کاردرمانی برای کودکان بیش فعال

کاردرمانی برای کودکان بیش فعال

کاردرمانی برای کودکان بیش فعال تلاشی است در جهت بهبود برخی مهارت های خاص که به آن ها اشاره خواهیم کرد. در مراکز کاردرمانی با آموزش والدین و درنظر گرفتن راهکارهای مختلف سعی می شود که به کودکان بیش فعال کمک شود که زندگی روزمزه خود را مدیریت کنند.

در این مراکز سعی می شود که به پیشرفت کودکان بیش فعال در زمینه های زیر کمک شود:

  • سازماندهی و برنامه ریزی
  • مشکلات پردازش حسی
  • مهارت های حرکتی ریز و درشت
  • افزایش استقلال در کارهای روزانه

حال موارد یاد شده را بررسی کنیم تا ببینیم کاردرمانی چگونه به کودکان بیش فعال کمک می کند.

سازماندهی و برنامه ریزی

ما سعی می کنیم که به کودکان یاد دهیم که کارهای خود را به بخش های کوچکتر تقسیم کنند که قدم به قدم این بخش ها را انجام دهند. با این شیوه از دستپاچگی کودک هنگام انجام کار جلوگیری شده و کودک می داند که باید از کجا شروع کند.

انجام این تمرین را با کارهای ساده ای مثل مدیریت تکالیف روزانه و سازماندهی جدول کارهای روزانه می توان شروع کرد. استفاده از اطلاعات تصویری و دیداری بهترین راه برای کمک به کودکان بیش فعال است، مانند کارت های عکس دار، چک لیست، برگه یادداشت

مشکلات پردازش حسی

تحقیقات نشان داده اند که 40 درصد کودکان بیش فعال دچار اختلال پردازش حسی نیز می باشند. کودکان دارای این اختلال ممکن است که واکنش های حسی بیش از حد یا کمتر از میزان معمول را از خود بروز دهند یا اینکه ورودی حسی را به درستی درک نکنند و یا دارای اختلال حرکتی حسی باشند.

ما به عنوان کاردرمانگر با استفاده از روش های پویا، هدفمند و مفرح برای بهبود واکنش های حسی کودکان دارای اختلال پردازش حسی سعی می کنیم که به آن ها کمک کنیم که در انجام امور روزانه در خانه و مدرسه دچار مشکل نشوند. ما همچنین برای کمک به والدین و معلمان جهت مدیریت رفتار کودک در خانه و مدرسه راهکارهایی ارایه می دهیم. راهکارهایی که می تواند شامل پیشنهادات ساده ای مانند جوراب های مخصوص، فعالیت های سنگین، داشتن یک محل آرامش در مدرسه باشد.

مهارت های حرکتی ریز و درشت

کارهای حرکتی ریز، ماهیچه های کوچک دست را درگیر می کنند. کاردرمانی برای کودکان بیش فعال به پیشرفت مهارت هایی نظیر دستخط، شیوه گرفتن نوشت افزار، قدرت دست، هماهنگی چشم و دست و چالاکی انگشتان دست کمک می کند. پیشرفت این مهارت ها در اموری نظیر گرفتن کارد و چنگال، گره زدن بند کفش و خوانایی نوشتارشان به کودک کمک می کند.

کاردرمانی برای کودکان بیش فعال 1
حرکات ریز مانند نوشتن

کارهای حرکتی درشت ماهیچه های بزرگ بدن را درگیر می کنند. کاردرمانی برای کودکان بیش فعال کمک می کند که کودک از هر دو طرف بدن به صورت هماهنگ استفاده کند، قدرت تنه را افزایش می دهد، عبور از خط وسط بدن را تمرین کند، تعادلش افزایش یابد و مهارت های هماهنگی کلی افزایش یابد. توسعه مهارت های کودک در این زمینه ها باعث می شود که بتواند فعالیت هایی نظیر دوچرخه سواری و شنا را به صورت مستقل انجام دهد، مهارت های فوتبالی اش بهتر شده و مشارکت تیمی بهتری داشته باشد.

کاردرمانی برای کودکان بیش فعال 2
حرکات درشت مانند فوتبال

افزایش استقلال در کارهای روزانه

کاردرمانی برای کودکان بیش فعال کمک می کند که کودک مطابق سن خود توانایی انجام امور را داشته باشد. اموری مانند آماده کردن خود برای رفتن به مدرسه و جمع کردن وسایل کیف مدرسه. ما کارها را تحلیل می کنیم و آن ها را به بخش های کوچکتری تقسیم می کنیم. اینگونه کودک احساس خوبی نسبت به درست انجام دادن مرحله به مرحله امور خواهد داشت و احساس مثبتی به وی دست خواهد داد. بعنوان کاردرمانگر از راه های مختلفی برای افزایش استقلال کودکان استفاده می کنیم. راه هایی نظیر چارت های گرافیکی، چک لیست، دستورالعمل های تکرارشونده و تمرینات مکرر.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط