نقش کاردرمانی در مدیریت ام اس

نقش کاردرمانی در مدیریت ام اس

کاردرمانی ام اس

فهرست

زندگی با بیماری مولتیپل اسکلروزیس (MS) کار آسانی نیست. گاهی یافتن راه‌هایی برای بهبود کیفیت زندگی سخت و طاقت فرسا می‌شود. اینجاست که کاردرمانی ام اس مانند یک پرتو امید وارد زندگی بیمار می‌شود.

ما در این مطلب با بررسی نقش محوری کاردرمانی در مدیریت علائم ام اس و بهبود زندگی بیماران در خدمت شما هستیم. بنابراین تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا کشف کنید که چگونه کاردرمانی به بهبود عملکرد روزانه و کیفیت زندگی افراد مبتلا به ام اس کمک می‌کند.

آشنایی با مولتیپل اسکلروزیس یا ام اس

پیش از آنکه به کاردرمانی ام اس بپردازیم، بهتر است با این بیماری آشنا شویم. آیا می‌دانید مولتیپل اسکلروزیس چیست؟ مولتیپل اسکلروزیس که معمولا به عنوان ام اس شناخته می‌شود، یک بیماری التهابی است. این بیماری سیستم عصبی مرکزی را که شامل مغز و نخاع می‌شود، تحت تاثیر قرار می‌دهد. مشخصه ام اس این است که سیستم ایمنی به اشتباه به غلاف میلین که فیبرهای عصبی را می‌پوشاند حمله می‌کند. در نتیجه این حمله، مشکلات ارتباطی بین مغز و بقیه اعضای بدن ایجاد می‌شود. مولتیپل اسکلروزیس می‌تواند از نظر شدت متفاوت باشد، به طوری که برخی از افراد علائم خفیف و برخی دیگر علائم شدید دارند. اما این علائم چیست؟

ام اس چیست

علائم مولتیپل اسکلروزیس

علائم مولتیپل اسکلروزیس می‌تواند غیرقابل پیش بینی باشد و از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است. همچنین علائم ام اس در طول زمان دچار نوسان شده و تغییر می‌کند. اما به طور کلی علائم رایج این بیماری عبارتند از:

 • خستگی
 • مشکل در راه رفتن
 • بی حسی یا ضعف در یک یا چند اندام، به طور معمول در یک طرف بدن در یک زمان
 • احساس شوک و گرفتگی در گردن که با حرکات خاص رخ می‌دهد و به علامت لرمیت معروف است
 • لرزش، عدم هماهنگی، یا راه رفتن نامتعادل
 • مشکلات بینایی، از جمله دوبینی طولانی یا تاری دید
 • لکنت زبان
 • سرگیجه
 • مشکلات عملکرد روده و مثانه

منظور از کاردرمانی ام اس چیست؟

به طور کلی کاردرمانی (OT) به افرادی که با ناتوانی، آسیب و بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند کمک می‌کند تا امور روزانه خود را راحت‌تر انجام دهند. بدین ترتیب کاردرمانی ام اس بر بهبود توانایی افراد برای انجام فعالیت‌های روزانه و افزایش کیفیت زندگی تمرکز دارد.

کاردرمانگرها با بیماران همکاری می‌کنند تا با محیط زندگی و کار خود سازگار شوند و مهارت‌های جدیدی را برای انجام فعالیت‌های روزمره به صورت بهینه بیاموزند. برای افراد مبتلا به ام اس، کاردرمانی نقش مهمی در مدیریت علائم، افزایش استقلال و حفظ یک سبک زندگی رضایت بخش با وجود محدودیت‌های فیزیکی ایفا می‌کند. اما کاردرمانی چگونه به مدیریت علائم ام اس کمک می‌کند؟

نقش کاردرمانی در بهبود بیمار ام اس

کاردرمانی ام اس با ارائه راهبردها و تکنیک‌های مختلف، علائم و آسیب‌های ناشی از این بیماری را برای افراد مبتلا به ام اس بهبود می‌بخشد. در ادامه با نقش کاردرمانی ام اس در بهبود بیماران آشنا خواهیم شد.

صرفه جویی در انرژی

همانطور که می‌دانید خستگی زودهنگام و مداوم  یکی از رایج‌ترین علائم ام اس است. بنابراین کاردرمانگر در جلسات کاردرمانی برای ام اس، نحوه صرفه جویی در انرژی و اولویت بندی وظایف برای کاهش خستگی را آموزش می‌دهد.

بهبود تحرک و ایمنی

بهبود تحرک بیمار در کاردرمانی ام اس

درمانگران می توانند راه حل‌هایی برای غلبه بر مشکلات حرکتی ارائه دهند. آنها معمولاً استفاده از وسایل کمکی مانند عصا یا روروک مخصوص بچه‌ها را توصیه می‌کنند. همچنین یک کاردرمانگر برای جلوگیری از سقوط و تسهیل حرکت بیمار، تغییراتی در خانه ایجاد می‌کند.

مهارت های حرکتی ظریف

برای کسانی که لرزش دست و پا یا عدم هماهنگی بین اعضای بدن را تجربه می‌کنند، کاردرمانی ام اس گزینه بسیار مناسبی است. کاردرمانگر در جلسات کاردرمانی تجهیزات تطبیقی یا تمرینات مهارت های حرکتی ظریف را برای کمک به نوشتن، لباس پوشیدن و غذا خوردن معرفی می‌کند.

عملکرد شناختی

کاردرمانی نقش مهمی در مدیریت چالش‌های مربوط به عملکرد شناختی بیمار ایفا می‌کند. بخشی از تمرینات کاردرمانی مربوط به تقویت حافظه، تمرکز و راهبردهای حل مسئله بیماران است.

بهبود مهارت های ظریف در کاردرمانی ام اس

بهزیستی عاطفی

تنها وظیفه کاردرمانگر اصلاح مشکلات حرکتی نیست، بلکه کاردرمانگرها باید روی بهزیستی عاطفی بیماران نیز کار کنند. بدین ترتیب یک کاردرمانگر حرفه‌ای به افراد دارای ام اس کمک می‌کند تا با افسردگی یا اضطراب ناشی از ام‌اس کنار بیایند.

تکنیک‌های رایج کاردرمانی ام اس

کاردرمانی ام اس از تکنیک‌های مختلفی برای کمک به بیماران ام اس استفاده می‌کند. این تکنیک‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

تمرینات و برنامه‌های ورزشی

بخش بزرگی از کاردرمانی ام اس حول محور تمرینات ورزشی و بدنی می‌چرخد. این تمرینات عموماً برای حفظ یا بهبود قدرت و انعطاف عضلانی، کمک به مدیریت اسپاستیک و بهبود تحرک بیمار انجام می‌شوند.

استفاده از تجهیزات تطبیقی

تجهیزات تطبیقی در کاردرمانی ام اس

در جلسات کاردرمانی برای ام اس، کاردرمانگر استفاده از تجهیزات تطبیقی و ابزارهای کمکی را توصیه می‌کند. ابزارهایی مانند ظروف مخصوص غذا خوردن، قلاب دکمه‌ای برای لباس‌پوشیدن، یا نرم‌افزار تبدیل گفتار به متن برای کسانی که دچار مشکلات حرکتی دست یا تکلم هستند.

اصلاح و تغییر در خانه

برای تسهیل حرکت بیمار و جلوگیری از آسیب، کاردرمانگر اصلاحاتی در محیط زندگی بیمار به وجود می‌آورد. برای مثال می‌توان به نصب میله های دستگیره در حمام، استفاده از صندلی زیر دوش یا ایمن سازی مبلمان برای کاهش خطر سقوط اشاره کرد.

توانبخشی شناختی

این تکنیک بر تقویت کارکردهای شناختی انسان تمرکز دارد. توانبخشی شناختی شامل استراتژی‌هایی برای بهبود حافظه و مهارت‌های سازمانی بیماران می‌شود.

در نتیجه، کاردرمانی ام اس نقش مهمی در مدیریت علائم و بهبود این بیماری دارد. کاردرمانی نه تنها به افراد مبتلا به ام اس کمک می‌کند تا زندگی مستقل و رضایت بخشی داشته باشند، بلکه به بهبود علائم ام اس نیز کمک می‌کند. از آسیب‌های فیزیکی گرفته تا چالش‌های شناختی و عاطفی، کاردرمانی برای ام اس می‌تواند مثل یک معجزه عمل کند.

مزایای کاردرمانی برای افراد مبتلا به ام اس

کاردرمانی ام اس چراغ امیدی را برای افراد مبتلا به این بیماری روشن می‌کند. کاردرمانگر در جلسات کاردرمانی به بیماران کمک می‌کند تا با سهولت و استقلال بیشتر زندگی روزمره خود را بگذرانند. در حقیقت هدف اصلی کاردرمانی بهبود کیفیت کلی زندگی افراد مبتلا به ام اس با افزایش توانایی آنها در انجام فعالیت‌های روزمره است. در ادامه با مزایای کاردرمانی ام اس بیشتر آشنا می‌شویم.

بهبود عملکرد روزانه

بهبود عملکرد روزانه با کاردرمانی ام اس

کاردرمانی بر تقویت عملکرد روزانه تمرکز دارد و افراد مبتلا به ام اس را قادر می‌سازد تا استقلال خود را حفظ کنند. از طریق برنامه‌های ورزشی و استفاده از تجهیزات تطبیقی، کارهای روزانه و فعالیت‌های روتین قابل کنترل‌تر می‌شود. به عنوان مثال، ابزارهای تطبیقی و کمکی می‌توانند لباس پوشیدن، پخت و پز و حتی استفاده از فناوری را به طرز معجزه‌آسایی آسان‌تر کنند. کاردرمانگران همچنین از طریق تمرینات هدفمند بر روی بهبود مهارت‌های حرکتی ظریف کار می‌کنند. این رویکرد نه تنها باعث تقویت عملکرد عضلانی می‌شود، بلکه به کاهش ناامیدی ناشی از تلاش برای انجام کارهای ساده نیز کمک می‌کند.

بهبود کیفیت زندگی

تاثیر روانی ام اس روی بیمار را نمی‌توان دست کم گرفت. از سوی دیگر کاردرمانی فراتر از کمک‌های فیزیکی است و نقش مهمی در بهزیستی عاطفی و روانی بیمار دارد. بدین ترتیب کاردرمانی برای ام اس با تسهیل مشارکت در فعالیت‌های معنادار و سرگرم کننده، به افراد مبتلا به ام اس کمک می‌کند تا در زندگی روزمره خود شادی و رضایت داشته باشند. همچنین کاردرمانی به طرز شگفت انگیزی احساس انزوا یا افسردگی بیمار را کاهش می‌دهد. راهبردهای انطباقی که توسط کاردرمانگران آموزش داده می‌شود نیز بیماران را قادر می‌سازد تا کیفیت کلی زندگی خود را افزایش ‌دهند. 

سایر درمان‌های مناسب برای مدیریت مولتیپل اسکلروزیس

چندین درمان دیگر به غیر از کاردرمانی نیز وجود دارد که نقش مهمی در مدیریت ام اس و بهبود زندگی بیماران دارند. بنابراین بیماران در کنار کاردرمانی می‌توانند از سایر درمان‌ها نیز بهره ببرند. در ادامه با برخی از تکنیک‌های درمانی برای بیماری ام اس آشنا خواهیم شد.

فیزیوتراپی

نقش فیزیوتراپی در بهبود بیمار ام اس

فیزیوتراپی در مدیریت علائم ام اس اهمیت بسیار زیادی دارد. فیزیوتراپی به طور مستقیم به رفع چالش‌های فیزیکی ناشی از ام اس، مانند ضعف عضلانی، مشکلات تعادلی و خستگی می‌پردازد. فیزیوتراپیست‌ها عموماً برنامه ورزشی شخصی سازی شده‌ای را تدوین می‌کنند که برای بهبود تحرک، قدرت و استقامت بیمار مناسب است. این تمرینات نه تنها به بهبود عملکرد حرکتی بیمار کمک می‌کند، بلکه از عوارضی مانند سفتی و اسپاسم عضلانی نیز جلوگیری می‌کند. جلسات منظم فیزیوتراپی در کنار کاردرمانی ام اس می‌تواند به طور قابل توجهی توانایی فرد را برای انجام فعالیت های روزانه افزایش دهد.

شما عزیزان نیز می‌توانید بدون نیاز به مراجعه به مراکز توانبخشی، کلیه خدمات فیزیوتراپی و کاردرمانی ام اس را در منزل خود دریافت کنید. مجموعه توانبخشی توان هاب جزو معدود مراکز توانبخشی در ایران است که کلیه خدمات توانبخشی را در خانه ارائه می‌دهد. برای این منظور کافیست با متخصصان و کارشناسان ما به صورت کاملاً رایگان مشاوره کنید. بعد از ارزیابی بیمار و هماهنگی جلسات درمان به صورت تلفنی، درمانگران ما با کلیه تجهیزات مورد نیاز، در منزل شما حضور پیدا می‌کنند.

گفتار درمانی

گفتاردرمانی بیمار مبتلا به ام اس

چالش‌های ارتباطی و گفتاری در میان افراد مبتلا به ام اس رایج است. این مشکلات شامل ضعف در بیان و مسائل مربوط به کنترل صدا یا حتی لکنت زبان می‌شود. هدف گفتاردرمانی بهبود این مشکلات و افزایش توانایی بیمار برای برقراری ارتباط موثر است. از طریق تمرین‌های مختلف، بیماران استراتژی‌هایی را برای غلبه بر مشکلات صحبت کردن یاد می‌گیرند و تعاملات اجتماعی خود را افزایش می‌دهند. همچنین لازم به ذکر است که مشکلات بلع نیز یکی از مشکلات رایج در بیماران مبتلا به ام اس است. بدین ترتیب گفتاردرمانگران بر روی بهبود عملکرد بلع نیز کار می‌کنند تا خوردن و نوشیدن بیمار ایمن و لذت بخش باقی بماند.

برای دریافت خدمات گفتار درمانی در منزل نیز می توانید با درمانگران توان هاب ارتباط برقرار کنید آن ها در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.

توانبخشی شناختی

بسیاری از افراد مبتلا به ام اس با ضعف عملکرد شناختی مانند مشکلات حافظه، تمرکز و پردازش اطلاعات مواجه هستند. هدف از توانبخشی شناختی کمک به مدیریت این علائم است. از طریق تمرینات شناختی هدفمند و استفاده از وسایل کمکی حافظه، افراد می‌توانند عملکرد شناختی خود را بهبود بخشند. همچنین کاردرمانگرها در جلسات توانبخشی شناختی راهبردهایی را برای مقابله با این مشکلات آموزش می‌دهند. این شکل از درمان در حفظ شغل، مدیریت امور خانه و از سرگیری روابط اجتماعی ضروری است. مانند کاردرمانی ام اس، توانبخشی شناختی نیز بر بهبود استقلال و کیفیت زندگی فرد متمرکز است.

بهبود عملکرد شناختی در کاردرمانی ام اس

در نتیجه، مدیریت علائم مولتیپل اسکلروزیس نیازمند یک رویکرد درمانی جامع است که هم جنبه‌های فیزیکی و هم جنبه‌های روانی این بیماری را تحت پوشش قرار ‌دهد. بنابراین هنگامی که کاردرمانی ام اس، با فیزیوتراپی، گفتار درمانی و توانبخشی شناختی همراه ‌شود، نتیجه درمان رضایت بخش خواهد بود.

نکاتی برای موفقیت در کاردرمانی ام اس

زندگی با مولتیپل اسکلروزیس (MS) می‌تواند چالش‌های مختلفی را به همراه داشته باشد. با این وجود  گنجاندن کاردرمانی در برنامه روزانه راه را برای بهبود عملکرد و کیفیت زندگی هموار می‌کند. در اینجا با چند نکته کاربردی برای استفاده حداکثری از کاردرمانی ام اس آشنا می‌شویم.

 • هنگام شروع کاردرمانی، مهم است اهداف واقع بینانه و دست یافتنی برای خود تعیین کنید. بنابراین با اهداف مهم اما قابل کنترل شروع کنید، مانند لباس پوشیدن یا تهیه یک وعده غذایی ساده.
 • با تسلط بر کارهای کوچک و ساده، به تدریج پیچیدگی اهداف خود را افزایش دهید. این پیشرفت مداوم به افزایش اعتماد به نفس و تقویت مهارت‌های حرکتی و شناختی کمک می‌کند.
 • فراموش نکنید که تجربه هر فرد در رابطه با بیماری ام اس منحصر به فرد است. بنابراین مطمئن شوید که اهداف شما متناسب با نیازها و علایق شماست. شک نکنید که این کار انگیزه شما برای درمان را بالاتر می‌برد.
 • اثربخشی کاردرمانی ام اس به شدت به ثبات شما بستگی دارد. حضور منظم و شرکت فعال در جلسات درمانی کلیدی برای موفقیت در مدیریت علائم ام اس است. بنابراین اگر فکر می‌کنید رفت و آمد به کلینیک یا مراکز توانبخشی برایتان سخت است، از خدمات مجموعه توانبخشی توان هاب استفاده کنید. تیم توان هاب ارائه‌ دهنده تخصصی خدمات توانبخشی در منزل است. بنابراین شما بدون دغدغه می‌توانید به صورت منظم در جلسات کاردرمانی خود شرکت کنید و حتی یک قدم از خانه بیرون نگذارید!
 • ارتباط فعال و مداوم با کاردرمانگر ضروری است. در این صورت آنها می‌توانند برنامه درمانی شما را بر اساس پیشرفت و تغییرات در وضعیت شما به روز رسانی کنند.
 • به طور منظم تجربیات، چالش‌ها و هرگونه تغییر در علائم خود را با درمانگر خود در میان بگذارید. این بازخورد برای تطبیق برنامه درمان با نیازهای شما بسیار مهم است.
 • با درمانگر خود از نزدیک همکاری کنید تا او راحت‌تر علائم و چالش‌های خاص شما را برطرف کند. این مشارکت تضمین می‌کند که درمان شما همیشه با اهداف و نیازهای شما همسو باشد.

در آخر

کاردرمانی نقشی حیاتی در مسیر درمان مولتیپل اسکلروزیس دارد. کاردرمانی ام اس با به کارگیری طیف وسیعی از تکنیک‌ها، استقلال بیمار را افزایش داده و کیفیت زندگی او را بهبود می‌بخشد. به یاد داشته باشید، پذیرش و مداخله زودهنگام می‌تواند تفاوت قابل توجهی ایجاد کند. بنابراین اگر شما یا یکی از عزیزانتان با ام اس دست و پنجه نرم می‌کنید، حتماً و فوراً برای کاردرمانی ام اس اقدام کنید. برای دریافت خدمات کاردرمانی در منزل و فیزیوتراپی در منزل می توانید با درمانگران توان هاب از طریق سایت ارتباط برقرار نمایید آن ها در اسع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.

پیشنهاد می شود مقاله نکاتی درباره بیماری ام اس را در سایت توان هاب مطالعه بفرمایید.

فربد رضایی
فربد رضایی

کد نظام پزشکی: ک-د۲۹۸۱

کارشناسی کاردرمانی

کارشناسی ارشد مدیریت توانبخشی از دانشگاه علوم پزشکی ایران

ثبت اختراع

دانشجوی نمونه کارآفرینی دانشگاه علوم پزشکی ایران

عضو استعداد‌های درخشان دانشگاه علوم پزشکی ایران

دیپلم افتخار المپیاد کارآفرینی دانشجویان علوم پزشکی

فربد رضایی
فربد رضایی

کد نظام پزشکی: ک-د۲۹۸۱

کارشناسی کاردرمانی

کارشناسی ارشد مدیریت توانبخشی از دانشگاه علوم پزشکی ایران

ثبت اختراع

دانشجوی نمونه کارآفرینی دانشگاه علوم پزشکی ایران

عضو استعداد‌های درخشان دانشگاه علوم پزشکی ایران

دیپلم افتخار المپیاد کارآفرینی دانشجویان علوم پزشکی

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط