گفتاردرمانی برای بزرگسالان

گفتاردرمانی برای بزرگسالان

امروزه نیاز به گفتاردرمانی برای بزرگسالان بر اثر بسیاری از بیماری ها و اختلالات نورولوژی و عوامل محیطی که باعث ایجاد آسیب در تکلم و برقراری ارتباط بین افراد بزرگسال می شوند،بسیار افزایش پیدا کرده است. این آسیب ها و اختلالات با تأثیر مخرب بر سیستم عصبی و عضلانی مرتبط با تولید گفتار در افراد، باعث ایجاد اختلال در برقراری ارتباط و کاهش سطح کیفیت زندگی افراد می شوند.

گفتاردرمانی برای بزرگسالان با ارزیابی اولیه و استدلال بالینی جهت ریشه یابی آسیب ها و مشخص کردن برنامه درمانی آغاز می گردد. گفتاردرمانگرها با توجه به نیازهای بیماران و اولویت های شخصی آن ها روند درمان را شروع می کنند تا بهبودی به دست آمده باعث رضایت، خشنودی و عزت نفس بیماران شود.
تمرینات گفتاردرمانی برای بزرگسالان می تواند در حیطه های گفتار، زبان و عملکردهای شناختی باشد، زیرا برای تولید گفتار مناسب و قابل فهم نیاز به همکاری سیستم عصبی مرکزی و محیطی و همچنین سیستم عضلانی و اسکلتی می باشد.
درمان می تواند شامل آموزش مجدد عملکرد بلع برای بیمارانی که به خاطر مشکلاتی مانند پارکینسون و سرطان دهان دچار اختلال در بلع شده اند نیز باشد.

تمرینات گفتاردرمانی برای بزرگسالان

گفتاردرمانگرها از تکنیک های مختلفی برای تمرینات گفتاردرمانی برای بزرگسالان استفاده می کنند. این تکنیک ها را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

 • ارتباط اجتماعی:
  گفتاردرمانگر با استفاده از راهکارهای حل مسئله، تمرینات حافظه و تمرینات مکالمه به پیشرفت ارتباطات بیمار کمک می کنند.
 • تمرینات تنفسی:
  برای حل مشکلات ناشی از رزونانس(شدت صدا) تمرینات تنفسی جهت کنترل میزان صدای خروجی از حنجره استفاده می گردد.
 • تمرینات دهانی:
  از این تمرینات برای تقویت عضلات دهانی استفاده می گردد. قوی تر شدن این عضلات به گفتار بهتر و درنتیجه برقراری ارتباط بهتر کمک شایانی می کند.
 • تمرینات بلع:
  مشکلات پزشکی مانند پارکینسون، سرطان دهان یا سکته می توانند باعث بروز مشکلاتی در زمینه بلع گردنند. گفتاردرمانگر با استفاده از تمرینات مرتبط سعی در حل این مشکل می نماید.

در چه شرایطی به گفتاردرمانگر مراجعه کنیم؟

گفتاردرمانی برای بزرگسالان را می توان در شرایط زیر به کار گرفت:

لکنت زبان

لکنت زبان نوعی اختلال گفتاری است که به صورت تکرار اصوات، هجا یا کلمات در افراد ظاهر می شود. فردی که دچار لکنت است اغلب کلمات، هجاها یا عبارات را تکرار یا طولانی می کند. فردی که دچار لکنت زبان است می داند چه چیزی می خواهد بگوید، اما در بیان واضح و شیوای کلمات و جمله ها مشکل دارد.

آفازی(اختلال در بیان یا درک زبان به‌دنبال آسیب مغزی)

آفازی اختلالی است که باعث می شود فرد در گفتار یا زبان دچار مشکل گردد. آسیب به بخشی از مغز می تواند سبب به وجود آمدن آفازی گردد. بیشترین دلیل وقوع آفازی در بزرگسالان سکته می باشد.
شخصی که دچار آفازی شده ممکن است که توانایی توضیح و فهم زبانی را از دست داده و همچنین در خواندن و نوشتن دچار مشکل گردد.

اختلالات مفصلی

متخصصان اختلال مفصلی را در دسته ای بدون ارتباط با سایر اختلالات گفتاری و زبانی طبقه بندی می کنند.
اختلالات گفتاری به مشکلات مربوط به تولید صدا که وابسته به هماهنگی دستگاه تنفسی و حرکات لب ها و زبان و فک می شود، اطلاق می گردد.
افرادی که دچار این اختلال هستند در ادای برخی اصوات دچار مشکل می گردند، به عنوان مثال به جای گفتن کلمه”ونگ” به جای “رنگ”.
افراد مبتلا به اختلالات مفصلی اغلب کلمات را اشتباه تلفظ می کنند. بسیاری از افراد در زمینه های دیگر زبانی نیز با مشکلاتی روبرو هستند.

اختلالات رزونانس(شدت صدا)

مانع یا انسداد جریان منظم هوا از طریق دهان فرد هنگام صحبت می تواند باعث ایجاد اختلال رزونانس شود. این اختلالات ارتعاشات تارهای صوتی مربوط به گفتار را تغییر داده و منجر به نامشخص بودن گفتار می شود.
متخصصان گفتاردرمانی اغلب این اختلال گفتاری را با شکاف کام و سایر اختلالات عصبی مرتبط می دانند.

