کاردرمانی برای بیماران ام اس در منزل

کاردرمانی برای بیماران ام اس در منزل

کاردرمانی ام اس در منزل

فهرست

یکی از انواع کاردرمانی که در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است، کاردرمانی ام اس در منزل است. کاردرمانی نوعی برنامه توانبخشی برای بیماران ام اس است که توانایی بیماران را برای انجام فعالیت‌های روزمره بهبود می‌بخشد. در واقع از کاردرمانی برای کمک به افراد دارای ام اس استفاده می‌شود تا بتوانند با استقلال بیشتری زندگی کرده و زندگی با کیفیتی را تجربه کنند. اگر شما هم کنجکاو هستید که چگونه کاردرمانی برای بیماران ام اس در خانه امکان‌پذیر است، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

اهمیت کاردرمانی برای بیماران ام اس

بهبود توانایی بیمار توسط کاردرمانگرها

مولتیپل اسکلروزیس یا بیماری MS ارتباط بین مغز و بقیه بدن را مختل کرده و به سیستم عصبی مرکزی که شامل مغز، نخاع و اعصاب بینایی می‌شود، حمله می‌کند. علائم این بیماری عمدتاً شامل بی حسی یا فلج اندام‌ها یا از دست دادن بینایی است. هدف اصلی از کاردرمانی ام اس این است که افراد مبتلا به ام اس را قادر سازد تا در فعالیت‌های روزمره زندگی شرکت فعال داشته باشند. بنابراین کاردرمانی نقش مهمی در زندگی افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس دارد.

کاردرمانی ام اس در منزل یکی از روش‌های محبوب کاردرمانی برای ام اس است که در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است. در کاردرمانی ام اس در خانه، کاردرمانگرها با بیماران کار می‌کنند تا توانایی آنها را در انجام کارهای روزانه در خانه، محل کار یا حتی اوقات فراغت بهبود بخشند. این نوع درمان بر افزایش توانایی‌های فیزیکی، اصلاح محیط و استفاده از تجهیزات کمکی تمرکز دارد. همچنین به افراد کمک می‌کند تا استقلال خود را حفظ و کیفیت زندگی خود را بهبود بخشند. در ادامه با مزایای کاردرمانی در منزل و تکنیک‌های آن آشنا خواهیم شد.

مزایای کاردرمانی ام اس در منزل

بیماری ام اس انجام وظایف و فعالیت‌های روزمره را برای افراد مبتلا به این بیماری چالش برانگیز می‌کند. از این رو کاردرمانی ام اس در منزل برای کمک به این بیماران طراحی شد تا توانایی آنها را در انجام این وظایف بهبود ببخشد. اما چرا بسیاری از کاردرمانگرها برگزاری جلسات کاردرمانی در منزل بیماران را به شدت توصیه می‌کنند؟ برای پاسخ به این سوال کافیست با مزایای کاردرمانی ام اس در خانه آشنا شویم.

برگزاری جلسات درمان در محیط آشنا

یکی از مزایای کلیدی کاردرمانی ام اس در منزل این است که به بیماران این امکان را می‌دهد تا در محیطی آشنا و راحت درمان شوند. لازم به ذکر است که اضطراب و استرس دو محرک اصلی و مهم برای تشدید علائم بیماری ام اس است. بنابراین برگزاری جلسات کاردرمانی ام اس در منزل بیماران تا حد زیادی باعث کاهش اضطراب و استرس آنها می‌شود. با دریافت خدمات کاردرمانی در خانه، افراد مبتلا به ام اس می‌توانند تمرینات کاردرمانی را در زندگی واقعی تمرین کنند.

بنابراین پیشنهاد می‌کنیم چنانچه نیاز به دریافت خدمات کاردرمانی ام اس دارید، از خدمات ویژه مجموعه توانبخشی توان هاب غافل نشوید. توان هاب ارائه‌ دهنده تخصصی خدمات توانبخشی در منزل است و کلیه خدمات فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتاردرمانی و ارتوپدی فنی را در منزل شما عزیزان ارائه می‌دهد.

بهبود سلامت روانی و عاطفی

کاردرمانی بیماران ام اس در محیط گرم خانواده

کاردرمانی در منزل علاوه بر کمک به افراد مبتلا به ام اس برای بهبود توانایی‌های جسمانی، به بهبود سلامت روانی و عاطفی آنها نیز کمک می‌کند. کاردرمانگرها عموماً محیط گرم خانه و آغوش باز خانواده را بهترین مکان برای کاردرمانی می‌دانند. همچنین کاردرمانگرها با برگزاری جلسات کاردرمانی ام اس در خانه، می‌توانند به خانواده‌های بیماران نیز آموزش و راهنمایی‌های لازم را ارائه دهند.

تکنیک‌های برتر کاردرمانی ام اس در منزل

همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم، کاردرمانی ام اس در منزل تکنیک‌های متنوعی را در بر می‌گیرد. در ادامه برترین تکنیک‌های کاردرمانی ام اس در خانه را به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد.

ایجاد فضای درمانی مشخص

ایمن کردن منزل برای کاردرمانی بیماران ام اس

برای اینکه کاردرمانی ام اس در منزل بازده بیشتری داشته باشد، بهتر است که یک فضای درمانی مشخص در خانه خود ایجاد کنید. این فضا لازم نیست بزرگ باشد، اما باید عاری از موانع و محدودیت‌ها و عوامل حواس پرتی باشد. از بین بردن موانع و ایجاد تغییرات لازم در خانه، تمرکز و ایمنی در طول جلسات درمانی شما را افزایش می‌دهد. در این راستا کاردرمانگرها بر اساس نیازهای درمانی شما، فضای منزل را ایمن می‌کنند. فضای کلی خانه همچنین باید جذاب و راحت باشد زیرا زمان قابل توجهی را در آنجا سپری خواهید کرد. نور و تهویه کافی اثربخشی کلی جلسات کاردرمانی شما را افزایش داده و شرایط را برای بهبودی مساعدتر می‌کند.

ملاحظات ایمنی در خانه

نصب میله های ایمنی، دستگیره و نرده برای تمرینات کاردرمانی

برای شروع کاردرمانی ام اس در منزل، ایمنی باید اولویت اصلی شما باشد. قبل از هر چیز، مطمئن شوید که محیط خانه عاری از موانعی است که باعث زمین خوردن یا افتادن شما می‌شود. برای مثال تشک‌های ضد لغزش و ایمن سازی کف، خطر آسیب حین فعالیت بدنی را کاهش می‌دهد. اگر برقراری تعادل یا تحرک برای شما سخت است، نصب میله‌های ایمنی، دستگیره یا نرده در قسمت های مختلف خانه مانند راهروها، حمام و غیره ضروری است. به یاد داشته باشید، یک محیط امن جزء اساسی کاردرمانی موثر در خانه است.

مطالعه مقاله کاردرمانی برای بیمار پارکینسون به هیچ عنوان از دست ندهید.

ورزش‌های کاردرمانی ام اس

برای افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS)، گنجاندن ورزش در برنامه روزانه بسیار مفید است. فعالیت بدنی منظم می‌تواند به بهبود انعطاف پذیری، قدرت عضلانی و تعادل کمک کند. علاوه بر این، ورزش سلامت قلب و عروق را تضمین کرده، به مدیریت خستگی کمک کرده و حتی می تواند خلق و خوی بیمار را بهبود ببخشد. با یک برنامه جامع ورزشی کاردرمانی در خانه، بیماران دارای ام اس می‌توانند پیشرفت برخی علائم را کاهش دهند.  برخی تمرینات توصیه شده برای بیماران ام اس در منزل شامل موارد زیر می‌شود.

حرکات کششی

برای حفظ انعطاف پذیری و جلوگیری از سفتی عضلات انجام حرکات کششی ضروری است. ورزش‌هایی مانند یوگا یا پیلاتس نمونه خوبی از ورزش‌های کششی هستند که برای بیماران ام اس مزایای زیادی به همراه دارد.

تمرینات مقاومتی

تمرینات مقاومتی در کاردرمانی بیماران ام اس در منزل

استفاده از وزنه‌های سبک یا نوارهای مقاومتی به بهبود قدرت عضلانی بیماران کمک می‌کند.

تمرینات کاردیو

تمرینات کاردیو یا ورزش‌های هوازی نقش مهمی در کاردرمانی در منزل ام اس ایفا می‌کند. بنابراین فعالیت‌هایی مانند پیاده روی سبک، دوچرخه سواری با دستگاه، یا ایروبیک به شدت توصیه می‌شود.

تمرینات تعادلی

از جمله تمرینات تعادلی که می‌توانید در کاردرمانی ام اس در منزل امتحان کنید، یوگا است. این تمرینات به تقویت تعادل و هماهنگی بین اعضای بدن بیماران ام اس کمک کرده و خطر سقوط و افتادن آنها را کاهش می‌دهد.

فراموش نکنید که انطباق این تمرینات با توانایی‌های فردی و مشورت با یک درمانگر الزامیست. بنابراین بهتر است ورزش‌های کاردرمانی ام اس در منزل را در حضور یک متخصص یا کاردرمانگر انجام دهید. شما می‌توانید برای برگزاری جلسات کاردرمانی در منزل از خدمات متنوع مجموعه توانبخشی توان هاب بهره مند شوید. مجموعه توان هاب کلیه خدمات توانبخشی، کاردرمانی و گفتاردرمانی و فیزیوتراپی را در منزل شما عزیزان ارائه می‌دهد. بنابراین دیگر لازم نیست برای درمان خود از خانه خارج شوید! کافیست با مجموعه توان هاب تماس گرفته و کلیه خدمات کاردرمانی خود را در منزل دریافت کنید.

همچنین پیشنهاد می شود درباره کاردرمانی پا اطلاعات بیشتری کسب کنید.

استفاده از وسایل و ابزارهای کمکی

دستگاه‌ها و ابزارهای کمکی نقش مهمی در زندگی روزمره افراد مبتلا به ام اس ایفا می‌کنند. این ابزارها فعالیت‌های روزمره بیماران را تسهیل و ایمنی آنها را تضمین می‌کنند. برخی از وسایل و ابزارهای کمکی برای بیماران ام اس عبارتند از:

وسایل کمکی حرکتی

عصا، واکر و ویلچر به تسهیل تحرک و حفظ استقلال بیماران کمک می‌کنند.

ابزارهای تطبیقی

استفاده از قلاب دکمه برای کاردرمانی بیماران ام اس

این ابزارها برای کسانی که در گرفتن وسایل با دست یا مهارت‌های حرکتی ظریف مشکل دارند، عالی هستند. قلاب دکمه یا ظروف با دسته بزرگ نمونه‌های خوبی از ابزارهای کمکی برای ام اس هستند.

مطالعه مقاله کاردرمانی ذهنی در منزل از دست ندهید.

برقراری تعادل بین استراحت و فعالیت

مدیریت علائم ام اس به طور موثر نیازمند برقراری تعادل بین فعال ماندن و اطمینان از استراحت کافی است. حفظ این تعادل در روتین‌های کاردرمانی اهمیت بسیار زیادی دارد. در واقع دوره‌های استراحت منظم و برنامه ریزی شده به جلوگیری از فعالیت بیش از حد بیمار کمک می‌کند. علاوه بر این، استراحت کافی باعث بهبود عملکردهای شناختی، تمرکز و کیفیت کلی زندگی بیمار می‌شود. خستگی نیز یکی از چالش برانگیزترین علائمی است که افراد مبتلا به ام اس با آن مواجه هستند. بنابراین برای مدیریت موثر خستگی در روند کاردرمانی ام اس در منزل لازم است نکات زیر را رعایت کنید.

  • وظایف و فعالیت‌های خود را در طول روز اولویت بندی کنید تا انرژی خود را روی مهم ترین کارها متمرکز کنید.
  • وظایف و تمرینات کاردرمانی ام اس را به مراحل کوچکتر و قابل مدیریت تقسیم کنید.
  • از وسایل کمکی برای کاهش فشار استفاده کنید.
  • برای جلوگیری از کار بیش از حد، دوره‌های استراحت‌های منظم را در برنامه کاردرمانی خود وارد کنید.
  • تنفس عمیق و کنترل شده به میزان قابل توجهی سطح استرس را کاهش داده و باعث ایجاد حس آرامش در شما می‌شود. بنابراین از مدیتیشن و یوگا غافل نشوید.

ارزیابی پیشرفت و تغییر در برنامه کاردرمانی

تنطیم برنامه های کاردرمانی

ارزیابی پیشرفت برای موفقیت در کاردرمانی ام اس در منزل بسیار مهم است. ارزیابی روال کاردرمانی یک گام اساسی برای درک تاثیر فعالیت‌های مختلف بر علائم ام اس و سلامت کلی شما است. با نظارت بر تمرینات، مدت زمان و احساسی که بعد از آن دارید، تصویری دقیق از بازده جلسات کاردرمانی ام اس در خانه بدست می‌آورید. بنابراین می‌توانید برنامه‌های کاردرمانی خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که بازده بالاتری داشته باشید. داشتن دفترچه یادداشت و نوشتن گزارش فعالیت‌های کاردرمانی و تاثیر آنها، راهی ساده اما موثر برای کنترل روند درمان است.

فراموش نکنید که ارزیابی امری یکباره نیست، بلکه یک روند مداوم است. بنابراین به طور مرتب میزان پیشرفت را با اهداف اولیه خود مقایسه کرده و در صورت نیاز آنها را تغییر  دهید. برای مثال اگر یک ورزش به طور مداوم منجر به خستگی قابل توجه شما شده اما تاثیر چندانی هم نداشته است، از تغییر آن ابایی نداشته باشید. به یاد داشته باشید کمک گرفتن از یک کاردرمانگر حرفه‌ای در این ارزیابی‌ها می‌تواند مسیر درمان شما را کوتاه‌تر کند.

دریافت کمک و پشتیبانی حرفه‌ای برای کاردرمانی ام اس در منزل

تا به اینجا با تکنیک‌ها و مزایای کاردرمانی ام اس در منزل آشنا شدیم. با وجود اینکه کاردرمانی ام اس در خانه می‌تواند بسیار نتیجه بخش باشد، اما مواقعی وجود دارد که دریافت راهنمایی حرفه‌ای ضروری است. بدین ترتیب حضور یک متخصص یا کاردرمانگر در اطراف شما می تواند به اندازه خود درمان مهم باشد.

اگر تازه به کاردرمانی ام اس در منزل رو آورده‌اید یا به نظر می رسد تلاش‌های شما در خانه نتیجه نمی‌دهد، وقت آن است که با یک کاردرمانگر حرفه‌ای مشورت کنید. کاردرمانگرها می‌توانند به شما مشاوره شخصی ارائه داده و در اصلاح برنامه کاردرمانی به شما کمک کنند. همچنین کاردرمانگرها می‌توانند تمرینات جدیدی را متناسب با نیازهای خاص شما معرفی کنند. بنابراین حضور و کمک یک کاردرمانگر فوق العاده ارزشمند است و شما را چند قدم به موفقیت در روند درمان نزدیکتر می‌کند.

به این منظور مجموعه توانبخشی توان هاب با ارائه کلیه خدمات کاردرمانی، توانبخشی، فیزیوتراپی و غیره در منزل می‌تواند یار و یاور شما توانخواه عزیز باشد. کافیست با کارشناسان ما به صورت کاملاً رایگان تماس گرفته و برنامه کاردرمانی ام اس در منزل را به صورت تلفنی برنامه ریزی کنید. پس از آن کاردرمانگرها و متخصصان ما با کلیه تجهیزات مورد نیاز به منزل شما آمده و جلسات کاردرمانی برای ام اس را در منزل شما عزیزان برگزار می‌کنند.

همچنین پیشنهاد می شود مقاله ورزش های کاردرمانی ام اس مطالعه نمایید.

در آخر

کاردرمانی ام اس در منزل گزینه مناسب و ارزشمندی برای افراد مبتلا به ام اس است که به دنبال بهبود توانایی‌های حرکتی و شناختی خود هستند. با انجام تکنیک‌های مختلف کاردرمانی ام اس در خانه خود، افراد می‌توانند از زندگی مستقل و با کیفیتی برخوردار شوند. بنابراین اگر شما یا یکی از نزدیکانتان مبتلا به ام اس هستید، مزایای کاردرمانی در خانه را برای کمک به بهبود کیفیت زندگی و رفاه کلی در نظر بگیرید. شما عزیزان می‌توانید با تعیین اهداف واضح و قابل دستیابی، انجام تمرینات متناسب با توانایی‌های خود و ارزیابی مداوم پیشرفت شروع کنید. به یاد داشته باشید، صبر و پشتکار کلید موفقیت در کاردرمانی ام اس است. با پیروی از این نکات خود را برای غلبه بر این بیماری آماده کنید. در این مطلب تمام آن چیزی را که در مورد کاردرمانی ام اس در منزل نیاز داشتید، بازگو کردیم. پس مطالعه این مطلب را از دست ندهید و آن را به تمام کسانی که نیاز دارند ارسال کنید.

بزرگ‌ترین مسئولیت ما در تیم پویای توان هاب مراقبت از سلامت جامعه توان‌خواهان است. ما در خانواده توان هاب تنها یک هدف داریم و آن اینکه کلیه خدمات توانبخشی شامل فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتاردرمانی و ارتوپدی را به‌صورت تخصصی در منزل شما عزیزان ارائه دهیم. در راستای تحقق این هدف، مشاوره تخصصی توان هاب برای شما عزیزان رایگان است و با ثبت درخواست تماس، کارشناسان ما در کوتاه‌ترین زمان ممکن با شما تماس می‌گیرند و به‌محض شروع درمان، درمانگران ما با کلیه تجهیزات لازم در منزل شما حضور پیدا خواهند کرد.

منابع :
ahhrehab
healthline

فربد رضایی
فربد رضایی

کد نظام پزشکی: ک-د۲۹۸۱

کارشناسی کاردرمانی

کارشناسی ارشد مدیریت توانبخشی از دانشگاه علوم پزشکی ایران

ثبت اختراع

دانشجوی نمونه کارآفرینی دانشگاه علوم پزشکی ایران

عضو استعداد‌های درخشان دانشگاه علوم پزشکی ایران

دیپلم افتخار المپیاد کارآفرینی دانشجویان علوم پزشکی

فربد رضایی
فربد رضایی

کد نظام پزشکی: ک-د۲۹۸۱

کارشناسی کاردرمانی

کارشناسی ارشد مدیریت توانبخشی از دانشگاه علوم پزشکی ایران

ثبت اختراع

دانشجوی نمونه کارآفرینی دانشگاه علوم پزشکی ایران

عضو استعداد‌های درخشان دانشگاه علوم پزشکی ایران

دیپلم افتخار المپیاد کارآفرینی دانشجویان علوم پزشکی

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط

دختر بچه در حال کاردرمانی
کاردرمانی در غرب تهران

پیدا کردن یک مرکز کاردرمانی خوب در شهر بزرگی مانند تهران می‌تواند دشوار باشد. مخصوصاً زمانی که بخواهید یک گروه