کاردرمانی ذهنی در منزل و فواید آن

کاردرمانی ذهنی در منزل و فواید آن

کاردرمانی ذهنی در منزل

فهرست

به دنیای کاردرمانی ذهنی در منزل خوش آمدید. کاردرمانی یکی از راه‌های فوق العاده برای مدیریت و بهبود سلامت روان آن هم در یک فضای آرامش بخش مانند خانه است. متاسفانه در زندگی پر دغدغه و شلوغ امروزی، آنچنان که باید و شاید به سلامت روان توجه نمی‌شود. اما اگر به شما بگویم راهی وجود دارد که بدون نیاز به بیرون رفتن از خانه باعث بهبود سلامت ذهن و روان شود، حتما تعجب می‌کنید. با این وجود ما در این مطلب می‌خواهیم به شما کاردرمانی ذهنی در خانه را آموزش داده و از فواید آن بگوییم. پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا با این رویکرد درمانی منحصر به فرد آشنا شویم.

کاردرمانی ذهنی چیست؟

تکنیک بازسازی شناختی و تشخیص الگوهای منفی در کاردرمانی در منزل

شاید برخی افراد بدانند کاردرمانی چیست اما اکثر آنها در مورد نقش کاردرمانی در سلامت روان و ذهن اطلاعاتی ندارند. در حقیقت کاردرمانی ذهنی یک حوزه تخصصی از کاردرمانی است که بر کمک به افراد برای بهبود شرایط سلامت روان و توانایی خود در زندگی روزمره تمرکز دارد. کاردرمانگرها در جلسات کاردرمانی ذهنی از طیف وسیعی از رویکردهای مبتنی بر شواهد برای حمایت از بیماران خود استفاده می‌کنند. این رویکردها یا بهتر بگوییم تکنیک‌ها شامل موارد زیر می‌شوند.

تکنیک‌ بازسازی شناختی

این تکنیک‌ درمانی به افراد کمک می‌کند الگوهای تفکر منفی را که می‌توانند محدودکننده و تخریب‌گر باشند تشخیص دهند؛ به چالش بکشند و تغییر دهند.

آموزش مهارت‌های حل مسئله

آموزش مهارت‌های حل مسئله به بیماران ابزارهای مورد نیاز برای شناسایی مشکلات و یافتن راه‌های مناسب برای حل یا سازگاری با آن مشکلات را می‌دهد.

قرار گرفتن در معرض فعالیت

افزایش سازگاری با محیط در کاردرمانی ذهنی

کاردرمانگران به بیمار کمک می‌کنند تا در معرض فعالیت‌هایی قرار گیرند که به دلیل عدم اعتماد به نفس نمی‌توانند در آنها شرکت کنند. در واقع در این تکنیک بیمار با افزایش اعتماد به نفس خود توانایی سازگاری با محیط و فعالیتی که به آن نیاز دارد را بدست می‌آورد.

مشاوره انگیزشی

از طریق مشاوره همدلانه و شخص محور، کاردرمانگران مشکلات روان و ذهن بیمار را بررسی و حل کرده و انگیزه شخصی برای ادامه زندگی ایجاد می‌کنند.

تاثیر کاردرمانی ذهنی در منزل

درمان مؤثر سلامت روان تاثیر چند بعدی در زندگی افراد دارد؛ از جمله کار، مدرسه، تفریح، سرگرمی‌ و تعاملات انسانی. بدین ترتیب گنجاندن کاردرمانی ذهنی در روند درمان بیمار می‌تواند به شکستن یک چرخه معیوب کمک کند. منظور از این چرخه معیوب همان جایی است که فرد مبتلا به بیماری روانی از کار، مدرسه، ورزش، اوقات فراغت و فعالیت‌های اجتماعی کناره‌گیری می‌کند و این کناره‌گیری او را در معرض خطر بیشتر سلامت روان قرار می‌دهد. بنابراین کاردرمانی ذهنی در منزل از طرق زیر روی سلامت روان افراد تاثیر می‌گذارد.

بازگشت به کار و حرفه

ناتوانی در انجام کار پیامدهای مالی و روانی دارد و در نتیجه عزت نفس، روابط کاری، ساختار و هدف زندگی افراد را از بین می‌برد. کاردرمانی ذهنی در منزل با کمک به افراد برای بازگشت به شغل و حرفه اصلی خود، سلامت روان آنها را بهبود می‌بخشد.

برقراری ارتباطات اجتماعی

کاردرمانی ذهنی و افزایش توانایی شرکت در فعالیت اجتماعی

افسردگی، اضطراب و زوال شناختی (به خصوص در افراد مسن) همگی با انزوای اجتماعی و نداشتن روابط اجتماعی، مرتبط هستند. با انجام کاردرمانی ذهنی در منزل می‌توان از تشدید افسردگی، اضطراب و زوال شناختی جلوگیری و بیمار را برای شرکت در فعالیت‌های اجتماعی آماده کرد. شما عزیزان نیز می‌توانید از خدمات کاردرمانی ذهنی مجموعه توان هاب در منزل بهره ببرید. برای این منظور کافیست با کارشناسان ما در توان هاب تماس گرفته و بعد از دریافت مشاوره اولیه رایگان، خدمات کاردرمانی ذهنی را در خانه خود دریافت کنید.

لذت بردن از سرگرمی‌ها

تحقیقات نشان می‌دهد که داشتن یک سرگرمی با کاهش سطح افسردگی در افراد مرتبط است. داشتن سرگرمی و لذت بردن از آن از بروز افسردگی در برخی افراد (حتی کسانی که افسردگی بالینی دارند) جلوگیری می‌کند. بنابراین گذراندن وقت در طبیعت، انجام سرگرمی‌های خلاقانه مانند موسیقی و هنر، تأثیر زیادی بر سلامت روان دارد. بدین ترتیب می‌توان این فعالیت‌ها را با کمک یک کاردرمانگر حرفه‌ای در منزل انجام داد و از تشدید و بروز افسردگی جلوگیری کرد.

فواید کاردرمانی ذهنی در منزل

تا به اینجا با تاثیرات مثبت کاردرمانی ذهنی آشنا شدیم. اما این نوع کاردرمانی مزایای زیادی برای بیمار به همراه دارد، به‌ویژه زمانی که روند درمان در محیط آرامش‌بخش خانه اتفاق می‌افتد. در واقع تبدیل فضای شخصی شما به پناهگاهی برای شفا و رشد فواید و مزایای فوق العاده‌ای دارد. بیایید نگاهی به این مزایای فوق العاده بیندازیم.

راحتی بیمار

یکی از بارزترین مزایای کاردرمانی ذهنی در منزل بدون شک راحتی آن است. شلوغی و دغدغه‌های زندگی روزمره اغلب اهمیت دادن به سلامت ذهن و روان را دشوار می‌کند. با وارد کردن درمان به فضای خانه خود، استرس برنامه ریزی برای شرکت در جلسات کاردرمانی ذهنی یا رفت و آمد به مراکز توانبخشی را از بین می‌رود. این راحتی، شرکت منظم در جلسات درمان را به طور قابل توجهی آسان‌تر کرده و ثبات در درمان را تضمین می‌کند. به بیان ساده‌تر، زمانی که درمان تنها چند قدم با شما فاصله دارد، بهانه‌ها شروع به محو شدن کرده و تمرکز به درمان و بهبود افزایش پیدا می‌کند.

شخصی سازی درمان

به دست اوردن بینش عمیق کاردرمانگر با کاردرمانی ذهنی در منزل

هنگامی که درمان در محیط شخصی شما انجام ‌شود، طبیعتاً با شرایط و نیازهای فردی شما سازگار می‌شود. درمانگران با در نظر گرفتن محیط خانه شما می‌توانند بینش عمیق‌تری از زندگی، ترجیحات و چالش‌های خاصی که با آن روبرو هستید به دست آورند. این بینش امکان ایجاد یک برنامه درمانی شخصی سازی شده را فراهم می‌کند که تاثیرات بی نظیر و موفقیت‌آمیزی در پی دارد.

امنیت عاطفی و روانی

شرکت در جلسات کاردرمانی ذهنی در محیط آرامش بخش خانه شما سطحی از امنیت عاطفی را ارائه می‌دهد که تجربه آن در یک محیط بالینی مانند کلینیک دشوار است. برای مثال برای بسیاری از افراد، صحبت در مورد مسائل شخصی می‌تواند دلهره آور باشد. اما قرار گرفتن در یک محیط آشنا، امن و راحت می‌تواند به میزان قابل توجهی این موانع را کاهش دهد و تجربه درمانی بهتری ارائه کند. علاوه بر این کاردرمانی ذهنی در منزل موجب تمرین و تقویت مهارت‌های جدید در یک محیط واقعی می‌شود. از این رو شما عزیزان که به هر دلیلی تمایلی به مراجعه به کلینیک‌های توانبخشی و کاردرمانی ندارید، می‌توانید از خدمات تخصصی کاردرمانی در منزل مجموعه توان هاب بهره ببرید. تیم مجرب توان هاب به همراه کلیه تجهیزات مورد نیاز به خانه شما آمده و جلسات کاردرمانی ذهنی را در منزل شما عزیزان برگزار می‌کنند.

آموزش کاردرمانی ذهنی در منزل

کاردرمانی ذهنی در منزل می‌تواند یک سفر درمانی با مجموعه ‎ای از ابزارها و فعالیت‌های مناسب شرایط و نیازهای شما باشد. زیبایی این درمان در تطبیق پذیری آن و توانایی تنظیم آن با نیازهای شخصی و سبک زندگی بیمار است. در ادامه با معرفی چند تکنیک و فعالیت موثر برای آموزش کاردرمانی ذهنی در منزل در خدمت شما عزیزان هستیم.

تمرینات ذهن آگاهی

تمرینات ذهن آگاهی و تقویت حضور ذهن با کاردرمانی ذهنی در منزل

تمرینات ذهن آگاهی و مدیتیشن سنگ بنای کاردرمانی ذهنی در خانه است. این تمرینات به شما کمک می‌کند تا در لحظه، سطح استرس و اضطراب خود را کاهش دهید. با اختصاص چند دقیقه در روز برای تمرکز بر تنفس یا انجام مراقبه‌های یوگا شروع کنید. همچنین تمرکز حواس را می‌توان از طریق فعالیت‌های روزانه مانند غذا خوردن تمرین کرد. برای انجام این تمرین در هر وعده غذایی باید به شدت روی طعم‌ و بافت‌ غذای خود تمرکز ‌کنید. هدف از این تمرینات این است که سطح آگاهی و حضور ذهن خود را تقویت کنید. این امر می‌تواند به طور قابل توجهی وضعیت ذهنی شما را در طول زمان بهبود بخشد.

فعالیت های بازسازی شناختی

تحریک یا بازسازی شناختی شامل فعالیت‌هایی است که مغز شما را به چالش کشیده و آن را فعال و سالم نگه می‌‌دارد. پازل، بازی با کلمات و حتی یادگیری یک مهارت یا زبان جدید می‌تواند به عنوان محرک‌های شناختی عالی عمل کند. این فعالیت‌ها نه تنها باعث ایجاد حس موفقیت در افراد می‌شود، بلکه به حفظ عملکرد شناختی و به تاخیر انداختن زوال شناختی در افراد مسن نیز کمک می‌کند. شما به راحتی می‌توانید این فعالیت‌ها را در برنامه روزانه خود بگنجانید و هر روز زمانی را برای تحریک ذهن خود به شیوه‌ای سرگرم کننده و مفید اختصاص دهید.

مطالعه مقاله کاردرمانی برای بیماران ام اس در منزل از دست ندهید.

تکنیک‌های تمدد اعصاب

تکنیک تمدد اعصاب در کاردرمانی ذهنی

تکنیک‌های تمدد اعصاب نقش مهمی در مدیریت استرس و اضطراب دارند که چالش‌های رایج در دنیای پرمشغله امروزی محسوب می‌شوند. تکنیک‌هایی مانند تمرینات تنفس عمیق، آرام سازی عضلانی و غیره را می‌توان به راحتی در خانه تمرین کرد. با یادگیری آرامش جسمی و ذهنی، می‌توانید سطح استرس خود را کاهش داده، خلق و خوی خود را بهبود بخشیده و بهزیستی کلی خود را افزایش دهید.

ایجاد فضایی آرام و راحت در خانه برای اینگونه تمرینات و انجام آن تحت نظر یک متخصص حرفه‌ای کاردرمانی ذهنی می‌تواند اثربخشی آن را بیشتر کند. بنابراین بدون فوت وقت با مشاوران و کارشناسان ما در مجموعه توانبخشی توان هاب تماس گرفته و بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنید. کادر حرفه‌ای و مجرب توان هاب با ارائه کلیه خدمات توانبخشی و کاردرمانی ذهنی در منزل در خدمت شما عزیزان هستند.

مطالعه مقاله کاردرمانی کودکان در وب سایت توان هاب را پیشنهاد می دهیم.

چالش‌های کاردرمانی ذهنی در منزل

مزایای کاردرمانی ذهنی در منزل بسیار زیاد و متنوع است. با این وجود اما مانند هر درمان دیگری ممکن است چالش‌هایی نیز وجود داشته باشد. شناخت این چالش‌ها و یافتن راه‌هایی برای غلبه بر آنها، کلید یک سفر درمانی موفق است. بنابراین بیایید برخی از موانع و نکات مهم کاردرمانی ذهنی در خانه را بررسی کنیم.

فقدان راهنمایی حرفه‌ای

حضور درمانگر برای کاردرمانی ذهنی در منزل

یکی از چالش‌های قابل توجه کاردرمانی ذهنی در منزل، فقدان راهنمایی حرفه‌ای است. از آنجایی که درمان را در خانه انجام می‌دهید، ممکن است در مورد اینکه درستی یا موثر بودن فعالیت‌ها تردید داشته باشید. غلبه بر این چالش و تردید، مستلزم جستجو در منابعی مانند آموزش آنلاین، کتاب، یا حتی خدمات مجازی کاردرمانی است که در آن متخصصان می‌توانند از راه دور شما را راهنمایی کنند. علاوه بر این، بسیاری از درمانگران نیز مایل به ارائه مشاوره یا کاردرمانی با حضور در محل زندگی شما هستند که می‌توانید از آنها کمک بگیرید.

حواس پرتی و وقفه در تمرینات

هنگام کاردرمانی ذهنی در خانه، حواس پرتی اجتناب ناپذیر است. چه کارهای خانه باشد و چه هیاهوی اعضای خانواده، این حواس‌پرتی‌ها می‌توانند به‌طور قابل توجهی روند درمان شما را مختل کنند. در هر صورت تعیین زمان و مکان مشخص برای انجام فعالیت‌های کاردرمانی ذهنی در منزل می‌تواند به کاهش این امر کمک کند. با خانواده یا همخانه‌های خود در مورد برنامه درمانی صحبت کرده و بر اهمیت آن تأکید کنید. علاوه بر این، خاموش کردن دستگاه‌های الکترونیکی یا استفاده از هدفون‌های حذف نویز نیز می‌تواند به حفظ تمرکز در طول تمرینات کاردرمانی کمک کند.

حفظ انگیزه

با انگیزه ماندن گاهی بسیار سخت و طاقت فرساست، به خصوص زمانی که روند پیشرفت کند به نظر می‌رسد. تعیین اهداف مشخص و قابل دستیابی می‌تواند به شما کمک کند تا انگیزه خود را حفظ کنید. علاوه بر این، دریافت پاداش‌های کوچک برای رسیدن به اهدافتان می‌تواند انگیزه بیشتری به شما بدهد. به یاد داشته باشید نوشتن گزارش پیشرفت روند درمان می‌تواند مدرک ملموسی از پیشرفت شما ارائه دهد و به عنوان یک انگیزه قوی برای ادامه راه عمل کند.

بنابراین مهم است که در روند کاردرمانی ذهنی در منزل به چالش‌هایی مانند فقدان کمک حرفه‌ای، حواس پرتی‌های احتمالی و نیاز به انگیزه پایدار توجه داشته باشید. البته از آن مهم‌تر باید برای آنها راه حلی بیندیشید. با پرداختن به این چالش‌ها با استراتژی‌های عملی، بازده درمان خانگی خود را به حداکثر می‌رسانید. به یاد داشته باشید، هدف پیشرفت است و نه کمال. بنابراین با برداشتن قدم‌های کوچک اما مداوم در طول زمان می‌توانید منجر به بهبود قابل توجه در سلامت روان و کیفیت کلی زندگی خود شوید.

پیشنهاد می شود مقاله هزینه کاردرمانی را در وب سایت توان هاب مطالعه بفرمایید.

در آخر

حتماً برای شما هم پیش آمده که شرکت در جلسات کاردرمانی در کلینیک یا مراکز توانبخشی برایتان سخت و طاقت فرسا به نظر برسد. مراکز توانبخشی برای حل این مشکل و در اقدامی نوآورانه، اقدام به ارائه خدمات تخصصی کاردرمانی و توانبخشی در منزل کرده‌اند. از نمونه‌های بسیار خوب این خدمات نیز کاردرمانی ذهنی در منزل است.

در گوشه و کنار دنج خانه‌های ما، کاردرمانی ذهنی فواید متعدد خود را آشکار می‌کند. پناهگاهی برای شفا ارائه داده، راحتی و انعطاف پذیری برنامه درمانی را تضمین کرده و هزینه‌ها را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. با استفاده از کاردرمانی در خانه، شما نه تنها یک قدم به سلامت روان و ذهن نزدیک می‌شوید، بلکه برنامه درمان را مطابق با نیازهای منحصر به فرد خود تنظیم می‌کنید.

بزرگ‌ترین مسئولیت ما در تیم پویای توان هاب مراقبت از سلامت جامعه توان‌خواهان است. ما در خانواده توان هاب تنها یک هدف داریم و آن اینکه کلیه خدمات توانبخشی شامل فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتاردرمانی و ارتوپدی را به‌صورت تخصصی در منزل شما عزیزان ارائه دهیم. در راستای تحقق این هدف، مشاوره تخصصی توان هاب برای شما عزیزان رایگان است و با ثبت درخواست تماس، کارشناسان ما در کوتاه‌ترین زمان ممکن با شما تماس می‌گیرند و به‌محض شروع درمان، درمانگران ما با کلیه تجهیزات لازم در منزل شما حضور پیدا خواهند کرد.

فربد رضایی
فربد رضایی

کد نظام پزشکی: ک-د۲۹۸۱

کارشناسی کاردرمانی

کارشناسی ارشد مدیریت توانبخشی از دانشگاه علوم پزشکی ایران

ثبت اختراع

دانشجوی نمونه کارآفرینی دانشگاه علوم پزشکی ایران

عضو استعداد‌های درخشان دانشگاه علوم پزشکی ایران

دیپلم افتخار المپیاد کارآفرینی دانشجویان علوم پزشکی

فربد رضایی
فربد رضایی

کد نظام پزشکی: ک-د۲۹۸۱

کارشناسی کاردرمانی

کارشناسی ارشد مدیریت توانبخشی از دانشگاه علوم پزشکی ایران

ثبت اختراع

دانشجوی نمونه کارآفرینی دانشگاه علوم پزشکی ایران

عضو استعداد‌های درخشان دانشگاه علوم پزشکی ایران

دیپلم افتخار المپیاد کارآفرینی دانشجویان علوم پزشکی

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط

دختر بچه در حال کاردرمانی
کاردرمانی در غرب تهران

پیدا کردن یک مرکز کاردرمانی خوب در شهر بزرگی مانند تهران می‌تواند دشوار باشد. مخصوصاً زمانی که بخواهید یک گروه