گفتاردرمانی برای بزرگسالان

گفتاردرمانی برای بزرگسالان

امروزه نیاز به گفتاردرمانی برای بزرگسالان بر اثر بسیاری از بیماری ها و اختلالات نورولوژی و عوامل محیطی که باعث ایجاد آسیب در تکلم و برقراری ارتباط بین افراد بزرگسال می شوند،بسیار افزایش پیدا کرده است. این آسیب ها و اختلالات با تأثیر مخرب بر سیستم عصبی و عضلانی مرتبط با تولید گفتار در افراد، باعث ایجاد اختلال در برقراری ارتباط و کاهش سطح کیفیت زندگی افراد می شوند.

گفتاردرمانی برای بزرگسالان شامل ارزیابی و درمان مشکلات ارتباطی و اختلالات گفتاری است. از تکنیک های گفتاردرمانی برای بزرگسالان جهت بهبود ارتباط استفاده می شود. این تکنیک ها شامل درمان بیان، فعالیت های مداخله ای زبان و سایر موارد بسته به نوع اختلال گفتاری یا زبانی است.

گفتاردرمانی برای بزرگسالان با ارزیابی اولیه و استدلال بالینی جهت ریشه یابی آسیب ها و مشخص کردن برنامه درمانی آغاز می گردد. گفتاردرمانگرها با توجه به نیازهای بیماران و اولویت های شخصی آن ها روند درمان را شروع می کنند تا بهبودی به دست آمده باعث رضایت، خشنودی و عزت نفس بیماران شود.
تمرینات گفتاردرمانی برای بزرگسالان می تواند در حیطه های گفتار، زبان و عملکردهای شناختی باشد، زیرا برای تولید گفتار مناسب و قابل فهم نیاز به همکاری سیستم عصبی مرکزی و محیطی و همچنین سیستم عضلانی و اسکلتی می باشد.
درمان می تواند شامل آموزش مجدد عملکرد بلع برای بیمارانی که به خاطر مشکلاتی مانند پارکینسون و سرطان دهان دچار اختلال در بلع شده اند نیز باشد.

تمرینات گفتاردرمانی برای بزرگسالان

گفتاردرمانگرها از تکنیک های مختلفی برای تمرینات گفتاردرمانی برای بزرگسالان استفاده می کنند. این تکنیک ها را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

 • ارتباط اجتماعی:
  گفتاردرمانگر با استفاده از راهکارهای حل مسئله، تمرینات حافظه و تمرینات مکالمه به پیشرفت ارتباطات بیمار کمک می کنند.
 • تمرینات تنفسی:
  برای حل مشکلات ناشی از رزونانس(شدت صدا) تمرینات تنفسی جهت کنترل میزان صدای خروجی از حنجره استفاده می گردد.
 • تمرینات دهانی:
  از این تمرینات برای تقویت عضلات دهانی استفاده می گردد. قوی تر شدن این عضلات به گفتار بهتر و درنتیجه برقراری ارتباط بهتر کمک شایانی می کند.
 • تمرینات بلع:
  مشکلات پزشکی مانند پارکینسون، سرطان دهان یا سکته می توانند باعث بروز مشکلاتی در زمینه بلع گردنند. گفتاردرمانگر با استفاده از تمرینات مرتبط سعی در حل این مشکل می نماید.

در چه شرایطی به گفتاردرمانگر مراجعه کنیم؟

گفتاردرمانی برای بزرگسالان را می توان در شرایط زیر به کار گرفت:

لکنت زبان

لکنت زبان نوعی اختلال گفتاری است که به صورت تکرار اصوات، هجا یا کلمات در افراد ظاهر می شود. فردی که دچار لکنت است اغلب کلمات، هجاها یا عبارات را تکرار یا طولانی می کند. فردی که دچار لکنت زبان است می داند چه چیزی می خواهد بگوید، اما در بیان واضح و شیوای کلمات و جمله ها مشکل دارد.

آفازی(اختلال در بیان یا درک زبان به‌ دنبال آسیب مغزی)

آفازی اختلالی است که باعث می شود فرد در گفتار یا زبان دچار مشکل گردد. آسیب به بخشی از مغز می تواند سبب به وجود آمدن آفازی گردد. بیشترین دلیل وقوع آفازی در بزرگسالان سکته می باشد.
شخصی که دچار آفازی شده ممکن است که توانایی توضیح و فهم زبانی را از دست داده و همچنین در خواندن و نوشتن دچار مشکل گردد.

اختلالات تلفظ

متخصصان اختلال تلفظ را در دسته ای بدون ارتباط با سایر اختلالات گفتاری و زبانی طبقه بندی می کنند.
اختلالات گفتاری به مشکلات مربوط به تولید صدا که وابسته به هماهنگی دستگاه تنفسی و حرکات لب ها و زبان و فک می شود، اطلاق می گردد.
افرادی که دچار این اختلال هستند در ادای برخی اصوات دچار مشکل می گردند، به عنوان مثال به جای گفتن کلمه”ونگ” به جای “رنگ”.
افراد مبتلا به اختلالات تلفظ اغلب کلمات را اشتباه تلفظ می کنند. بسیاری از افراد در زمینه های دیگر زبانی نیز با مشکلاتی روبرو هستند.

گفتاردرمانی برای بزرگسالان
گفتاردرمانی برای بزرگسالان

اختلالات رزونانس(شدت صدا)

مانع یا انسداد جریان منظم هوا از طریق دهان فرد هنگام صحبت می تواند باعث ایجاد اختلال رزونانس شود. این اختلالات ارتعاشات تارهای صوتی مربوط به گفتار را تغییر داده و منجر به نامشخص بودن گفتار می شود.
متخصصان گفتاردرمانی اغلب این اختلال گفتاری را با شکاف کام و سایر اختلالات عصبی مرتبط می دانند.

اختلالات درک و پذیرش

فرد مبتلا به اختلال زبان پذیرش در درک و پردازش آنچه دیگران می گویند مشکل دارد. این امر می تواند باعث شود که وقتی فرد دیگری صحبت می کند، شخص مبتلا بی علاقه به نظر برسد، در پیروی از دستورالعمل ها مشکل داشته باشد یا از دایره واژگان محدودی برخوردار باشد. سایر اختلالات زبانی، اوتیسم، کاهش شنوایی و آسیب به سر می تواند منجر به اختلال در زبان پذیرش شود.

اختلالات بیانی

اختلال بیانی زبان، مشکل در انتقال یا بیان اطلاعات است. در صورت داشتن اختلال بیان، فرد ممکن است در تشکیل جملات دقیق مانند استفاده از زمان فعل نادرست دچار مشکل شود. این بیماری با اختلالات رشدی مانند سندرم داون و کم شنوایی ارتباط دارد. همچنین می تواند ناشی از ضربه سر یا یک بیماری دیگر باشد.

اختلالات ارتباطی-شناختی

مشکل در برقراری ارتباط به دلیل آسیب به قسمتی از مغز که توانایی تفکر فرد را کنترل می کند، اختلال ارتباطی-شناختی نامیده می شود. این امر می تواند منجر به مشکلات حافظه، حل مسأله و مشکل در صحبت کردن یا گوش دادن شود. این مشکل می تواند ناشی از مشکلات بیولوژیکی مانند رشد غیر طبیعی مغز، برخی شرایط عصبی، آسیب مغزی یا سکته مغزی باشد.

دیس آرتری

این حالت به دلیل ضعف یا ناتوانی در کنترل ماهیچه های مورد استفاده برای گفتار، با کندی یا نامفهوم شدن گفتار مشخص می شود. این بیماری بیشتر به دلیل اختلالات سیستم عصبی و شرایطی است که باعث فلج صورت یا ضعف گلو و زبان می شود ، مانند مولتیپل اسکلروزیس (MS)، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) و سکته مغزی. برای اطلاعات بیشتر در مورد این اختلال می توانید به مطلب گفتاردرمانی برای دیس آرتری مراجعه نمایید.

اختلال بلع

مشکل در بلع (دیسفاژی) به این معنی است که برای انتقال غذا یا مایعات از دهان به معده به زمان و تلاش بیشتری نیاز است. دیسفاژی همچنین ممکن است با درد همراه باشد. در برخی موارد، بلع می تواند غیرممکن باشد. مشکل در بلعیدن گاه به گاه، که ممکن است زمانی که شما خیلی سریع غذا می خورید یا غذای خود را به اندازه کافی خوب نمی جوید رخ دهد، معمولاً نگران کننده نیست. اما دیسفاژی مداوم ممکن است نشان دهنده یک بیماری جدی پزشکی باشد که نیاز به درمان دارد. دیسفاژی می تواند در هر سنی رخ دهد ، اما در افراد مسن شایع تر است. دلایل مشکلات بلع متفاوت است و درمان بستگی به علت آن دارد.

برای چه مدتی به گفتاردرمانی نیاز است؟

میزان زمانی که یک فرد به گفتاردرمانی نیاز دارد به چندین فاکتور بستگی دارد:

 • سن
 • نوع و شدت اختلال گفتاری
 • تناوب درمان
 • زمینه پزشکی بیمار
 • روش درمان زمینه پزشکی

ما در بزرگسالی عادات عمیق ریشه ای داریم که بر نحوه صحبت و برقراری ارتباط تأثیر می گذارند. کار بر روی این عادت ها ممکن است مدتی طول بکشد تا بتوانید به آن تسلط پیدا کنید. انگیزه و شدت تمرین عواملی هستند که به طور چشمگیری بر سرعت به دست آمدن نتایج در برنامه فردی تأثیر می گذارند. سایر عوامل شامل اهداف خاص شما(به عنوان مثال ، هدف شما بازگشت به زندگی در زمان بازنشستگی است یا بازیابی مهارت برای محل کار به عنوان وکیل)، میزان آسیب عصبی شما و احساسات یا باور شما در مورد مشکلات ارتباطی تان می گردد.

برخی از اختلالات گفتاری از کودکی شروع می شوند و با افزایش سن بهبود می یابند، در حالی که برخی دیگر تا بزرگسالی ادامه دارند و به درمان و نگهداری طولانی مدت نیاز دارند. از این رو گفتاردرمانی برای بزرگسالان با درپیش گرفتن راهکارهای متفاوت برای افراد مختلف، در جهت بهبودی آن ها می کوشد که زندگی بیماران به حالت طبیعی خود بازگردد.

گفتاردرمانی برای بزرگسالان 1
گفتاردرمانی برای بزرگسالان

آیا گفتاردرمانی برای بزرگسالان مؤثر است؟

امروزه با توجه به شیوع بالای بیماری های نورولوژی که بر روی تکلم، بلع و برقراری ارتباط افراد تأثیر می گذارند، گفتاردرمانی برای بزرگسالان به یک نیاز ضروری تبدیل شده است. گفتاردرمانی برای بزرگسالان یک حیطه تخصصی می باشد که با استفاده از مدالیته ها و امکانات درمانی به افراد دارای ناهنجاری گفتاری یا بلع کمک می کند که بهبود یابند. با توجه به اینکه جامعه کشور به سمت سالمندی در حرکت است، گفتاردرمانی برای حفظ وضعیت سالمندان و بهبودی آن ها بسیار ضروری می باشد.

مراجعین بزرگسال گفتاردرمانی پس از بهبود، عزت نفس شان افزایش پیدا می کند و در سایر حیطه های زندگی نیز در مسیر پیشرفت قرار می گیرند. همچنین برای بسیاری از بیماران که در جویدن و بلع غذا مشکل دارند، حضور گفتاردرمانگر برای رفع این مشکلات ضروری می باشد.

چندین مطالعه نشان می دهد گفتاردرمانی یک روش مؤثر برای کمک به بزرگسالان در توسعه مهارت های ارتباطی شان است.

مطالعات مختلفی که بر روی تأثیر گفتاردرمانی بر روی افرادی که دچار سکته یا آفازی شدید بوده اند، انجام شده نشان می دهد که با انجام مستمر تمرینات گفتاردرمانی مشکلات برقراری ارتباط تا حد زیادی تحت تأثیر قرار گرفته و پیشرفت داشته اند. همچنین این مطالعات بر میزان اثرگذاری تمرینات گفتاردرمانی برای افرادی که دچار سکته شده اند در مراحل اولیه اشاره دارد و نشان می دهد به طور معمول در 6 ماه اول، تمرینات فشرده تأثیر بهتری دارند.

گفتاردرمانی برای بزرگسالان چگونه انجام می پذیرد؟

روش های گوناگونی برای گفتار درمانی برای بزرگسالان وجود دارد. بسته به علت مشکلات گفتاری فرد و آنچه که او امیدوار است در این فرایند به دست آورد، درمان می تواند متفاوت باشد. روند درمان گفتاردرمانی برای بزرگسالان اغلب شامل موارد زیر است:

 • انتخاب هدف
 • استفاده از زمینه
 • کنتراست درمانی
 • درمان دهانی – حرکتی

انتخاب هدف شامل هدف قرار دادن صداهای خاصی است که ممکن است با آنها مشکل خاصی داشته باشید. به عنوان مثال، اگر هنگام تلفظ صدای “س” یا صداهای دیگری مشکل داشته باشید، گفتاردرمانگر شما ممکن است فقط بر روی آن صداها تمرکز کند. اگر دچار لکنت زبان هستید، گفتاردرمانگر ممکن است کلمات یا قسمتی از جمله را که باعث اختلال می شود تشخیص دهد و بر روی آنها تمرکز کند.

استفاده از زمینه، از هجاهای فردی به عنوان زمینه تمرین های گفتاری استفاده می کند. تجزیه کلمات به قسمت های با قابلیت کنترل بیشتر، اغلب برای کمک به یادگیری مجدد یا استحکام ساختار کلمات پس از آسیب مغزی یا خرابی استفاده می شود.

در کنتراست درمانی کلمات به صورت زوج تمرین می شوند تا تفاوت آنها را نشان داده شود. این کلمات متفاوت تلفظ می شوند اما شبیه به هم هستند. استفاده از این جفت ها برای ایجاد تمایز می تواند به برخی از مشکلات گفتاری و زبانی کمک کند.

درمان دهانی – حرکتی با عضلات واقعی صورت و دهان برای بهبود مهارت های زبانی و گفتاری کار می کند. تقویت و تنظیم دقیق ماهیچه های فک، لب، زبان و گلو همه ضروری است و گفتاردرمانگران ابزارها و تمریناتی را ارائه می دهند که در این زمینه ها به شما کمک می کنند.

فواید گفتاردرمانی در منزل

گفتاردرمانی در منزل یک راه راحت و مؤثر برای بزرگسالان است تا به اهداف ارتباطی خود در خانه برسند. در جلسات گفتاردرمانی برای بزرگسالان اهداف متناسب با نیازهای هر فرد طراحی می شود. در اینجا به برخی از مزایای استفاده از گفتاردرمانی در منزل اشاره می شود:

 • دریافت گفتاردرمانی در منزل نگرانی های مربوط به حمل و نقل و زمان سفر را از بین می برد.
 • به کسانی که در مناطق حومه شهر زندگی می کنند کمک می کند تا به راحتی درمان مورد نیاز خود را دریافت کنند.
 • گفتاردرمانی در منزل امکان تعمیم مستقیم اهداف در زندگی روزمره را فراهم می آورد.
 • مشارکت مراقبین را تسهیل می کند.

برای دریافت بهترین خدمات گفتاردرمانی در منزل توسط متخصصان مجرب، تنها کافی است درخواست تماس خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما ارتباط برقرار کنند.

فواید گفتاردرمانی در منزل
فواید گفتاردرمانی در منزل

پیشنهادات کمکی جانبی برای نتایج بهتر

روش هایی موجود هستند که افراد می توانند در کنار جلسات گفتاردرمانی از آن ها برای به دست آوردن نتایج بهتر بهره ببرند، مانند:

موسیقی درمانی

موسیقی درمانی شامل فعالیت هایی با استفاده از موسیقی برای تقویت زبان، ارتباط و مهارت های اجتماعی می گردد.

درمان نوروفیدبک

در این روش درمانی از حسگرهای متصل به پوست سر استفاده می شود که فعالیت امواج مغزی را ثبت می کنند. سپس متخصص با بهره گیری از یک صفحه نمایش، فعالیت این امواج را نشان می دهد. سپس فرد می تواند هنگام برقراری ارتباط یاد بگیرد که عملکرد مغز خود را کنترل کند.

این درمان برای مشکلات گفتاری که به دلیل سکته برای افراد پیش آمده، روش مؤثری می باشد.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط

اسکن کف پا
اسکن کف پا

اسکن کف پا – ارائه خدمات تخصصی توسط بهترین درمانگران ایران | توان‌هاب