آیا فیزیوتراپی در دوران بارداری بی خطر است؟

فیزیوتراپی در دوران بارداری

بارداری یکی از زیباترین مراحل زندگی یک زن است، اما درد و کشمکش های خودش را دارد. زنان باردار از چندین درد و مشکل رنج می برند. فیزیوتراپی یک درمان پزشکی شامل ماساژ، گرمادرمانی، ورزش و الکتروتراپی است. هیچ نوع دارو و جراحی در کار نیست که راه را برای درمان بیماری های دوران بارداری کاملاً مناسب می کند زیرا مصرف دارو یا جراحی در این زمان می تواند برای سلامتی جنین شما خطرناک باشد.

مشکلات ساختاری متداول در دوران بارداری

شرایط بارداری برای هر زنی متفاوت است. در حالی که برخی از درد مچ پا شکایت می‌کنند، برخی دیگر از کمردرد شدید شکایت می‌کنند، کمردرد بیشترین شیوع را دارد و تقریباً 70٪ از زنان باردار از همین مسئله شکایت دارند اما برخی از زنان هستند که از هر دو شکایت دارند.

چند مشکل ساختاری رایج را که در این زمان ایجاد می شود:

کمردرد

یکی از شایع ترین دردهایی که زنان در طول بارداری با آن روبرو می شوند، کمردرد است. با رشد جنین، عضلات شکم یک زن نیز رشد می کند. این عضلات به سمت جلو منبسط می شوند و در نتیجه باعث فشار بر عضلات کمر می شوند. معده بزرگتر می شود، ماهیچه های شکم کشیده می‌شود و بر کمر فشار می‌آورد و باعث کمر درد در فرد می‌شود. اگر کمردرد روی حرکات شما تاثیر می‌گذارد فیزیوتراپی راهی‌ است که باید روی آن تمرکز کنید.

کمردرد
کمردرد

درد مچ دست و دست

زنان باردار با تغییرات هورمونی زیادی مواجه می شوند. درد مچ دست و دست معمولاً در نتیجه تغییرات هورمونی  شخص است که باعث ایجاد نوعی سستی یا شلی در عضلات می شود. اگر مچ دست و دست شخص در زمان بارداری درد می کند ممکن است مربوط به هورمون هایش باشد.

درد لگن و کشاله ران

همانطور که در بالا ذکر شد، بارداری باعث کشیدگی عضلات شکم می شود. علاوه بر این، رباط ها و عضلات در ناحیه لگن نیز کشیده می شوند و باعث درد مفصل ران و کشاله ران می شوند.

درد مچ پا

درد مچ پا معمولاً در اواخر بارداری به وجود می‌آید . به دلیل شکم در حال رشد مادر، وزن بدن بیش از حد بر روی پاها و مچ پا قرار می گیرد. همچنین راه رفتن دشوار می شود و این روی مچ پا نیز تأثیر می گذارد و باعث ایجاد درد در این ناحیه می‌شود.

تمرینات درمانی مناسب برای درد عصب سیاتیک نیز در دوران بارداری برای تسکین درد و ایجاد راحتی توصیه می شود.

درد مچ پا
درد مچ پا

چرا زنان باردار باید به یک فیزیوتراپیست مراجعه کنند

زنان باردار هرگز نباید درد را نادیده بگیرند. در اینجا به چند دلیل که شخص چرا باید در دوران بارداری به یک فیزیوتراپیست مراجعه کند اشاره می‌کنیم:

در تسکین دادن به درد کمک کند

یکی از موثرترین و ایمن ترین راه های مقابله با دردهای ساختاری رایجی که در دوران بارداری به وجود می آید، فیزیوتراپی است. این مورد به خصوص در صورت داشتن سابقه صدمات بسیار توصیه می شود. ماساژها، گرمادرمانی و تمرینات می تواند عضلات و رباط های کشیده را شل کند و به تقویت استخوان ها و مفاصل کمک کند.

به تغییرات پیش آمده بدنی کمک کند

بدن شخص در دوران بارداری با سرعت بالایی در حال تغییر است. فقط در طی نه ماه، میزان تغییراتی که ایجاد می کند غیرقابل تصور است، مثل تغییرات هورمونی و تغییرات کششی. با کمک فیزیوتراپی می توانید با این تغییرات کنار بیایید و خود را برای آنها آماده کنید.

می تواند شما را برای آن روز بزرگ آماده کند

می توانید از فیزیوتراپیست خود بخواهید چندین تمرین را که به شما کمک می کند تا در زمان زایمان احساس راحتی کنید به شما معرفی کند. آماده سازی بدن برای زایمان می تواند احتمال آسیب به لگن را تا مقدار بسیاری کاهش دهد. به علاوه به شما قدرت بیشتری در روند زایمان می بخشد.

توانبخشی کف لگن

بارداری تأثیر زیادی در کف لگن دارد. با آموزش و تمرینات مناسب همراه با فیزیوتراپی، می توانید فشار وارد بر عضلات لگن، اعصاب و بافت های همبند را کاهش دهید.

چه گزینه های درمانی برای فیزیوتراپی در زمان بارداری در دسترس هستند؟

در اینجا چند گزینه درمانی وجود دارد که برای زن باردار مناسب است:

  • درمان کمردرد
  • تمرین عضلات کف لگن
  • تمرینات ثبات تنه
  • آموزش وضعیت و حالات مختلف بدن
  • فیزیوتراپی تحریک الکتریکی در دوران بارداری
  • تنظیم مفاصل
  • آموزش برای انعطاف پذیری
  • ماساژ برای رفع استرس و فشار عضلات

چگونه فیزیوتراپی در دوران بارداری کمک می کند؟

در مجموع، ثابت شده است که فیزیوتراپی یکی از بهترین گزینه ها برای جلوگیری یا درمان درد و مشکل در دوران بارداری است. بهترین بخش در مورد این نوع درمان این است که به شخص کمک می کند تا خود را برای مسائل پس از بارداری نیز آماده کند در نتیجه کار را آسان تر می کند.

مدتهاست که از فیزیوتراپی برای درمان درد و کمک به ترمیم عضلات استفاده می شود. انتخاب روش درمانی مناسب در دوران بارداری مطمئناً می تواند به شخص کمک کند تا از برخی از دردهای خسته کننده خلاص شود.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط

اسکن کف پا
اسکن کف پا

اسکن کف پا – ارائه خدمات تخصصی توسط بهترین درمانگران ایران | توان‌هاب