فیزیوتراپی دست در منزل

فیزیوتراپی دست در منزل

فیزیوتراپی دست در منزل به عنوان مداخله ای استفاده می شود که هدف آن بهبود تحرک و قدرت دست و در نتیجه بهبود توانایی عملکردی است. تمرینات فیزیوتراپی دست در منزل می تواند شامل موارد زیر شود:

 • تمرینات تحرک (افزایش یا حفظ دامنه حرکتی)
 • تمرینات تقویت کننده (مانند تمریناتی که از مقاومت توپ ژلی یا نوار الاستیک برای تقویت عضلات دست و مچ استفاده می شود)

شرایط زیادی وجود دارد که ممکن است دست را تحت تأثیر قرار دهند و به عنوان مداخله نیاز به فیزیوتراپی برای دست داشته باشند تا به بیماران در انجام مستقل فعالیت های روزانه و افزایش قدرت گرفتن دست کمک شود.

آسیب های دست، مچ و انگشتان را می توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد. آنها یا آسیب های حاد هستند که به صورت ناگهانی در اثر ضربه مستقیم یا افتادن ایجاد می شوند یا آسیب های مزمن هستند که در اثر استفاده بیش از حد و اثر استرس(فشار) مکرر ایجاد می شوند.

آسیب های حاد در ورزش هایی رایج است که بازیکنان از دست برای کنترل توپ یا برخورد با دیگر بازیکنان استفاده می کنند. آسیب های حاد همچنین شامل صدماتی است که در اثر زمین خوردن ایجاد می شوند.

نمونه هایی از آسیب های حاد شایع دست، مچ و انگشتان

 • شکستگی مچ دست، مانند شکستگی استخوان رادیوس، که معمولاً هنگامی رخ می دهد که فردی روی دست خود بیفتد.
 • شکستگی یک یا چند استخوان در دست، مانند شکستگی استخوان اسکافوئید، که در قسمت داخلی مچ دست در پایین انگشت شست قرار دارد و همچنین در اثر سقوط رخ می دهد.
 • آسیب رباط دست یا مچ، از جمله پارگی رباط اسکاپولونات که مرکز مچ دست را در کنار هم نگه می دارد، و همچنین آسیب های رباط جانبی اولنار انگشت شست.
 • پارگی TFCC، ساختاری که ثبات را در “سمت اولنار” (سمت انگشت کوچک) مچ ایجاد می کند و می تواند در اثر زمین خوردن یا پیچ خوردگی شدید دست، آسیب ببیند.
 • آسیب به تاندون هایی که حرکت انگشتان را کنترل می کنند. مثلا هنگام برخورد یک توپ به نوک انگشتان، یا که ممکن است هنگام نگه داشتن لباس حریف با نوک انگشتان رخ دهد.

آسیب فشار مکرر چیست و آیا فیزیوتراپی می تواند کمک کننده باشد؟

این اصطلاح به شرایطی گفته می شود که شامل تحریک عضلات، تاندون ها و مفاصل می شود و معمولاً برای توصیف مشکلات مچ دست و ساعد استفاده می شود. این آسیب ها به تدریج در طول زمان ایجاد می شوند و در نتیجه استفاده زیاد از دست و مچ در موقعیت های ناخوشایند ایجاد می شوند. برخی از مثال هایی از فعالیت هایی که ممکن است منجر به این وضعیت شود عبارتند از تایپ، چکش کاری، حفاری یا کار روی خطوط مونتاژ.

علائم مرتبط با آسیب ناشی از فشار مکرر شامل درد (معمولاً به عنوان درد یا سوزش توصیف می شود)، سفتی، سوزن سوزن شدن و یا ضعف است. پس از شناسایی یک مشکل خاص، مدیریت این وضعیت شامل تغییر فعالیت ها و الگوهای حرکتی است تا به ساختارهای تحریک شده فرصت استراحت داده شود. این دوره ریکاوری ممکن است نیاز به اسپلینت مچ داشته باشد. سپس بهبود قدرت، حالت بدن و حرکت مفصل برای اطمینان از عدم بازگشت مشکل مهم می باشد. درمان همچنین می تواند شامل باند پیچی برای کمک به ساختارهای تحریک شده و طب سوزنی برای تسکین علائم باشد.

نمونه هایی از صدمات رایج در استفاده بیش از حد از دست، مچ و انگشتان

صدمات استفاده بیش از حد از دست، مچ و انگشتان در ورزش ها و مشاغلی که افراد به طور مکرر از دست خود استفاده می کنند شایع است. این صدمات عبارتند از:

 • تنوسینوویت DeQuervain، که در آن تاندون ها و غلاف آنها در داخل مچ ملتهب می شوند. این امر در افرادی که به صورت ناگهانی میزان لیفتینگ خود را افزایش می دهند (مانند زنانی که تازه مادر شده اند) شایع است.
 • گرفتگی مچ، جایی که استخوان های پشت یا “سمت رادیوس” مچ دست با حرکات مکرر تحت فشار قرار می گیرند. این امر در وزنه برداران و بازیکنان گلف رایج است.
 • گانگلیون ها، کیست های کوچکی هستند که در پشت یا جلوی مچ ایجاد می شوند و معمولاً با سوزش و تورم در مفصل مچ دست همراه هستند.
 • سندرم تونل کارپال، جایی که عصب میانی هنگام عبور از یک تونل که توسط استخوان ها و رباط های مچ تشکیل شده است، فشرده می شود. این امر در کارمندان اداری رایج است.
 • انگشت ماشه ای، حالتی که یکی از تاندون هایی که انگشتان شما را می کشد متورم می شود و خم شدن یا راست شدن انگشت آسیب دیده مشکل است.

سندرم تونل کارپال چیست و آیا فیزیوتراپی می تواند کمک کننده باشد؟

سندرم تونل کارپال وضعیتی است که در آن اعصاب و رگ های خونی که از مچ عبور می کنند فشرده شده و باعث درد یا بی حسی، سوزن سوزن شدن دست و انگشتان می شوند. به طور خاص، این وضعیتی است که بر عصب میانی تأثیر می گذارد. تونل کارپال توسط استخوان های مچ پوشانده شده و در طرف دیگر توسط یک رباط بلند محصور شده است. این تونل یک فضای بسیار باریک است، بنابراین هر گونه تورم ساختارهای این ناحیه می تواند باعث فشرده شدن قابل توجهی شود.

از دیگر عوارض شایع که بر روی دست تأثیر منفی می گذارند می توان به آرتروز که شایع ترین بیماری مفصلی است و بیشتر اوقات دست را درگیر می کند، اشاره کرد. این بیماری منجر به درد در داخل و اطراف مفاصل آسیب دیده و تورم، سفتی، تغییر شکل و از دست دادن تدریجی عملکرد می شود. در نتیجه ممکن است توانایی انجام کارهای روزانه دچار اختلال شده یا از بین برود.

فیزیوتراپی دست در منزل
فیزیوتراپی دست در منزل

فیزیوتراپی دست در منزل چیست؟

فیزیوتراپی دست در منزل نوعی توانبخشی است که برای افرادی که دچار عارضه ای در دست خود شده اند انجام می گیرد. روند درمان بسیار مهم است. زیرا که فیزیوتراپی دست در منزل به افراد کمک می کند تا به شیوه زندگی عادی خود بازگردند. فیزیوتراپی برای دست اغلب با ارزیابی اولیه شروع می شود. این امر به درمانگر کمک می کند تا بداند چه علائمی دارید و اهداف شما چیست.

آنها سابقه شما را بررسی کرده سپس یک معاینه دقیق انجام می دهند. با این کار عملکرد پایه شما مشخص می شود. سپس آنها یک برنامه با اهداف مشخص و یک جدول زمانی ایجاد می کنند. این برنامه فیزیوتراپی در منزل به رسیدن شما به عملکرد دلخواه تان کمک می کند. معمول است که این امر در نتیجه حرکات مکرر در مچ دست مانند تایپ، یا در نتیجه آرتروز در ناحیه یا در نتیجه تغییرات فیزیولوژیکی بدن در دوران بارداری رخ دهد. سندرم تونل کارپال را معمولاً می توان از طریق ترکیبی از اصلاح وضعیت مچ دست، استفاده از اسپلینت مچ دست و همچنین تمرینات مچ دست به طور مؤثر مدیریت کرد.

فیزیوتراپی برای دست شامل درمان های مختلفی خواهد بود. درمان آسیب های دست و مچ بستگی به ماهیت و وسعت آسیب دارد و با ارزیابی دقیق انجام شده توسط فیزیوتراپیست هدایت می شود. برخی از آسیب ها، مانند شکستگی ها و آسیب های رباط، ممکن است نیاز به ثابت کردن و عدم تحرک داشته باشند، در حالی که سایر آسیب ها ممکن است به تمرینات خاص یا اصلاح الگوهای حرکتی و تجهیزات نیاز داشته باشند. نمونه هایی از درمان های مختلف عبارتند از:

 • قالب گیری: این کار شامل بی حرکت ساختن یک استخوان شکسته در داخل یک فایبرگلاس یا گچ است که اجازه می دهد تا بهبود یابد.
 • آتل بندی: یکی دیگر از انواع بی حرکت ساختن است، آتل بندی محافظت از یک استخوان یا رباط در حال بهبود را در حالی که هنوز هم امکان حرکت مفاصل بدون آسیب وجود دارد، ارائه می دهد.
 • باند پیچی: اغلب برای حمایت از عضله، تاندون یا رباط آسیب دیده در حین ورزش یا فعالیت های کاری استفاده می شود.
 • درمان دستی: درمان “عملی” برای کاهش سفتی و بازیابی حرکت در ماهیچه ها و مفاصل.
 • تمرینات: تجویز تمریناتی که هدف آنها تسهیل بهبود، بهبود دامنه حرکتی و یا تقویت قدرت است.
فیزیوتراپی دست در منزل
فیزیوتراپی دست در منزل

فیزیوتراپی دست در منزل برای افرادی انجام می شود که ممکن است در اثر تصادف، ضربه یا آرتروز تحت تأثیر قرار گرفته باشند یا تحت عمل جراحی قرار گرفته باشند. مشکلات زیادی وجود دارد که فیزیوتراپی می تواند به آنها کمک کند. درمانگران می توانند:

 • زخم ها را زیر نظر گرفته و درمان کنند.
 • زخم ها را کاهش دهند.
 • از چسبندگی بین پوست و تاندون ها بکاهند.
 • به سر خوردن اعصاب، لغزش تاندون ها و حرکت مفاصل کمک کنند.
 • تورم را کاهش دهند.
 • درد را کاهش دهند.
 • به بیماران دچار شده به قطع انگشتان دست، دست یا بازوها بیاموزند که چگونه کار کنند.

درمانگران می توانند به بیماران کمک کنند تا با عملکرد جدید خود سازگار شوند. آنها می توانند روش های جدیدی را برای انجام کارها پیشنهاد دهند. آنها می توانند ابزارهای مفیدی برای جایگزینی عملکرد از دست رفته ارائه دهند.

فیزیوتراپی برای دست چه چیزی را ارائه می دهد؟

فیزیوتراپی برای دست می تواند موارد زیر را ارائه دهد:

 1. درمان بدون عمل
 2. کمک به بهبود دردهای اخیر یا قدیمی
 3. کاهش درد ناشی از مشکلات عصبی
 4. یادگیری احساس مجدد بعد از آسیب عصبی (آموزش مجدد حسی)
 5. یادگیری برنامه های ورزشی خانگی برای کمک به حرکت و قدرت
 6. آتل های سفارشی برای محافظت از استخوان، تاندون یا رباط آسیب دیده یا ترمیم جراحی. آتل می تواند به جلوگیری یا بهبود سفتی کمک کند.
 7. یادگیری تکمیل فعالیت های روزمره با ابزارهای خاص
 8. کمک به بازگشت به محل کار، ورزش یا سرگرمی
 9. کمک به بهبودی بیمار پس از عمل جراحی
فیزیوتراپی دست در منزل 1
فیزیوتراپی دست در منزل

فیزیوتراپی برای دست چگونه به بهبود عملکرد کمک می کند؟

 • تمرینات. این فعالیت ها می تواند شامل تمرینات فعال دست و انگشتان باشد که در آن بیمار از قدرت عضلانی خود استفاده می کند. تمرینات غیرفعال زمانی است که بیمار یا درمانگر یک مفصل سفت را فشار می دهد تا بدون استفاده از تاندون و ماهیچه های آن قسمت حرکت کند.
 • تقویت. این امر می تواند شامل استفاده از وسایل گوناگون مانند گیره، وزنه، نوارهای الاستیکی و سایر وسایل کمکی باشد.
 • کنترل درد.

تمرینات فیزیوتراپی دست در منزل

تمرینات فیزیوتراپی دست در منزل می تواند به بهبود قدرت و مهارت در دست و انگشتان کمک کند. این تمرینات به ویژه برای بهبود مهارت های حرکتی ظریف پس از یک رویداد عصبی مانند سکته مغزی یا آسیب مغزی نیز مفید هستند. علاوه بر این، تمرینات تقویت کننده دست می توانند از بدتر شدن شرایطی مانند آرتروز جلوگیری کنند.

تمرینات کششی

کشش و خم کردن مچ دست

برای این تمرین ساعد خود روی میز قرار دهید. اجازه دهید دست کنار میز آویزان شود و کف دست خود را پایین بیاورید. سپس، دست خود را بالا و پایین ببرید و مچ دست خود را خم کنید. پس از اتمام کار، تمرین را با کف دست را رو به بالا تکرار کنید.

کشش و خم کردن مچ دست
کشش و خم کردن مچ دست

کشش و خم کردن انگشتان دست

با کف دست باز شروع کنید، انگار که دارید عدد 5 را نشان می دهید. سپس انگشت شست خود را به سمت انگشت کوچک خود احرکت دهید و عدد 4 را نشان دهید. همچنان حرکت انگشت شست خود را بین این 2 حالت به جلو و عقب ادامه دهید.

کشش و خم کردن انگشتان دست
کشش و خم کردن انگشتان دست

کشش مچ دست

در حالی که انگشتان دست جمع شده اند، مچ آسیب دیده خود را به آرامی به عقب خم کرده و در آنجا کشش خوبی را انجام دهید. این کشش را به مدت 20 ثانیه نگه دارید و رها کنید. در طرف دیگر نیز تکرار کنید.

تکرار و تمرین مهم است زیرا اینگونه مغز از طریق نوروپلاستیسیته، عملکرد دست را بهبود می بخشد.

تمرینات حرکتی

انباشت سکه

یک مشت سکه را روی میز پخش کنید و تمرین کنید که سکه ها را روی هم قرار دهید. این تمرین به بهبود هماهنگی و مهارت های حرکتی ظریف کمک می کند. سعی کنید سکه ها را بر اساس اندازه روی هم قرار دهید. بزرگترین آنها را در پایین قرار دهید.

باز و بسته کردن گیره های لباس با هر انگشت

برای بهبود ملایم قدرت انگشتان، یک گیره لباس بگیرید و با انگشتان مختلف آن را فشار دهید. با انگشت شست و اشاره شروع کنید، سپس روی انگشت شست و میانی، انگشت حلقه و سپس انگشت کوچک تمرین کنید.

کنار هم قرار دادن یک پازل

پازل به عنوان یک فعالیت سرگرم کننده عمل می کند زیرا به بهبود هماهنگی دست و انگشتان نیز کمک می کند.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط