فیزیوتراپی لگن در منزل

فیزیوتراپی لگن در منزل

فیزیوتراپی لگن در منزل شاخه ای از فیزیوتراپی است که شامل ارزیابی و درمان داخلی و خارجی ماهیچه های لگن است. این ماهیچه ها بین استخوان های لگن و استخوان دنبالچه قرار دارند و به عنوان یک کاسه برای حمایت از اندام های لگن از جمله مثانه، روده بزرگ و رحم عمل می کنند.

هدف فیزیوتراپی لگن در منزل بهبود عملکرد لگن از طریق تمرینات، اصلاح شیوه زندگی، آموزش و درمان به منظور کاهش و از بین بردن علائم شما است. این درمان شامل ارزیابی و درمان گروهی از ماهیچه هایی است که با عملکرد ادراری، روده ای و جنسی درگیر هستند. فیزیوتراپی لگن در منزل به افراد مبتلا به درد لگن کمک می کند تا قدرت، انعطاف پذیری و عملکرد ماهیچه ها و مفاصل در ناحیه لگن را بازیابی کنند. فیزیوتراپیست ها به مردم کمک می کنند تا به فعالیت های روزمره خود بازگردند.

اگر این ماهیچه ها به درستی کار نکنند، می تواند منجر به علائمی مانند بی اختیاری ادراری و دفع، افزایش فوریت و یا دفعات، احتباس (عدم امکان تخلیه مثانه یا روده) و درد لگن شود.

درد لگن چیست؟

درد لگن دردی است که در قسمت تحتانی شکم (ناحیه معده)، لگن یا پرینه (ناحیه بین راست روده و کیسه بیضه یا واژن) احساس می شود. دلایل احتمالی زیادی دارد. بیشتر در بین زنان شایع است. درد لگن زمانی مزمن نامیده می شود که بیش از شش ماه طول بکشد.

دلایل درد لگن می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • بارداری و زایمان، که بر ماهیچه های لگن تأثیر می گذارند و باعث تغییراتی در مفاصل لگن می شوند.
 • مشکلات مفصل لگن به دلایلی غیر از بارداری و زایمان.
 • ضعف یا عدم تعادل عضلانی در عضلات کف لگن، تنه یا لگن.
 • تغییرات در ماهیچه های کنترل کننده روده و مثانه.
 • وجود نواحی حساس در ماهیچه های اطراف لگن، شکم (ناحیه معده)، ناحیه کمر یا کشاله ران.
 • فشار روی یک یا چند عصب در لگن.
 • ضعف عضلات اطراف لگن، از جمله کف لگن.
 • باقی ماندن زخم و شکاف بعد از جراحی شکم یا لگن.
 • بیماری
 • تغییر موقعیت اندام های لگن، که به پرولاپس معروف است.

درد لگن چگونه حس می شود؟

درد در قسمت تحتانی شکم و لگن ممکن است متفاوت باشد. برخی از مردم درد را به صورت تیر کشیدن حس می کنند. دیگران آن را به عنوان یک درد سوزان، تیز و یا حتی مانند “سوزن و سوزن” شدن توصیف می کنند. همچنین ممکن است موارد زیر وجود داشته باشد:

 • درد در ناحیه لگن یا باسن.
 • درد در استخوان دنبالچه یا استخوان شرمگاهی.
 • درد در مفاصل لگن.
 • حساسیت در ماهیچه های شکم، کمر یا ناحیه باسن.
 • احساس سنگینی در ناحیه لگن.
 • احساس اینکه روی چیزی سختی مانند یک توپ گلف نشسته اید.
درد لگن
درد لگن

دلیل نیاز به فیزیوتراپی لگن در منزل چیست؟

در صورت داشتن هر نوع اختلال در عملکرد لگن، می توانید از فیزیوتراپی لگن در منزل بهره مند شوید. اختلال عملکرد کف لگن را می توان به دو مشکل طبقه بندی کرد: ماهیچه های شما خیلی سفت هستند یا خیلی ضعیف هستند.

سفتی عضلات کف لگن می تواند به تکرر و فوریت ادرار منجر شود. همچنین می تواند عمل ادرار را دردناک یا ناقص کند و باعث بیدار شدن فرد در طول شب به دلیل نیاز به ادرار شود. علاوه بر این، می تواند باعث بی اختیاری در ادرار شود. سفتی عضلات کف لگن همچنین باعث یبوست، فشار در حین اجابت مزاج و حرکات دردناک روده می شود. سفتی عضلات و عملکرد نامناسب لگن، می تواند اختلال عملکرد جنسی را نیز به همراه داشته باشد.

ضعف عضلات لگن می تواند به بی اختیاری ناشی از فشار منجر شود، یعنی از دست دادن غیرارادی ادرار یا مدفوع در حین یا بعد از فعالیت. مثلا در هنگام ورزش یا به دلیل سرفه و عطسه. ماهیچه های ضعیف کف لگن همچنین باعث افتادگی اندام لگن می شوند، یعنی تغییر موقعیت اندام های لگن.

اینها شرایطی هستند که معمولاً زنان پس از زایمان تجربه می کنند و در نتیجه، اکثر زنان فکر می کنند که این یک روال عادی است و نمی دانند که می توان آن را برطرف کرد! خبر خوب این است که راه حلی فراتر از پد و پوشک وجود دارد.

اکثر افراد با درمان کف لگن ضعیف پس از پنج تا هفت جلسه موفق می شوند. اگر واقعاً نگران هستید، ارزیابی و تقویت قبل از زایمان می تواند به شما در رسیدن به کف لگن قوی و حمایتی در دوران بارداری کمک کند!

فیزیوتراپی لگن در منزل چگونه می تواند مفید باشد؟

در روند فیزیوتراپی در منزل، برنامه درمانی برای برآوردن نیازها و اهداف خاص شما طراحی می شود. فیزیوتراپیست شما می تواند:

 • نحوه شناسایی ماهیچه هایی مانند کف لگن، شکم و دیافراگم را به شما نشان دهد.
 • نحوه استفاده صحیح از این ماهیچه ها را به شما آموزش دهد. فیزیوتراپیست شما می تواند روش های مناسب برای انجام فعالیت هایی مانند تمرینات ورزشی، اصلاح وضعیت بدنی خود، بلند شدن از روی صندلی ونحوه نشستن برای برداشتن کودک یا شی از روی زمین را به شما آموزش دهد.
 • با شما بر روی تمریناتی برای کشش و تقویت عضلات آسیب دیده کار کند. هدف این است که به عضلات خود کمک کنید تا به بهترین شکل ممکن با هم کار کنند.
 • تمرینات مناسب عضلات کف لگن را به شما آموزش دهد.
 • شما را به انجام تمام فعالیت هایی که قبل از شروع درد لگن انجام می دادید، بازگرداند.

آیا می توان از درد لگن جلوگیری کرد؟

برخی از عوامل خطرساز هستند که بر سلامت عمومی و عضلات و قدرت لگن و مفصل شما تأثیر می گذارند. این عوامل شامل موارد زیر می شود:

 • افزایش سن.
 • سیگار کشیدن و سرفه های مرتبط با آن.
 • عدم فعالیت.
 • چاقی.
 • زایمان.

تمرینات ورزشی می توانند به بهبود عملکرد ماهیچه ها و کاهش خطر آسیب یا درد لگن کمک کنند. این تمرینات می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • تمرینات تثبیت کننده تنه، کف لگن و تمرینات عمقی دیواره شکم.
 • تمرینات انعطاف پذیری عضلات.
 • تمرینات آگاهی از بدن.

فیزیوتراپیست شما برنامه درمانی مناسب را برای شرایط خاص شما طراحی می کند. هدف اصلی فیزیوتراپی بازگرداندن قدرت و حرکت عضلات و کمک به تسکین درد شما است.

درد لگن
درد لگن

5 نکته مهم در مورد فیزیوتراپی لگن در منزل

فیزیوتراپی لگن در منزل فقط به تمرینات کگل (Kegels) محدود نمی شود.

تمرینات کگل به تقویت عضلات زیر رحم، مثانه و روده (روده بزرگ) کمک می کنند. اگر مشخص شود که کف لگن شخص ضعیف است،تمرینات کگل (Kegels) نقش مهمی در کمک به بهبود این علائم دارند. با این حال، بسته به علائم شما، کگل همیشه بهترین راه حل نیست. مانند هر ماهیچه دیگری، ماهیچه های لگن نیز می توانند سفت شوند. در این حالت ممکن است علائمی مانند درد لگن، احساس تخلیه ناقص مثانه یا روده و درد در حین یا بعد از رابطه جنسی را تجربه کنید.

در صورتی که عضلات کف لگن بیش از حد سفت باشند، تمرینات متمرکز بر رهاسازی و کشش های ملایم می توانند به رهایی عضلات کف لگن کمک کنند تا علائم شما بهبود یابد.

کف لگن بخشی از تنه محسوب می شود.

عضلات تنه بسیار بیشتر از ماهیچه های شکم را شامل می شود. تنه به ناحیه ای اشاره دارد که از دیافراگم شروع شده و در کف لگن به پایان می رسد. به این ترتیب، اجزای تنه شامل ماهیچه های شکم، عضلات کمر، ماهیچه های لگن و دیافراگم است. این ماهیچه ها با هم کار می کنند تا محتویات شکمی شما را پشتیبانی کنند. بنابراین ما می خواهیم تمام قسمت های تنه به درستی کار کنند. در طول فیزیوتراپی لگن در منزل، تمام قسمت های تنه ارزیابی شده و روی تمریناتی برای ایجاد عملکرد مناسب تنه کار می شود.

تمام افراد می توانند از فیزیوتراپی لگن در منزل بهره مند شوند.

هرکسی می تواند اختلال عملکرد لگن داشته باشد و در نتیجه می تواند از فیزیوتراپی در منزل بهره مند شود. با وجود اینکه گروه های خاصی وجود دارند که پتانسیل بیشتری برای درد لگن دارند، اما هر کسی می تواند این علائم را تجربه کند. در اینجا به چند مثال اشاره می شود که چه افرادی ممکن است از فیزیوتراپی لگن در منزل بهره مند شوند:

 • قبل از زایمان و بعد از زایمان. هنگام یائسگی، سطح استروژن زنان به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. به نظر می رسد که استروژن در حفظ عملکرد مطلوب در ناحیه کف لگن مهم است. بنابراین هنگام یائسگی افراد ممکن است علائم مربوط به درد لگن را تجربه کنند. فیزیوتراپی لگن در منزل نقش مهمی در بهبود این علائم در ترکیب با درمان های پزشک شما ایفا می کند.
 • مردان. با وجود اینکه هر مردی می تواند علائم مربوط به مشکل لگن را تجربه کند، اما شایع ترین علل اختلال عملکرد لگن در مردان شامل درد مزمن لگن، پروستاتیت مزمن، بعد از جراحی و بعد از پروستاتکتومی است.
 • بعد از جراحی. پس از انجام عمل جراحی شکم یا لگن، معمولاً مشکلات مربوط به کف لگن را تجربه می کنید. این امر ممکن است به دلیل خود عمل جراحی یا به دلیل طولانی شدن کاتتریزاسیون باشد.

چه انتظاری از جلسات فیزیوتراپی لگن در منزل باید داشته باشید

 • آنچه در جلسه اولیه انتظار می رود:

در طول ارزیابی، فیزیوتراپیست شما شرح حال مفصلی می گیرد. پس از آن معاینه خارجی شامل ارزیابی وضعیت، انعطاف پذیری و قدرت در ناحیه کمر، باسن و لگن شما خواهد بود. پس از آن، ممکن است یک معاینه داخلی و خارجی برای ارزیابی ماهیچه های لگن انجام شود. اگرچه ارزیابی داخلی همیشه ضروری نیست، اما برای دریافت تصویر کاملی از مشکلاتی که دارید گاهی لازم است که انجام گیرد. همچنین دید بهتری را برای افزایش بهتر برنامه درمانی و رسیدن به بهترین نتایج ممکن در کوتاه ترین زمان فراهم می آورد.

بر اساس یافته های ارزیابی، یک برنامه درمان فردی اجرا می شود. برنامه درمانی می تواند شامل مشاوره و آموزش، تمرینات و درمان دستی باشد.

 • آنچه در طول جلسات آینده انتظار می رود:

در طول جلسات پیگیری، تمرکز بر درمان علائم شما خواهد بود. در حالی که درمان بین افراد متفاوت خواهد بود اما درمان های رایج شامل انجام تمرینات، مشاوره و اصلاح شیوه زندگی، درمان دستی، الکتروتراپی و تکنیک های آرامش بخش می شود. ممکن است ارزیابی های دیگری وجود داشته باشد که فیزیوتراپیست در طول جلسات پیگیری انجام دهد. این آزمایشات به درمانگر اجازه می دهد تا تصویر کاملی از نگرانی های شما را دریافت کرده و پیشرفت علائم شما را دنبال کند.

آیا فیزیوتراپی لگن در منزل دردناک خواهد بود؟

هدف فیزیوتراپیست بهبود علائم شما است، بنابراین در حالی که ممکن است در برخی از روش های درمانی ناراحتی ایجاد شود، اما هدف این است که پاسخ دردناکی هناگم فیزیوتراپی ایجاد نشود. در طول ارزیابی، فیزیوتراپیست به دنبال علت هایی است که ممکن است باعث ایجاد علائم شوند. به عنوان مثال، ممکن است با خم شدن در ناحیه کمر دچار درد شوید و فیزیوتراپیست بخواهد این حرکت را ببیند تا نحوه حرکت کمرتان را ارزیابی کند و بفهمد که چرا با این حرکت درد ایجاد می شود. در حالی که علائم درد ممکن است بازتولید شود، اما این نباید علائم شما را تشدید کند یا درد بیشتری را بعد از جلسه به شما القا کند.

در طول جلسات درمانی، ممکن است از تکنیک هایی برای تسکین علائم شما استفاده شود که ممکن است ناراحتی خفیفی ایجاد کنند، اما نباید دردناک باشند. همین اصول در مورد تمرینات و تکنیک های خانگی که توسط فیزیوتراپیست به شما ارائه می شود نیز صدق می کند. برخی ناراحتی های خفیف ممکن است در حین تمرینات ایجاد شود، اما نباید در حین یا بعد از تمرینات خانگی احساس درد کنید.

فیزیوتراپی لگن در منزل
فیزیوتراپی لگن در منزل

چه زمانی به پزشک مراجعه شود؟

بهترین زمان برای مراجعه به پزشک زمانی است که متوجه مشکلی می شوید. برخلاف سایر فشارهای عضلانی یا آسیب های ورزشی، که خود به خود از بین می روند، اختلال عملکرد لگن با گذشت زمان بدتر می شود.

اصلاح پرولاپس جزئی(تغییر موقعیت اندام های لگن) یا بی اختیاری خفیف بسیار آسان تر از اصلاح مشکلی است که طی چند سال بدتر شده است! همچنین برطرف کردن درد مداوم لگن یا اختلال عملکرد جنسی در مراحل اولیه آسان تر است.

اختلال عملکرد لگن هم مردان و هم زنان را تحت تأثیر قرار می دهد و بیشتر از آنچه فکر می کنید شایع است. برای دریافت خدمات فیزیوتراپی در منزل در کوتاه ترین زمان ممکن می توانید با متخصصان فیزیوتراپی توان هاب تماس بگیرید.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط