گفتاردرمانی کودک 5 ساله

دلایل بسیاری برای گفتاردرمانی کودک 5 ساله وجود دارد. فراگیری گفتار و زبان یکی از بزرگترین پیشرفت هایی است که کودکان خردسال تجربه می کنند و یکی از شایع ترین تأخیرها است. دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود کودکان چهار تا شش ساله دیرتر از سایر مهارت ها، در گفتار و زبان پیشرفت می کنند.

گفتاردرمانی کودک 5 ساله هنگامی که کودک نتوانسته به نقاط عطف تعریف شده برای رشد جسمی و ذهنی خود برسد ضروری است. این پست در مورد رشد مهارت های گفتاری و زبانی و نحوه برقراری ارتباط کودک 5 ساله شما است. به خاطر داشته باشید که مبنای این نقاط عطف بر اساس تحقیقات در مورد کودکان در حال رشد است، اما این اطلاعات به منظور تشخیص تأخیر در گفتار یا اختلال رشد ذهنی و جسمی کودک نیست. طیف وسیعی از موارد وجود دارند که برای گفتار کودک 5 ساله “طبیعی” تلقی می شود و حتی اگر فرزند شما در برخی از این زمینه ها کمی تأخیر داشته باشد، لزوماً به این معنی نیست که او در گفتار یا زبان تأخیر دارد.

مهارت های گفتاری و زبانی کودک 5 ساله

میزان رشد کودک 5 ساله در اصوات

در این سن، فرزند شما باید بتواند صداهای زیر را به طور صحیح ایجاد کند:

 • “پ”، “ب”، “م”، “ه”، “ن”، “و”، “د”، “ک”، “گ”، “د”، “ف”، “ی”

گفتار کودک شما باید در حدود نود درصد مواقع توسط یک فرد غریبه فهمیده شود.

علائم دستوری

فرزند شما باید از اکثر نشانگرهای دستوری زیر به درستی استفاده کند:

 • ضمایر: من، تو، او، ما، شما، آنها و ضمایر چسبان مالکیت
 • شکل استمراری فعل ها
 • شکل جمع کلمات
 • شکل گذشته افعال
 • استفاده از حرف ربط “و”

کودک شما همچنین باید جملات با طول متوسط 5 کلمه یا بیشتر تولید کند.

مهارت های عملگرا

فرزند شما باید در بیشتر موارد با افراد دیگر ارتباط برقرار کند.

 • دستورالعمل های سه مرحله ای را بدون هیچ گونه راهنمایی دنبال می کند.
 • از درخواست های مستقیم با توجیه استفاده می کند. (“این کار را متوقف کنید، زیرا به من آسیب می رسانید.”)
 • از کلمات برای دعوت دیگران به بازی استفاده می کند.
 • برای حل اختلافات با هم سن و سالان خود از زبان استفاده می کند.
 • بازی های ورزشی رقابتی (با کمک بزرگسالان) انجام می دهد.
 • می تواند یک مکالمه پایه ای را انجام دهد.
 • صحبت از شرایط شرطی، مانند “اگر …” و “امیدوارم …”.
گفتاردرمانی کودک 5 ساله
گفتاردرمانی کودک 5 ساله

سواد/مهارت کتاب

فرزند شما باید از کتاب ها در بیشتر موارد زیر استفاده کند:

 • توالی داستان را می فهمد (اول، بعد ، آخر)
 • نام حروف زیادی را می داند
 • از فرم های خط خطی حروف مانند استفاده می کند
 • در حال توسعه آگاهی واجی و مهارتهای پیش از خواندن است

رشد مفهومی

کودک شما باید بیشتر مفاهیم زیر را درک کند:

 • صفت های مقایسه ای مانند “بزرگ”، “بزرگتر” و “بزرگترین” را درک می کند.
 • مفاهیم زمان مانند دیروز، امروز، فردا، ابتدا، سپس، بعدی، روزهای هفته، هفته گذشته، هفته آینده را درک می کند.
 • مفاهیمی مانند متفاوت، نزدیک، کامل، نازک، کل را درک می کند.
 • مفاهیم موقعیتی مانند اول، وسط، آخر را درک می کند.

میزان رشد دایره لغات

کودک شما باید دارای واژگان حدود 2200 تا 2500 کلمه باشد. ما توصیه نمی کنیم که همه آنها را شمارش کنید، این فقط باید یک تخمین تقریبی به شما بدهد!

میزان رشد در سوالات

فرزند شما باید بتواند در بیشتر موارد زیر از سوالات استفاده کند:

 • به سوالات مختلفی از جمله “بله/خیر”، “چی”، “کی”، “کجا”، “چرا”، “چگونه”، “وقتی” و “چند” پاسخ دهد.
 • سوالات “چی”، “کجا”، “کی”، “چگونه”، “چه کسی” و “چرا” می پرسد.

میزان رشد در مهارت گوش دادن

کودک شما باید بیشتر مهارت های زیر را در زمینه گوش دادن را داشته باشد:

 • به یک داستان کوتاه توجه می کند و به سوالات ساده در مورد آن پاسخ می دهد.
 • بیشتر آنچه را که در خانه و مدرسه گفته می شود می شنود و می فهمد.
 • وقتی چهار رقم به آهستگی داده می شوند، تکرار می کند.
 • به راحتی دستورات ساده ای را که شامل اشیاء دور است (مانند “به اتاق خود برو و کفش های آبی خود را به اینجا بیاور”) را دنبال می کند.

علائم تأخیر در گفتار و زبان

دو نوع زبان وجود دارد: بیانی، که صحبت کردن را شامل می شود، و پذیرش، که درک آنچه شخص دیگری گفته است را شامل می شود. کودکانی که در استفاده از زبان بیانی مشکل دارند ممکن است در نامگذاری اشیا یا یادگیری آهنگ ها مشکل داشته باشند و همچنین ممکن است مایل نباشند با افراد دیگر صحبت کنند یا حتی نخواهند بدانند چگونه باید با دیگران صحبت کرد. کودکان چهار تا شش ساله نیز ممکن است برای صحبت کردن واضح، با مشکل مواجه شوند.

همچنین کودکان پیش دبستانی که با زبان پذیرش مشکل دارند ممکن است با حرکات یا سوالات متداول دچار سردرگمی شوند و نتوانند دستورالعمل ها را به خوبی انجام دهند.

اگر نگران رشد گفتاری و زبانی فرزند خود هستید، از گفتگو با پزشک متخصص اطفال خود واهمه نداشته باشید، او احتمالا شما را به متخصص گفتاردرمانی ارجاع دهد. تشخیص اینکه کودک دارای تأخیر رشد است یا فقط کمی از دیگران عقب افتاده است، دشوار است. بنابراین گفتاردرمانگرها مراجع مهمی هستند. این متخصصان می توانند فرزند شما را به درستی ارزیابی کنند و تمرینات زبانی و نکاتی را برای تمرین گفتاردرمانی در منزل به شما ارائه دهند.

تأخیر در گفتار و زبان

تأخیر در گفتار و زبان شایع ترین نوع تأخیر در رشد هستند. آنها شبیه به هم هستند، اما با هم متفاوت هستند. منظور از گفتار صداهایی است که از دهان فرد خارج می شود. کودکانی که تأخیر در گفتار دارند ممکن است لکنت زبان داشته باشند یا در بیان صحیح کلمات دچار مشکل شوند.

زبان به معنای اصوات و حرکات اشاره دارد. کودکان مبتلا به مشکلات زبانی ممکن است در بیان خود یا درک دیگران دچار مشکل شوند.

علل احتمالی تأخیر در گفتار و زبان

تأخیر در گفتار و زبان می تواند به دلایل زیادی رخ دهد، از جمله:

 • مشکلات در زبان کودک یا سقف دهان او، که باعث اشکال در ایجاد صدا و کلمات می شود.
 • شنوایی ضعیف. کودکانی که عفونت گوش زیادی داشته اند می توانند مشکلات شنوایی داشته باشند که می تواند منجر به تأخیر در گفتار و زبان شود.
 • اختلال یادگیری
 • یک اختلال در رشد جسمی و ذهنی، مانند فلج مغزی یا اختلال طیف اوتیسم

شما چه کاری باید انجام دهید؟

اگر فکر می کنید فرزند شما در گفتار یا زبان خود مشکل دارد، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک باید شنوایی آنها را آزمایش کند. آنها همچنین احتمالاً به فرزند شما پیشنهاد می دهند که به متخصصی مراجعه کند که می تواند این تأخیرها را تشخیص داده و درمان کند، به نام متخصص گفتاردرمانی یا گفتاردرمانگر. این متخصص نحوه بیان فرزند شما را مورد مطالعه قرار می دهد، از جمله:

 • آنچه که می فهمند
 • آنچه می توانند بگویند
 • روش های دیگری که آنها سعی می کنند افکار خود را به دیگران منتقل کنند، مانند اشاره یا تکان دادن سر

اگر فرزند شما تأخیر در گفتار داشته باشد، ممکن است به گفتاردرمانی نیازمند باشد. یک درمانگر می تواند در مورد نحوه تلفظ کلمات و صداها با آنها کار کند و ماهیچه های صورت و دهان آنها را تقویت کند. همچنین می توانید با فرزند خود در زمینه گفتار و زبان کار کنید:

 • در طول روز با آنها صحبت کنید. اشیاء یا صداها را در خانه، در سوپرمارکت، در ماشین یا هرجایی که می خواهید نشان دهید. از آنها سوال بپرسید و به پاسخ آنها واکنش نشان دهید.
 • هر روز برای فرزند خود کتاب بخوانید.
 • برای عفونت گوش یا هر بیماری دیگری که ممکن است بر شنوایی آنها تأثیر بگذارد، به دنبال درمان باشید.
گفتاردرمانی کودک 5 ساله 1

تمرینات گفتاردرمانی کودک 5 ساله

در اینجا چند تمرین گفتاردرمانی ارائه می شود که می توانید همین امروز به کودک پیش دبستانی خود آموزش دهید. هر تمرین برای درگیر کردن کودک شما و تحریک تولید زبان و گفتار طراحی شده است.

به یاد داشته باشید، جلسات گفتاردرمانی برای کودکان باید سرگرم کننده باشد! اگر کودک شما احساس کند در یک محیط آموزشی رسمی است ممکن است همکاری نکند. کودکان برای یادگیری باید از فعالیت های خود لذت ببرند. اگر که یک ساختار و نظم کوچک موجود باشد اشکالی ندارد، اما اجازه دهید فرزند شما در اتاق قدم بزند، تکان بخورد و قهقهه بزند تا بیشترین بهره را هنگام تمرینات گفتاردرمانی ببرد.

انجام بازی جهت دهی

به فرزند خود بگویید که شما دو نفر قرار است یک بازی انجام دهید و او را تشویق کنید تا رهبر گروه باشد. شما باید از فرزند خود بخواهید که دستورالعمل های گام به گام در مورد نحوه انجام کارها را ارائه دهد، مانند نحوه تا کردن پتو یا رنگ آمیزی یک عکس. ایده این است که به کودک خود کمک کنید تا در مورد نحوه ارتباط با چیزی که اغلب در مورد آن فکر نمی کرده، فکر کند، که این کار به او کمک می کند مهارت های زبانی خود را تقویت کرده و در عین حال به او کمک می کند تا نحوه استفاده مردم از زبان پذیرنده را بهتر درک کند.

با هم آواز بخوانید

بسیاری از کودکان دوست دارند آهنگ مورد علاقه خود را با صدای بلند بخوانند، حتی اگر هیچ سرنخی از کلمات یا معنی آنها نداشته باشند. به والدین و سرپرستان پیشنهاد می شود با بچه های چهار تا شش ساله خود آواز بخوانند، که آنها را تشویق می کند تا کلمات جدید را بیاموزند، گوش دادن و حافظه فعال خود را تمرین کنند و به نحوه بیان ایده های خود به صورت شفاهی فکر کنند.

از حرکات برای برقراری ارتباط استفاده کنید

ارتباطات غیر کلامی، مانند تکان دادن سر به معنی “بله” و بالا انداختن شانه ها به معنی “نمی دانم”، همه راه هایی است که ما با استفاده از آنها با یکدیگر صحبت می کنیم. برخی از کودکانی که در درک زبان پذیرنده دچار مشکل هستند، با حرکات و اشارات نیز دست و پنجه نرم می کنند، بنابراین بازی مانند “پانتومیم” را تمرین کنید، که اینگونه کودکان باید فقط از طریق حرکات و بیان فیزیکی با شما ارتباط برقرار کنند.

“اوتیسم صحبت می کند”، سازمانی است که بر آگاهی و حمایت از اوتیسم متمرکز است، که به طور خاص این استراتژی را برای تشویق کودکانی که صحبت نمی کنند، برای برقراری ارتباط توصیه می کند و این کار برای کودکان چهار تا شش ساله ای نیز که می توانند به صورت شفاهی ارتباط برقرار کنند آسان و سرگرم کننده است و باعث می شود بر روی مهارت های زبانی پذیرای خود کار کنند.

در مورد شخصیتی که به آن اهمیت می دهند سوال بپرسید

سوالات یک راه عالی برای تشویق فرزند شما به استفاده از مهارت های کلامی خود است ، به ویژه هنگامی که این سوالات دارای پاسخ های ساده “بله” یا “نه” نباشند. از فرزند خود درباره شخصیت مورد علاقه اش در کتاب یا تلویزیون بپرسید. چرا آنها را دوست دارند؟ چه چیزی در مورد آن شخص وجود دارد که فرزند شما او را دوست دارد؟

آنها را تشویق کنید تا صحنه ای را بازی کنند یا پیش بینی کنند که در آینده چه اتفاقی می افتد. اما مراقب باشید که سوالات زیادی از آنها نپرسید، چرا که باید به آنها فرصت زیادی بدهید تا احساس راحتی کنند و مایل به صحبت با شما باشند.

از فرزندتان بخواهید از شما تقلید کند

دیدن الگویی که یک فعالیت را به درستی تکمیل می کند، یکی از بهترین روش هایی است که ما یاد می گیریم و زبان نیز از این قائله مستثنی نیست. داشتن یک الگوی خوب از نظر دستور زبان، حفظ مکالمه و به اشتراک گذاری اطلاعات می تواند به فرزند شما این امکان را بدهد که به دنباله روی او باشد.

فلش کارت

فلش کارت می تواند به کودکان در گفتار درمانی کمک کند تا بر صداهایی که با آنها مشکل دارند تمرکز کنند. شما می توانید با تبیین فعالیتی که بچه ها در کنار فلش کارت انجام دهند یا تعیین پاداشی برای انجام صحیح آن، فعالیت را سرگرم کننده تر کنید. به عنوان مثال، یک تکه کوچک آب نبات (جویدنی باشد بهتر است که برای تقویت عضلات فک خوب است) پس از بیان صحیح تعداد مشخصی از صداها روی فلش کارت.

تمرینات آینه ای

بسیاری از کودکانی که مشکلات مفصلی دارند، نمی دانند چگونه دهان خود را حرکت دهند تا صداها درست تولید شوند. صحبت کردن جلوی آینه می تواند به کودک کمک کند تا ببیند دهانش در هنگام صداهای خاص چگونه حرکت می کند. شما می توانید هر صدا را به آرامی و به درستی بیان کنید تا از موقعیت مناسب برای فرزند خود الگو بسازید و تفاوت ها را در آینه نشان دهید.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط

اسکن کف پا
اسکن کف پا

اسکن کف پا – ارائه خدمات تخصصی توسط بهترین درمانگران ایران | توان‌هاب