برای چه مدتی به گفتاردرمانی نیاز است؟

میزان زمانی که یک فرد به گفتاردرمانی نیاز دارد به چندین فاکتور بستگی دارد:

 • سن
 • نوع و شدت اختلال گفتاری
 • تناوب درمان
 • زمینه پزشکی بیمار
 • روش درمان زمینه پزشکی

ما در بزرگسالی عادات عمیق ریشه ای داریم که بر نحوه صحبت و برقراری ارتباط تأثیر می گذارند. کار بر روی این عادت ها ممکن است مدتی طول بکشد تا بتوانید به آن تسلط پیدا کنید. انگیزه و شدت تمرین عواملی هستند که به طور چشمگیری بر سرعت به دست آمدن نتایج در برنامه فردی تأثیر می گذارند. سایر عوامل شامل اهداف خاص شما(به عنوان مثال ، هدف شما بازگشت به زندگی در زمان بازنشستگی است یا بازیابی مهارت برای محل کار به عنوان وکیل)، میزان آسیب عصبی شما و احساسات یا باور شما در مورد مشکلات ارتباطی تان می گردد.

برخی از اختلالات گفتاری از کودکی شروع می شوند و با افزایش سن بهبود می یابند، در حالی که برخی دیگر تا بزرگسالی ادامه دارند و به درمان و نگهداری طولانی مدت نیاز دارند. از این رو گفتاردرمانی برای بزرگسالان با درپیش گرفتن راهکارهای متفاوت برای افراد مختلف، در جهت بهبودی آن ها می کوشد که زندگی بیماران به حالت طبیعی خود بازگردد.

گفتاردرمانی برای بزرگسالان 1
گفتاردرمانی برای بزرگسالان

آیا گفتاردرمانی برای بزرگسالان مؤثر است؟

امروزه با توجه به شیوع بالای بیماری های نورولوژی که بر روی تکلم، بلع و برقراری ارتباط افراد تأثیر می گذارند، گفتاردرمانی برای بزرگسالان به یک نیاز ضروری تبدیل شده است. گفتاردرمانی برای بزرگسالان یک حیطه تخصصی می باشد که با استفاده از مدالیته ها و امکانات درمانی به افراد دارای ناهنجاری گفتاری یا بلع کمک می کند که بهبود یابند. با توجه به اینکه جامعه کشور به سمت سالمندی در حرکت است، گفتاردرمانی برای حفظ وضعیت سالمندان و بهبودی آن ها بسیار ضروری می باشد.

مراجعین بزرگسال گفتاردرمانی پس از بهبود، عزت نفس شان افزایش پیدا می کند و در سایر حیطه های زندگی نیز در مسیر پیشرفت قرار می گیرند. همچنین برای بسیاری از بیماران که در جویدن و بلع غذا مشکل دارند، حضور گفتاردرمانگر برای رفع این مشکلات ضروری می باشد.

چندین مطالعه نشان می دهد گفتاردرمانی یک روش مؤثر برای کمک به بزرگسالان در توسعه مهارت های ارتباطی شان است.

مطالعات مختلفی که بر روی تأثیر گفتاردرمانی بر روی افرادی که دچار سکته یا آفازی شدید بوده اند، انجام شده نشان می دهد که با انجام مستمر تمرینات گفتاردرمانی مشکلات برقراری ارتباط تا حد زیادی تحت تأثیر قرار گرفته و پیشرفت داشته اند. همچنین این مطالعات بر میزان اثرگذاری تمرینات گفتاردرمانی برای افرادی که دچار سکته شده اند در مراحل اولیه اشاره دارد و نشان می دهد به طور معمول در 6 ماه اول، تمرینات فشرده تأثیر بهتری دارند.

متخصصین  توان هاب آماده خدمت رسانی به شما هستند. ثبت درخواست کنید

فیزیوتراپی در منزل، کاردرمانی در منزل، گفتاردرمانی در منزل

پیشنهادات کمکی جانبی برای نتایج بهتر

روش هایی موجود هستند که افراد می توانند در کنار جلسات گفتاردرمانی از آن ها برای به دست آوردن نتایج بهتر بهره ببرند، مانند:

موسیقی درمانی

موسیقی درمانی شامل فعالیت هایی با استفاده از موسیقی برای تقویت زبان، ارتباط و مهارت های اجتماعی می گردد.

درمان نوروفیدبک

در این روش درمانی از حسگرهای متصل به پوست سر استفاده می شود که فعالیت امواج مغزی را ثبت می کنند. سپس متخصص با بهره گیری از یک صفحه نمایش، فعالیت این امواج را نشان می دهد. سپس فرد می تواند هنگام برقراری ارتباط یاد بگیرد که عملکرد مغز خود را کنترل کند.

این درمان برای مشکلات گفتاری که به دلیل سکته برای افراد پیش آمده، روش مؤثری می باشد.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط

فیزیوتراپی دست در منزل
فیزیوتراپی دست در منزل

فیزیوتراپی دست در منزل به عنوان مداخله ای استفاده می شود که هدف آن بهبود تحرک و قدرت دست و