کنید.
 2. آرنج خود را در کنار خود نگه دارید و مچ دست و دست خود را بچرخانید تا کف دست شما رو به بالا باشد.
 3. برای افزودن فشار بیشتر برای کشش، از دست مخالف خود استفاده کنید. مچ دست خود را بگیرید و به آرامی فشار را اضافه کنید. هنگامی که کشش احساس شد، موقعیت را برای 5 تا 10 ثانیه حفظ کنید.
 4. تمرین را برای 10 بار تکرار کنید.
چرخش ساعد به سمت بیرون
چرخش ساعد به سمت بیرون

چرخش ساعد به سمت داخل

 1. بایستید یا بنشینید در حالی که بازوی خود را در کنار خود قرار داده اید و آرنج خود را در حدود 90 درجه خم کنید.
 2. آرنج خود را در کنار خود نگه دارید و مچ دست و ساعد خود را به سمت داخل بچرخانید.
 3. با دست دیگر مچ دست خود را بگیرید و بازوی خود را بیشتر به سمت داخل بپیچانید.
 4. این حالت را به مدت 5 تا 10 ثانیه نگه دارید و سپس کشش را رها کنید.
 5. تمرین را برای 10 بار تکرار کنید.

چگونه درد آرنج را در خانه درمان کنیم؟

 1. اگر اخیراً دچار درد آرنج شده اید، می توانید ابتدا یخ را امتحان کنید، به ویژه بلافاصله پس از آسیب، یا اگر به نظر می رسد تورم وجود دارد. اگر درد بیشتر تدریجی شروع شده یا مدتی طول کشیده است، گرما ممکن است انتخاب بهتری باشد. شما همچنین می توانید گرما و یخ را به صورت متناوب بسته به نحوه احساس علائم آنها انتخاب کنید.
 2. همچنین باید سعی کنید فعالیت ها و یا موقعیت هایی را که می توانند درد آرنج شما را تشدید کنند، بفهمید. به موقعیت هایی که باعث بدتر شدن وضعیت شما می شوند مانند استفاده از رایانه، گرفتن یا بلند کردن اجسام توجه زیادی داشته باشید. سعی کنید مدت زمان صرف شده برای انجام آنها را کاهش دهید یا نحوه انجام آنها را تغییر دهید.
 3. سعی کنید از بریس آرنج استفاده کنید مخصوصاً در حین فعالیت تشدید کننده. می توانید آنها را در اکثر داروخانه ها خریداری کنید.
 4. در مراحل اولیه که آرنج دردناک است، سعی کنید دامنه حرکتی آرنج را با حرکات آرام و بدون درد گردن، شانه، آرنج و مچ حفظ کنید. آرنج خود را خم و راست کنید، مچ خود را هر چند ساعت 20 بار در محدوده بدون درد خم و راست کنید تا آرنج سفت نشود. سعی کنید عضلات خود را با استفاده از وزنه های سبک با انجام حرکات آرنج و مچ دست در هر دو جهت فعال کنید.

در صورت ادامه درد آرنج، ارزیابی و درمان فیزیوتراپیست، متخصص کایروپراکتیک یا پزشک متخصص بسیار توصیه می شود.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط