گفتاردرمانی کودک 2 ساله

گفتاردرمانی کودک 2 ساله هنگامی که کودک نتوانسته به نقاط عطف تعریف شده برای رشد جسمی و ذهنی خود برسد ضروری است. این پست در مورد رشد مهارت های گفتاری و زبانی و نحوه برقراری ارتباط کودک 2 ساله شما است. به خاطر داشته باشید که مبنای این نقاط عطف بر اساس تحقیقات در مورد کودکان در حال رشد است، اما این اطلاعات به منظور تشخیص تأخیر در گفتار یا اختلال رشد ذهنی و جسمی کودک نیست. طیف وسیعی از موارد وجود دارند که برای گفتار کودک 2 ساله “طبیعی” تلقی می شود و حتی اگر فرزند شما در برخی از این زمینه ها کمی تأخیر داشته باشد، لزوماً به این معنی نیست که او در گفتار یا زبان تأخیر دارد.

مهارت های گفتاری و زبانی کودک 2 ساله

رشد گفتاری کودک 2 ساله

در سن 2 سالگی، یک غریبه باید بتواند گفتار کودک شما را در 50 درصد مواقع درک کند. فرزند شما باید از انواع مصوت و صامت استفاده کند اما اگر هنوز نمی تواند همه آنها را تولید کند مشکلی ایجاد نمی کند.

میزان پیشرفت در جملات کودک 2 ساله

 • جملاتی را تولید می کند که به طور متوسط 2 کلمه هستند. این بدان معناست که برخی گفته ها 1 کلمه ای، برخی 2 کلمه ای و برخی 3 کلمه ای خواهند بود.
 • از صدا برای پرسیدن سوالات بله/خیر استفاده می کند.
 • از برخی سوالات مانند “چی؟”، “اون چیه؟” یا ” کجا مامان؟” استفاده می کند.

میزان استفاده از زبان اجتماعی/عمل گرا:

 • دستورالعمل های ساده را دنبال می کند، مخصوصاً با اشاره
 • برای خداحافظی دست تکان می دهد.
 • کارهایی که باعث خنده فرد می شود را تکرار می کند.
 • در کنار بچه های دیگر بازی می کند.
 • برای برآوردن خواسته ها و نیازها، حرکات را با کلمات همراه می کند.
 • در بازی از رفتارهای بزرگسالان تقلید می کند.
 • با نام بردن از اسمش به خودش اشاره می کند.
 • اعتراضات خود را با نه گفتن نشان می دهد.
 • در حین بازی با خود صحبت می کند.
 • از کلمات اجتماعی مانند “سلام”، “خداحافظ”، “تشکر”، “لطفا” استفاده می کند.
گفتاردرمانی کودک 2 ساله
گفتاردرمانی کودک 2 ساله

رشد مهارت در زمینه شناخت کتاب ها

 • برخی کتاب ها را از روی جلد آنها می شناسد.
 • به داستان ها، آهنگ ها و شعرهای ساده گوش می دهد.
 • کتاب را ورق می زند.
 • به عکسها اشاره می کند.
 • وانمود می کند که کتاب می خواند.
گفتاردرمانی کودک 2 ساله
گفتاردرمانی کودک 2 ساله

رشد مفهومی

 • از دستورات ساده مکانی مانند “زیر” و “رو” پیروی می کند (آن چیز را روی کمد بگذار، آن چیز را زیر مبل بگذار)
 • می تواند از دستور “یکی دیگر از آن چیز به من بده” پیروی کند.(مثلا یک اسباب بازی دیگر به من بده)

پیشرفت در دایره لغات

اگر تمام کلماتی را که کودک می تواند بگوید شمرده باشید، کودک 2 ساله شما باید حدود 200-300 کلمه در واژگان خود داشته باشد. در حال حاضر، توصیه نمی شود که همه آنها را بشمارید، اما این یک تخمین تقریبی را برای شما فراهم می کند.

مهارت در سوالات

 • وقتی از او یک سوال ساده مثل “بابا کجاست؟” پرسیده می شود، به موقعیت مکانی درست نگاه می کند.
 • هنگامی که از او برای انتخاب بین دو چیز سوال می شود، به یکی از آن ها اشاره می کند. (مثلا شیر میخواهی یا آبمیوه؟)

نگرانی هایی که باید برای رشد گفتاری کودک 2 ساله در نظر گرفت

اگر فرزند شما این علائم را نشان می دهد، لطفاً با متخصص اطفال یا متخصص گفتاردرمانی کودک صحبت کنید.

 • دایره واژگان او کمتر از 50 کلمه است.
 • علاقه چندانی به تعاملات اجتماعی ندارد.

تأخیر در گفتار غیر اوتیسمی در مقابل تأخیر در گفتار اوتیسمی

شاید شنیده باشید که تأخیر در گفتار با اوتیسم ارتباط دارد. این درست است، اما تأخیرها می توانند به خودی خود نیز وجود داشته باشند. به طور کلی، کودکانی که تأخیر در گفتار دارند، به نقاط عطف خود در سایر زمینه های رشدی دست می یابند.

به عنوان مثال، ممکن است فرزند شما در صحبت کردن مشکل داشته باشد اما وقتی نام او را صدا می کنند پاسخ می دهد یا می تواند از راه های دیگری برای برقراری ارتباط استفاده کند، مانند تکان دادن سر یا بله و خیر، استفاده از زبان اشاره یا صداها. فرزند شما ممکن است واژگان زیادی نداشته باشد، اما می تواند از دستورالعمل های متناسب با سن خود پیروی کند یا از مهارت های اجتماعی متناسب سنش استفاده کند.

گفتاردرمانی کودک 2 ساله
گفتاردرمانی کودک 2 ساله

کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم (ASD) ممکن است تأخیر در گفتار داشته باشند و به طور کلی در برقراری ارتباط دچار مشکل شوند. به عنوان مثال، ممکن است متوجه شوید که فرزند شما به صدازدن نامش پاسخ نمی دهد یا دستورالعمل ها را دنبال نمی کند یا ممکن است به اشیاء اشاره نکند یا از حرکات و اشارات استفاده نکند.

سایر ویژگی های اوتیسم عبارتند از:

 • مشکلات برقراری ارتباط. این موارد شامل تکرار برخی کلمات یا عبارات و از دست دادن کلمات یا عباراتی است که زمانی در واژگان آنها وجود داشت. همچنین ممکن است متوجه شوید که وقتی کودک شما صحبت می کند، این کار را با صدای رباتیک، آوازمانند یا سایر لحن های غیر معمول انجام می دهد.
 • چالش های اجتماعی. در کودکان مبتلا به اوتیسم، این موارد شامل محدودیت تماس چشمی و مشکل در خواندن نشانه ها، مانند حالات صورت یا زبان بدن و سایر چالش های دیگر می باشد.
 • رفتارهای تکراری. تکان دادن اشیا یا حرکات نامرتب دست از دیگر علائم اوتیسم است. بچه کوچک شما ممکن است به شدت بر روی علایق خاصی تمرکز کند، مثلا با اسباب بازی های خود فقط به شیوه خاصی بازی کند(به عنوان مثال، عروسک ها را ردیف کند یا مداد رنگی بچرخاند)، یا حتی به یک قسمت خاص از اسباب بازی مانند دکمه های یک عروسک اسباب بازی علاقه نشان دهد.

مشکل شدید در تغییر یک روال، یکی دیگر از ویژگی های مشترک ASD است.

در برابر میل به تشخیص مشکلات کودک خود به صورت شخصی اصرار نکنید و هر گونه نگرانی را با پزشک متخصص اطفال مطرح کنید. برخی از رفتارهای فوق ممکن است بخشی از شخصیت یا رشد کودک نوپای شما باشد.

علل تأخیر در گفتار یا زبان

غیر از ASD، دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است فرزند شما را دچار تأخیر در گفتار یا زبان کند. برخی از علل اصلی عبارتند از:

 • اختلال رشدی زبان بیانی. کودکان مبتلا به این عارضه در بیان خود با گفتار، حرکات و نوشتن مشکل دارند. (اگرچه مشکل نوشتن در کودک نوپا محسوس نخواهد بود). علت این اختلال ناشناخته است.
 • اختلال زبان پذیرش. از طرف دیگر، کودکان مبتلا به اختلال زبان پذیرش در درک و پردازش زبانی که می شنوند مشکل دارند. این بچه ها ممکن است کلمات اطراف خود را بشنوند اما در اتصال کلمات به معانی آنها مشکل داشته باشند. همانند مورد اختلال زبان بیانی، علت این اختلال نیز به طور کلی ناشناخته است.

سایر شرایط که ممکن است باعث تأخیر در گفتار و زبان شوند به عنوان علل ثانویه قلمداد می شوند. این بدان معناست که تأخیر در گفتار ناشی از بیماری دیگری است که بر قسمت دیگری از بدن یا مغز فرزند شما تأثیر می گذارد. این شرایط عبارتند از:

 • فلج مغزی
 • آپراکسی
 • دیس آرتری
 • مشکلات شنوایی
 • ناتوانی ذهنی
 • لالی انتخابی(خود کودک به عدم مکالمه با دیگران را انتخاب می کند)

گفتاردرمانی کودک 2 ساله

اگر می توانید فقط چند کلمه از کلمات کودک 2 ساله خود را درک کنید یا هیچکدام از آنها را متوجه نمی شوید، با پزشک فرزند خود برای ارزیابی کودک صحبت کنید. تأخیر در گفتار می تواند نشانه اولیه سایر مسائل رشدی باشد. پزشک فرزند شما دلایل اصلی تأخیر در گفتار را از مشکلات شنوایی گرفته تا اختلالات رشدی در نظر خواهد گرفت. در صورت لزوم، او فرزند شما را به متخصص گفتاردرمانی، شنوایی سنج یا متخصص اطفال ارجاع می دهد.

متخصصین گفتاردرمانی با کودکان دارای انواع تأخیرها و اختلالات مختلف از تأخیرهای خفیف در بیان تا اختلالات پیچیده تری مانند اوتیسم، سندرم داون، کم شنوایی، اختلالات گفتاری حرکتی و سایر تاخیرهای رشدی کار می کنند.

گفتاردرمانگر می تواند به کودکان در زمینه های زیر کمک کند:

مهارتهای گفتاری/درک گفتار

فن بیان، توانایی فیزیکی در حرکت زبان، لب، فک وکام برای تولید صداهای گفتاری فردی است که ما آنها را واج می نامیم. به عنوان مثال، برای بیان صدای “ب”، ما باید نفس بکشیم، سپس هنگام بازدم لب های خود را به هم نزدیک کرده و جریان هوا را متوقف کرده و سپس با جدا کردن لب ها جریان هوا را آزاد کنیم تا صدا ایجاد شود.

درک گفتار و قابل فهم بودن، به این معنی است که مردم چگونه می توانند صحبت های فرزند شما را درک کنند. اگر مهارت های بیان کودک به هر دلیلی به خطر بیفتد، قابلیت فهم کودک در مقایسه با سایر کودکان هم سن و سال او کاهش می یابد.

مهارت های زبان بیانی

در حالی که گفتار شامل توانایی حرکتی فیزیکی برای صحبت است، زبان یک سیستم نمادین و دارای قاعده است که برای انتقال پیام استفاده می شود. نمادها می توانند کلمات باشند، چه گفتاری و چه نوشتاری. ما همچنین دارای علامت های اشاره ای هستیم مانند بالا انداختن شانه های خود برای نشان دادن “نمی دانم” یا تکان دادن دست ها به نشانه ی “خداحافظ” یا بالا بردن ابروهای چشم برای نشان دادن اینکه از چیزی شگفت زده شده ایم.

بنابراین زبان بیانی به آنچه کودک شما می گوید اشاره می کند. متخصصان گفتاردرمانی می توانند به کودک شما در یادگیری کلمات جدید و نحوه ترکیب آنها برای ایجاد عبارات و جملات کمک کنند تا فرزند شما بتواند با شما و دیگران ارتباط برقرار کند.

زبان پذیرش/مهارت های گوش دادن

زبان پذیرش ، به توانایی کودک شما در گوش دادن و درک زبان اشاره دارد. بیشتر اوقات، کودکان خردسال مهارت های زبانی پذیرش (آنچه را که می فهمند) قوی تری نسبت به مهارت های زبانی بیانی (آنچه می توانند بگویند) دارند. گفتاردرمانگر می تواند به کودک شما واژگان جدید یاد داده و در نحوه استفاده از آنها برای پیروی از دستورالعمل ها، پاسخ به سوالات و شرکت در مکالمات ساده با دیگران کمک کند.

روان صحبت کردن/لکنت زبان

لکنت زبان یک اختلال ارتباطی است که بر روان بودن گفتار تأثیر می گذارد. با وقفه در جریان گفتار که به آن اختلال گفته می شود، مشخص شده و معمولاً در دوران کودکی شروع می شود. همه افراد در گفتار خود دچار اختلالاتی می شوند. برخی از نارسایی ها کاملاً طبیعی است اما داشتن بیش از حد آنها در واقع می تواند بر توانایی فرد در برقراری ارتباط تأثیر بگذارد.

صدا و رزونانس

اختلالات صوتی به اختلالاتی اطلاق می شود که بر روی تارهای صوتی که به ما امکان تولید صدا می دهند، تأثیر می گذارند. این موارد می تواند شامل فلج تارهای صوتی، ندول یا پولیپ روی چین های صوتی و سایر اختلالات باشد که می تواند باعث گرفتگی صدا یا آفونیا (از دست دادن صدا) شود.

منظور از رزونانس، کیفیت صدا است که توسط تعادل ارتعاش صدا در حفره های دهان، بینی و حلق در حین گفتار تعیین می شود.

یکی از اختلالات رایج صدا در کودکان خردسال، گرفتگی صدا ناشی از استفاده نادرست از صدا است. استفاده صوتی نادرست به عادت های بدی گفته می شود که منجر به فشار یا آسیب به تارهای صوتی می شوند مانند فریاد، سرفه و غیره.

زبان اجتماعی/زبان عمل گرا

زبان اجتماعی/ عملگرا به نحوه استفاده فرد از زبان برای برقراری ارتباط اشاره می کند و شامل سه مهارت اصلی ارتباطی است: استفاده از زبان برای برقراری ارتباط به شیوه های مختلف (مانند سلام کردن به دیگران، درخواست، اعتراض، پرسش برای به دست آوردن اطلاعات و غیره)، تغییر زبان با توجه به افراد یا مکانی که در آن استفاده می شود (یعنی ما با یک کودک متفاوت از یک بزرگسال صحبت می کنیم؛ در داخل و خارج خانه متفاوت صحبت می کنیم) و از قوانین مکالمه پیروی می کنیم (نوبت در گفتگو، ماندن در موضوع، استفاده و درک نشانه های کلامی و غیر کلامی و غیره).

مهارت های شناختی-ارتباطی

اختلالات ارتباطی-شناختی به اختلال در فرآیندهای شناختی شامل توجه، حافظه، استدلال انتزاعی، آگاهی و عملکردهای اجرایی (خود نظارتی، برنامه ریزی و حل مسئله) اشاره دارد.

مسائل بلع/تغذیه

متخصصان گفتاردرمانی علاوه بر مسائل گفتاری و زبانی، در مسائل بلع و تغذیه کودکان نیز آموزش دیده اند و می توانند در این زمینه ها به اختلالات موجود کمک کنند. این موضوع به این دلیل صادق است که گفتاردرمانگرها از ساختار و عملکرد حفره های دهان و فراتر از آن آگاهی نزدیک دارند.

گزینه های درمانی برای توسعه گفتار کودکان نوپا بستگی به علت ایجاد تأخیر در گفتار و شدت آن دارد. جلسات درمانی را می توان هم به صورت گفتاردرمانی در منزل و هم با حضور در کلینیک های گفتاردرمانی، دنبال کرد. با این حال، اگر به موقع برای درمان اقدام شود، تأخیرها و اختلالات گفتاری و زبانی به طور کلی با گذشت زمان بهبود می یابند.

به اشتراک بگذارید

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بیشتر بخوانید | مقالات مرتبط

اسکن کف پا
اسکن کف پا

اسکن کف پا – ارائه خدمات تخصصی توسط بهترین درمانگران ایران | توان‌هاب