تمرینات کاردرمانی برای بیماران ام اس

کاردرمانی ام اس

در این مقاله به بررسی نقش کاردرمانی و مداخلات و تمرینات آن در توانبخشی افراد مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس (ام اس) می پردازیم. در ابتدا تعریفی از کاردرمانی و ام اس ارائه خواهد شد.

ام اس نوعی بیماری خودایمنی است. در این بیماری، سیستم ایمنی بدن به پوشش محافظتی سلول های عصبی تحت عنوان میلین حمله کرده و به آن ها آسیب می زند. زمانی که میلینِ اطراف سلول های عصبی از بین رفت، ارتباطات بین مغز و بدن مختل می گردد. در نهایت، ام اس سبب آسیب به خودِ سلول های عصبی می گردد که قابل جبران نمی باشد.
علائم گوناگونی به سبب ابتلا به این بیماری در افراد یافت می شود که بسته به شدّت و محلّ آسیب به سلول های عصبی متفاوت می باشد. انواع بیماری ام اس سرعت پیشرفت علائم را مشخص می کنند.

خوشبختانه راه هایی کشف شده اند که در صورت ابتلا به ام اس، به فرد کمک می کنند تا با تطابق با علائم و تغییرات بدنی خود، به نحوی قدرتمندتر، سالم تر و با نشاط تر زندگی کند.

کاردرمانی چیست؟

کاردرمانی (OT) یکی از شاخه های تخصصی نظام سلامت است که به افراد دارای نیازهای خاص کمک می کند تا با استقلال و تولیدگری بیش تری زندگی کنند.
کاردرمانی شباهت هایی با فیزیوتراپی دارد اما از تفاوت هایی کلیدی نیز برخوردار است. فیزیوتراپی بر قدرت، دامنه حرکتی مفاصل، هماهنگی و مهارت های حرکتی درشت تمرکز دارد، در حالی که کاردرمانی بر کمک به شما برای اجرای مستقل فعالیت های روزمره متمرکز می باشد.
کاردرمانی به افراد کمک می کند تا علیرغم برخی ناتوانی ها و یا اختلالات، زندگی بهتری داشته باشند. این امر از طریق تقویت مهارت های لازم برای اجرای هر یک از کارهای روزمره و یا جایگزین نمودن راهی برای اجرای آن ها انجام می پذیرد.

خدمات کاردرمانی شامل موارد ذیل می باشند:

 • کمک به اجرای عادات و فعالیت های روزمره مانند استحمام، پخت غذا و لباس پوشیدن
 • کمک به کشف خطرات احتمالی در محیط زندگی و ایجاد شرایطی عملکردی و متناسب با نیازهای شما
 • تجویز وسایل کمکی و تطابقی برای استفاده در منزل، مدرسه و یا محلّ کار
 • آموزش استفاده صحیح از وسایل تطابقی مانند اُرتوز، برِیس یا ویلچر
 • کمک به برنامه ریزی روزانه کارها
 • همکاری با مدرسه و یا محلّ کار برای اطمینان از سِیر شما به سوی اهداف درمانی خود
 • تجویز تمرینات تقویت کننده مهارت های حرکتی ظریف، هماهنگی و مهارت های ذهنی
 • آموزش مهارت های کنترل استرس و اضطراب

کاردرمانی چگونه بیماران مبتلا به ام اس را یاری می کند

 کاردرمانی می تواند با تمرینات و مداخلاتی که در ادامه گفته خواهند شد به شما کمک کند تا علیرغم ابتلا به ام اس از خود و زندگی خود مراقبت کنید.

کمک به فعالیت های روزانه

یکی از اصلی ترین اهداف کاردرمانی، کمک به بیماران برای برخورداری از یک زندگی مستقل می باشد. زمانی که فردی مبتلا به ام اس شد، حتی اجرای عادات و فعالیت های روزمره زندگی نیز برای او چالش برانگیز می شود. یک کاردرمانگر با ارائه خدمات خود، می تواند به شما کمک کند تا فعالیت های روزانه خود را با کارایی بیش تری انجام دهید.
این فعالیت ها عبارتند از:

 • استحمام
 • استفاده از توالت
 • کار کردن
 • مصرف داروها
 • رانندگی کردن
 • تمیز کردن منزل
 • لباس پوشیدن
 • آرایش کردن
 • آماده کردن غذا
 • شستن لباس ها
 • عادت های روزانه

اهمیت این موارد زمانی که ام اس حافظه، تمرکز، سازماندهی و یا نیروی بدنی را تحت الشعاع قرار دهد دو چندان می گردد.

آموزش ذخیره سازی انرژی

یکی از بزرگ ترین چالش های بیماران مبتلا به ام اس، ذخیره سازی انرژی می باشد. مشکلی که در این مورد برای بیماران پیش می آید، خستگی فیزیکی می باشد که می تواند سبب عود بیماری شده و یا حتی دوره عود بیماری را بدتر نماید. این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که گاهی بهبودیِ پس از یک دوره عود بیماری امکان پذیر نیست.

کاردرمانگران به افراد مبتلا به ام اس توانایی ها و شیوه هایی را در راستای ذخیره سازی انرژی آموزش می دهند تا از آن به نحو کارآمدتر و بی خطر استفاده کنند. همچنین یک کاردرمانگر به شما وسایل و یا تکنیک هایی را پیشنهاد می کند تا کارها ساده سازی شده و فشار وارد بر بدن کاهش یابد.

تجویز وسایل کمکی در محلّ کار، مدرسه و محیط منزل

یکی از مهم ترین نقش های یک کاردرمانگر، ارزیابی نحوه عملکرد شما در محیط مدرسه، کار و منزل است. هنگامی که این کار انجام شد، درمانگر می تواند براساس نیازهای شخصی شما به شناسایی راه هایی برای تقویت عملکردتان بپردازد.
تکنولوژی ها و وسایل تطابقی و کمکی زیادی برای افزایش استقلال بیماران موجود بوده و کاردرمانگر مناسب ترین آن ها را برای شما تجویز خواهد نمود.
از جمله وسایل کمکی که می تواند به افراد مبتلا به ام اس کمک کند می توان موارد ذیل را نام برد:

 • ویلچر، عصا و واکر
 • وسایل مخصوص توالت و حمام، مانند میله های دستگیره برای جلوگیری از سقوط
 • وسایل مناسب برای رانندگی ایمن و راحت
 • وسایل و ظروف سنگین شده برای مقابله با لرزش دست
 • یک «رساننده» برای برداشتن اشیای روی زمین
 •  وسایل کمکی برای خواندن و نوشتن؛ مانند آسان گریپر مداد
 • دربازکن
 • وسایل کمکی بینایی؛ مانند ذرّه بین
 • نرم افزار مناسب برای مشاهده صفحه نمایشِ رایانه

تقویت قدرت و هماهنگی

بسیاری از بیماران ام اس دچار کاهش قدرت و هماهنگی در دستان خود می شوند که این امر می تواند حتی ساده ترین کارها مانند بستن دکمه لباس را برایشان دشوار سازد. کاردرمانگر می تواند تمریناتی را در راستای تقویت قدرت و دامنه حرکنی مفاصل دست شما تجویز کند.
همچنین کاردرمانگر از تکنولوژی های تطابقی و کمکی برای کمک به جبران فقدان قدرت دستان بیماران آگاهی داشته و در صورت نیاز، این موارد را نیز مدّ نظر قرار خواهد داد.

می‌خواهید این خدمات را از بهترین درمانگران دریافت کنید؟ برای مشاوره رایگان ثبت درخواست کنید یا تماس بگیرید.

توانبخشی شناختی و ذهنی

متخصص کاردرمانی در ابتدا به ارزیابی وضعیت حافظه، توجه و مهارت حلّ مساله بیماران ام اس می پردازد تا در صورت نیاز، راه هایی برای جبران این مشکلات بیابد.
ممکن است کاردرمانگر شما تمرینات شناختیِ رایانه ای را برای شما تجویز کند و یا به شما آموزش دهد که چگونه از برنامه های گوشی هوشمند خود در راستای یادآوری وقایع مهم و مدیریت مالی خود استفاده کنید.

چگونه به کاردرمانگر دسترسی پیدا کنیم

مجموعه توان هاب با درمانگران خبره و با تجربه خود آماده ارائه بهترین خدمات کاردرمانی به شماست. توان هاب با اتکا بر نیروی متخصص با تجربه در درمان و توانبخشی بیماران ام اس میتواند در بهبود کیفیت زندگی شما تاثیر گذار باشد. برای آشنایی بیشتر با خدمات کاردرمانی در منزل توان هاب روی لینک کلیک کنید.

اگر به تازگی تشخیص ام اس دریافت کرده اید

در نخستین جلسه، متخصص کاردرمانی در مورد حدّ توانایی های کنونی شما ارزیابی هایی را انجام خواهد داد که منجر به مشخص شدن محدودیت هایتان خواهد شد.

بعداً ممکن است کاردرمانگر برای مشاهده منزل و یا محلّ کار شما اقدام کند تا بتواند نیازهای خاصّ شما را شناسایی و بررسی کرده و سپس به پیشنهاد شیوه هایی برای افزایش دسترسی و تحرک شما در محیط  بپردازد.

گذشته از این ها، شما و کاردرمانگرتان برای ایجاد تکنیک ها و استراتژی هایی که استقلال حداکثریِ شما را در کارهای روزمره تضمین کند با یکدیگر کار خواهید کرد.

اگر مبتلا به ام اس پیشرفته بودید

بیمارانی که در طی سالیان متمادی از این بیماری رنج برده اند ممکن است به دلیل پیشروی این اختلال تا کنون مقداری از توانایی های خود را از دست داده باشند. در این صورت، ملاقات با یک کاردرمانگر بسیار ضروریست.

هم زمان با پیشرفت بیماری، ذخیره سازی انرژی نیز اهمیتی دو چندان پیدا می کند. کاردرمانگر می تواند به شما کمک کند تا در حالی که از خود مراقبت می کنید نیز بتوانید بدون هیچ گونه خطر احتمالی برای آسیب رسیدن به بدن، در اجرای کارهای خود استقلال خود را حفظ کنید.

تصمیم بگیرید که آیا به کاردرمانگر احتیاج دارید یا خیر

هر فرد مبتلا به ام اس احتیاجی به خدمات کاردرمانی ندارد؛ لذا در صورت بروز موارد زیر، با پزشک خود در مورد لزوم ملاقات خود با یک کاردرمانگر مشورت کنید:

 • علائم بیماری بر توانایی شما در اجرای کارهای روزمره و مراقبت از خود اثر گذاشته باشد.
 • علائم بیماری از تولیدگری و خلّاقیت شما در محلّ کار و یا مدرسه می کاهد.
 • این علائم سبب می گردند تا از انجام عادات خود لذت نبرید.

خلاصه کاردرمانی ام اس

آیا به کاردرمانگر احتیاج دارید یا خیر؟

هر فرد مبتلا به ام اس احتیاجی به خدمات کاردرمانی ندارد؛ لذا در صورت بروز موارد زیر، با پزشک خود در مورد لزوم ملاقات خود با یک کاردرمانگر مشورت کنید:
علائم ام اس بر توانایی شما در اجرای کارهای روزمره و مراقبت از خود اثر گذاشته باشد.
علائم ام اس از تولیدگری و خلّاقیت شما در محلّ کار و یا مدرسه می کاهد.
این علائم سبب می گردند تا از انجام عادات خود لذت نبرید.

کاردرمانی چگونه بیماران مبتلا به ام اس را یاری می کند؟

 کاردرمانی می تواند با تمرینات و مداخلاتی که در ادامه گفته خواهند شد به شما کمک کند تا علیرغم ابتلا به ام اس از خود و زندگی خود مراقبت کنید.
۱- کمک به فعالیت های روزانه
۲- تجویز وسایل کمکی
۳- تقویت قدرت و هماهنگی
۴- توانبخشی ذهنی و شماختی

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

small_c_popup.png

در تماس باشید...

راهنمایی و مشاوره رایگان

به دنبال بهترین خدمات توانبخشی در منزل می گردید؟ جای درستی آمده اید! تماس بگیرید یا درخواست تماس دهید.

شماره تماس ما: