کاردرمانی برای سکته مغزی

کاردرمانی برای سکته مغزی

کاردرمانی برای سکته مغزی، گام اساسی در مسیر بهبودی پس از وقوع انواع سکته مغزی است. بیمارانی که توانایی انجام کارهای روزمره مانند توانایی حفظ تعادل، تمرکز، حفظ اطلاعات و حتی دستیابی به یک شی را از دست می دهند، برای یادگیری مجدد این حرکات اساسی، به تمرینات کاردرمانی برای سکته مغزی احتیاج دارند. بازماندگان سکته مغزی با چالش های متعددی مانند ضعف در یک طرف بدن، کاهش عملکرد شناختی و عاطفی، ناتوانی اجتماعی، ناتوانی در راه رفتن و مراقبت از خود و کاهش مشارکت در جامعه روبرو هستند.

هدف کاردرمانگر کمک به بیماران در بهبود مهارت های حرکتی و شناختی آسیب دیده است. این امر از طریق برنامه ریزی مجدد قسمت هایی از مغز بیماران و کمک به آنها برای کنترل مجدد عضلات انجام می شود.

بسیاری از بازماندگان سکته مغزی برای بازگشت نظم به زندگی روزانه خود تلاش می کنند زیرا مهارت ها و حرکاتی که قبلاً ساده بودند اکنون چالش برانگیز هستند. کاردرمانگران به بیماران کمک می کنند در کارهای روزمره مانند لباس پوشیدن، استحمام، نوشتن، رانندگی و آشپزی تسلط داشته باشند. پس از بازیابی عملکردهای بیشتر، آن ها می توانند به کار و زندگی خود برگردند. به لطف کاردرمانی برای سکته مغزی، بسیاری از بیماران می توانند سرگرمی مورد علاقه خود مانند نقاشی یا نواختن آلات موسیقی را ادامه دهند. با گذشت زمان، فداکاری و پشتیبانی، بیماران می توانند بهبود یابند، استقلال بیشتری پیدا کنند و زندگی خود را بازیابند.

مطلب زیر سعی می کند که همه مواردی را که باید در مورد کاردرمانی برای سکته مغزی بدانید، پوشش دهد.

مشکلات رایج مرتبط با سکته مغزی کدامند؟

عوامل خطرساز مختلفی برای سکته مغزی وجود دارند. سکته های مغزی هر فرد بسته به موقعیت مکانی در مغز و شدت آن متفاوت عمل می کند. مبتلایان به سکته مغزی ممکن است در بسیاری از زمینه ها تحت تأثیر قرار گیرند، مانند مهارت های حرکتی ظریف، هماهنگی حرکتی در مهارت های حرکتی بزرگ، دامنه حرکتی و قدرت عملکردی. مشکلات رایج به دنبال سکته مغزی عبارتند از:

 • خستگی: افزایش سطح خستگی در مقایسه با سطح انرژی قبل از سکته مغزی و احساس خستگی مفرط پس از فعالیت های کوتاه.
 • کاهش تحرک و تعادل: افزایش یا کاهش تون عضلات در اندام های فوقانی و تحتانی (دست ها و پاها) باعث می شود آن ها در موقعیت های ثابت قرار بگیرند و راه رفتن و ایستادن را برای فرد با مشکل مواجه کنند.
 • کاهش عملکرد شناختی و عاطفی و مشکل در حافظه: مشکل در رانندگی یا پیاده روی در مسیرهای همیشگی، کاهش تمرکز و مشکل در به خاطر آوردن کاری که انجام می دادید در صورت قطع آن کار یا مشکل در به خاطر آوردن جزئیات مکالمات اخیر.
 • ضعف در یک طرف بدن: عدم مشاهده چیزهایی که در یک طرف بدن قرار دارد، مانند افتادگی بازو یا پا از تخت
 • ناتوانی در مراقبت از خود: به دلیل مشکلات جسمی و شناختی پیش آمده، توانایی فرد برای مراقبت از خود و انجام کارهای شخصی اش کاهش می یابد و به کمک دیگران نیاز پیدا می کند.
 • کاهش مشارکت جامعه: عدم توانایی برای حضور فعال در جامعه می تواند برای بیمار خسته کننده باشد.

این ناتوانی ها برای بازماندگان سکته مغزی اعتماد به نفس کم و احساس وابستگی زیادی ایجاد می کنند. کاردرمانی در منزل گام های بلندی در مسیر کمک به این جوامع بر می دارد و به کسانی که دچار سکته مغزی شده اند، جان تازه ای می بخشد.

کاردرمانی برای سکته مغزی 1
تمرینات مربوط به کاردرمانی برای سکته مغزی

مزایای کاردرمانی برای سکته مغزی

مزایای کاردرمانی برای سکته مغزی را می توان در چند عبارت کوتاه بیان کرد. مزیت اول “بهبود کیفیت زندگی”. مزیت اصلی کاردرمانی برای سکته مغزی بهبود کیفیت زندگی است. کاردرمانگران به بیماران کمک می کنند تا توانایی های حسی و حرکتی خود را در طول دوره نقاهت بعد از سکته مغزی بهبود بخشند، بنابراین بیماران می توانند مهارت های ارزشمند از جمله نظافت، استفاده از کامپیوتر و آشپزی را بیاموزند. با این مهارت ها، بازماندگان سکته مغزی می توانند به زندگی عادی خود برگردند.

مزیت بعدی “یادگیری راهکارهایی برای غلبه بر چالش ها”. کاردرمانگرها همچنین به بازماندگان یاد می دهند که چگونه با روش جدید حرکت و دامنه حرکت خود سازگار شوند. آنها استراتژی های عملی مانند نحوه تقسیم یک فعالیت پیچیده را به قسمت های کوچکتر آموزش می دهند، سپس هر قسمت را تمرین می کنند تا زمانی که بیمار بتواند کل توالی فعالیت را انجام دهد. به علاوه، بیماران می آموزند که چگونه توانایی های از دست رفته خود را جبران کنند و برای غلبه بر چالش ها استراتژی بیابند.

به عنوان مثال، بعضی از بیمارانی که فقط می توانند از یک دست استفاده کنند ممکن است اتصال دهنده های قلاب و حلقه را جایگزین دکمه های لباس کنند بنابراین لباس پوشیدن خود راحت تر می کنند.

“مناسب سازی فضاهای زندگی متناسب با نیازها”. بخشی از درمان شامل کمک به بیماران و خانواده هایشان در ایجاد تغییراتی در خانه هایشان است تا فضای زندگی آن ها امن تر و قابلیت مانور آسان تری داشته باشد. درمانگران و بیماران برای شناسایی تغییرات عملکردی، مانند نصب میله های کمکی در حمام، با هم کار می کنند تا حرکت در آنجا تسهیل گردد.

“کنار آمدن با چالش ها و بازگشت به فعالیت های معمول”. کاردرمانی برای سکته مغزی همچنین به چالش های ناشی از سکته مغزی می پردازد که می تواند شامل چالش های جسمی، شناختی و عاطفی باشد. کاردرمانگرها به بیماران کمک می کنند تا فعالیت های مورد نیاز خود یا آن هایی که می خواهند انجام دهند را شناسایی کرده و سپس راهکارهایی ارائه می دهند که به بیماران در بازگشت به بیشتر فعالیت های مورد علاقه خود کمک می کند.

کاردرمانی برای سکته مغزی شامل چه مواردی می شود؟

ارزیابی و مراقبت های اولیه

ابتدا کاردرمانگر نقاط قوت و توانایی های شما و هر مشکلی را که به دنبال سکته مغزی به وجود آمده است را ارزیابی می کند که شامل چگونگی مدیریت فعالیت های روزمره، حرکات و هرگونه مشکلی در احساس، بینایی و ادراک می شود. آنها مهارت های تفکر شما را ارزیابی کرده و بررسی می کنند که چگونه این مسئله بر نحوه انجام کارها تأثیر می گذارد. ممکن است درمانگر از شما در مورد خلق و خوی شما سوال کند تا ببیند آیا احساس افسردگی می کنید یا اضطراب دارید یا خیر. آن ها می توانند به شما مشاوره دهند یا شما را به متخصص دیگری ارجاع دهند.

بخش مهمی از کاردرمانی برای سکته مغزی در این مرحله اولیه درک روتین، سرگرمی ها و محیط خانه شما است. در هنگام ارزیابی معمولاً انجام کارهای روزمره شما مانند شستن یا لباس پوشیدن یا تهیه یک نوشیدنی گرم در آشپزخانه مورد بررسی قرار می گیرد. درمانگر شما همچنین می تواند از پرسشنامه ها یا بسته های ارزیابی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد توانایی های شما استفاده کند و با هم، اهداف خود را از کاردرمانی برای سکته مغزی تعیین خواهید کرد.

درمانگر می تواند به شما در سنجش میزان موفقیت تان کمک کند، به عنوان مثال با تقسیم هر فعالیت به مراحلی که می توانید به صورت قدم به قدم آنها را انجام دهید.

فعالیت های تمرینی

بخش عمده ای از نقش کاردرمانگر شما این است که برای بهبود توانایی انجام فعالیت های معمول، با شما کار کند. این فعالیت ها گاهی اوقات فعالیت های روزمره نامیده می شوند و می توانند شامل کارهای روزمره مانند لباس پوشیدن، آشپزی و خرید باشند. درمانگر شما ممکن است از فعالیت هایی برای ارزیابی تأثیر سکته مغزی بر روی شما و یافتن نقاط قوت شما استفاده کند و فعالیتی را برای کمک به بهبود شما یا تسهیل انجام امور پیشنهاد دهد.

باید به شما فرصت داده شود تا در عادی ترین و طبیعی ترین شرایط تمرین کنید. به عنوان مثال رفتن به آشپزخانه و تهیه چای و یا آشپزی و لباس پوشیدن به کمک کاردرمانگر.

با گذشت زمان، ممکن است فعالیت ها برای به چالش کشیدن شما و تقویت قدرت و اعتماد به نفس شما سخت تر شود و درمانگر راهکارهایی را برای غلبه بر هر مشکلی به شما بیاموزد. به عنوان مثال، یاد بگیرید که چگونه در صورت احساس خستگی سطح انرژی خود را مدیریت کنید یا چگونه چیزهایی را که می خواهید به خاطر بسپارید.

فعالیت های درمانی

کاردرمانگر عمدتا از کارهای روزمره برای ارزیابی و درمان مشکلات شما استفاده می کند. به عنوان مثال، آنها ممکن است فعالیت های خاص یا کارهایی را برای انجام یک هدف خاص به شما بدهند، که به نام فعالیت درمانی شناخته می شوند. فعالیت ها به نوع مشکل شما بستگی دارد. مثلا، اگر در استفاده از بازوی خود مشکلی دارید، فعالیتی به شما سپرده می شود که بازو و دست شما را درگیر کند. در صورت از دست دادن حافظه ممکن است روی تمرینات حافظه متمرکز شوید. این فعالیت های کاردرمانی برای سکته مغزی باید به شما و هر کسی که از شما مراقبت می کند، آموزش داده شود.

کاردرمانی برای سکته مغزی به شما کمک می کند تا با انجام کارهای روزمره مانند شستن یا آشپزی اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

مهم است که سطح فعالیت های خود را افزایش دهید تا به شما کمک کند که تا حد ممکن استقلال خود را به دست آورید. متخصص کاردرمانی به شما توصیه می کند که چه کارهایی را خودتان انجام دهید.

مستقل زندگی کردن

کاردرمانگر به شما کمک می کند مهارت هایی را کسب کنید تا بتوانید فعالیت ها را تا حد ممکن مستقل انجام دهید. برخی از مشکلات ممکن است تا زمانی که در محیط خانه خود نباشید مشخص نشوند.

تجهیزات

برای ایجاد امنیت در خانه خود ممکن است به وسایل کمکی نیاز داشته باشید. اگر به پرستار نیاز دارید، برای آن ها مفید است که هنگام جلسه کاردرمانی در منزل در آنجا حضور داشته باشند تا بتوانند در برنامه درمانی شرکت کنند و نحوه استفاده از تجهیزات به آن ها نشان داده شود.

اصلاحات در خانه ممکن است شامل طراحی های لازم برای دسترسی آسان به همه اتاق های خانه مانند رمپ ها، بالابرهای ویلچر یا آسانسورها و بالابرهای پله ای باشد.

فناوری کمکی ممکن است شامل کنترل کننده های محیط اطراف، تجهیزات برقراری ارتباطات و فناوری دسترسی به رایانه باشد. کاردرمانگر دامنه حرکتی، قدرت، هماهنگی، وضعیت شناختی و غیره بیمار را در نظر می گیرد و در صورت لزوم با فروشنده تجهیزات همکاری می کند تا مناسب ترین تجهیزات فناوری کمکی را انتخاب کند، آن را تنظیم و برای اطمینان از عملکرد آن آموزش لازم را ارائه دهد.

استفاده از تجهیزات در کاردرمانی برای سکته مغزی
استفاده از تجهیزات در کاردرمانی برای سکته مغزی

تحرک در جامعه غالباً یک هدف اصلی برای افرادی است که از سکته مغزی بهبود می یابند و بسیاری از افراد مایل به بازگشت به رانندگی هستند. کاردرمانگران می توانند مشاهدات قبل از رانندگی و ارزیابی رانندگی را انجام دهند که شامل ارزیابی جامع جسمی، شناختی و تصویری – ادراکی مورد نیاز برای رانندگی می شود.

کاردرمانی برای سکته مغزی 2
استفاده از تجهیزات در کاردرمانی برای سکته مغزی

در صورت نیاز به کاردرمانی برای سکته مغزی چه انتظاری باید داشته باشید؟

بیشتر بیماران سکته مغزی نیاز به کار درمانی دارند تا بتوانند به فعالیت های روزمره خود برگردند. این روش درمانی برای روند توانبخشی و بهبودی مهم است زیرا درمانگر به شما کمک می کند مهارت های لازم زندگی را یاد بگیرید. آن ها تمرینات و فعالیت هایی را برای شما تجویز می کنند که به شما کمک می کند توانایی های جسمی و شناختی خود را بازیابید. در این مدت، به احتمال زیاد کاردرمانگر شما بیشترین کسی است که او را می بینید.

در ویزیت های اولیه، درمانگر چالش ها و مشکلات فعلی شما را ارزیابی می کند، از جمله محیط فیزیکی و محدودیت های جدید. آن ها شدت سکته مغزی را که شما متحمل شده اید در نظر می گیرند زیرا بر میزان درمانی که شما نیاز دارید تأثیر می گذارد. با پیشرفت درمانی شما، درمانگر به صورت همزمان برای حمایت و مشاوره با شما و خانواده و همچنین کمک به شما برای تدوین استراتژی در آنجا خواهد بود. این راهکارها به شما امکان می دهد تا آنجا که ممکن است استقلال و کیفیت زندگی خود را بدست آورید.

شما تکنیک هایی را برای انجام فعالیت های روزمره و فعالیت های تفریحی مورد علاقه خود یاد خواهید گرفت. برخی از این استراتژی ها و تکنیک ها ممکن است به تجهیزات ویژه ای نیاز داشته باشند که درمانگر نحوه استفاده از آنها را به شما می آموزد. اگر قصد بازگشت به کار خود را دارید، درمانگر به شما کمک می کند یک جدول زمانی واقع بینانه برای یادگیری مهارت های حرکتی و شناختی اساسی تنظیم کنید. آن ها تلاش می کنند تا به شما کمک کنند تا به بالاترین سطح عملکرد ممکن برگردید و آنجا هستند که با شما کار کنند.

چگونه درمانگران خانه شما را برای ایمنی و بهترین کیفیت زندگی آماده می کنند؟

 • ایمنی خانه را ارزیابی کرده و پیشنهادهایی را ارائه می دهند.
 • وسایل و امکاناتی را توصیه می کنند که محیط خانه شما را برایتان بیشتر قابل دسترس قرار می دهد.
 • به راه های تغییر در وضعیت خانه شما نگاه می کنند تا بتوانید کارهای روزمره را بهتر انجام دهید.
 • برای انجام کارهایی مانند لباس پوشیدن، باز کردن بسته ها، تهیه غذا و استفاده از رایانه، تکنیک های استفاده از یک دست را به شما نشان داده و یاد می دهند.
 • به خانواده یا پرستاران شما آموزش می دهند که چگونه به شما کمک کنند تا استقلال خود را دوباره به دست بیاورید و در فعالیت هایی که لذت می برید شرکت کنید.

چه زمانی تمرینات کاردرمانی برای سکته مغزی پایان می یابد؟

هدف از کاردرمانی برای سکته مغزی این است که شما را در رسیدن به اهداف تعیین شده، اغلب در چارچوب زمانی توافق شده، یاری کند. اگر هدف خاصی برآورده نشود، ممکن است هدف یا روش درمانی مجدد به نوع دیگری تنظیم شود. گاهی اوقات، اگر پروسه درمانی به کسی کمک نمی کند که به هدف خود برسد، ممکن است فرد و درمانگر او با هم توافق کنند که این کار را متوقف کنند. وقتی درمان شما به پایان رسید، درمانگر باید دلایل را با شما در میان بگذارد.

کاردرمانی برای سکته مغزی اهمیت سلامت عاطفی، ارتباطات اجتماعی و عادات زندگی سالم را برای افراد پس از سکته مغزی درک می کند. علاوه بر توانبخشی فیزیکی مداوم در صورت لزوم، کاردرمانگرها بیماران سکته مغزی و اعضای خانواده شان را درگیر می کنند تا مسئولیت زندگی خود را بر عهده بگیرند، ارتباطات انسانی برقرار کنند و سبک زندگی سالم را دنبال کنند.

کاردرمانگر شما نقش کلیدی در مسیر طولانی مدت روند بهبود سکته مغزی را دارد. متخصصان کاردرمانی اهمیت سلامت احساسی، ارتباطات اجتماعی و عادات زندگی سالم را برای افراد پس از سکته مغزی درک می کنند. آنها تلاش می کنند به شما کمک کنند تا زندگی عادی خود را تا حد ممکن بازیابی کنید. یک درمانگر ماهر سعی می کند ریکاوری شما را در زمینه های مختلف پیش ببرد. این زمینه ها شامل چالش های جسمی، روحی، احساسی و شناختی شما می شود. بهبود موفقیت آمیز سکته مغزی به زمان و صبر نیاز دارد. به یاد داشته باشید که در طول مسیر قدر هر پیروزی کوچک را دانسته و به خاطر آن خوشحال باشید.

چگونه می توانم به کاردرمانگر دسترسی پیدا کنم؟

اگر پس از سکته مغزی در بیمارستان بستری شدید، باید در چند روز اول توسط متخصص کاردرمانی مورد ارزیابی قرار بگیرید. پس از خروج از بیمارستان، می توانید به یک کاردرمانگر در یک کلینیک کاردرمانی مراجعه کرده و یا از خدمات کاردرمانی در منزل بهره مند شوید.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط

اسکن کف پا
اسکن کف پا

اسکن کف پا – ارائه خدمات تخصصی توسط بهترین درمانگران ایران | توان‌هاب