فیزیوتراپی شانه یخ زده در منزل

فیزیوتراپی شانه یخ زده در منزل

آیا فیزیوتراپی شانه یخ زده در منزل مفید است؟ شانه یخ زده به چه معناست؟

افزایش متوسط سن جمعیت کشور و افزایش تعداد سالمندان جامعه باعث شده که همه ما برای مراقبت از خود و نزدیکان مان، بیماری، عوارض و اختلالات شایع این سنین را بشناسیم و راه های درمان آن ها را بدانیم. شانه یخ زده یکی از عارضه های ارتوپدی در سنین میانسالی تا کهنسالی می باشد که مشکلات زیادی را برای افراد درگیر در این عارضه به وجود می آورد.

شانه یخ زده یا شانه منجمد اصطلاحی است برای عارضه ای که به دلیل مشکلات کپسول مفصلی شانه، دامنه حرکتی شانه کاهش پیدا کرده و دردهای شدیدی در این نواحی به وجود می آید.

شانه یخ زده یک وضعیت پیچیده است و اکثرا درک نادرستی از وضعیت شانه در این مورد رخ می دهد. این عارضه ناتوان کننده و خسته کننده طولانی مدتی است که نیاز به درمان فیزیوتراپی دارد.

شانه یخ زده که اغلب با آسیب عضلات ثبات دهنده اشتباه گرفته می شود، باعث درد و سفتی مفصل شانه می شود. اما فیزیوتراپی می تواند در تسریع روند بهبود موثر باشد.

در اینجا، ما سعی می کنیم همه آنچه که شما باید در مورد شانه یخ زده بدانید و اینکه چگونه فیزیوتراپی می تواند به روند درمان کمک کند را به اشتراک می گذاریم.

شانه یخ زده چیست؟

شانه یخ زده یا منجمد همچنین به عنوان کپسولیت چسبنده شناخته می شود و منبع درد خسته کننده ی شانه است. اگرچه فقط در دو تا پنج درصد از مردم رخ می دهد، اما بسیاری از آنها که دچار شانه یخ زده می شوند، مشتاق تسکین درد هستند.

درد و سفتی مربوط به یخ زده شانه زمانی رخ می دهد که کپسول شانه ملتهب شده و چسبندگی های فیبروتیک حرکت شانه را محدود می کند.

هنگامی که دچار شانه یخ زده می شوید، کپسول مفصلی شما قبل از ضخیم شدن ابتدا کوچک می شود. درنتیجه درد و سفتی شدید حادث می شود.

شانه یخ زده اغلب با آسیب عضلات ثبات دهنده اشتباه گرفته می شود. با این حال، آنها کاملاً متفاوت هستند و نیاز به درمان متفاوتی دارند. به طور خلاصه، شانه یخ زده به معنی درد شدید شانه، از دست دادن عملکرد شانه و سفتی است.

علل بروز شانه یخ زده

علل بروز عارضه یخ زدگی شانه هنوز به شدت در جامعه پزشکی مورد بحث است. هیچ کس به طور کامل پاسخ نمی دهد. شرایط سلامتی مانند دیابت، مشکلات تیروئید و بیماری های قلبی همگی احتمال یخ زدگی شانه را افزایش می دهند. با این حال ، این ارتباط قطعی نیست.

در حالی که متخصصان پزشکی لزوماً علل واقعی یخ زدگی شانه را درک نمی کنند، برخی عوامل خطرساز قوی در ارتباط با این بیماری وجود دارد.

عوامل خطرساز برای شانه یخ زده

افرادی که بیشترین خطر ابتلا به شانه یخ زده را دارند در گروه های زیر قرار می گیرند:

 • بیماران دیابتی
 • مبتلایان به کم کاری تیروئید
 • مبتلایان به سندرم متابولیک
 • افراد 40 تا 60 ساله

بنابراین، اگر درد و سفتی شانه را تجربه می کنید و یک یا چند عامل خطرساز برای یخ زدگی شانه را دارید، همین امروز برای تشخیص با فیزیوتراپیست صحبت کنید.

فیزیوتراپی شانه یخ زده در منزل 1

علائم شانه یخ زده

علائم شانه یخ زده سه مرحله متمایز دارد: انجماد، یخ زده و ذوب شدن.

مرحله 1: فاز انجماد

در این مرحله اولیه شانه یخ زده، درد شدید شانه و شروع سفتی را تجربه خواهید کرد. مراحل اولیه یخ زدن قالب های آب را درنظر بگیرید، این مرحله ای است که در آن شانه شما کاملاً یخ زده نیست، اما شروع به یخ زدن و سفت شدن می کند.

مرحله اول شانه یخ زده می تواند بین 3 تا 9 ماه طول بکشد. اگرچه زمان زیادی برای رنج کشیدن است، اما درمان تهاجمی در این مرحله توصیه نمی شود. با این حال، درمان های تسکین درد مانند داروهای ضد التهابی بهترین گزینه شما در این دوره دردناک خواهد بود.

مرحله 2: فاز یخ زده

در مرحله یخ زده ، شانه شما بیشترین سفتی را تجربه می کند. انتقال از مرحله 1 به مرحله 2 می تواند دردناک باشد، اما ویژگی غالب مرحله 2 ناتوانی در حرکت دادن شانه است زیرا در اواخر مرحله 2 درد کاهش می یابد.

مرحله 2 شانه یخ زده می تواند بین 9 تا 15 ماه طول بکشد. در مرحله 2، فیزیوتراپی می تواند برای بهبود دامنه حرکتی در شانه یخ زده بسیار مفید باشد، در حالی که درمان تسکین درد معمولاً در این مرحله کاهش می یابد.

مرحله 3: مرحله ذوب شدن

سومین مرحله شانه یخ زده مرحله ذوب شدن است. دوباره، در بازگشت به قیاس یخ، مرحله 3 به سفتی و درد شما اشاره می کند که به تدریج از بین می رود. دامنه حرکت شانه شما شروع به بازگشت می کند و شانه یخ زده شما “ذوب می شود”.

مرحله ذوب می تواند بین 15 تا 24 ماه با فیزیوتراپی به طول انجامد، و این بهترین روش درمان در مرحله 3 است.

به طور متوسط، گذراندن هر سه مرحله شانه یخ زده می تواند حدود 30 ماه طول بکشد. با این حال، پس از مرحله اول، فیزیوتراپی می تواند روند را تسریع بخشد.

شانه یخ زده چگونه تشخیص داده می شود؟

چند راه تشخیص شانه یخ زده وجود دارد. اولین قدم قرار ملاقات با فیزیوتراپیست است. آنها یک معاینه کامل را برای تعیین اینکه آیا شانه یخ زده دارید انجام می دهند.

مشکلات رایج مربوط به شانه یخ زده عبارتند از:

 • ناتوانی در دسترسی به ارتفاعی بالاتر از شانه
 • ناتوانی در پرتاب توپ
 • ناتوانی در دستیابی سریع به چیزی
 • ناتوانی در دسترسی به پشت
 • ناتوانی در رسیدن به پهلو و پشت، به عنوان مثال بستن کمربند
 • ناتوانی در خوابیدن یا دراز کشیدن به پهلو

تشخیص اشتباه شانه یخ زده با آسیب عضلات ثبات دهنده و بالعکس آسان است. بنابراین، مهم است که به فیزیوتراپیست مراجعه کرده و از تشخیص دقیق اطمینان حاصل کنید.

درمان شانه یخ زده

همانطور که در بالا ذکر شد، درمان شانه یخ زده بسته به مرحله ای که در آن هستید متفاوت است.

در طول مرحله انجماد، گزینه اصلی درمان شما تسکین درد از جمله دارو یا تزریق کورتیکواستروئید است. همچنین ممکن است در این مرحله اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید تا از بدتر شدن وضعیت جلوگیری کنید.

در مرحله یخ زده، تمرینات ملایم و بسیار خاص پیشگیری از آرتروز شانه بهترین برنامه درمانی است. از آنجا که افراط در انجام این تمرینات می تواند وضعیت شانه شما را بدتر کند، بسیار مهم است که در این مرحله با یک فیزیوتراپیست کار کنید.

برخی از ماساژها (که توسط فیزیوتراپی نیز انجام می شود) نیز می تواند به عنوان یک گزینه درمانی در مرحله یخ زده مفید باشد.

در مرحله ذوب، تمرینات موبیلیزیشن و تقویت شانه بهترین گزینه درمانی شما هستند. مجدداً، همکاری با یک فیزیوتراپیست برای اطمینان از پیشرفت ایمن شما در جهت بهبودی بسیار مهم است.

درمان معمول شامل فیزیوتراپی، همراه با دارو برای کنترل درد و التهاب است. کشش بیش از حد می تواند وضعیت را بدتر کند، در حالی که کشش کمتر از حد نیاز هم اجازه ادامه عارضه را می دهد. این امر یافتن تعادل مناسب را بسیار مهم می کند. اغلب، فیزیوتراپیست ها با حرکات بسیار ملایم و مختصر (یک تا پنج ثانیه) شروع می کنند و سپس با بهبود وضعیت شانه، به آرامی به تمرینات تقویت عضلات و تحرک می رسند.

به طور کلی، کار با فیزیوتراپی برای شانه یخ زده سرعت بهبود را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

جراحی شانه یکی دیگر از گزینه های درمان در مواردی است که از طریق فیزیوتراپی قابل درمان نیست. با این حال، پس از جراحی اغلب در مرحله بهبودی نیاز به فیزیوتراپی در منزل وجود دارد.

آیا فیزیوتراپی شانه یخ زده در منزل مفید است؟

اگر به صورت خلاصه جواب دهیم: بله! فیزیوتراپی برای درمان شانه یخ زده اگر نگوییم که ضروری نباشد اما مفید است. فیزیوتراپی، جدای از جراحی یا فقط منتظر ماندن و کاری نکردن، می تواند شانه یخ زده را به طور موثری درمان کند تا روند بهبودی را بسیار سریعتر کند.

همانطور که اشاره کردیم روند عارضه شانه یخ زده دارای سه فاز می باشد. مراجعه به فیزیوتراپی در فاز اولیه و در زمان درست می تواند تأثیر بسیار زیادی بر شدت و زمان عارضه داشته باشد. به همین دلیل بیمارانی که در فاز اولیه به فیزیوتراپی مراجعه می کنند، روند بسیار بهتری نسبت به سایرین درگیر در این عارضه طی می کنند. عارضه شانه یخ زده باعث کاهش دامنه حرکتی و همچنین درد شدید ناحیه ی کتف و شانه می شود که دو شکایت اصلی مراجعین می باشد.

فیزیوتراپیست با ارزیابی مراجعین، مرحله و شدت عارضه را بررسی و روند درمان را شروع می کند. استفاده از تکنیک های تمرین درمانی، کشش عضلانی و دستگاه های مخصوص فیزیوتراپی می توانند در کاهش درد بیماران تأثیر بسیار زیادی داشته باشند. همچنین با انجام درمان های فیزیوتراپی دامنه حرکتی افراد بهبود یافته و فرد توان حرکتی در اندام فوقانی را حفظ می کند.

افرادی که دیر به فیزیوتراپی یا پزشک مراجعه می کنند به علت درد شدید و کمبود دامنه حرکتی، استقلال فردی خود را از دست داده و کیفیت زندگی آن ها کاهش محسوسی پیدا می کند. انجام مدالیته های دمایی نیز از تکنیک های مؤثر برای این عارضه می باشد که می تواند تأثیر بسزایی در درمان افراد داشته باشد.

تمرینات شانه یخ زده

تمرینات مربوط به بهبود شانه یخ زده با کشش شروع می شود و به سمت تقویت حرکت می کند. فیزیوتراپیست شما یک برنامه ورزشی مناسب برای درمان مؤثر شانه شما در اختیارتان قرار خواهد داد.

در ادامه یحث، ما برخی از رایج ترین تمرینات توانبخشی شانه یخ زده را معرفی می کنیم:

با چند حرکت کششی شروع کنید.

کشش پاندول

 1. شانه های خود را شل کنید و کمی به سمت جلو خم شوید و بگذارید بازوی شما شل شده و حالت آویزان به خود بگیرد.
 2. بازوی خود را در یک دایره کوچک بچرخانید و ده چرخش در هر جهت در روز انجام دهید.
 3. با افزایش تحرک، قطر دایره را به آرامی افزایش دهید و می توانید از وزنه ها برای کشش عمیق تر استفاده کنید. فقط به خاطر داشته باشید که زیاده روی نکنید!

کشش با حوله

 1. یک حوله را پشت خود به موازات بدن نگه دارید. مطابق شکل حوله را با دو دست از دو طرف نگه دارید.
 2. آرنج بازوی تحت تأثیر خود را بالا بیاورید تا شانه یخ زده خود را به آرامی بکشید.
کشش با حوله
کشش با حوله

راه رفتن با انگشتان (Finger Walk)

 1. در فاصله سه چهارم طول بازوی خود رو به دیوار بایستید.
 2. انگشتان بازوی آسیب دیده را روی دیوار قرار دهید و انگشتان خود را تا آنجا که می توانید رو بالا حرکت دهید. از عضلات انگشت خود به جای عضلات شانه استفاده کنید تا احساس کشیدگی در شانه را حس کنید.
 3. از بازوی سالم خود برای رها سازی و پایین آوردن دست خود استفاده کنید و 10 تا 20 بار در روز تمرین را تکرار کنید.
راه رفتن با انگشتان (Finger Walk)
راه رفتن با انگشتان (Finger Walk)

کشش در راستای قفسه سینه

این تمرین به افزایش انعطاف پذیری و دامنه حرکت در مفصل شانه و ماهیچه های اطراف آن کمک می کند. هنگام انجام این تمرین، در صورت احساس درد در شانه، بازوی خود را پایین بیاورید.

 1. به کمک بازوی سالم، بازوی دست آسیب دیده خود را روی سینه بیاورید.
 2. در راستای قفسه سینه به شانه آسیب دیده کشش بدهید.
 3. به مدت 15 تا 20 ثانیه کشش را حفظ کنید.
 4. 10 تا 20 بار در روز تمرین را تکرار کنید.
کشش در راستای قفسه سینه
کشش در راستای قفسه سینه

پس از این تمرینات کششی، می توانید برخی از تمرینات تقویت کننده شانه را انجام دهید.

چرخش به بیرون

یک نوار تمرین لاستیکی را بین دستان خود نگه دارید و آرنج ها را با زاویه 90 درجه نزدیک به پهلوها قرار دهید. قسمت پایینی بازوی آسیب دیده را پنج تا ده سانتیمتر به بیرون بچرخانید و پنج ثانیه نگه دارید. هر نوبت 10 تا 15 بار، یک بار در روز تکرار کنید.

چرخش به داخل

کنار یک درب بسته بایستید و یک سر نوار تمرین لاستیکی را به دستگیره در وصل کنید. انتهای دیگر را با دست آسیب دیده نگه دارید و آرنج خود را با زاویه 90 درجه نگه دارید. نوار را پنج تا ده اینچ به سمت بدن خود بکشید و پنج ثانیه نگه دارید. هر نوبت 10 تا 15 بار، یک بار در روز تکرار کنید.

یادآوری: این تمرینات همیشه تحت نظر فیزیوتراپیست ایمن ترین هستند.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط