کاردرمانی برای غلت زدن کودک

کاردرمانی و غلت زدن کودک

مانند سایر نقاط عطف حرکتی، غلت زدن کودک سوختگیری مجددی برای رشد کودک تلقی می شود. این اولین تجربه او در حرکت دادن کل بدنش است و به تقویت عضلات، تعادل و هماهنگی اش ادامه می دهد. این یک گام بزرگ در رشد حسی اوست زیرا او حس درونی از بدن خود ایجاد می کند و می فهمد چگونه می تواند اعضای بدن خود را برای رسیدن به یک هدف حرکت دهد.

غلت زدن کودک به او کمک می کند تا در محیط اطراف خود، در معرض بافت ها، دما، مناظر، بوها، طعم ها و اصوات جدید قرار بگیرد. با شروع به کاوش هدفمند در محیط اطراف و تعامل با شما، یادگیری زبان گسترش می یابد.

یکی از دغدغه های همه والدین امروز، سلامت و رشد طبیعی کودکان شان می باشد. این رشد طبیعی که غلت زدن کودک از اولین نشانه های حرکتی آن می باشد دارای جزییات فراوانی است. سیستم اسکلتی، عصبی و عضلانی کودکان از ابتدای تولد تا چندین سال در حال رشد و تکامل می باشد که این رشد و تکامل باعث پیشرفت مراحل حرکتی و ذهنی کودکان می شود.

غلت زدن کودک چه زمانی آغاز می شود؟

این اولین مهارت حرکتی است که کودک یاد می گیرد و شامل حرکت از یک موقعیت به موقعیت دیگر است. نوزادان از حدود 4 ماهگی شروع به غلت زدن از روی شکم به پشت می کنند. در اصل به صورت اتفاقی این امر روی می دهد. هنگامی که روی شکم است با کمک بازوها کمی خود را از زمین بلند می کند، در حالی که سرش را بالا گرفته، سپس زمانی که وزنش روی یک دستش می افتد ناگهان غلت خورده و اکنون روی پشتش قرار دارد.

چند غلت اول سبب شگفتی کودک و شادی والدین می شود. در این سن اگرچه کودک می تواند بغلتد اما روی آن کنترل کامل ندارد بنابراین در ابتدا ممکن است زیاد به تنهایی آن را انجام ندهد. پس کمک های کوچکی از جانب شما غلت زدن کودک را راحت تر می کند.

در 5 ماهگی هنگامی که روی شکم هستند، با استفاده از بازوها به خوبی قفسه سینه خود را از زمین بلند می کنند. همچنین ممکن است شکم و ران های خود را نیز از زمین بلند کنند. هنگامی که به پشت خوابیده اند، پاهای خود را ازمین بلند کرده و با آن ها بازی می کنند. این کارها باعث تقویت عضلات کودک شده و سبب می شود که بتواند به راحتی به هر دو طرف غلت بزند و بالاخره در 6 ماهگی در انجام این کار مهارت کامل به دست می آورد.

مانند تمام مراحل رشدی، غلت زدن کودک هم یک بازه میانگین دارد و همه کودکان در یک سن خاص به آن مرحله نمی رسند. ولی اگر نگران رشد کودک خود هستید، همیشه می توانید با پزشک متخصص اطفال یا کاردرمانگر حیطه کودک مشورت کنید.

چرا غلت زدن کودک مهم است؟

غلت زدن اولین مهارت حرکتی کودک است و به وی اجازه می دهد تا کارهای جدید انجام داده و تجربیات تازه ای به دست آورد. از موارد مهمی که غلت زدن کودک برایش به بار می آورد می توان به نکات زیر اشاره کرد:

 • شروع به کشف دنیای خود می کنند و این اولین باری است که خودشان تعیین می کنند که کجا می روند
 • یاد می گیرند که از هر دو طرف بدن شان استفاده کنند
 • یاد می گیرند که از هر دو دست و دو پا همزمان استفاده کنند که همین امر مقدمه ای است برای سینه خیز رفتن و چهار دست و پا رفتن
 • تقویت عضلات سر، پشت و لگن برای آماده شدن جهت نشستن و چهار دست و پا رفتن
 • رشد برنامه ریزی حرکتی و هماهنگی حرکتی
 • یادگیری ریسک پذیری(اولین غلت زدن های کودک تغییر کاملی از دید آن ها نسبت به دنیاست)
 • رشد سیستم های حسی کودک

غلت زدن کودک و حرکت

غلت زدن کودک اولین تجربه او از حرکت کامل بدن، مستقل و هدفمند است. غلت زدن کودک باعث استفاده از کلیه عضلات کودک و تقویت آن ها می گردد. از مهمترین عضلاتی می توان به لگن و تنه اشاره کرد که پس از زمان کوتاهی کودک از آن ها برای نشستن استفاده می کند. عضله مهم دیگر بازوها هستند، زیرا که از آن ها برای بلند کردن خود از زمین، نشستن و جلوگیری از افتادن استفاده می کند.

کودک با غلت زدن نسبت به محیط اطراف دید جدیدی پیدا کرده و آگاه تر می شود. این آگاهی محیطی باعث می شود که کودک جستجوی خود نسبت به اشیا را شروع کرده و بازی های حسی حرکتی خود را ارتقا دهد.

این مرحله حرکتی از نظر شروع رشد حرکتی برای والدین بسیار مهم می باشد. اولین غلت زدن کودک در یاد پدر و مادر باقی می ماند و باعث شادی آن ها می شود. این غلت زدن از نظر حرکتی جزییات بسیار زیادی دارد.

کودک برای غلت زدن احتیاج به انقباض عضلات تنه، حرکت دادن پا و دست ها و چرخاندن سر دارد. تمام این حرکات با انقباض عضلات متفاوتی در بدن اتفاق می افتد. عصب دهی این عضلات نیز متفاوت می باشد و کودک زمانی غلت زدن را به بدست می آورد که بتواند بین این عضلات هماهنگی لازم را به دست آورد. هماهنگی بین این عضلات باعث چرخش تنه کودک به طرفین و سرانجام غلت زدن وی می شود.

غلت زدن کودک و یکپارچگی حسی حرکتی

یکپارچگی حسی حرکتی آن چیزی است که به ما اجازه می دهد بدون آن که در مورد حرکات فکر بکنیم، آن ها را انجام دهیم(مثلا بدون آن که فکر کنیم می دانیم که چقدر باید برای بالا رفتن از پله ها پای خود را بالا بیاوریم) و این حرکت با هماهنگی اعضای بدن و حفظ تعادل انجام می شود.
غلت زدن کودک به رشد دو حس مهم مربوط به یکپارچگی حسی حرکتی کمک می کند: وستیبولار و عمقی

 • حس وستیبولار: حس درک از فضای اطراف که به راه رفتن و حفظ تعادل کمک می کند
 • حس عمقی: آگاهی از وضعیت مفاصل و عضلات بدن

غلت زدن کودک به وی کمک می کند تا درک کند که وضعیت اعضای بدنش در ارتباط با زمین، یکدیگر و اجسام اطرافش چگونه است.

این حواس “درونی” به او کمک می کنند تا در محیط اطراف خود حرکت کند و با اطلاعاتی که از طریق حواس “بیرونی” دریافت می کند سازگار شود.(لامسه، بینایی، شنوایی، بویایی، چشایی )

محیط ما پر از اطلاعات حسی خارجی است، اگر ما از کودکی یاد نگرفتیم که آن ها را درک کنیم، درک آن ها در آینده مشکل خواهد بود.

مراحل رشدی به تدریج کودک را با اطلاعات حسی آشنا کرده و کودک یاد می گیرد که چگونه به این اطلاعات واکنش نشان دهد. به عنوان مثال کودک از روی پتو غلت زده و روی زمین سفت و سرد می افتد، با درک سفتی و سردی زمین کودک دوباره به جای قبلی که گرمتر و نرمتر است می غلتد. یا اینکه به جایی می غلتد که در معرض نور آفتاب قرار می گیرد و می فهمد که میزان نور تفاوت داشته و بنابراین چشم هایش را می بندد. با این شیوه او به دریافت، سازماندهی و استفاده از اطلاعات محیط عادت می کند.

غلت زدن کودک و رشد زبانی

بازی کنجکاوی محور، در زمینه تعاملات معنی دار، عامل اصلی رشد زبان در بیشتر دوران کودکی او خواهد بود. غلت زدن یک مرحله رشدی مهم برای بازی است زیرا شما می توانید شروع به دنبال کردن کودک خود کنید زیرا او یک جهان کاملا جدید را یافته که در آن حرکت کند. او به دنبال چیزهایی می رود که مورد علاقه او هستند و شما می توانید او را دنبال کنید و درباره آن ها با او حرف بزنید.

او عاشق این تعامل خواهد شد و به او این انگیزه را می دهد که بیشتر ادامه دهد و بیشتر با شما ارتباط برقرار کند. این تعاملات همچنین به او در مورد ابراز وجود ( مثلا من آن اسباب بازی را می خواهم)، علت و معلول ( مثلا من این اسباب بازی را تکان می دهم و تو به خاطرش می خندی) و ارتباطات غیرکلامی ( مثلا شما لبخند می زنید، به این معنی است که من باید این کار را ادامه بدهم) آموزش می دهد.

هرچه کودک شما بیشتر بچرخد، بیشتر یاد می گیرد، بنابراین سعی کنید تا آنجا که ممکن است به وی اجازه دهید که روی زمین بوده و خودش حرکت کند. به یاد داشته باشید که وسایل خطرناک برای کودک در محیط اطرافش نباشند. اگر هم در بیرون از خانه امکانش باشد که روی چمن ها باشد که چه بهتر، زیرا که تجربه حسی فوق العاده ای برای کودک خواهد بود.

کاردرمانی برای غلت زدن کودک 1
غلت زدن کودک

چگونه می توان به غلت زدن کودک خود کمک کنید؟

هر زمان که می خواهید به کودک خود در تمرین حرکات کمک کنید، از طریق بازی و یا آواز این کار را انجام دهید. زیرا که با این کار جذابیت بیشتری برای کودک به وجود می آید و نتایج بهتری به دست خواهد آمد.

 • کمی دور از دسترس کودک یک اسباب بازی قرار دهید و ببینید آیا به سمت آن می غلتد یا نه
 • کنار او دراز بکشید و او را تشویق کنید که به سمت شما بیاید
 • هنگامی که کودک روی شکم قرار دارد، به آرامی او را به یک طرف بچرخانید تا در آستانه غلتیدن قرار بگیرد
 • از سه تا چهار ماهگی، وقتی کودک به پشت است ، به آرامی یک پای کودک را به سمت دیگر بدنش ببرید و ببینید آیا او با دست خود حرکت پایش را دنبال می کند یا نه – ممکن است در ابتدا فقط به پهلویش بچرخد و غلت کامل نباشد
 • کودک را داخل یک پتو به پشت یا روی شکم بخوابانید، سپس به آرامی یک طرف پتو را بلند کنید تا کودک آرام بغلتد، می توانید با تبدیل این تمرین به بازی، انجام این تمرین را برای کودک لذتبخش کنید
 • کودک را هنگام در آغوش گرفتن کمی به پلو نگه دارید تا به صورت ناخودآگاه سر خود را بالا بیاورد و به این صورت عضلات گردن او را تقویت کنید. این کار را برای طرف دیگر بدنش نیز تکرار کنید
 • می توانید از یک سطح شیبدار برای کمک به غلت زدن کودک استفاده کنید، کودک را به پهلو روی سطح شیبدار قرار دهید و به آرامی و به کمک جاذبه شرایط مناسب رای غلت زدن کودک را فراهم کنید
  همیشه حواستان باشد که کودک را حتی قبل از غلتیدن روی سطحی که از اطرافش بلندتر است بدون مراقبت تنها نگذارید و برای انجام تمرینات بیشتر و انجام هر چه بهتر تمرینات با کاردرمانگر مناسب مشورت نمایید.

دلایل غلت نزدن کودک

در ابتدا شاید فقط یک تفاوت طبیعی بین کودکان باشد اما از یک بازه سنی به بعد دلایل دیگری می تواند مانع غلت زدن کودک گردد.

مشکلاتی نظیر فلج مغزی، تأخیرهای رشدی حرکتی می توانند سبب تأخیر در غلت زدن کودک شود.

اگر کودک من غلت نزند چکار کنم؟

همانطور که گفته شد کودکان در طیف سنی خاصی توانایی غلت زدن را به دست می آورند. تقریبا تمام کودکان در انتهای 6 ماهگی توانایی غلت زدن را به دست می آورند و می توانند از پشت به شکم و از شکم به پشت بغلتند. اما حالا سوال اینجاست که اگر کودک مان در 6 ماهگی غلت نزند چکار باید بکنیم؟

در این موارد به کودک تا انتهای 7 ماهگی فرصت می دهیم تا تلاش خود را انجام دهد. اما اگر دوباره نتوانست که غلت بزند باید برای آن چاره ای اندیشیده شود. قدم اول برای این حل مشکل مراجعه به پزشک متخصص کودکان برای بررسی تاریخچه و ارزیابی عصبی عضلانی کودک می باشد. پزشک در صورت نیاز برای بررسی بیشتر آزمایش های پاراکلینیکی مانند MRI، نوار عصب و عضله، آزمایش خون یا آزمایش ژنتیک را تجویز می کند. همچنین برای بررسی مرحله حرکتی کودک باید به کاردرمانگر حیطه کودکان مراجعه کنیم.

کاردرمانگر با بررسی مراحل حرکتی کودک و ارزیابی های قدرت عضلانی، عصب دهی عضلات و هماهنگی عضلات به تشخیص و درمان مشکل کودک کمک شایانی می کند. پزشک بعد از بررسی آزمایش ها و تشخیص مناسب با تجویز دارو و ارجاع به کاردرمانی به درمان کودک کمک می کند.

انجام بازی هایی مانند گذاشتن کودک در پتو و کمک به غلت زدن وی، تشویق کودک برای غلت زدن و گذاشتن کودک بر روی شانه برای کمک به غلت زدن نیز می تواند برای کودک مفید باشد، اما توصیه اصلی ما مراجعه به پزشک و کاردرمانگر در انتهای 6 ماهگی می باشد. زیرا در صورت تشخیص سریعتر مشکل، می توان سریعتر به درمان پرداخت و زمان طلایی کودک را از دست نداد. این زمان طلایی برای کودکان بسیار مهم می باشد و انجام کاردرمانی در این زمان باعث سرعت گرفتن رشد حرکتی کودک می شود.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط